Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes profesors, orientālists Leons Taivāns

LU profesors prognozē Latvijai islamizāciju

142
(atjaunots 12:36 07.11.2020)
Islamizācija – tā ir vispasaules tendence, un Latvijā islāma kopiena neizbēgami augs, uzskata Latvijas Universitātes profesors Leons Taivāns.

RĪGA, 7. novembris – Sputnik. Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes profesors, orientālists Leons Taivāns radio Baltkom intervijā izsaka prognozi Latvijas islamizācijai.

Pēc profesora sacītā, šīs process Latvijai ir neizbēgams, jo islamizācija ir vispasaules tendence. Latvijai šis jautājums ir tikpat aktuāls, kā citām Eiropas valstīm.

Taivāns uzskata, ka islāma kopiena Latvijā augs, un uz to nevajadzētu pievērt acis. Pēc profesora domām, šis fakts ir jāatzīst, jāadaptējas pie musulmaņu iedzīvotājiem un jāstrādā ar musulmaņu kopienām un islāmu piederīgiem.

Šādas adaptācijas piemēra kārtā Taivāns minēja Franciju, kur procentuālā attiecībā musulmaņu ir vairāk nekā citās Eiropas valstīs. Profesors pastāstīja, ka tur adaptācija ir divpusējs process.

Taivāns paskaidroja, ka francūži pašvaldību līmenī, likumā pieļaujamās robežas ir pretimnākošas šādām musulmaņu prasībām, kā īpašs uzturs, hidžabu valkāšana, īpašs darba režīms Ramadāna laikā, īpašas lūgšanu telpas darbavietās, musulmaņu garīdzniecības skolotāji skolās un tā tālāk.

Valstī dzīvojošie kristieši arī paralēli pierod citas reliģijas īpatnībām. Piemēram, kristiešiem patīk lietot uzturā gaļu, kas ir pagatavota pēc islama likumiem.

Беженцы с Ближнего Востока
© Sputnik / Sergey Stroitelev

No kā profesors izdara secinājumu, ka pieņemšanas process tur ir savstarpējs. Arī Latvijai derētu tam gatavoties. Islamizācija ienāks Latvijā ne šodien un ne rīt, bet ienāks, prognozē eksperts.

Un ir jāsaprot, ka musulmaņi ir normāli cilvēki, un nav jājauc kopā reliģija ar reliģisko ekstrēmismu, uzsver profesors.

Taču Taivāns apstiprināja, ka problēma ar ekstrēmismu un terorismu patiešām pastāv.

"Diemžēl reliģiskā pārliecība satur šos elementus, un kamēr tie paliks tās daļa, notiks tādi ekstremāli notikumi, kā terorakti," secināja profesors.

142
Tagi:
Latvija, islams
Pēc temata
Barselonā izklīdināja mītiņu pret "Eiropas islamizāciju"
Document: Norvēģiju apdraud musulmaņu intervence, nevis Krievija
"Savāc jaunus spēkus": kurp devušies ISIS kaujinieki no Tuvajiem Austrumiem
Bēgļa-izvarotāja tiesas prāva izraisījusi strīdus Vācijā
Tukša klases telpa

Šuplinska: vai nu skolēni nēsā maskas, vai arī visi pāriet pie "tālmācībām"

3
(atjaunots 08:59 05.12.2020)
1.-4. klašu audzēkņi varētu pāriet pie attālinātajām mācībām, ja parlaments neapstiprinās prasības par masku valkāšanu, paziņoja Ilga Šuplinska.

RĪGA, 5. decembris — Sputnik. Ja Saeima noraidīs valdības prasību uzdot skolēniem un skolotājiem valkāt maskas mācību iestādēs un Covid-19 izplatība valstī pieaugs, valdība varētu pieņemt lēmumu par attālinātām mācībām 1.-4. klašu audzēkņiem, paziņoja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska, vēsta Press.lv.

1. decembrī valdība pieņēmusi lēmumu par sejas masku obligāto valkāšanu 1.-4. klašu audzēkņiem, kuri pagaidām vēl mācās klātienē. 3. decembrī Saeimas spīkere Ināra Mūrniece paziņoja, ka Saeima varētu neapstiprināt valdības lēmumu par masku valkāšanu jaunāko klašu skolēniem.

Ilga Šuplinska norādīja, ka norma par sejas masku valkāšanu bērniem mācīu iestādēs izstrādāta, ņemot vērā Eiropas Savienības pieredzi, kur masku valkāšanu skolās oktobra sākumā ieviesa vairākas valstis.

Pirms nedēļas masku valkāšana bija obligāta 17 valstīm no 30 ES un EEZ valstīm. Deviņās valstīs maskas ir obligātas no sešu gadu vecuma, sešās – no 13 gadu, bet vēl divās – no 4 gadu vecuma. Šuplinska paziņoja, ka masku valkāšana skolās ne tikai skolotājiem, bet arī skolēniem lielākajā daļā ES valstu nodrošinājusi Covid-19 izplatības samazinašanos.

Ministre atzīmēja, ka janvārī IZM un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija sameklēs līdzekļus masku iepirkumiem skolēniem un skolotājiem.

Tāpat ministrija iesaka tādus drošības pasākumus skolās, kā nodarbību skaita samazināšana, mūzikas un sporta nodarbību organizēšana attālinātā režīmā, daļēji attālināto mācību modeļa ieviešana un klašu sadalījums grupās.

Iepriekš sabiedrisko iniciatīvu portālā Manabalss bija publicēta petīcija "Ļausim bērniem skolā brīvi elpot" par obligātā masku režīma atcelšanu jaunāko klašu skolēniem. Vienas dienas laikā tā saņēma vairāk nekā 20 tūkstošus parakstu. Petīcijas iesniegšanai Saeimā pietiek ar 10 tūkstošiem.

3
Tagi:
Ilga Šuplinska, skola, izglītība
Pēc temata
Viņa saprot tikai spēka un agresijas valodu: LIZDA vadītāja par Šuplinsku
Īsta segregācija: nabadzīgās ģimenes nevar atļauties tālmācības
Mokas skolotājiem un vecākiem, plaisa sabiedrībā: skolu direktori par jaunajām prasībām
Skolas palikušas aci pret aci ar pandēmiju: kāpēc ministrei laiks demisionēt
cietums

Pēc iziešanas brīvībā notiesātie vēlas atkal atgriezties cietumā

14
(atjaunots 08:27 05.12.2020)
Pēc soda izciešanas 7% ieslodzīto valstī paliek bez pajumtes un atkal atgriežas cietumos.

RĪGA, 5. decembris — Sputnik. Pēc soda izciešanas daudzi iedzīvotāji atkārtoti pastrādā noziegumus, lai nokļūtu atpakaļ cietumā, jo cita mājokļa viņiem nav, Ieslodzījuma vietu pārvaldes vadītāja Ilona Spure atklāja radio Baltkom ēterā.

Viņa konstatēja, ka no 3150 ieslodzītajiem, kuri atbrīvojušies 2019. gadā, 241 cilvēkam (7,6% no kopskaita) nebija deklarētas darba vietas.

"Ar šo problēmu saskaras visas cietumu sistēmas. Daļai ieslodzīto nekad nav bijis pastāvīgas dzīvesvietas brīvībā. Viņi to sen ir zaudējuši un nespēj problēmu atrisināt," uzsvēra Spure.

IVP vadītāja piezīmēja, ka Latvijā nav efektīvas sistēmas bijušo ieslodzīto adaptācijai, tāpēc daudzi brīvībā iznākušie cilvēki bez noteiktas dzīvesvietas vēlāk atkal pastrādā noziegumus, lai atkal nokļūtu cietumā.

"Tā ir īpaši liela problēma tagad, pandēmijas laikā. Mēs saprotam, ka 241 cilvēks aiziet un viņiem nav jumta virs galvas, nav iztikas līdzekļu. Pirmā doma: varbūt atgriezties cietumā? Tur es esmu savējais, mani tur pieņem, ēdina. Tomēr mūsu cietumi nekādi nespēj izstrādāt konkrētu sistēmu tādu personu atbalstam, lai pēc viņu iziešanas brīvībā samazinātu atkārtotas noziegumu pastrādāšanas risku," viņa pastāstīja.

Saskaņā ar Eurostat datiem, Baltijas valstis ieņem līdera vietas ES ieslodzīto skaita ziņā uz vienu iedzīvotāju: Lietuvā – 232 uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, Igaunijā – 207, Latvijā 193, taču vidējais skaits ES – 116 ieslodzītie uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

Pie tam Latvija nespēj sarūpēt normālus dzīves apstākļus sodu izcietušajiem ieslodzītajiem, lai arī pēdējo desmit gadu laikā viņu skaits ir divkārt samazinājies – no 7 tūkstošiem līdz 3500 cilvēkiem.

Covid-19 pandēmijas laikā situācija ir vēl saasinājusies. 13. novembrī Rīgas Centrālcietumā tika izsludināta karantīna, ko vēlāk pagarināja līdz 14. decembrim – testēšanas gaitā Covid-19 fiksēts 65 ieslodzītajiem un 10 cietuma darbiniekiem.

14
Tagi:
cietums, Latvija
Pēc temata
Valsts kontrole: miljoniem eiro ieslodzīto uzturēšanai tiek tērēti velti
Cik izmaksā viens ieslodzītais Latvijā
Kauns pa visu pasauli: Latvijai varētu likt slēgt cietumu