Automašīnas

Lai nebūtu jābraukā autobusā: cilvēki izpērk vecos auto par tūkstoš eiro

63
(atjaunots 11:05 02.11.2020)
Iedzīvotāji sākuši pirkt lietotas automašīnas par 1000-2000 eiro, lai izmantotu personīgo transportu autobusu vietā.

RĪGA, 2. novembris — Sputnik. Burtiski pavasara sākumā lietotu automašīnu tirgus Latvijā pamazām nonīka, taču jau maijā bija novērojama atdzīvošanās – iedzīvotāji sāka pirkt lētas automašīnas – līdz 2000 eiro, lai izmantotu tās sabiedriskā transporta vietā. Latvijas Ministru kabineta plāni ieviest nodokli par veco automašīnu primāro reģistrāciju burtiski uzlaida gaisā lietoto mašīnu tirgu, stāsta LTV7 programma "Personīga lieta".

Līdz ar Covid-19 otro vilni kļuva bīstamāk pārvietoties  sabiedriskajā transportā, it īpaši sastrēgumstundās. Tāpēc cilvēki izvēlas personisko transportu, lai arī lielu naudu tam tērēt nevēlas.

"Pirmos divus mēnešus – martu un aprīli – situācija bija ļoti slikta. Tik slikta, ka lielākā daļa, vai vismaz ļoti daudzi šo biznesu meta pie malas. Taču sākās maija svētki un te laime mums uzsmaidīja. Cilvēki sāka pirkt mašīnas. Es tā saprotu, ka daudzi negrib braukāt autobusos. Un ļoti lētās – līdz 1000 eiro – mašīnas – tika izpirktas vienā mirklī," stāstīja Aleksejs Nikolajevs, autotirgotājs Rumbulā.

Viņš konstatēja, ka gandrīz jau izpirktas arī automašīnas par cenu līdz 2000 eiro un tagad Rīgā ir gandrīz neiespējami nopirkt lētu lietotu automašīnu.

Latvijas autodīleru asociācijas vadītājs Andris Kulbergs pastāstīja, ka līdzīga tendence vērojama visā Eiropā.

"Valstīs, kur Covid-19 jautājums bija satraucošāks, kur tirdzniecība apstājās pavisam, cilvēki nevarēja iet uz veikaliem un tā tālāk, bija vērojama lietotu automašīnu – tieši lēto – pārdošanas pieauguma tendence. Cilvēki nomainīja sabiedrisko transportu pret mašīnu, lai tā būtu drošāk," teica Kulbergs.

© Sputnik / Евгений Одиноков

Taču koronavīrusa epidēmija ietekmēja lietotā transporta tirgu vien neilgu laiku. Augustā bums pazuda. Te veco auto tirgu burtiski uzspridzināja Latvijas valdība. Plāni ieviest nodevu par automašīnas pirmo reģistrāciju un palielināt transporta nodokli no CO2 izmešu aplēses viedokļa atkal palielināja tirdzniecību. Vēlāk premjerministrs Krišjānis Kariņš paziņoja, ka pagaidām jaunu nodokļu par automašīnām nebūs, jo nav ilgtermiņa stimula mehānisma, lai atjaunotu valsts autoparku, tomēr daudzi vēl joprojām nav informēti par to, ka jauna nodokļa nebūs.

"Nebūt ne visi aptvēra, ka tas ir atcelts. Daudzi no rajoniem atbrauc un saka: mums steidzami vajag mašīnu līdz Jaunajam gadam. Noteikti. Jo pieaug nodokļi. Sāc viņiem skaidrot, bet viņi netic. Burtiski nedēļu pie mums pat bija rinda mašīnas noformēšanai. Neko tādu es nebiju redzējis jau ļoti ilgu laiku," pastāstīja Aleksejs Nikolajevs.

63
Tagi:
automašīnas
Pēc temata
Paspēt pirms jauniem ierobežojumiem: igauņi metušies uz Latviju pirkt alkoholu
Latvijā novecošanas rezultātā ik gadu aizdegas ap 600 automobiļu
Pātagas pieeja nelīdzēs: absurdo auto nodokļa projektu pārrakstīs
Rīgas panorāma

Tukšums ir sliktāks par zagšanām: kāpēc veikali aiziet no Rīgas centra

10
(atjaunots 16:29 02.12.2020)
Saskaņā ar pētījuma datiem, 20 gadu laikā iedzīvotāju skaits Rīgā samazinājies par 40%, cilvēki izvēlas pārcelties uz piepilsētām, kur ir mierīgāk un ērtāk, – šis ir viens no vairākiem veikalu skaita samazināšanās faktoriem pilsētas centrā, kādi tad ir citi iemesli.

RĪGA, 2. decembris – Sputnik. Ielu tirdzniecības plātību segments Rīgā nav attīstīts, un tirdzniecības ielas nav iekārtotas, par to teikts Colliers Baltics pētījumā, raksta db.lv.

Taču tieši nelieli veikali un kafejnīcas daudzās Eiropas pilsētās rada neatkārtojamu kolorītu.

Vairums starptautisko apģērbu un apavu veikalu tīklu pārvākušies uz tirdzniecības centriem, retos gadījumos saglabājot reprezentatīvos veikalus pilsētas centrā. Turklāt banku filiāles un telekomunikāciju pakalpojumu operatori praktiski pilnībā ir atteikušies no tirdzniecības Rīgas centrā.

"Centrbēdzes" iedzīvotāji

Saskaņā ar statistikas datiem, pēdējo 20 gadu laikā iedzīvotāju skaits Rīgā ir samazinājies par 40%. Vairums iedzīvotāju pārceļas uz dzīvi galvaspilsētas piepilsētās, centrā atgriežoties uz darbu, pēc dievkalpojumiem vai kultūras pasākumiem.

Šī tendence un cilvēku ieradumi arī ietekmējuši operatoru un zīmolu darbību, kuri ir pārstāvēti pilsētas centrā.

Pēdējos gados ielu tirdzniecības platības aktīvi izmanto nelieli pārtikas un diennakts veikali, kā arī kafejnīcas, kur pārsvarā piedāvāja kafiju un konditorejas izstrādājumus. Bieži vien tie atradās visdzīvākajās centra ielās. Covid-19 izraisīto ierobežojumu dēļ iedzīvotāji arvien biežāk izvēlas iepirkties nelielos veikalos netālu no mājām vai Internetā.

Nedz tūristu, nedz darbinieku

"Palielinoties iepirkšanās internetā popularitātei, tirdzniecības sektors strauji mainās. Lai klienti izvēlētos apmeklēt veikalus, tiem ir jāpiedāvā unikāls produkts, ātri un ērti pieejams pakalpojums vai jāsniedz īpašas emocijas. Veikaliem pilsētas centrā gan Rīgā, gan arī citviet Eiropā ar pielāgošanos veicas grūtāk. Agrāk cilvēku plūsmu nodrošināja gan centrā iedzīvotāji, gan tie kas apmeklēja centru ikdienā dēļ darba, mācībām, vai citiem pakalpojumiem. Pandēmijas laikā dažādu luksusa preču veikaliem, kafejnīcām, restorāniem, bāriem, veselības un skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzējiem nemaz neklājas viegli. Mazie Vecrīgas veikali cieš īpaši smagus zaudējumus, jo tūristu plūsma gandrīz ir izsīkusi," pastāstīja brokeru aģentūras Colliers Baltics vadītājs Ēriks Bergmans.

Piektā daļa veikalu stāv tukši

Pētījuma autori nonāca pie secinājuma, ka īres maksa par ielu tirdzniecību Rīgā pēdējos gados samazinās, un tiek gaidīts, ka Covid-19 iespaidā samazināšanās būs vēl straujāka. Pašlaik brīvo telpu daļa Rīgas centrālajā daļā ir ļoti augsta – aptuveni viena piektā daļa visu telpu stāv tukšas.

Ņemot vērā Covid-19 cilni un ieviestos ierobežojumus, Colliers pētījuma autori secina, ka tuvākajā nākotnē situācija neuzlabosies.

10
Tagi:
Rīga, veikals
Pēc temata
"Triju trešdaļu sabiedrība": kāpēc nabagie Latvijā paliek nabagi
"Bomžu pilsēta": rīdziniekus šokē jaunais lietoto apģērbu veikals
Latvija pārvēršas par lietoto apģērbu atkritumu poligonu
"Veiksmes stāsts": rīdziniekus šokē kārtējais lietotu apģērbu veikals
Ilze Znotiņa

Nevajag daudz liecinieku un ekspertīžu: Latvijā grib ātri tiesāt par naudas atmazgāšanu

22
(atjaunots 16:21 02.12.2020)
Žurnālistu rīcībā nonācis slepena Finanšu izlūkošanas dienesta semināra ieraksts, kurā tiesnešiem skaidroja, ka procesi naudas atmazgāšanas lietās ir jāveic ātri, atturoties no liela skaita liecinieku pieaicināšanas un apjomīgu ekspertīžu nozīmēšanas.

RĪGA, 2. decembris – Sputnik. Latvijai ir svarīgi, lai tiesu procesi noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas lietās būtu ātri, taču tiesneši var nonākt strupceļā, ja izsauks daudz liecinieku un nozīmēs apjomīgas ekspertīzes, pastāstīja Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) vadītāja Ilze Znotiņa tiesībsargu mācību seminārā, raksta db.lv.

Šo apmācību Finanšu izlūkošanas dienests aizvadīja oktobra beigās. Tiesībsargājošo iestāžu darbinieki, prokurori un tiesneši diskutēja par bāziskajām problēmām izmeklēšanā un tiesvedībās naudas atmazgāšanas lietās.

FID norāda, ka noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas apkarošana ir valsts prioritāte. Visbiežāk šādu pārkāpumu risks ir saistīts ar citiem noziegumiem, pirmām kārtām ar korupciju, kukuļņemšanu, izvairīšanos no nodokļu samaksas, akcīzes preču un narkotisko vielu nelegālo apriti, kā arī ar noziegumiem pret īpašumu.

Praksē notiek situācijas, kad FID, izmeklētāju, prokuroru un tiesnešu domas par pietiekamu pierādījumu apjomu naudas atmazgāšanas lietās atšķiras.

"Es ceru, ka arvien vairāk tiesnešu sapratīs, ka noziedzīgi līdzekļu legalizācijas jomā jūs ļoti lielā, teiksim, tādā strupceļā iebrauksiet, ja sāksiet, piemēram, aicināt uz tiesu milzīgu daudzumu, teiksim, lieciniekus vai sāksiet prasīt kaut kādas milzīgi lielas apjomīgas ekspertīzes, kas ir, protams, jādara, ja mēs runājām par apsūdzībām," saka Znotiņa semināra videoierakstā, kurš nonācis žurnālistu rokās.

Pēc Finanšu izlūkošanas dienesta vadītājas domām, šajos jautājumos ir ļoti svarīgi, lai tiesas process notiek ātri.

"Lai ne tikai, no vienas puses, mēs izņemtu no apgrozības, no ekonomikas nelegālus līdzekļus, bet arī tādēļ, ka tas ir, protams, ļoti nopietns apdraudējums un tāds ierobežojums no cilvēktiesību viedokļa tai personai, kuru mēs turam aizdomās un kuras līdzekļus mēs aizturam," paskaidroja Znotiņa.

Viņa uzskata, ka ir jāstrādā ātri un efektīvi, izmantojot visus tos instrumentus, kuri citās valstīs ir atzīti par iespējamiem. Viņa uzskata, ka pateicoties tam citās valstīs naudas atmazgāšanas apkarošanas temats nav tik problemātisks kā Latvijā.

Plašāku skaidrojumu Finanšu izlūkošanas dienests nesniedza, taču paskaidroja ka šis seminārs bijis paredzēts konkrētai auditorijai – izmeklētājiem, specdienestu pārstāvjiem, prokuroriem un tiesnešiem. Apmācības tika organizētas dienesta vajadzībām, lai apspriestu problemātiskos izmeklēšanas un kriminālvajāšanas jautājumus, nodrošināt pieredzes apmaiņu. Mācību materiāli, ieskaitot prezentācijas un lektoru uzstāšanās, satur ierobežotas piekļuves informāciju, tai skaitā tiesībsargājošo iestāžu dienesta informāciju, tādēļ FID arī nevēlas sniegt plašākus komentārus par šo tēmu un lektoru konkrētajiem paziņojumiem.

22
Tagi:
Finanšu izlūkošanas dienests, nauda
Pēc temata
Kas atbildēs par "sarkano teroru"? Advokāte pastāstīja, kas notiek ar bankām Latvijā
Beneficiārs – lācis: kādus pārsteigumus sagādā banku piesardzība
Tirgot ar Latviju nevēlas, taču brauc: ministrs pastāstīja, kas piesaista ārzemju biznesu
Apturēt "Vasiļisas lāstu": bankas piedāvā finanšu sektora "kapitālremonta" remonta plānu