Mācības

Liepājas skolas nelabprāt pāriet pie tālmācībām

25
(atjaunots 18:08 23.10.2020)
Jāpasaka "paldies" Covid-19 par to, ka viņš pamudināja jaunu tehnoloģiju apguvi, tomēr tālmācības ļoti stipri palielina skolotāju slodzi.

RĪGA, 23. oktobris – Sputnik. Liepājas skolas ir gatavas tālmācību nedēļai vecākajās klasēs, vēsta Latvijas Radio 4 raidījumā "Doma laukums".

Pirms šī mācību gada sākuma Veselības ministrija un Izglītības un zinātnes ministrija izstrādāja trīs mācību variantus – pilnībā klātienē (A), daļēji attālināts (B), pēc kura arī šobrīd strādā dažas skolas, un pilnībā attālināts (C). No pirmdienas visās Latvijas skolās 7.-12. klašu skolēni uz nedēļu pāriet pie tālmācībām.

Nesen Latgales pašvaldības un pedagogu arodbiedrība pauda viedokli, ka pašvaldībām ir jāpiešķir tiesības pašām lemt jautājumus par pāreju pie tālmācībām. Liepājas mērs Jānis Vilnītis tam piekrīt.

"Esmu arī iepriekš teicis: es uzskatu, ka pirms tam, kad Ministru kabinets pieņēma lēmumu par tiem jaunajiem apstākļiem, kuros mēs šobrīd dzīvojam, bija jārunā ar vietējām pašvaldībām. Mēs pastāstītu par savu pieredzi un sniegtu savu padomu. Domāju, ka tad būtu vieglāk pieņemt nosacījumus, kuri mums šobrīd ir jāņem vērā," uzskata viņš.

Šajās dienās skolās noslēdzas sagatavošanās 7.-12. klašu skolēnu pārejai pie tālmācībām – tiek sastādīti saraksti, kad un kurām klasēm mācības notiks ZOOM un citās platformās, tiek gatavoti materiāli un tā tālāk.

Liepājas 5. vidusskola ir pati lielākā skola pilsētā pēc skolēnu skaita, tālmācībās dosies 21 klase. Skolas direktore Inta Korņejeva pastāstīja, ka skolotāji nepieciešamības gadījumā var saņemt tehniku skolā.

"Skolēniem nav tehnikas, kuru viņi var lietot individuāli. Vislielākā problēma – ja viens dators un, piemēram, 3-4 bērni mājās, tad viņiem ir jāsadala laiks. Un tāpēc visas stundas, kuras notiks konkrētā laikā, tiks ierakstītas, un videoieraksti tiks nosūtīti skolēniem atsevišķi, ja skolēns nevarēs tobrīd atrasties ZOOM vietnē," paskaidroja Korņejeva.

Trešajā pamatskolā, kur tālmācībās dodas septiņas klases, jau septembrī ir veikta skolēnu ģimeņu aptauja un noskaidroja, cik planšetu un citas tehnikas būs nepieciešamas pārejas pie tālmācībām gadījumā.

"Nepieciešamības ietvaros bērniem tas tiks sniegts, tāpat kā skola darīja pavasarī. Izglītības pārvalde toreiz aizdeva tehniku. Un tagad būs tāpat. Mums ir nedaudz problēmu ar skolotājiem, jo ne visiem mājās ir labi datori ar videokameru un iebūvētu mikrofonu, lai vadītu stundas ZOOM vietnē. Tādēļ šobrīd mēs pārskatījām budžetu, un mēs steidzamā kārtā iepērkam, piektdien mums jau atvedīs tīmekļa kameras, sešus gabalus, un mēs tās uzstādām uz datoriem skolā, kurus izmantos tie skolotāji, kuriem mājās nav tehnikas," pastāstīja skolas direktore Gaļina Skorobogatova.

Pēc Vilnīša sacītā, šobrīd situācija ir labāka, nekā pavasarī, jo pilsēta par saviem līdzekļiem ir iepirkusi planšetes un citu tehniku, kuru var izsniegt skolēniem. Viņš atzīmēja, ka iepirkumi ir jāturpina un pašvaldība plāno piešķirt tam līdzekļus arī nākamgad.

"Paralēli ir iespējas, kuras sniedz Izglītības un zinātnes ministrija, mums šādas iespējas būs divās skolās, tas ir Attīstības centrs "Līvupe", kur mācās skolēni pēc speciālās programmas, un otrā mācību iestāde – 3. pamatskola. Un šīs abas skolas saņems no ministrijas speciālu palīdzību tieši tehniskajām ierīcēm," paskaidroja viņš.

Gaļina Skorobogatova uzskata, ka ir jāpasaka "paldies" Covid-19, par to, ka tas pamudināja jauno tehnoloģiju apguvi, lai gan atzīst, ka tālmācības ievērojami palielina skolotāju slodzi.

Inta Korņejeva piebilst, ka tālmācību izglītības kvalitāte, spriežot pēc pavasara pieredzes, būs zemāka par ierasto.

"Protams, ir plusi un ir mīnusi. Bērni iemācījušies labāk plānot savu laiku, iemācījās daudzas iemaņas darbā ar datoriem, bet, protams, tas nedod tādu kvalitāti. Un šobrīd skolotāji saprot, ka daudzos priekšmetos ir jāmāca no jauna tas, ko viņi mācījās attālināti pavasarī. Sevišķi tā ir matemātika, valodas, tur, kur mācības ir atkarīgas no iepriekšējām zināšanām. Ja, piemēram, bioloģijā, viņi nezinās neko par putniem, viņi var zināt par ziloņiem. Taču, piemēra, matemātikā mums viss tiek mācīts pakāpeniski, un ja kaut kā nav, tad pēc tam ir ļoti grūti turpināt," saka viņa.

Tādēļ skolu direktori arī cer, ka tālmācības ilgs tikai nedēļu, un skolēniem vairs nebūs jaunu caurumu zināšanās.

25
Tagi:
attālinātās mācības, skola
Pēc temata
Latvija atļāva ārzemniekiem ar Covid-19 izbraukt uz dzimteni
Viņķele atzinās, ka viņai jau sapņos rādās Covid-19
Covid-19 dīvainības: dievkalpojumi atļauti, fitness aizliegts
Bet kā tad Covid-19: NATO valstis turpina sūtīt karavīrus uz mācībām Latvijā
Latvijas karogs, foto no arhīva

VDD organizējis kratīšanu pie krievvalodīgajiem žurnālistiem Jakovļeva un Lindermana

19
(atjaunots 18:37 03.12.2020)
Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki šodien ieradušies pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva un publicista Vladimira Lindermana.

RĪGA, 3. decembris — Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki organizējuši kratīšanu pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva, informēja žurnālists, portāla IMHOClub galvenais redaktors Jurijs Aleksejevs. No rīta kratīšana notika arī publicista Vladimira Lindermana mājās, patlaban viņš tiek nopratināts, informēja žurnāliste Alla Berezovska.

"Pie Andreja Jakovļeva un Irinaas Ļitvinovas turpinās kratīšana. Latvijas VDD. Zvanīja viņu dēls Artjoms. Detaļas nezināja. Pagaidām neviens nezina," Aleksejevs uzrakstīja Facebook.

Berezovska informēja, ka Jakovļeva dēls pastāstījis: pēc kratīšanas viņa tēvu plānots vest uz nopratināšanu, pēc tam esot solījuši atlaist. Nekas sīkāk nav zināms. Aleksejeva publikacijas komentētāji izteica pieņēmumu, ka VDD vizīte, iespējams, saistīta ar filmu "Latvijas valsts standarts: krievu – non grata".

Berezovska atzīmēja, ka Andrejs Jakovļevs vienmēr strādājis saskaņā ar Satversmes 100. pantu par vārda un viedokļa brīvību un nekad nav pārkāpis likumus. Viņa ir pārliecināta, ka tā ir vajāšana par atšķirīgu viedokli.

"Jā, protams, tā ir citādi domājoša cilvēka vajāšana – protams, viņš nefilmēja to, kas būtu paticis varasvīriem. Tomēr esmu droša – Andrejs nekad nepieļāva nekādus tiesisko normu pārkāpumus. Viss pārējais ir tikai politiska interpretācija... Kauns! Neprot uzvarēt godīgā žurnālistiskā diskusijā, ķeras pie vardarbīga spiediena metodēm!" viņa pastāstīja Facebook.

"Vienu laiku viņš vadīja portāla "Baltnews.lv" redakciju, taču jau divus gadus tur nestrādā, pat neko nepublicē portālā. Kā redzam, tas neko nenozīmē, ja gestapo ir ieķēries, tik vienkārši neatlaidīs. Citādi vēl, nedod Dievs, kādam radīsies doma, ka viņi neko nedara, samazinās vēl budžetu... Tā pēc Latvijas krievvalodīgo žurnālistu un blogeru Aleksejeva, Lindermana, Gapoņenko, Fileja no pirksta izzīstajām lietām nobriedusi arī Jakovļeva lieta. Vai tagad ir kārtībā, naudiņa ir atpelnīta?" žurnāliste vaicāja.

Profesors Aleksandrs Gapoņenko informēja, ka Jakovļevs viņam nesen pastāstījis: VDD ierosinājis pret viņu lietu par sadarbību ar Krievijas medijiem, taču viņš nav vēlējies šo faktu publiskot.

"Nesen Andrejs man stāstīja, ka VDD ierosinājis pret viņu krimināllietu par to, ka viņš sadarbojies ar Krievijas medijiem. Es ierosināju informēt sabiedrību. Viņš atteicās, jo nejuta, ka būtu vainīgs. Domāja, viss nokārtosies. Nenokārtojās.

Terors pret krievu inteliģenci Latvijā turpinās. Vārda brīvība jau sen kļuvusi par tukšu skaņu. Specdienesti regulē visus politiskos un nepolitiskos procesus valstī," Gapoņenko pastāstīja Facebook.

Vēlāk Alla Berezovska informēja, ka kratīšana notikusi arī pie publicista Vladimira Lindermana, patlaban viņš tiek nopratināts, uz zvaniem neatbild.

Latvijas Krievu savienība ziņoja, ka kratīšanas laikā no Lindermana dzīvokļa izņemtas visas iekārtas.

"Šodien pazīstamā publicista un sabiedriskā darbinieka Vladimira Lindermana dzīvoklī notika kratīšana, izņemtas visas iekārtas – dators, telefons, diski, arī bankas kartes. Pats Vladimirs aizturēts, tagad atrodas nopratināšanā VDD.

Kratīšanas un aizturēšanas iemesli nav zināmi.

Mēs uzskatām, ka tamlīdzīga atkārtota attieksme pret cilvēku, kurš vienkārši pauž savu viedokli, atšķirīgu no valsts uzskatiem, nav pieļaujama," teikts partijas publikācijā Facebook.

19
Tagi:
Vladimirs Lindermans, Drošības dienests
Pēc temata
Pēc šādas shēmas par spiegu var padarīt ikvienu: Lindermans par spriedumu Burakam
"Bīstamajiem" aktīvistiem aizbāztas mutes: vecāku sapulces dalībnieki saņēmuši "piedošanu"
Jurijs Aleksejevs: "Atšķirībā no ASV, krievu "ņegri" Latvijā patiešām ir beztiesiski"
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā
Nils Ušakovs

"Pūce visu šo laiku meloja": KNAB slēdza lietu par izšķērdību, kuras dēļ nocēla Ušakovu

13
(atjaunots 17:46 03.12.2020)
Pūce zināja, ka 18,4 miljoni pārskaitīti iedzīvotāju braukšanas atvieglojumu segšanai, bet izvēlējās samelot, ka Nils Ušakovs pieļāva izšķērdēšanu, paziņoja bijušais Rīgas mērs; tagad KNAB noskaidrojis patiesību, un ir jāgaida tiesas lēmums Ušakova atstādināšanas lietā.

RĪGA, 3. decembris – Sputnik. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) 20. oktobrī izbeidza kriminālprocesu par iespējamo 18,4 miljonu eiro izšķērdēšanu "Rīgas satiksmē", paziņoja bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs savā Facebook lapā.

Lieta tika ierosināta pēc toreizējā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces sūdzības pēc Krimināllikuma 319. panta – amatpersonas bezdarbība, kura novedusi pie smagām sekām. Runa bija par 2017. gada notikumiem, kad Rīgas dome pārskaitīja "Rīgas satiksmei" 18,4 miljonus eiro, norādot maksājuma mērķī ieguldījums uzņēmuma kapitālā.

Pūce ne vien saskatīja tajā izšķērdības pazīmes, bet arī izmantoja šo gadījumu kā ieganstu Ušakova nocelšanai no amata, visur apgalvojot, ka tieši mērs "izšķērdējis 18 miljonus eiro".

Pārbaudes un konsultāciju rezultātā ar neatkarīgajiem ekspertiem KNAB konstatēja, ka nauda patiešām aizgāja "Rīgas satiksmes" zaudējumu segšanai, kas saistīti ar dažādu iedzīvotāju kategoriju braukšanas atvieglojumu segšanu, kā to arī bija apgalvojusi toreizējā domes vadība. Maksājuma mērķis grāmatvedības dokumentos tika norādīts nekorekti, taču pie izšķērdības tas nenoveda.

Pēc Ušakova advokāta Viktora Tihonova apgalvotā, Pūce zinājis, ka runa ir par grāmatvedības pretrunām un nauda tika pārskaitīta iedzīvotāju atvieglojumu segšanai, taču ignorēja šo faktu un paziņoja, ka Ušakovs it kā samazinājis domei piederošo īpašumu.

"Pūce visu šo laiku ir melojis. Tieši tāpat, kā meloja par savu "Rīgas satiksmes" caurlaidi," uzrakstīja Ušakovs, atgādinot par ministra Pūces nesenās demisijas iemeslu.

Tagad Ušakovs sagaida otrās instances tiesas lēmumu par savu sūdzību pret Pūces rīkojumu par Ušakova nocelšanu no mēra amata, kuram jābūt paziņotam janvārī.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, 12. novembrī Juris Pūce atkāpās no vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amata, atzīstot, ka samelojis par nelikumīgu deputāta caurlaides izmantošanu "Rīgas satiksmes" stāvvietās, uz kuru viņam nav bijis tiesību. Īpašu pikantumu situācijai piešķir tas fakts, ka pats Pūce vairākkārt un skaļi apsūdzēja korupcijā bijušo Rīgas vadību un personīgi Nilu Ušakovu un solīja galvaspilsētai jaunu taisnīgas un godīgas vadības ēru, kad pie varas pilsētā atnāks viņa politiskais spēks.

13
Tagi:
Nils Ušakovs, Juris Pūce, KNAB
Pēc temata
Kā ministru maiņa ietekmēs novadu reformu Latvijā: LPS priekšsēdētāja viedoklis
Pūce aizgāja, viņa reforma palika: cik tai tiks iztērēts nākamgad
Jurists: Pūces liktenis tagad ir tautas rokās