Krievijas karogs Brīvības pieminekļa fonā, foto no arhīva

KF pilsoņa deportācija un "spriedums" Ušakovam: Lindermans par tiem, ko Latvija negrib

40
(atjaunots 21:28 18.10.2020)
"Par jums šeit nepriecājas". Krievijas pensionāra Norvinda deportācija ir Latvijas varasiestāžu signāls visiem valstī dzīvojošajiem krieviem. Savukārt ziņa par krimināllietas ierosināšanu pret Rīgas bijušo mēru Nilu Ušakovu – tas ir personīgs signāls.

RĪGA, 19. oktobris — Sputnik. Kara pensionāru biedrības bijušais vadītājs, 75 gadus vecais Krievijas pilsonis Vladimirs Norvinds 10. oktobrī tika deportēts uz Krieviju.

8. oktobrī Norvinds saņēma IeM lēmumu par uzturēšanās atļaujas anulēšanu un aizliegumu uzturēties valsts teritorijā. Nākamajā dienā policija nogādāja Norvindu "Mucenieku" centrā, kur viņam sākās infarkts.

Robežsargu uzraudzībā Krievijas pilsonis nonāca Stradiņa slimnīcā, bet no turienes – caurlaides punktā "Burački".

Krievijas vēstniecība protestēja sakarā ar Norvinda izraidīšanu. Krievijas Ārlietu ministrija uzsvēra, ka izrēķināšanās ar slimu sirmgalvi Rīgā pārkāpj visas pieņemtās morāli ētiskās un humānās normas.

Ko Latvijas varasvīri gribēja teikt ar tādu nehumānu žestu? Vai deportācija ir pielāgota Rīgas atbrīvošanas gadadienai? Uz šiem jautājumiem atbildes meklēja Vladimirs Lindermans un žurnālists Mihails Gubins.

"Par jums šeit nepriecājas"

Vispirms Lindermans atzīmēja, ka Norvinda deportācijas fakts liecina par galēju necilvēcīgumu un humānisma trūkumu. Pat tad, ja šajā situācijā meklējam kaut kādu politisko zemtekstu, tik un tā nav iespējams iedomāties, ka Norvinds vai viņa vadītā biedrība kaut kādi apdraudējusi valsti.

Tomēr iebraukšana Latvijā Norvindam aizliegta tieši ar tādu ieganstu.

"Man šķiet, tas ir vēstījums Latvijā dzīvojošajiem Krievijas pilsoņiem, kuru skaits, starp citu, sasniedz apmēram 50 tūkstošus cilvēkus. Tas ir signāls, ka "par jums šeit nepriecājas". Varasiestādes saka: jūs varat te nodzīvot savu mūžu, taču, ja ķersieties pie sabiedriskās darbības, kas mums liksies prokrieviska, mēs jūs izmetīsim laukā vienā rāvienā. Un jūs neko nevarēsiet izdarīt. Acīmredzot, valdībai šķiet, ka krievi Latvijā vispār nedrīkst būt. Kur nu vēl Krievijas pilsoņi. Tātad, ja ir iespēja vai iegansts, kāpēc gan kādu nepadzīt un pie viena iebiedēt visus pārējos," paskaidroja Lindermans.

Vēl vairāk:  ja cilvēku ir kurp izsūtīt, viņu var izsūtīt jebkurā brīdī, uzsvēra Lindermans. Taču gadījumā ar Norvindu varasvīri tomēr ir pāršāvuši pār strīpu, uzskata publicists. Ir vairāki aspekti, ko sirmgalvis var izmantot, lai atjaunotu savu statusu.

Stāties pretī visatļautībai

Divi nopietni tiesiskie aspekti – Krievijas un Latvijas starpvaldību vienošanās par Latvijā dzīvojošo Krievijas pensionāru sociālo aizsardzību. 2. punkts paredz: ja viņi par savu dzīves vietu pēc pašu gribas izraudzījušies Latviju, viņiem ir tādas tiesības. Vēl vairāk, vienošanos atzīst Latvijas ĀM. Taču diplomāti apgalvo, ka uz Norvindu tā neattiecas, atzīmēja Lindermans.

Viņš uzskata, ka tā ir birokrātiska nianse. Šeit uzmanību pievērš tam, ka vienošanās attiecas tikai uz tiem, kuri dzīvoja Latvijā 1992. gadā, bet Norvinds tolaik Latvijā nedzīvoja. Tomēr viņa dzīves vieta bija reģistrēta LPSR, viņš tur dzīvoja, saņēma nepilsoņa statusu - vienīgo, ko tolaik deva padomju Latvijā pastāvīgi dzīvojošajiem. Tātad Norvinda deportācija ir pārkāpums

Otrs aspekts skar Eiropas tiesisko standartu pārkāpumu, kas attiecas uz ģimenes locekļu šķiršanu, paskaidroja Lindermans. 2018. gadā ES tiesa nolēma: ja no ES valsts tiek deportēts cilvēks, kam nav ES pases, toties ir ciešas ģimenes saiknes ar ES pilsoni, deportētajam ir tiesības apstrīdēt deportāciju.

Norvinda sieva ir Latvijas pilsone. Tātad faktiski šķirta ģimene, iznāk, ka viņa sievu spiež atteikties no Latvijas pilsonības? Ja ar šo tēmu doties uz Eiropas cilvēktiesību tiesu, ļoti ticams, ka Norvinds šajā lietā gūs uzvaru.

"Tomēr es uzskatu, ka tā nav tikai viņa personīgā problēma. Latvijā dzīvo arī citi kara pensionāri un citi KF pilsoņi. Tāpēc nevar ļaut valdībai rīkoties tik patvaļīgi," norādīja Lindermans.

Interesanti ir arī tas, ka Norvinds deportēts Rīgas atbrīvošanas gadadienas priekšvakarā. Lindermans uzskata, ka tā ir nejaušība. Tomēr, atceroties, cik mierīgi un svinīgi aizritēja 9. maijs Rīgā un kāds kritikas vilnis pēc tam vēlās pār iekšlietu ministru Sandi Ģirģenu. Varētu domāt, ka ar Norvinda deportāciju viņš mēģinājis izlīdzināt savu reputāciju latviešu acīs, piezīmēja publicists.

Trieciens nacionālistiem

Vienlaikus Latvijā trako koronavīruss. Lai to apturētu, valdība spērusi bezprecedenta soli – pirmo reizi kopš neatkarības atjaunošanas dienas atceltas 11. un 18. novembra armijas parādes.

"Protams, tas ir trieciens īpaši iesīkstējušu nacionālistu patmīlai. Taču, ņemot vērā epidēmiju, šajā gadījumā nevajadzētu krist sašutumā par visiem valdības soļiem. Nevajag atteikties no maskas, lai arī tās efektivitāte nav pilnīgi pierādīta. Tikpat labi var netīrīt zobus, karavīri – nenēsāt ķiveres," uzskata Lindermans.

Pēc viņa domām, ir jāņem vērā valdības spertie soļi un jāpilda prasības. Galu galā, visi šie ierobežojumi taču nepazemo.

Ko tad var uzskatīt par pazemojumu? Piemēram, izglītības likvidāciju krievu valodā, - ir krievi, ko pazemo, un ir cilvēki, kas no tā gūst labumu.

"Šeit redzams pazemojums, un ir normāli tam pretoties likuma ietvaros, protams. Taču ir bezjēdzīgi dumpoties pret maskām. Lai arī kaut kādi pasākumi šķiet dīvaini, taču es teikšu, ka pasākumi Latvijā vēl nav paši dīvainākie. Francijā, piemēram, ieviesta komandanta stunda, it kā Covid-19 izietu ielās pa naktīm. Latvijā pasākumi ir vairāk vai mazāk pieņemami," paskaidroja publicists.

Tātad koronavīrusa aspektā atliek tikai gaidīt, kamēr gudri cilvēki atradīs problēmas risinājumu.

Ušakovam raidīts signāls no Latvijas

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pieprasījusi Ģenerālrokuratūrai izvirzīt apsūdzības kādam cilvēkam par aizliegtas videonovērošanas iekārtas glabāšanu, kas esot maskēta par grāmatu.

Runa ir par paštaisīto ieraksta iekārtu, kas glabājusies bijušā Rīgas mēra, tagadējā EP deputāta Nila Ušakova kabinetā.

Pats Ušakovs atrasto iekārtu nosauca par pakaļdarinājumu no jauno elektronikas mīļotāju pulciņa sērijas, tāpēc tas var skanēt kā joks. Taču Lindermans uzskata, ka viss ir daudz dziļāks un nopietnāks.

"Man šķiet, lai cik nenopietna un šķietami amizanta izskatītos situācija, jāpatur prātā, ka KNAB nodot lietu prokuratūrai. Ja apsūdzība tiks izvirzīta, Ušakovu noteikti tiesās. Pēc tā korupcijas skandāla Rīgas domē gan specdienestos, gan KNAB ir sakrājušās materiālu kaudzes. Ja viņi šajā lietā nopratinās vismaz 200 cilvēkus, kādi 5-8 cilvēki nodos kaut kādas liecības, ko būs iespējams izmantot tiesā. Tas, ka pret viņu nekas nav izvirzīts, nenozīmē, ka pret viņu nekā nav," paskaidroja Lindermans.

Tāpat publicists atzīmēja, ka pieprasījums lietas nodošanai Ģenerālprokuratūrā ir signāls Ušakovam, lai arī vājš. Viņam liek saprast, ka dzirnavas maļ un no šīm knaiblēm viņš ārā netiks. Pat nedomā atgriezties Latvijas politikā, viņam piedraudēja no Latvijas.

"Uzskatu, ka ar Ušakovu arī turpmāk spēlēsies kā kaķis ar peli. Viņam atgādinās, ka policijai ir iespēja iesēdināt viņu aiz restēm," konstatēja publicists.

40
Tagi:
Mihails Gubins, Vladimirs Lindermans, deportācija, Vladimirs Norvinds, Krievija, Latvija
Pēc temata
Atņēmuši uzturēšanās atļauju un deportē: militārais pensionārs kritis nežēlastībā
Krievijas vēstniecība Latvijā nosodīja militārā pensionāra deportāciju
Saeimas deputāts iepriekšējā darbā varējis nodot Krievijas baņķierim specdienestu ziņas
Latvijas karogs, foto no arhīva

VDD organizējis kratīšanu pie krievvalodīgajiem žurnālistiem Jakovļeva un Lindermana

20
(atjaunots 18:37 03.12.2020)
Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki šodien ieradušies pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva un publicista Vladimira Lindermana.

RĪGA, 3. decembris — Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki organizējuši kratīšanu pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva, informēja žurnālists, portāla IMHOClub galvenais redaktors Jurijs Aleksejevs. No rīta kratīšana notika arī publicista Vladimira Lindermana mājās, patlaban viņš tiek nopratināts, informēja žurnāliste Alla Berezovska.

"Pie Andreja Jakovļeva un Irinaas Ļitvinovas turpinās kratīšana. Latvijas VDD. Zvanīja viņu dēls Artjoms. Detaļas nezināja. Pagaidām neviens nezina," Aleksejevs uzrakstīja Facebook.

Berezovska informēja, ka Jakovļeva dēls pastāstījis: pēc kratīšanas viņa tēvu plānots vest uz nopratināšanu, pēc tam esot solījuši atlaist. Nekas sīkāk nav zināms. Aleksejeva publikacijas komentētāji izteica pieņēmumu, ka VDD vizīte, iespējams, saistīta ar filmu "Latvijas valsts standarts: krievu – non grata".

Berezovska atzīmēja, ka Andrejs Jakovļevs vienmēr strādājis saskaņā ar Satversmes 100. pantu par vārda un viedokļa brīvību un nekad nav pārkāpis likumus. Viņa ir pārliecināta, ka tā ir vajāšana par atšķirīgu viedokli.

"Jā, protams, tā ir citādi domājoša cilvēka vajāšana – protams, viņš nefilmēja to, kas būtu paticis varasvīriem. Tomēr esmu droša – Andrejs nekad nepieļāva nekādus tiesisko normu pārkāpumus. Viss pārējais ir tikai politiska interpretācija... Kauns! Neprot uzvarēt godīgā žurnālistiskā diskusijā, ķeras pie vardarbīga spiediena metodēm!" viņa pastāstīja Facebook.

"Vienu laiku viņš vadīja portāla "Baltnews.lv" redakciju, taču jau divus gadus tur nestrādā, pat neko nepublicē portālā. Kā redzam, tas neko nenozīmē, ja gestapo ir ieķēries, tik vienkārši neatlaidīs. Citādi vēl, nedod Dievs, kādam radīsies doma, ka viņi neko nedara, samazinās vēl budžetu... Tā pēc Latvijas krievvalodīgo žurnālistu un blogeru Aleksejeva, Lindermana, Gapoņenko, Fileja no pirksta izzīstajām lietām nobriedusi arī Jakovļeva lieta. Vai tagad ir kārtībā, naudiņa ir atpelnīta?" žurnāliste vaicāja.

Profesors Aleksandrs Gapoņenko informēja, ka Jakovļevs viņam nesen pastāstījis: VDD ierosinājis pret viņu lietu par sadarbību ar Krievijas medijiem, taču viņš nav vēlējies šo faktu publiskot.

"Nesen Andrejs man stāstīja, ka VDD ierosinājis pret viņu krimināllietu par to, ka viņš sadarbojies ar Krievijas medijiem. Es ierosināju informēt sabiedrību. Viņš atteicās, jo nejuta, ka būtu vainīgs. Domāja, viss nokārtosies. Nenokārtojās.

Terors pret krievu inteliģenci Latvijā turpinās. Vārda brīvība jau sen kļuvusi par tukšu skaņu. Specdienesti regulē visus politiskos un nepolitiskos procesus valstī," Gapoņenko pastāstīja Facebook.

Vēlāk Alla Berezovska informēja, ka kratīšana notikusi arī pie publicista Vladimira Lindermana, patlaban viņš tiek nopratināts, uz zvaniem neatbild.

Latvijas Krievu savienība ziņoja, ka kratīšanas laikā no Lindermana dzīvokļa izņemtas visas iekārtas.

"Šodien pazīstamā publicista un sabiedriskā darbinieka Vladimira Lindermana dzīvoklī notika kratīšana, izņemtas visas iekārtas – dators, telefons, diski, arī bankas kartes. Pats Vladimirs aizturēts, tagad atrodas nopratināšanā VDD.

Kratīšanas un aizturēšanas iemesli nav zināmi.

Mēs uzskatām, ka tamlīdzīga atkārtota attieksme pret cilvēku, kurš vienkārši pauž savu viedokli, atšķirīgu no valsts uzskatiem, nav pieļaujama," teikts partijas publikācijā Facebook.

20
Tagi:
Vladimirs Lindermans, Drošības dienests
Pēc temata
Pēc šādas shēmas par spiegu var padarīt ikvienu: Lindermans par spriedumu Burakam
"Bīstamajiem" aktīvistiem aizbāztas mutes: vecāku sapulces dalībnieki saņēmuši "piedošanu"
Jurijs Aleksejevs: "Atšķirībā no ASV, krievu "ņegri" Latvijā patiešām ir beztiesiski"
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā
Nils Ušakovs

"Pūce visu šo laiku meloja": KNAB slēdza lietu par izšķērdību, kuras dēļ nocēla Ušakovu

13
(atjaunots 17:46 03.12.2020)
Pūce zināja, ka 18,4 miljoni pārskaitīti iedzīvotāju braukšanas atvieglojumu segšanai, bet izvēlējās samelot, ka Nils Ušakovs pieļāva izšķērdēšanu, paziņoja bijušais Rīgas mērs; tagad KNAB noskaidrojis patiesību, un ir jāgaida tiesas lēmums Ušakova atstādināšanas lietā.

RĪGA, 3. decembris – Sputnik. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) 20. oktobrī izbeidza kriminālprocesu par iespējamo 18,4 miljonu eiro izšķērdēšanu "Rīgas satiksmē", paziņoja bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs savā Facebook lapā.

Lieta tika ierosināta pēc toreizējā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces sūdzības pēc Krimināllikuma 319. panta – amatpersonas bezdarbība, kura novedusi pie smagām sekām. Runa bija par 2017. gada notikumiem, kad Rīgas dome pārskaitīja "Rīgas satiksmei" 18,4 miljonus eiro, norādot maksājuma mērķī ieguldījums uzņēmuma kapitālā.

Pūce ne vien saskatīja tajā izšķērdības pazīmes, bet arī izmantoja šo gadījumu kā ieganstu Ušakova nocelšanai no amata, visur apgalvojot, ka tieši mērs "izšķērdējis 18 miljonus eiro".

Pārbaudes un konsultāciju rezultātā ar neatkarīgajiem ekspertiem KNAB konstatēja, ka nauda patiešām aizgāja "Rīgas satiksmes" zaudējumu segšanai, kas saistīti ar dažādu iedzīvotāju kategoriju braukšanas atvieglojumu segšanu, kā to arī bija apgalvojusi toreizējā domes vadība. Maksājuma mērķis grāmatvedības dokumentos tika norādīts nekorekti, taču pie izšķērdības tas nenoveda.

Pēc Ušakova advokāta Viktora Tihonova apgalvotā, Pūce zinājis, ka runa ir par grāmatvedības pretrunām un nauda tika pārskaitīta iedzīvotāju atvieglojumu segšanai, taču ignorēja šo faktu un paziņoja, ka Ušakovs it kā samazinājis domei piederošo īpašumu.

"Pūce visu šo laiku ir melojis. Tieši tāpat, kā meloja par savu "Rīgas satiksmes" caurlaidi," uzrakstīja Ušakovs, atgādinot par ministra Pūces nesenās demisijas iemeslu.

Tagad Ušakovs sagaida otrās instances tiesas lēmumu par savu sūdzību pret Pūces rīkojumu par Ušakova nocelšanu no mēra amata, kuram jābūt paziņotam janvārī.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, 12. novembrī Juris Pūce atkāpās no vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amata, atzīstot, ka samelojis par nelikumīgu deputāta caurlaides izmantošanu "Rīgas satiksmes" stāvvietās, uz kuru viņam nav bijis tiesību. Īpašu pikantumu situācijai piešķir tas fakts, ka pats Pūce vairākkārt un skaļi apsūdzēja korupcijā bijušo Rīgas vadību un personīgi Nilu Ušakovu un solīja galvaspilsētai jaunu taisnīgas un godīgas vadības ēru, kad pie varas pilsētā atnāks viņa politiskais spēks.

13
Tagi:
Nils Ušakovs, Juris Pūce, KNAB
Pēc temata
Kā ministru maiņa ietekmēs novadu reformu Latvijā: LPS priekšsēdētāja viedoklis
Pūce aizgāja, viņa reforma palika: cik tai tiks iztērēts nākamgad
Jurists: Pūces liktenis tagad ir tautas rokās