Medicīniskās maskas, foto no arhīva

Divās Latvijas pilsētās sejas maskas mazturīgajiem izsniegs bez maksas

34
(atjaunots 19:53 03.11.2020)
Daudzas pašvaldības prāto, kā sarūpēt maskas maznodrošinātajiem, tomēr dažas no vārdiem jau pārgājušas pie darbiem.

RĪGA, 4. novembris — Sputnik. Latvijā atgriezies masku režīms, no 20. oktobra par tā pārkāpumu draudēs naudas sods. Daudzas pašvaldības prāto, kā sarūpēt maskas maznodrošinātajiem. Šonedēļ Tukuma novadā un Jelgavā noteiktu kategoriju iedzīvotājiem sejas maksas sāka izdalīt par velti, stāsta TV3.

Viktors ir viens no tiem 738 maznodrošinātajiem un trūcīgajiem Tukuma novadā, kuriem bez maksas pienākas pašvaldības izsniegtās sejas maskas. Veikalā vienreizlietojamās vienas maskas cena sasniedzot 60 eirocentu.

Uz jautājumu, vai viņam būtu, ko uzlikt, ja pašvaldība neizsniegtu aizsardzības līdzekļus, Viktors atbild skaidri: "Es domāju, ka ne. Man svarīgāks ir ēdiens, nevis masku uzvilkt."

Tukuma novadā līdz šim nav bijuši Covid-19 perēkļi, taču sociālā dienesta darbiniekus bažīgus darīja publiskajās vietās redzētais – nabadzīgajiem ļaudīm vienreizlietojamās maksas ir tik manāmi nolietotas katru dienu, ka vairs nepilda epidemioloģiskās drošības funkciju.

Covid-19
© Sputnik / Денис Абрамов

"Visvairāk informācijas mums nāca no pagastiem, kur pārvalžu vadītāji un sociālie darbinieki teica, – cilvēkiem viensētās nav kur iegādāties, un otrs, ka ir grūtības iegādāties. Arī finansiāli mēs saprotam, ka iegādāties tik daudz masku cilvēkam var rasties grūtības," stāsta Tukuma novada Sociālā dienesta vadītāja Ina Balgalve.

Ļaudīm no attālākiem pagastiem nav jābrauc uz Tukumu, viņi var pieteikt un saņemt bezmaksas maskas un pagastu pārvaldēs. Lai izdalītu pa 30 maskas katrai mazturīgajai, trūcīgajai personai novadā un skolēniem vecumā pēc 13 gadiem, Tukuma novada dome vienam mēnesim iepirkusi 22 000 sejas masku. Tas izmaksājis 3080 eiro.

"Ja būs nepieciešamība šo masku piešķiršanu turpināt arī decembrī, tad deputāti lems, un, visdrīzāk, tad būs izšķiršanās par to, ka jānodrošina vairākkārt lietojamās sejas maskas," saka Tukuma novada domes priekšsēdētājs Normunds Rečs.

Ienākumu slieksnis, kura apstākļos cilvēks uzskatāms par maznodrošinātu, katrā pašvaldībā atšķiras. Tukuma novadā tā ir ģimene, kuras ienākumi uz katru ģimenes locekli nepārsniedz 258 eiro pēdējo trīs mēnešu laikā. Savukārt atsevišķi dzīvojošs vecuma pensionārs vai atsevišķi dzīvojoša persona ar I vai II grupas invaliditāti uzskatāma par maznodrošinātu, ja ienākumi nepārsniedz 322 eiro pēdējo trīs mēnešu laikā.

34
Tagi:
maska, Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (859)
Pēc temata
Naudas sodu ražas nebūs: Rīgas policisti sola nerīkot masku reidus
No Rīgas transporta katru dienu izsēdina piecdesmit cilvēkus bez sejas maskām
Vajag 600 000 masku nedēļā: cik ilgam laikam Latvijas slimnīcām pietiks aizsarglīdzekļu
Latvijā ieviesīs naudas sodus par masku nelietošanu: apmēru policija noteiks uz vietas

Rīdzinieki plūst uz restorānu terasēm: aculiecinieki sašutuši un prasa paskaidrojumus

17
(atjaunots 17:28 10.05.2021)
Ne velti restoratori runāja par ažiotāžu, kāda vērojama galdiņu rezervēšanā: Twitter lietotājs publicēja fotogrāfiju, kurā iemūžināti masu prieki pie atklātās terases Vecrīgā.

RĪGA, 9. maijs — Sputnik. Pēc Latvijas valdības lēmuma atļaut apmeklēt restorānu un kafejnīcu terases, restoratori ziņoja, ka galdiņi tiek rezervēti ļoti lielā apjomā. Jau piektdien, 7. maijā laimīgie rīdzinieki organizēja improvizētus tautas svētkus galvaspilsētas centrā, vēsta Mixnews.lv.

Vienlaikus pieaug Covid-19 infekcijas gadījumu skaitls, un nevar apgalvot, ka iedzīvotājus šī problēma neuztrauktu. Par to liecina lietotāja Naura sašutuma pilnais tvīts – viņš publicēja sociālajā tīklā fotogrāfiju no Vecrīgas, kur pie resotorāna terases sapulcējušies vairāk nekā 40 cilvēki.

Ilgi gaidītā iespēja apmeklēt restorānu spārnojusi, rīdzinieki pavisam piemirsuši sociālo distanci un citus ierobežojumus.

​"Vai pagātne atkārtosies?" viņš jautāja, atsaukdams atmiņā pērno koncertu Tērbatas ielā.

Naura jautājums piesaistīja uzmanību – uz to reaģēja Saeimas deputāts Krišjānis Feldmanis un Rīgas domes deputāte Linda Ozola. Politiķi lūdza policijas skaidrojumus.

Pie tam Feldmanis atgādināja, ka par ierobežojumu pārkāpumiem paredzēti naudas sodi.

"Cik man zināms, sodus 2k€ FP un 5k€ JP neviens nav atcēlis. Beidzot ir jāsāk runāt par ierobežojumu kontroles trūkumu. Skaidrs, ka tikai apzinīgās sabiedrības daļas ierobežošana nedod nekādu efektu. To pierādīja infekcijas rādītāju stagnācija augstā līmenī pēdējās nedēļās," viņš rakstīja.

​Kafejnīcu un restorānu terases lemts atvērt no 7. maija, taču pie tam saglabājas virkne epidemioloģisko ierobežojumu, kas jāievēro, apmeklējot tās.

​Pirmkārt, ierobežots terašu darba laiks – no 6.00 līdz 21.00. Otrkārt, pie viena galdiņa var sēdēt ne vairāk kā desmit cilvēki no divām mājsaimniecībām, tostarp – ne vairāk kā četri pieaugušie. Treškārt, stakrp galdiņiem jābūt starpsienai vai vismaz 2 metru attālumam. Personālam un apmeklētājiem jāvalkā maskas.

Tomēr, spriežot pēc pūļa pie Pulvertorņa un Jēkaba kazarmām Vecrīgā, rīdzinieki visus noteikumus ir aizmirsuši.

17
Tagi:
sociālie tīkli, ierobežojumi, valdība
Pēc temata
Cilvēki sāk pirkt traktorus: piegādes dienesti strādā dienām un naktīm
"Normālā" valstī Kariņš būtu demisionējis: politologs par Saeimas un MK domstarpībām
Kā strādās restorānu terases Latvijā un kā būs ar alkohola tirdzniecību
Eksperts: cilvēki pandēmijas laikā sakrājuši daudz naudas un būs gatavi to tērēt
Jānis Lemežis

Pie latviešu dziedātāja pēc uzstāšanās Krimā ķersies Latvijas VDD

16
(atjaunots 17:20 10.05.2021)
Latvijas Valsts drošības dienests izmantos dziedātāju Jāni Lemežu, kurš uzstājās Krimā ar dziesmu latviešu valodā, lai parādītu, ka nevajag braukāt uz Krievijas pussalu.

RĪGA, 10. maijs — Sputnik. Latviešu dziedātāja Jāņa Lemeža uzstāšanos starptautiskajā mūzikas festivālā "Ceļš uz Jaltu" Krimā pamanīja arī Latvijas Valsts drošības dienests (VDD), vēsta Mixnews.lv.

Atgādināsim, ka Lemežis nodziedāja "Balādi par karavīru", ko pats pārtulkojis latviski, un pat iekaroja festivāla sudraba balvu – ar savu priekšnesumu viņš ierindojās otrajā vietā.

Дорога на Ялту: музыканты из 15 стран исполнят военные песни на родных языках
Пресс-служба музыкального фестиваля "Дорога на Ялту"

Tagad VDD vērtēs "incidentu" savas kompetences ietvaros. Latviešu valodas popularizācija pasaulē, acīmredzot, netiks ņemta vērā.

Vēl vairāk, izmantojot Lemeža piemēru, VDD, spriežot pēc visa, gatavojas parādīt, ka uz Krievijas Krimu braukāt nevajag, jo Latvija neuzskata to par Krievijas teritoriju.

Specdienests aicināja Latvijas iedzīvotājus neapmeklēt Krimu un aptvert, ka par ES sankciju pārkāpumu paredzēta kriminālatbildība.

Jāpiebilst, ka kara dziesmas festivālu Jaltā, kas aizritēja no 29. aprīļa līdz 1. maijam, apmeklēja rekordliels dalībnieku skaits no visas pasaules. Konkurss saņēma vairāk nekā 300 pieteikumus no 51 valsts. Pusfinālā izgāja izpildītāji no 15 valstīm.

Krima un Krievija

Atgādināsim, ka Krima atgriezās Krievijas teritorijā pēc referenduma 2014. gadā. Tautas balsojumā 96,77% Krimas Republikas vēlētāju un 95,6% Sevastopoles iedzīvotāju atbalstīja iestāsanos Krievijas Federācijas sastāvā. Referendums notika pēc valsts apvērsuma Ukrainā 2014. gada februārī.

Saskaņā ar ES direktīvu, no 2014. gada ES juridiskajām personām aizliegts pārdot ES rezidentiem ceļojumus uz Krimu. Par tādiem pārkāpumiem seko brīdinājums vai pat naudas sods – tas atkarīgs no vietējo likumu stingrības.

Latvijas Ārlietu ministrija aicina atturēties no braucieniem uz Krimu, norādot uz saspringro situāciju drošības jomā Krimas pussalā, ko uzskata par nelikumīgi anektētu Ukrainas teritoriju, kā arī uz to, ka šajos apstākļos ceļotāji var nesaņemt konsulāro palīdzību.

Tomēr ārvalstu delegāti daudzkārt apciemojuši Krimu. Viņi nonākuši pie viena secinājuma – Krimas pussala kļuvusi par Krievijas daļu uz tautas likumīgas gribas izpausmes pamata. Krimiešu izvēle referendumā – pievienoties Krievijai – saistīta ar reģiona iedzīvotāju interesēm.

16
Tagi:
Drošības dienests, latvieši, Krima, Krievija
Pēc temata
Igaunijas Puškina biedrības locekļi devušies braucienā pa Krimu
Krimā ieradusies delegācija no ASV
Latvija ieradusies Krimā: Sevastopolē atklāts pirmais latviešu restorāns