Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, foto no arhīva

Ārkārtējā situācija Latvijā: jauni ierobežojumi un atbalsta programma

58
(atjaunots 16:06 07.11.2020)
Ārkārtējo situāciju Latvijā izsludinās pirmdien, 9. novembrī, taču premjerministrs Krišjānis Kariņš ļoti lūdz ievērot ierobežojumus, kuru mērķis ir apturēt Covid-19 izplatību, jau no šodienas.

RĪGA, 7. novembris – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Latvijas Ministru kabinets pieņēma lēmumu izsludināt valstī "ārkārtējās situācijas" režīmu. Tas stāsies spēkā 9. novembrī un ilgs vismaz līdz 6. decembrim.

Preses brīfingā pēc Ministru kabineta sēdes Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš atzīmēja, ka lēmumu par ārkārtējās situācijas režīma ieviešanu valdība pieņēmusi vienbalsīgi: "Mūsu mērķis ir ļoti elementārs – panākt šīs saslimstības samazināšanu, maksimāli ierobežojot cilvēku kontaktēšanās iespējas, jo, kontaktējoties vienam ar otru, šī slimība var pārlēkt no viena cilvēka uz otru."

Par ierobežojumiem

No 9. novembra uz mēnesi spēkā stāsies vesela virkne jaunu ierobežojumu. Pirmām kārtām, masveida pasākumu (tai skaitā arī privāto pasākumu) aizliegums: kopā atļauts pulcēties tikai 10 cilvēkiem, turklāt ne vairāk kā no divām mājsaimniecībām.

Taču svaigā gaisā valdība atļāvusi rīkot pulcēšanās, nelielus piketus un gājienus, tajos atļauts piedalīties ne vairāk kā 50 cilvēkiem.

Baznīcās un dievnamos atļauts rīkot dievkalpojumus, tomēr, vienam apmeklētājam ir jānodrošina ne mazāk par 10 kvadrātmetriem, turklāt redzamā vietā jābūt paziņojumam par maksimāli pieļaujamo cilvēku skaitu telpās.

Pilnībā tiek apturēta bāru, naktsklubu, diskotēku, akvaparku, spa salonu un spēļu zāļu, kā arī iekštelpu bērnu laukumu un atrakciju darbība. Sabiedriskās ēdināšanas vietās un restorānos ēdienu atļauts tikai paņemt līdzi. Saglabājas aizliegums sporta nodarbībām iekštelpās, izņemot individuālos treniņus.

Brīvdienās un svētku dienās tiks ierobežots tirdzniecības centru darbs. Tajos strādās tikai pirmās nepieciešamības preču veikali – pārtikas veikali, būvmateriālu veikali, aptiekas (arī veterinārās), optikas veikali un higiēnas līdzekļu tirdzniecības veikali.

Ieviešamais ārkārtējās situācijas režīms, lai cik dīvaini tas nebūtu, maz skāris bērnudārzu un skolu darba kārtību. Bērnudārzi turpinās darbu ierastajā režīmā. Tāpat klātienē turpinās mācīties arī jaunāko klašu skolēni – no 1. līdz 6. klasei. Savukārt vecākās klases – no 7. līdz 12. klasei paliek pie tālmācībām. Tālmācības saglabās arī studentiem, izņemot praktiskās nodarbības.

Vērts atgādināt, ka par epidemioloģiskās drošības noteikumu pārkāpumiem ārkārtējās situācijas apstākļos, saskaņā ar spēkā esošo likumdošanu, ir paredzēti naudas sodi: privātpersonām – no 10 līdz 2000 eiro, juridiskajām personām – no 140 līdz 5000 eiro.

Par atbalstu

Uzņēmējus un uzņēmumu darbiniekus, protams, uztrauc iespējamās palīdzības saņemšanas jautājums no valdības puses ārkārtējās situācijas periodā.

Šeit valdība pagaidām nav gatava sniegt precīzus lēmumus – biznesa atbalstīšanas pasākumi tiks apspriesti un pieņemti nākamnedēļ. Tomēr, provizoriski, runa ir par trim palīdzības variantiem.

Pirmkārt, pilna slimības lapu apmaksa no pirmās dienas. Otrkārt, (tas skar uzņēmumus) dīkstāves pabalstu atjaunošana, turklāt maksāt šoreiz sola visiem uzņēmumiem, nevis tikai tiem, kas "godīgi maksā nodokļu", kā tas bija izdarīts pavasarī, pirmā koronavīrusa viļņa laikā. Treškārt, iespējams, valdība sniegs kompensāciju par daļu no zaudētā apgrozījuma cietušajiem uzņēmumiem. Apmērs un atlases kritēriji vēl tiks apspriesti.

Lēmums par atbalstu uzņēmumiem jau ir saņēmis pirmos vērtējumus no uzņēmēju puses. Tā, Latvijas Restorānu biedrības prezidents paziņoja, ka gataviem palīdzības mehānismiem uzņēmējiem un darbiniekiem vija jābūt izstrādātiem un zināmiem līdztekus ārkārtējās situācijas izsludināšanai. Tāpat viņš norādīja, ka arī pirms ārkārtējās situācijas režīma izsludināšanas sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumi bija gatavi strādāt dažādos režīmos, piemēram, saīsināto darbadienu, tomēr valdība nepiedāvāja šādu variantu. Tagad nozare izrādījusies situācijā, kad aptuveni 40 000 tās darbinieku atrodas neziņā par skaidriem atbalsta mehānismiem.

Starp citu, vēl šīs nedēļas sākumā premjers Kariņš solīja, ka lēmums par ārkārtējās situācijas ieviešanu netiks pieņemts, kamēr netiks izstrādāti palīdzības varianti uzņēmējiem un darbiniekiem.

Vai ievilksies?

Un, visbeidzot, galvenais jautājums – cik ilgi turpināsies ieviešamie ierobežojumi. Neraugoties uz to, ka konkrēti termiņi ir nosaukti, diez vai kāds lolo cerības, ka ierobežojošie pasākumi tiks atcelti Ziemassvētku priekšvakarā.

Arvien vairāk tiek runāts "par dažiem mēnešiem". Saskaņā ar likumu, ārkārtējās situācijas režīms var tikt izsludināts uz laiku līdz 3 mēnešiem, un pēc tam pagarināts, ja pastāv šāda nepieciešamība.

58
Tagi:
Latvija, ārkārtējā situācija
Pēc temata
Mediķu arodbiedrības priekšsēdētājs izteicās par ārkārtējā režīma ieviešanu
Valdība konceptuāli vienojas valstī ieviest ārkārtējo situāciju
Latvija vairs nav izņēmums: Viņķele ziņo par ārkārtējās situācijas izsludināšanas iespēju
Pasaules diktāts latviešu valodā

Latviski bez kļūdām: cik cilvēku tika galā ar diktātu latviešu valodā

2
(atjaunots 17:40 03.12.2020)
Kļuvuši zināmi VI Pasaules diktāta latviešu valodā rezultāti, kuru lielākoties rakstīja daiļā dzimuma pārstāves.

RĪGA, 3. decembris – Sputnik. Septītajā novembrī notika VI Pasaules diktāts latviešu valodā, kuru sarīkoja Interneta platformā Raksti.org, vēsta Mixnews.lv.

Kā var secināt pēc nosaukuma, diktātu varēja uzrakstīt ikviens cilvēks, jebkurā pasaules malā. Kopumā tika uzrakstīti 2457 darbi. Turklāt 83% diktāta dalībnieku bija sievietes.

Pēc pārbaudes rezultātiem, tikai 4 cilvēki spējuši uzrakstīt diktātu bez kļūdām. Trīspadsmit darbos bija pieļauta viena kļūda. No šiem 17 darbiem 16 uzrakstīja Latvijas iedzīvotāji un vienu – Luksemburgas iedzīvotājs.

Visus, kas uzrakstīja diktātu bez kļūdām vai ar vienu kļūdu, saņēma vērtējumu "teicami". Teicamnieku vidū ir trīs skolnieces vecumā no 14 līdz 17 gadiem un divas 60 gadus vecas sievietes.

Tāpat ir zināms, ka 249 dalībnieki pieļāva no 2 līdz 5 kļūdām savos diktātos. Vēl 805 cilvēki, kuri uzrakstīja darbus, kļūdījās no 6 līdz 10 reizēm.

No 11 līdz 20 kļūdām pieļāva 1050 cilvēki, 237 cilvēki – 21-30 kļūdas, 47 cilvēki kļūdījās 41-50 reizes, 24 cilvēki kļūdījās 51 un vairāk reižu.

Viens no dalībniekiem pieļāva 139 kļūdas.

Organizatori izrēķināja vidējo kļūdu skaitu diktātā. Tas sastādīja 13 – vidēji pa 4 pareizrakstības un 9 interpunkcijas kļūdām.

Darbu skaits bija mazāks, teicamnieku skaits – lielāks

Iepriekšējo – V Pasaules diktātu latviešu valodā, – kurš tika rīkots 2019. gada 9. novembrī, "teicami" uzrakstīja 20 no 2042 dalībniekiem, jeb 0,98%.

Seši diktāti tika uzrakstīti bez kļūdām, savukārt 14 – ar vienu kļūdu. Visi "teicamnieku" darbi tika uzrakstīti Latvijā, 10 – Internetā (8 – Rīgā, pa vienam – Kuldīgā un Kārķos), un 10 – klātienē: 4 – Liepājā, 3 – Ventspilī, pa vienam – Rīgā, Jelgavā un Valmierā. Vienus no labākajiem darbiem uzrakstīja 17 gadus jauns vidusskolnieks un 73 gadus veca pensionāre.

Vidējais kļūdu skaits, rēķinot uz katru darbu, sastādīja 18: 8 pareizrakstības un 10 interpunkcijas kļūdas. Maksimālais kļūdu skaits, kas tika pieļauts vienā darbā, bija 239. Pārbaudei netika pieņemti 34 darbi, jo bija uzrakstīti tikai daļēji. Diktāta garums sastādīja 300 vārdus. Jaunākajam diktāta dalībniekam bija 8 gadi, vecākajam – 74.

2
Tagi:
latviešu valoda
Pēc temata
Nemēģiniet pataisīt krievus par latviešiem: Urbanovičs atbildēja Saeimas vicespīkerei
Runājiet latviski, mīliet krievu valodu: Ušakovs aicina krievus strādāt politikā

Latvijā viesnīcām gatavo valsts pasūtījumu, lai izolētu cilvēkus ar Covid-19

9
(atjaunots 11:31 03.12.2020)
Ar koronavīrusu inficētos jāizolē no citiem mājsaimniecības locekļiem, ja viņus izmitina viesnīcās, tas palīdzēs glābt šo biznesu: deputāts Eglītis sola viesnīcām valsts pasūtījumu.

RĪGA, 3. decembris – Sputnik. Šonedēļ tiek gatavots valsts pasūtījums viesnīcām, lai tās palīdzētu nodrošināt pašizolāciju ar koronavīrusu inficētajiem, paziņoja Twitter Latvijas Saeimas deputāts Gatis Eglītis (Jaunā konservatīvā partija).

Pasūtījuma nepieciešamību Eglītis izskaidroja ar to, ka inficētie, izolējoties mājās, inficē citus mājsaimniecības locekļus, daži no kuriem nokļūst slimnīcā.

​Otra pozitīva lieta, neskaitot iespēju pilnībā izolēt inficētos, pēc Eglīša domām, ir darba esamība viesnīcām, to pavāriem, jeb iespēja "pārziemot".

Vakar tika ziņots par 690 jauniem Covid-19 gadījumiem un 14 mirušajiem. Tas līdz šim bijis lielākais letālo gadījumu skaits diennaktī.

Saskaņā ar Nacionālā veselības dienesta vakardienas datiem, tika stacionēti 76 cilvēki ar Covid-19, savukārt stacionāros kopumā ārstējās 516 pacienti, no kuriem 46 bija smaga slimība gaita.

9
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
PVO: notiek vakcīnas pret Covid-19 izstrāde deguna aerosola veidā
Izvēle parādīsies tuvāk 2021. gada beigām: Latvijas vakcinācijas plāns pret Covid-19
Ārsts no Daugavpils: kad Rīgu noslīcinās Covid-19 vilnis, mēs būsim nākamie
VM pastāstīja, cik Covid-19 pacientus spēs uzņemt Latvijas slimnīcas