Ārstēt tikai tos, kuri runā latviski? Lindermans par izredzēm nošļukt līdz dibenam

28
(atjaunots 16:31 02.11.2020)
Kā notiek represijas mūsdienu Latvijā un ko slēpj aicinājums neārstēt "okupantus", ar ko nācis klajā kāds latviešu autors ar Freibergas pseidonīmu? Lindermans un Gubins apspriež aktuālākās tēmas.

RĪGA, 2. novembris — Sputnik. Prokuratūra nosūtījusi lūgumu Eiropas Parlamenta lūgumu izskatīt jautājumu par deputāta, bijušā Rīgas mēra Nila Ušakova imunitātes atcelšanu. Tas nepieciešams, lai uzsāktu kriminālvajāšanu. Iepriekš Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) lūdza Ģenerālprokuratūrai izvirzīt apsūdzību pret bijušo Rīgas mēru, tagad Eiropas Parlamenta deputātu Nilu Ušakovu sakarā ar videonovērošanas iekārtas nelikumīgu glabāšanu.

Atgādināsim, ka iekārta tika atrasta kratīšanas laikā Ušakova kabinetā 2019. gadā lietas izmeklēšanas ietvaros par kukuļošanu uzņēmuma "Rīgas satiksme" transporta iepirkuma procesā.

Pats Ušakovs pēc kratīšanas pastāstīja savā lapā Facebook, ka atrasta paštaisīta ieraksta iekārta, kas vāļājusies uz plauktiem starp suvenīriem un dažādām dāvanām, un, bez šaubām, bija viena no tām. Latvijā tamlīdzīgu iekārtu iegādāšanās, glabāšana un ekspluatācija fiziskām personām ir aizliegta. Tāpēc rodas jautājums – kādu cenu Rīgas eksmērs būs spiests par to samaksāt? Vai EP izdos savu kolēģi Latvijas varasiestādēm?

Publicists Vladimirs Lindermans un žurnālists Mihails Gubins pārrunāja aktuālākos jautājums.

Pazemojošs pants

Lindermans atzīmēja, ka pēdējo gadu statistika liecina: aptuveni 90% EP deputātu izdoti kriminālvajāšanai. Atlikušie 10%, kad lūgums noraidīts, skāra lietas ar izteiktu politisko motīvu. Turklāt gadījumos, kad vajāšana sākās jau pēc EP mandāta saņemšanas, un tas uz Ušakovu neattiecas – viņš burtiski izslīdzēja no Latvijas uz Briseli.

Tāpēc Lindermans uzskata, ka Ušakova izredzes saņemt EP aizstāvību ir ļoti mazas. Ja tas notiks, bijušajam mēram draud ļoti nepatīkams process.

"Protams, ja Ušakovu notiesās, viņam būs sodāmība un ierobežojumi sabiedriski politiskajā darbībā. Tomēr runa pat nav par to. Lieta tāda, ka šis pants viņam, tā sakot, ir komisks, pat pazemojoss. Tas ir signāls, ka Ušakovs var mest pie malas ilūzijas par atgriešanos lielajā politikā. Mēs tevi esam saķēruši, mēs tevi neizlaidīsim, - lūk, kā to var traktēt," paskaidroja Lindermans.

Publicists atzīmēja, ka tādā vajāšanā Rīgas bijušais mērs tomēr šo un to varētu izspiest – politiskā vajāšana var pārvērst viņu par opozīcijas līderi. Taču tas, domājams, notiks, ja viņš atrasīsies Rīgā. Pie tam Ušakova ambīcijas ir pavisam citādas.

Kā Latvijā notiek represijas

Bijušais mērs nebūt nav vienīgā sabiedrībā pazīstamā persona, pie kā ķērusies Latvijas prokuratūra. Pa ādu dabūjis arī "Tet" valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis. Līdz ar četrām citām personām viņu tur aizdomās par iespējamu krāpšanos digitālās televīzijas ieviešanā, pareizāk sakot, attiecīgajā iepirkumā. Viņu sagādāto zaudējumu vērtē 7 585 533 miljonu eiro apmērā.

Jāņem vērā, ka lieta nav nekāda jaunā, ar mainīgām sekmēm tā velkas jau 12 gadus, kad "Tet" vēl bija "Lattelecom". Interesanti ir arī tas, ka Gulbis uzskatīja par muļķīgu soli centienus aizliegt Krievijas telekanālu translāciju Latvijā un tā vietā ieteica organizēt godīgas sacensības, seļot latviešu telekanālu satura kvalitāti.

"Man šķiet, senā krimināllieta klusām slāpa nost, tomēr tagad tā reanimēta, lai sodītu cilvēku, kurš nevēlas pūst kopīgajā Krievijai naidīgās ideoloģijas stabulē un pauž racionālu viedokli. Latvijā tas ir visnotaļ izplatīts paņēmiens. Tā alstī īstenojas represijas, cita starpā – arī pret ietekmīgiem cilvēkiem," piezīmēja Lindermans.

Publicists paskaidroja: ja kāds nevēlas piedalīties aukstajā karā pret Krieviju vai vēlas saglabāt puslīdz lnormālas attiecības, pret viņu vienmēr kaut kas nāk gaismā, kaut kas atklājas. Viņu viedoklim neļauj triumfēt pār valdības stingro Krievijai naidīgo pozīciju.

Pie tādām represijām pieskaitāma arī Krievijas pilsoņa Vladimira Norvinda deportācija. Viņa lietā minēts izsūtīšanas iemesls – viņš deportēts atbilstoši kompetentas iestādes – Militārās izlūkošanas un drošības dienesta – viedoklim, un tas ir daudz nopietnāks un slepenāks nekā ierastais Valsts drošības dienests.

Pie tam, Lindermans paskaidroja, ir viens aspekts: ja ārvalstnieku deportē uz likumpārkāpuma pamata vai pēc kaut kādām kļūmēm dokumentos, viņam ir tiesības aizstāvēties tiesā. Taču, ja viņu deportē uz izlūkošanas vai pretizlūkošanas iestādes viedokļa pamata, viņam nav tiesību to pārsūdzēt. Ir vienīgi tiesības pasūdzēties Ģenerālprokuratūrā, bet tā sūdzību vienkārši noraidīs.

Šis punkts neatbilst Eiropas noteikumiem. Latvijas Satversmes tiesa atbalstīja pretrunīgā punkta grozījumus, jo arī tādos gadījumos cilvēkiem jābūt tiesībām uz atklātu sacīkšu procesu. Līdz 1. martam Saeimai ir jāreaģē uz ST lēmumu, un tas palielina Norvinda izredzes, uzskata publicists.

Vienlaikus dzimtenē vajātais pašpasludinātās Doņeckas tautas republikas zemessargs, Latvijas pilsonis Beness Aijo pastāstīja, ka saņēmis pagaidu patvērumu Krievijā.

Lindermans paskaidroja, ka Aijo saņēmis patvērumu uz gadu. Un viņam būtu vēlams šajā laikā parūpēties par Krievijas pilsonību, jo Krievija savus pilsoņus neizdod. Latvijā Aijo gaida vairākas nopietnas, nepārprotami politiskas apsūdzības, tātad, viņam atgriežoties, cietums būs garantēts.

Nacistu leģionāru gars

Vienlaikus arī epidemioloģiskā situācija valstī kļūst sarežģītāka – inficēto skaita ikdienas pieaugums izskatās skumji. Veselības ministrija atzinusi, ka ārkārtas apstākļos (MPVI noslodze par 90%) senioriem (virs 75 gadiem) un hroniski slimajiem var likumīgi atteikt terapiju.

Pēc tam portālā Pietiek.com parādījās kaut kādas Steidzītes Freibergas vēstule. Aiz šī pseidonīma slēpdamies, autors ierosināja "vienkāršu un taisnīgu" pieeju ārstēšanai – "pozitīvo diskrimināciju". Tā nozīmē, ka vispirms jāārstē latvieši, pēc tam – visi pārējie. Un pēdējie "pārējo" rindā ir Latvijā dzīvojošie krievi.

Lindermans paskaidroja: no VM viedokļa, ir situācijas, kad ārsts spiests ņemt vērā principu, kas paredz izglābt pēc iespējas lielāku skaitu slimnieku, tas ir, neveltīt visus spēkus kritiski smagajiem slimniekiem, jo laikā, kamēr viņiem tiks sniegta palīdzība, vidēji smagie pacienti pāries smago slimnieku kategorijā. Taču tas ir katastrofu medicīnas princips.

Cita lieta ir tas, ko iesaka cilvēks ar Freibergas pseidonīmu. Pēc Lindermana domām, to nevar uzņemt nopietni, tomēr tas ir jānovērtē kā rādītājs.

"Kas attiecas uz tās Freibergas izteikumiem, jāsaka, ka tie liecina par to, ka Latvijā atklāti pasltāv nacistisks noskaņojums. Tomēr diezin vai tas attiecas uz mediķiem. Nekad ne ar ko tādu neesmu saskāries. Iespējams, ja pandēmija pievilks skrūves, cilvēki panikā sāks pieprasīt, lai vispirms ārstē latviešus. Tomēr man šķiet, Latvijas valdība tomēr ievēro saprātīgu pieeju, un šīs dāmas viedokli var uzskatīt par marginālu," secināja Lindermans.

28
Tagi:
Vladimirs Lindermans, Nils Ušakovs
Pēc temata
Pēc šādas shēmas par spiegu var padarīt ikvienu: Lindermans par spriedumu Burakam
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā
Lindermans par Rīgas likteni, ostas problēmām, krievu skolām un stāvokli Baltkrievijā
Covid-19 ekspress tests, foto no arhīva

Covid-19 testu turpmāk būs iespējams veikt vēl piecās vietās

3
(atjaunots 13:48 01.12.2020)
Testēšana notiks pēc iepriekšēja pieraksta, paraugus ņems gan ar ģimenes ārsta nosūtījumu, gan pēc pašu iedzīvotāju vēlmes – par maksu.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Latvijā ir paplašinātas iespējas veikt koronavīrusa testu, pakalpojumu sāk sniegt vēl viena medicīnas kompānija. Analīzes var nodot gan ar ārsta nosūtījumu, gan pēc savas iniciatīvas, vēsta LSM.

Medicīnas kompānija "MFD veselības grupa" sākusi veikt koronavīrusa infekcijas analīzes. Testi tiks veikti mobilajos punktos Rīgā: Rušonu ielā 15, Buļļu ielā 9, Zolitūdes ielā 34, Augusta Deglava ielā 14 un Brīvības ielā 75.

Testēšana notiks pēc iepriekšēja pieraksta. Paraugus ņems gan ar ārsta nosūtījumu, gan pēc pašu iedzīvotāju vēlmes – par maksu.

Oktobra beigās Latvijā mainīja Covid-19 testēšanas kārtību – tagad, lai nodotu bezmaksas analīzes, ir jāsaņem ģimenes ārsta vai slimnīcas speciālista nosūtījums. Pēc Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktores Santas Līviņas sacītā, šo soli nācies spert, lai atrisinātu rindu problēmu – daudzi Latvijas iedzīvotāji, kuriem nebija Covid-19 simptomu, vienalga vēlējās nodot analīzes.

Pirms tam Latvijā koronavīrusa testu par brīvu varēja veikt ikviens gribētājs, iepriekš piesakoties pa tālruni 8303.

3
Pēc temata
Izolāciju varēs pārtraukt bez testiem: Latvijā jauni noteikumi ar Covid-19 inficētajiem
Slimības lapu Latvijā var aizvērt, pat ja Covid-19 tests ir pozitīvs
"Ar apbedīšanas biroja izziņu": sociālos tīklus šokē jaunie Covid-19 testēšanas noteikumi
Rīgā augs Covid-19 testēšanas punktu skaits
Aizsardzības ministrs Artis Pabriks, foto no arhīva

Naudas, vairāk naudas! Kāpēc Latvijas aizsardzības ministrs ceļ trauksmi Covid-19 dēļ

6
(atjaunots 00:47 01.12.2020)
Iepriekš militārās iestādes vadītājs uzstājās ar paziņojumiem saistībā ar Covid-19, ko var definēt kā paniskus; pēc Arta Pabrika domām, "šobrīd ir pēdējā iespēja ieviest kardinālus pasākumus".

RĪGA, 01. decembris – Sputnik. Aizsardzības ministrs Artis Pabriks, paužot viedokli par Veselības ministrijas un tās vadītājas, "Attīstībai/Par!" partijas biedres Ilzes Viņķeles un Jaunās konservatīvās partijas locekles Ilgas Šuplinskas vadītās Izglītības un zinātnes ministrijas kompetenci, uzsvēra, ka ir gatavs piesaistīt zemessargus, ja būs nepieciešams. Izteiciena konteksts nozīmē, ka zemessargi patrulēs Latvijas pilsētu ielas.

"Fiziski nebūs iespējams izvietot resursus"

Taču Pabriks uzstājās ne jau tāpat vien, raksta BВ.lv, bet gan tieši pirms informatīvā paziņojuma "Par finanšu līdzekļu, kas piešķirti Aizsardzības ministrijai (Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centram) ar Ministru kabineta 2020. gada 27. aprīļa rīkojumu Nr. 220 "Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem", izlietojumu" izskatīšanas valdībā.

Valdība piešķīra Pabrikam veselus 45 734 760 eiro, "lai saistībā ar ārkārtējo situāciju, kas tika izsludināta Covid-19 izplatības ierobežošanai, segtu institūciju prioritāro vajadzību sarakstā minēto individuālo aizsarglīdzekļu un dezinfekcijas līdzekļu iegādes un transportēšanas izdevumus". Pirmās oficiālās ārkārtējās situācijas laikā vien minētais Aizsardzības ministrijas centrs noslēdza 29 līgumus 33 588 174,30 eiro apmērā par masku, respiratoru un dezinfekcijas līdzekļu iegādi, tai skaitā par "šo preču kvalitātes pārbaudēm". Latvija pat apmaksāja humanitārās kravas uz Sanmarīno, Itāliju, Spāniju un Gruziju!

Attiecībā uz bezmaksas piegādēm vietējiem iedzīvotājiem, saskaņā ar 14. maija valdības rīkojumu, tika iepirkti 400 000 masku, lai izdalītu tās maznodrošinātajiem. Protams, no debesīm nekas nav nokritis, un nodokļu maksātājiem "dāvana" izmaksāja 968 000 eiro. Tātad parasta higiēniskā 181. tipa maska izmaksāja 2,42 eiro! Vērts pievērst uzmanību tam, ka šodien 10 masku cena Rīgā sastāda 2,99 eiro (mazāk, nekā 30 eirocenti gabalā, ja ņem 10), savukārt vienu ir iespējams iegādāties par 50 eirocentiem.

Turklāt noskaidrojās, ka koordinācija starp resoriem ir bēdīga.

"Aizsardzības ministrija informē, ka no citām ministrijām vai iesaistītajām institūcijām nav saņēmusi ierosinājumus par iespējamās rīcības modeļiem. Tāpat sarunās ir noskaidrojies, ka nevienas iestādes rīcībā šobrīd nav tādas noliktavas, kuras būtu gan tehniski, gan apjoma ziņā atbilstošas tām paredzēto un jau šobrīd iegādāto epidemioloģiskās drošības nodrošināšanas resursu izvietošanai..."

Tāpat tika atklāts, ka centrālajā noliktavā, kas atrodas Aizsardzības ministrijas pārraudzībā, nepietiek vietas, kā dēļ "ir traucēti iekšējie loģistikas procesi – preču pieņemšana, izvietošana plauktu sistēmā, komplektācija un izsniegšana". "Secināms, ka pie šādiem apstākļiem fiziski nebūs iespējams izvietot resursus, ko plānots iegādāties…"

Bet viņi tik "liek un liek"

Savos paziņojumos medijiem Pabriks ar līdzjūtību runāja par pārpildītām slimnīcām, kā dēļ ir nepieciešams steidzīgi ieviest lokdaunu. Taču Aizsardzības ministrijas noliktavā pašlaik no 4318 palešu platformām 3036 aizņem karavīru kravas, savukārt 1100 tie ir līdzekļi, kas iegādāti cīņai ar pandēmiju.

Ar varonīgām personāla pūlēm atbrīvoja vēl 700 vietas, tomēr šeit piezogas klāt jauna nelaime – maskām un visam pārējam ir derīguma termiņš.

"Pirmais derīguma termiņš vienai preču kategorijai beidzas 2021. gada oktobrī, bet lielākajai daļai preču – 2022. gada maijā – jūnijā, līdz ar to nepieciešams izlemt, pie kā glabāšanā minētās preces atradīsies, lai šī persona spētu savlaicīgi veikt visas nepieciešamās darbības ar preču nomaiņu."

Kopumā ir skaidrs, ka ar prečziņiem militārajā iestādē iet ne visai labi – taču masku uzglabāšanas ziņā Aizsardzības ministrija jau šobrīd lūdz rezervēt tai 2021.-2023. gadam 761 730 eiro. Tāpat lūdz papildus pieņemt darbā sešus darbiniekus, turklāt viens no viņiem būs projekta vadītājs (11. mēnešalgu grupa), otrais – juriskonsults (10. grupa). Trīs gadiem izmaksas jaunajam personālam sastādīs 385 356 eiro.

Ministra Arta Pabrika un valsts sekretāra Jāņa Garisona apstiprinātajā dokumentā tiek uzstādīts tiešs jautājums: karavīriem ir nepieciešamas naudas investīcijas, lai "būtiski nesamazinātu vai pat neparalizētu savu funkcionalitāti apgādes jomā aizsardzības nozarē…" Bet, varbūt, NATO palīdzēs?

6
Tagi:
nauda, Artis Pabriks, Aizsardzības ministrija
Pēc temata
Krievijas viedokli ignorēt ir neiespējami: Pabriks sūdzas par grūtībām ar vienotību ES
Pabriks pastāstījis, kā izaicinājumu priekšā garantēt Latvijas gatavību dažādām krīzēm
Pabriks neceļ paniku: militāro draudu Latvijai pagaidām nav
Bet kas būs ar 2% no IKP? Pabriks pārdzīvo, ka krīze nogalēs Latvijas aizsardzības nozari
Krievijas vakcīna pret Covid-19, foto no arhīva

Ungārijai drīkst, pārējiem nē: Brisele paziņoja lēmumu par vakcīnu Sputnik V

0
(atjaunots 14:12 01.12.2020)
Eiropas Komisijā uzsvēra, ka Ungārijas valsts pati nes atbildību par Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu Sputnik V pielietošanu.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Krievijas vakcīna pret koronavīrusu Sputnik V, tās ārkārtas apstiprināšanas un pielietošanas gadījumā Ungārijā, nevarēs tikt izmantota citās Eiropas Savienības valstīs, citē RIA Novosti Eiropas Komisijas pārstāvja paziņojumu Briseles brīfingā.

"ES dod priekšroku tam, lai visas vakcīnas, kuras tiek piedāvātas Eiropas pilsoņiem, saņem apstiprinājumu Eiropas Zāļu aģentūrā (EMA). Taču steidzamas procedūras ietvaros valsts var ārkārtas kārtībā atļaut vakcīnas izmantošanu savā teritorijā un tās izplatību savu pilsoņu vidū. Taču mēs iestājamies par to, lai būtu maksimāls caurspīdīgums vakcīnas jautājumos," sacīja viņš.

EK paskaidroja, ka dotajā gadījumā runa varētu būt par "laikā ierobežotu un ārkārtas lēmumu, par kuru valsts pati nes atbildību".

"Ja šo vakcīnu atļauj pielietot Ungārijas varasiestādes, tad runa ir tikai par pielietošanu Ungārijas teritorijā," uzsvēra EK pārstāvis.

Augusta sākumā Krievijas Veselības ministrija reģistrēja pirmo vakcīnu pasaulē Covid-19 profilaksei, ko izstrādāja Gamaleja vārdā nosauktā Nacionālā epidemioloģijas un infekciju centra speciālisti sadarbībā ar Tiešo investīciju fondu. Vakcīnai tika izmantota labi izpētītā cilvēka adenovīrusa vektora platforma. Tā ieguva nosaukumu "Sputnik V"

Krievijas Rūpniecības un tirdzniecības ministrija pēc Krievijas rūpniecības un tirdzniecības ministra Denisa Manturova un Ungārijas ārlietu ministra Petera Sijarto pārrunām paziņoja, ka Krievija apspriež Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu Sputnik V ražošanu, šajā valstī tiek gatavota ražošanas platforma. Sijarto 27. novembrī paziņoja, ka decembrī valstij sāks piegādāt mazas vakcīnas Sputnik V partijas, janvārī būs lielākas.

Eiropas Zāļu aģentūra iepriekš paziņoja par kontaktiem ar Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu Sputnik V izstrādātāju, atzīmējot, ka šādu preparātu apstiprināšanas termiņi ir grūti paredzami. Tajā pašā laikā EMA uzsvēra, ka ES koncentrē resursus šo procesu paātrināšanai un izpētes un atļauju izsniegšanas termiņu samazināšanai vakcīnām pret Covid-19.

Otrā starpposma vakcīnas Sputnik V klīniskā izmēģinājuma datu analīze nodemonstrēja 91,4% efektivitāti 28. dienā pēc pirmās injekcijas, vakcīnas efektivitāte 42. dienā pēc pirmās injekcijas pārsniedz 95%.

0
Tagi:
Eiropa, vakcīna, Krievija, Ungārija
Pēc temata
Koronavīruss skāris G20 samitu. Taču Rietumi necietīs Krievijas vakcīnu
Eiropas Komisija apstiprinājusi līgumu par vakcīnas iepirkumu ES dalībvalstu vārdā
Krievijā nosauca Sputnik V vakcīnas dozas cenu ārvalstīm
PVO pārstāve informēja, ka Krievija pieteikusi vakcīnas "Sputnik V" sertifikāciju