Egils Levits

Paldies prezidentam: krievvalodīgie politiķi izsmej Levitu

121
(atjaunots 14:11 17.10.2020)
Prezidents palūdz latviešu jauniesus ierakstīt video par dzimtās valodas nozīmi, tomēr zibakcijai pievienojušies arī krievu politiķi – savā stilā.

RĪGA, 17. oktobris — Sputnik. Latvijas krievvalodīgie politiķi ņēmuši pie sirds prezidenta Egila Levita aicinājumu jauniešiem sargāt dzimto valodu un nākuši klajā ar zibakciju #спасибогосподинпрезидент.

Iepriekš Levits aicināja jauniešus kļūt par latviešu valodas sargiem, jo bez tās nevar pastāvēt Latvijas valsts, domāt un runāt latviski, parūpēties, lai valodu nepiesārņotu aizguvumi.

Levits aicināja jauniešus Latvijā un visā pasaulē ierakstīt īsu video un pastāstīt, kāpēc katram tuva un mīļa ir dzimtā valoda, un publicēt to.

Uz prezidenta aicinājumu pirmais atsaucās Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš – viņš ierakstīja video par dzimtās valodas nozīmi. Krievu valodā.

"Latvija ir daudznacionāla valsts! Latvijas jaunieši runā dažādās dzimtajās valodās. Latviski, krieviski, lietuviski, poliski, ukrainiski, igauniski un citās valodās.

Paskaidrosim prezidenta kungam, kāpēc mūsu dzimtā valoda ir svarīga! Pievienojies!" Elksniņš aicināja savā lapā Facebook.

Video ar tēmturiem #спасибогосподинпрезидент un #paldiesprezidentakungs sociālajos tīklos publicēja arī Rīgas domes deputāts Andris Morozovs.

Zibakcijai pievienojās arī Jūrmalas domes deputāte Elizabete Krivcova.

"Dzimtā valoda ir mūsu sirds valoda. Es no visas sirds mīlu savu dzimteni Latviju un pateicos jums, prezidenta kungs, par to, ka jūs to saprotat, par to, ka atbalstāt katra Latvijas iedzīvotāja dzimto valodu," Krivcova teica savā ierakstā.

Jau agrāk prezidents aicināja stiprināt latviešu valodu valstī. Piemēram, tiekoties ar Latviešu valodas un literatūras skolotāju asociācijas valdi, viņš nosauca par absurdu situāciju, kurā valsts valodas lietojums ģimenē valstī sastāda tikai 60%. Pie tam 40% Latvijas iedzīvotāju pieder pie mazākumtautībām.

121
Tagi:
Andris Morozovs, Elizabete Krivcova, Andrejs Elksniņš, Egils Levits, krievu valoda

Latviešu biezpiena sieriņš ar matrjoškas piegaršu

23
(atjaunots 16:37 07.05.2021)
Norvēģijā dzīvojošajai latvietei bija galīgi sabojāta Latvijas neatkarības atjaunošanas diena, kad vietējā veikala plauktā viņa ieraudzīja Latvijas biezpiena sieriņu ar matrjošku un Krievijas karogu uz iepakojuma.

RĪGA, 7. maijs — Sputnik. Zane no Oslo pasūdzējās Bez Tabu Sūdzību dēlī par sabojāto Latvijas neatkarības atjaunošanas dienu un pat pieprasīja atrast vainīgo, raksta Skaties.lv.

Lai gan sieviete dzīvo un strādā Norvēģijā, viņa tomēr svinīgi atzīmē Latvijas neatkarības atjaunošanas dienu un šī gada 4. maijs arī nebija izņēmums.

Gatavojoties svinībām, viņa klāja balto galdautu un devās uz veikalu. Tur, norvēģu veikala plauktā, sieviete ieraudzīja Latvijas biezpiena sieriņus un bija tik priecīga, ka nespēja noticēt savai laimei.

Taču sajūsmu drīz vien nomainīja dziļāka vilšanās. Zane to apraksta kā "dunča dūriens sirdī". Ieskatoties "Austrumeiropas delikatesē" (tāds bija norvēģu uzraksts uz sieriņa iepakojuma), sieviete ieraudzīja matrjošku. Bet uz matrjoškas Krievijas karoga krāsas!

Turklāt uz sieriņa bija rakstīts "ražots Latvijā", bet pats produkts "iepakots "Baltais" kastē, pēc BAZA Nordic AS pasūtījuma", uzsver Zane, piebilstot, ka viņai, "divdesmitdivgadīgai jaunietei, nolaidās rokas" un sieriņu viņa nav pirkusi.

Tagad sieviete ļoti vēlas uzzināt, kurš ir atbildīgs par tādu sirdi plosošu nepatriotisku mārketingu.

Interesanti, ka komentāros zem šī sašutuma pilnas publikācijas lietotāji pievērsa uzmanību tam, ka nav gluži skaisti būt tādai patriotei un dzīvot ārzemēs.

Jāatzīmē, ka tā nav pirmā reize, kad patrioti ir sašutuši par Latvijas preču iepakojumiem. Janvārī, kāds Latvijas iedzīvotājs rakstīja "Sūdzību dēlī" par to, ka jūtas aizskarts ar valodas daudzveidību uz šķīstošās kafijas iepakojuma.

"Kāpēc uz Latvijā ražotas kafijas, kuru tirgo Latvijā, etiķetēs lieto krievu valodu?" vaicāja vērīgs pilsonis.

Turklāt viņu aizvainoja Eiropas Savienības saīsinājums, ko uz etiķetes uzrakstīts kā EU, nevis latviski — ES.

Starp citu, Latvijā nav aizliegts sniegt informāciju krievu valodā uz produktu iesaiņojumiem un etiķetēm. Galvenais, lai pirmām kārtām informācija tiktu sniegta latviešu valodā.

Matrjoškas un Krievijas karogs Latvijā pagaidām arī nav aizliegti.

23
Tagi:
latvieši
Pēc temata
No vitrīnas – pažobelē. Baltija iegrimusi jaunā "neatkarībā"
Izmirs visi un latviešu valoda nebūs vajadzīga?
Tikai 30 neatkarības gadi, un ar Latviju ir cauri. Ko raksta latviešu mediji

No 2022. gada Latvijā pieaugs ģimenes valsts pabalsta apmērs

8
(atjaunots 14:35 07.05.2021)
Pabalsts par vienu bērnu palielināsies no 11,38 līdz 25 eiro; ja ģimenē ir trīs bērni, ik mēnesi tā saņems 225 eiro, patlaban pabalsts par trešo bērnu ir 34,14 eiro, par otro – 22,76 eiro.

RĪGA, 7. maijs — Sputnik. 6. maijā Latvijas parlaments galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Valsts sociālo pabalstu likumā, kas paredz ģimenes valsts pabalsta palielināšanu, sākot ar 2022. gadu.

Grozījumus virzīja Labklājības ministrija.

Likumprojekts paredz, ka no 2022. gada 1. janvāra par vienu bērnu, kas atrodas faktiskā ģimenes aprūpē līdz 20 gadu vecumam valsts maksās 25 eiro mēnesī, par diviem bērniem līdz 20 gadu vecumam – 100 eiro mēnesī (50 eiro par katru bērnu), par trim bērniem līdz 20 gadu vecumam - 225 euro mēnesī (75 euro katram bērnam). Par katru nākamo bērnu ģimenē pabalsts būs 100 eiro par katru bērnu.

Patlaban pabalsta apmērs par pirmo bērnu ir 11,38 euro, par otro - 22,76 euro, par trešo - 34,14 euro, par ceturto un katru nākamo bērnu - 50,07 euro.

Tādējādi, piemēram, ja vecākiem ir trīs bērni, tad viņi saņems pabalstu 225 eiro apmērā. Tagad viņi saņem 134,28 eiro. Tas nozīmē, ka, sākot ar 2022. gadu, ģimenes ienākumi, kurā aug trīs bērni, palielināsies par 90,72 eiro, kas ir būtisks atbalsts ģimenēm ar bērniem.

Pēc Labklājības ministrijas aplēsēm, papildu nepieciešamais finansējums ģimenes pabalstiem 2022. gadā un turpmāk ik gadu ir 81,4 miljoni eiro gadā.

Ģimenes valsts pabalsts, kas tika ieviests 1992. gadā, pašlaik ir vienīgais universālais pabalsts, ko regulāri saņem visas ģimenes ar bērniem Latvijā.

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2020. gada sākumā Latvijā dzīvoja 359 457 bērni vecumā līdz 17 gadiem.

8
Tagi:
pabalsts, Latvija
Pēc temata
500 eiro pabalsti bērniem var radīt problēmas ģimenēs
Ne visi pensionāri saņems savus 200 eiro: kā nepieļaut pabalsta ieturēšanu par parādiem
Lūdz izmaksāt 500 eiro pabalstu arī studentiem
Naudu nodzēra, bērnam nopirka šokolādīti: kā iztērēja 500 eiro pabalstu