Vitrāža ar Latvijas karti, foto no arhīva

Izpeldēsim vai nē: kas notiks ar Latviju pēc otrā Covid-19 viļņa

101
(atjaunots 10:45 08.11.2020)
Speciālisti izmērīja Latvijas ekonomiskā krituma dziļumu 2020. gada trešajā ceturksnī. Valsts pārsteidzoši ātri sākusi atkopties pēc pavasara karantīnas. Taču šobrīd Eiropu pārņēmis otrais Covid-19 vilnis. Cik skarbas būs tā sekas?

RĪGA, 8. novembris – Sputnik. Latvijas Centrālā statistikas pārvalde (CSP) pirms dažām dienām paziņoja par to, ka Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) šī gada trešajā ceturksnī samazinājies par 3,1%, salīdzinājumā ar attiecīgo periodu 2019. gadā. Savukārt, salīdzinājumā ar otro ceturksni, IKP pat ir pieaudzis – par 6,6%, raksta Bb.lv.

Gatavi tērēt

Saskaņā ar CSP datiem, trešajā ceturksnī sāka atkopties rūpniecība, kur tika atzīmēta izaugsme, lai arī pieticīgi – par 0,4%. Pakalpojumu nozarēs, tieši pretēji, nika kritums – atzīmēts samazinājums par 4,8%. Pakalpojumu nozaru vidū pieaugums tika novērots maz kur. Taču uzskatāmi ir tas, ka mazumtirdzniecībā tas bijis absolūti nepieticīgs – par 4,3%.

Cilvēku gatavība tērēt naudu pandēmijas laikā varētu liecināt par to, ka iedzīvotāji nav pazaudējuši visu optimismu un tic tam, ka nepatikšanas drīz beigsies. Taču, iespējams, visa lieta ir tajā, ka cilvēki tērē tos līdzekļus, kas tika atlikti ceļojumiem un citiem dzīves priekiem, kuri šobrīd nav pieejami koronakrīzes dēļ. Jebkurā gadījumā tirdzniecības izaugsme – tas ir labs stimuls ekonomikai un par to var tikai un vienīgi priecāties.

Kaut kas neparasts

Par to, ka patreizējā krīze ir neparasta un nebūt nelīdzinās tai, kuru mēs piedzīvojām pirms 10 gadiem, liecina daudzi faktori. Piemēram, tas fakti, ka Latvijā samazinās bezdarbs. Oktobrī samazināšanās sastādīja 0,2%. Bez darba šobrīd valstī sēž 7,5% ekonomiski aktīvu iedzīvotāju. Protams, oficiāli.

Bezdarbs sāka kristies jūnija vidū, un pozitīva tendence saglabājās līdz novembra sākumam. Un tas notiek, ņemot vērā to, ka turpinās kolektīvās atlaišanas uzņēmumā "Latvijas Dzelzceļš". Par to, ka dzelzceļš atlaiž 1500 darbiniekus, bija paziņots vēl pirms krīzes. Atlaišanas gaida jau gadu. Tiesa, ne visi, kas zaudē darbu, uzreiz stājas darba biržā. Daļa cilvēku ātri atrod jaunu darbu, savukārt citi bijušie dzelzceļnieki dodas pelnītā atpūtā.

Iedod naudu!

Jāatzīst, ka Latvijas iedzīvotāji izrādījusi brīnumainu pielāgošanos, uz šķības kazas izbraucot cauri pirmajam koronakrīzes vilnim. Atgādināsim, ka veselas tautsaimniecības nozares vienkārši pārtrauca savu darbību – kas tāds nav noticis pat pēc PSRS sabrukuma. Piemēram, Rīgā jau ir slēgušas savas durvis vairāk nekā 20 viesnīcas, un šis process visticamāk turpināsies. Pie absolūta ārzemju tūristu trūkuma viesnīcām nākas maksāt milzīgus nekustamā īpašuma nodokļus, kā arī slēgta viesnīca arī prasa zināmu līdzekļu ieguldīšanu.

Tāda nozare, kā tūrisms, arī gandrīz ir pārstājusi pastāvēt. Individuālā kārtā cilvēki vēl cenšas nokļūt atpūtā uz Spāniju vai, teiksim, Kipru. Taču masveida, grupveida tūrisma vairs nav.

Smagi koronakrīze iesitusi arī starptautisko pasažieru pārvadājumu biznesam. Tiesa, nozares flagmanim, valsts kompānijai airBaltic, naudu bikšu noturēšanai jau ir izsnieguši. Visticamāk, pēc gada, vai pat ātrāk, nāksies iedot vēl.

Ienāciet pie mums

Visvairāk cietušo vidū izrādījusies arī sabiedriskā ēdināšana. Vasarā situācija it kā nedaudz uzlabojās Lietuvas un Igaunijas tūristu uzplūduma dēļ, taču šobrīd robežas atkal aizšķērso karantīna. Tuvākajā laikā jāsāk gaidīt otru restorānu bankrota vilni.

Patreizējais Rīgas mēs arī iepriekš ir bijis restorāna īpašnieks. Acīmredzot, tādēļ viņš arī nolēma palīdzēt saviem bijušajiem kolēģiem. Mārtiņš Staķis uzstājās ar ideju atļaut galvaspilsētas bāriem un kafejnīcām apkalpot klientus ārpusē, uz terasēm, visa gada garumā, nevis tikai vasarā. Līdzšinējie noteikumi paredzēja terašu demontāžu līdz 31. oktobrim.

Tādējādi gan restorāna īpašnieks būs drošs, gan epidemiologi gandarīti. Jautājums paliek tikai tajā, vai Rīgas publika ir gatava ēst un dzert aukstumā.

Vienkārši palīdziet

Ir acīmredzams arī tas, ka, ja otrais koronavīrusa vilnis Eiropā ievilksies, valdībai atkal nāksies izmētāt naudu no helikoptera. Cerēsim, ka šoreiz viss tiks izdarīts civilizētāk.

Pavasarī varasiestādes nolēma sasaistīt palīdzības sniegšanu ar sociālā nodokļa samaksu, kas ir absolūti nepareizi. Covid-19 ir neparedzēts apstāklis, kas ir līdzvērtīgs cunami vai zemestrīcei. Nevar jautāt cilvēkam, kurš guļ zem gruvešiem, vai viņam ir apdrošināšana. Viņš vienkārši ir jāglābj. Šeit un tagad. Ļoti gribas cerēt, ka mūsu bargajai valdībai šī vienkāršā doma ir pielekusi. Valstī, paldies dievam, bija cilvēki, kuri bija gatavi visu izskaidrot tiem, kas stāv pie varas grožiem.

101
Tagi:
IKP, ekonomika, koronavīruss
Pēc temata
Ekonomists paskaidroja, kas sagaida Baltiju pēc lielākā IKP krituma ES vēsturē
Sliktāk par vidējo Eiropā: pamata optimismam Latvijas ekonomikā nav
Latvijas Banka pauž optimismu: krīzes pīķis ir pārvarēts
Banku karte

Viltus banku darbinieki izmāna naudu no Latvijas iedzīvotājiem

8
(atjaunots 17:03 03.03.2021)
Policijas darbinieki atkal brīdina par telefona krāpniekiem, šopirmdien no lētticīgo latviešu kontiem pazuduši 16 000 eiro.

RĪGA, 3. marts — Sputnik. Pirmajā pavasara dienā atkal aktivizējās telefona krāpnieki, informē Valsts policija. Šoreiz krāpnieki uzdodas par banku darbiniekiem. Komunikācija ar upuriem notiek galvenokārt krievu valodā, bet galvenais noziedznieku uzdevums ir izvilināt internetbankas pieejas datus - lietotājnumurus un paroles, kurus prasa apstiprināt ar attālinātajiem autentifikācijas rīkiem (piemēram, izmantojot Smart-ID PIN kodi).

1. martā Rīgas Teikas iecirkņa policijas darbinieki saņēma informāciju no kādas Purvciema mikrorajona iedzīvotājas, kura informēja, ka no viņas bankas konta pazuduši 12 tūkstoši eiro. Izrādījās, ka cietušajai piezvanīja kāds vīrietis, kurš uzdevies par Luminor bankas darbinieku un brīdināja, ka no izsaucējas konta kāds mēģinot noņemt naudu. Vīrietis apgalvoja, ka to esot varētu apturēt tikai pieslēdzoties viņas Smart-ID.

Līdzīgi tika piekrāpta arī cita Rīgas iedzīvotāja, par kuru kļuva zināms Latgales policijas iecirkņa policijas darbiniekiem. Sieviete saņēma zvanu no it kā Swedbank darbinieces, kura informēja, ka no klientes bankas konta kāds cenšas noņemt naudu.

Cietusī uzticējusies zvanītāja solījumam novērst apdraudējumu un atklājusi bankas kartes numurus. Tā rezultātā viņai izkrāpti 1 163 eiro. Pēc tam krāpniece sacījusi, ka tiks atzvanīts no Luminor bankas drošības dienesta, jo izsaucēja ir šīs bankas kliente. No cita numura pārzvanījusi krieviski runājoša viltvārde, kas izkrāpusi vēl 843 eiro.

Savukārt Rīgas Kurzemes iecirkņa darbinieki ziņo par 1 930 eiro nolaupīšanu no Swedbank bankas konta. Šoreiz cietušais kļuva par viltus Swedbank konsultanta upuri.

Policijas darbinieki kārtējo reizi brīdina iedzīvotājus būt uzmanīgiem un nevienam neizpaust savu bankas kontu pieejas datus. Ne banku darbinieki, ne citu valsts iestāžu darbinieki nekad neprasa atklāt šādu informāciju Tas, ka telefonsarunas laikā uzrādās Latvijas numurs vai pat valsts iestādes nosaukums, nenozīmē, ka zvana tiešām no Latvijas. Krāpnieki izmanto speciālus telefona numuru ģeneratorus.

Gadījumā, ja esat kļuvis par krāpnieku upuri, nekavējoties jāsazinās ar savu banku, kā arī jāraksta iesniegums policijā. To var izdarīt portālā latvija.lv bez elektroniskā paraksta, vai ar elektronisko parakstu, sūtot uz pasts@vp.gov.lv.

8
Tagi:
krāpnieki, bankas, policija
Pēc temata
Uzmanieties no krāpniekiem: parādījusies jauna klientu bankas datu iegūšanas shēma
Latvijas iedzīvotājiem nāksies samaksāt par saplacinātām pudelēm
Latvijas iedzīvotājus cenšas "aptīrīt" pirms svētkiem: kāda ir populāra krāpnieku shēma
Sarežģīts krustojums, retākā mašīna un roku veiklība: krāpnieki Rīgas ielās
Žitj Zdorovo

Pirmajam Baltijas kanālam uzlika naudas sodu par raidījumiem "Zdorovje" un "Žitj Zdorovo"

15
(atjaunots 11:35 03.03.2021)
Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome noteikusi divus naudas sodus par kopējo summu 16 tūkstoši eiro, uzskatot, ka Pirmā Baltijas kanāla raidījumos tika mazināta koronavīrusa bīstamība.

RĪGA, 3. marts — Sputnik. Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) sodīja Pirmo Baltijas kanālu nepatiesas informācijas izplatīšanas par koronavīrusu dēļ, ziņo padomes preses relīze.

NEPLP uzskata, ka PBK pārkāpis Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma prasību, saskaņā ar kuru raidījumi nedrīkst ietvert ziņas, "kas apdraud sabiedrības veselību vai varētu radīt nopietnus un smagus tās apdraudējuma riskus". Saskaņā ar likumu, medijiem jānodrošina, lai fakti raidījumos tiktu atspoguļoti godīgi, objektīvi, ar pienācīgu precizitāti un neitralitāti, tāpat komentāri un viedokļi ir jāatdala no ziņām un jānosauc viedokļa vai komentāra autoru.

Pēv NEPLP domām, nepatiesi apgalvojumi par koronavīrusu, tostarp par zemo lipīgumu esot izplatīti 2020. gada 27. decembra raidījumā "Zdorovje" un 2020. gada 30. decembra raidījumā "Žitj Zdorovo". Izplatītās informācijas nepatiesīgumu apstiprinājusi arī LR Veselības ministrija un Slimību profilakses un kontroles centrs.

"Raidījumā paustie nepatiesie apgalvojumi var palielināt infekcijas izplatīšanās riskus ģimenes locekļu vidū un īpaši veicināt senioru un bērnu inficēšanos. Tāpat maldinošā informācija var mazināt cilvēku līdzdalību drošības pasākumos izglītības iestādēs, kā arī veicināt sabiedrības vēlmi neievērot valstī noteiktos ierobežojumus. Tas, savukārt, var radīt un pastiprināt nekontrolējamu koronavīrusa izplatību," teikts paziņojumā.

Medijus uzraugošā padome uzskata, ka PBK neveica nepieciešamos pasākumus, lai apturētu nepatiesas informācijas izplatīšanu. Abus pārkāpumus NEPLP novērtē kā nozīmīgus, jo tie skar sabiedrības veselības intereses, turklāt ārkārtējās situācijas apstākļos.

Tādēļ par pārkāpumiem 27. decembra raidījumā "Zdorovje" PBK tika piemērots likumā noteiktais maksimālais naudas sods - 10 000 eiro. Savukārt par 30. decembra raidījumā "Žitj Zdorovo" pieļauto pārkāpumu – 6000 eiro liels naudas sods.

"Medijiem jāatceras, ka tie ir atbildīgi par to, lai programmās tiktu izplatīta pārbaudīta informācija un lai kopējais raidījuma konteksts vidusmēra skatītājam, kuram nav specifisku zināšanu attiecīgajā nozarē, nebūtu maldinošs. Bezatbildība var novest pie ļoti tālejošām un nopietnām sekām, un šajā gadījumā – radīt apdraudējumu sabiedrības veselībai," saka NEPLP loceklis Patriks Grīva.

Nesen PBK jau iekļuva masu mediju virsrakstos, kad operators Tet pārtrauca tā retranslāciju, aizbildinoties ar informācijas neesamību par kanāla retranslatora patiesajiem labuma guvējiem.

15
Tagi:
televīzijas kanāli
Pēc temata
Highly likely latviešu gaumē: EDSO informēta par Latvijas pretenzijām Krievijas medijiem
Latvijā vēlas ierobežot telekanālu "Rossija RTR" pēc Ukrainai veltīta šova
Lien pat privātajā dzīvē! Krievijas vēstniecība Latvijā sašutusi par valodas kvotām TV
KF ĀM: ar izdomātu ieganstu Lietuva aizliedz Krievijas telekanālu
 COVID-19

Eiropas diplomātiem atļāva vakcinēties ar "Sputnik V"

0
(atjaunots 17:12 03.03.2021)
Eiropas ārpolitikas dienests piešķīra saviem darbiniekiem tiesības vakcinēties ar ES neapstiprinātajām vakcīnām.

RĪGA, 3. marts - Sputnik. ES ārpolitikas dienests neiebilst, ja pārstāvniecību darbinieki vēlēsies vakcinēties pret koronavīrusu ar Eiropas Savienībā neautorizēto vakcīnu. Kā vēsta RIA Novosti, par to paziņoja dienesta pārstāve Nabiļa Masrali.

Pēc viņas vārdiem, ES pārstāvniecību personāls patstāvīgi pieņem lēmumu par to, vai būtu jāvakcinējas principā un ar kādu vakcīnu. Darbiniekiem būs iespēja vakcinēties vai nu ar EZA (Eiropas Zāļu aģentūra) apstiprināto vakcīnu, vai nu ar uzņemošajā valstī autorizētiem preparātiem.

"Lēmums par vakcināciju – tas ir individuāls lēmums. To, ar kādu preparātu vakcinēties, arī ir personisks lēmums. Mums nav iebildumu, ja pārstāvniecību darbinieki saņems vakcīnas, kuras nav apstiprinātas ES, tas ir arī personisks lēmums," sacīja Masrali.

Ja cilvēks izvēlas EZA apstiprināto vakcīnu, bet uz vietas nebūs pieejas preparātam, tad viņš var vakcinēties Eiropas Savienībā.

"Tas tiek darīts, lai garantētu darbiniekiem un viņu ģimenēm maksimālu aizsardzību ārvalstīs un nodrošinātu viņiem tādus pašus medicīnas pakalpojumus, kā citiem ES pilsoņiem," paskaidroja ārpolitikas dienesta pārstāve.

Patlaban ES tirgū apstiprināti kompāniju Pfizer/BioNTech, Moderna un AstraZeneca preparāti. ES noslēdza līgumus 2,3 miljardu devu koronavīrusa vakcīnu piegādei. Plānots līdz vasaras beigām vakcinēt apmēram 70% eiropiešu. Tomēr pēdējās nedēļās ES saskārusies ar grūtībām - Pfizer/BioNTech un AstraZeneca piegādes kavējas. Šķēršļi varētu kavēt Briseles ambiciozos plānus vakcinācijas aspektā.

Pērnā gada augustā Krievijas Veselības ministrija reģistrēja pirmo vakcīnu pasaulē Covid-19 profilaksei, ko izstrādāja Gamaleja ZPC. Vakcīna ieguva nosaukumu "Sputnik V".  

Janvārī Krievijas tiešo investīciju fonds (KTIF) iesniedzis pieteikumu vakcīnas "Sputnik V" reģistrācijai Eiropas Savienībā.

Krievija patlaban ir vienīgā valsts, kurā izstrādātas un masveidā tiek ražotas trīs vakcīnas koronavīrusa infekcijas profilaksei: preparātiem "Gam-COVID-Vak" un "EpiVakKorona" pievienojies Čumakova institūta izstrādātais preparāts "KoviVak". Martā tā nonāks civilajā apgrozījumā, proti, Krievijas pilsoņi varēs izvēlēties jau vienu no trim vakcīnām.

0
Tagi:
Sputnik V, vakcinācija, vakcīna, Eiropas Savienība, Eiropa
Pēc temata
Koronavīruss: salīdzinām "Sputnik V", "Pfizer" un citas vakcīnas pret Covid-19
Krievijas pretinieki baidās no "Sputnik V" panākumiem
Vai ar "politiski nepareizu vakcīnu" ielaidīs Eiropā
Antivielas pret Covid-19 ir tikai katram desmitajam Zemes iedzīvotājam