Tatjana Ždanoka

Ždanoka nosaukusi noteikumu nepilsoņu problēmas risināšanai ES līmenī

39
(atjaunots 08:40 17.10.2020)
Latvijas nepilsoņu tiesības ir būtiski ierobežotas ne tikai salīdzinājumā ar Latvijas pilsoņiem, bet arī ārvalstu pilsoņiem, kuri ieradušies Latvijā pat uz īstu laiku.

RĪGA, 17. oktobris – Sputnik. Eiropas Parlamenta deputāte Tatjana Ždanoka ("Latvijas Krievu savienība") ierosinājusi Briseles līmenī pielīdzināt nepilsoņu un citu ES valstu pilsoņu tiesības. Ždanoka uzstājās debatēs par Eiropas pilsonisko iniciatīvu Minority SafePack, kas veltīta mazākumtautību aizsardzībai.

Lēmumu par nepilsoņu tiesībām iespējams pieņemt ES līmenī, tomēr tikai ar Latvijas labo gribu, politiķe pastāstīja sarunā ar Sputnik Latvija.

"Latvijas pilsoņu un nepilsoņu tiesībās ir vairāk nekā 80 atšķirības. Ir arī atšķirības starp tiesībām, kas ir uz īsu laiku Latvijā iebraukušajiem ārzemniekiem un nepilsoņiem – cilvēkiem, kuri šeit dzīvo ļoti ilgi vai pat dzimuši Latvijā," atgādināja Ždanoka.

Politiķe konstatēja, ka nepilsoņiem nav tiesību piedalīties pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanās. "Viņi ir nodokļu maksātāji, tomēr viņiem nav tiesību ievēlēt tos, kuri ar šiem pašiem nodokļiem rīkojas," norādīja EP deputāte.

Ždanoka pastāstīja, ka ideja pielīdzināt nepilsoņu un ES pilsoņu tiesības saņēmusi miljonu parakstu dažādās valstīs, tostarp arī Latvijā.

"Šī problēma ir jārisina valstīs, kur vislabāk redzams, ka šo cilvēku tiesības ir ierobežotas, tomēr Latvija atsakās to risināt. Eiropas Savienības līmenī lēmumu varētu pieņemt Eiropas Padome, tomēr – atkal – ar Latvijas labo gribu," apliecināja Ždanoka.

Nepilsoņi ir īpaša Latvijas pastāvīgo iedzīvotāju grupa, otrā pēc pilsoņiem valsts piederības ziņā. Katrks desmitais iedzīvotājs Latvijā ir nepilsonis. Tie ir valsts pastāvīgie iedzīvotāji, kuru priekšteči ieradušies republikā pēc 1940. gada, kad Latvija kļuva par PSRS republiku. Nepilsoņu tiesības ir ierobežotas: viņi nevar ieņemt virkni amatu, piedalīties vēlēšanās un referendumos. Lai saņemtu Latvijas pilsonību, nepilsonim jāveic naturalizācijas procedūra – jānokārto latviešu valodas un vēstures eksāmens.

Жданок: ЕС способен решить проблему неграждан Латвии при одном условии
39
Tagi:
Tatjana Ždanoka, nepilsoņi, Eiropas Savienība
Pēc temata
KF atsvaidzināja Kariņa atmiņu, kurš apsūdzēja PSRS latviešu diskriminēšanā
Nepilsoņiem klājas grūtāk: žurnāliste pastāstīja, kā kārtojusi pilsonības eksāmenu
Jurijs Aleksejevs: "Atšķirībā no ASV, krievu "ņegri" Latvijā patiešām ir beztiesiski"
Lavrovs: KF ĀM uzstāj uz nepilsoņu problēmas atrisināšanas Baltijas valstīs
Protesta akcija Rīgā, foto no arhīva

Naudas sodu ražas nebūs: Rīgas policisti sola nerīkot masku reidus

5
(atjaunots 17:32 30.10.2020)
Rīgas policisti apsolīja, ka nerīkos speciālus masku režīma pārkāpēju atklāšanas reidus. Atgādinām, ka par sejas maskas nelietošanu paredzēts naudas sods no 10 līdz 50 eiro.

RĪGA, 30. oktobris – Sputnik. Latvijas Saeima iepriekš atbalstīja grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, kuri paredz naudas sodu ieviešanu par masku režīma neievērošanu publiskās vietās. Naudas sods par atteikšanos lietot sejas masku sastādīs no 10 līdz 50 eiro, tiesa, pārkāpējs varēs iztikt arī ar brīdinājumu. Policijas darbinieki uz vietas lems, ko lai dara ar pārkāpēju. Tiks vērtēta viņa rīcības bīstamības pakāpe.

Bet policisti sola, ka speciāli nemedīs šādus pārkāpējus. Masku reidi sabiedriskās vietās netiek plānoti, vēsta Mixnews.lv.

Taču masku režīma ievērošanu policija tomēr uzraudzīs, bet tas būs ierastās patrulēšanas laikā, pastāstīja Rīgas Pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis.

Pēc viņa sacītā, policisti nesodīs visus pēc kārtas. Katrs šāds pārkāpums tiks vērtēts individuāli – laiks, notikuma vieta, apstākļi, tai skaitā subjektīvie.

Tāpat policijā atzīmēja, ka viņu kadru resursi nav neierobežoti, lai būtu iespēja piešķirt atsevišķus cilvēkus reidu rīkošanai. Ja pavasarī policijai vēl bija iespēja īstenot šādas speciālās pārbaudes, tad tagad, kad skolās notiek mācības, policistiem nākas nodarboties arī ar patrulēšanu pie mācību iestādēm.

Atgādināsim, ka, saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem, Latvijas iedzīvotājiem ir jālieto sejas aizsargmaska (vienreizējā lietojuma vai daudzreizējā lietojuma) sabiedriskajā transportā, kultūras un tirdzniecības iestādēs, citās pakalpojumu sniegšanas vietās (DUS, pasts utt.). Lakati un šalles, kurus pavasarī bija ļauts lietot maskas vietā, rudens viļņa laikā tika atzīti par nepiemērotu aizsardzību pret Covid-19. No sejas masku lietošanas ir atbrīvoti bērni vecumā līdz 13 gadiem, kā arī personas, kuras nevar valkāt sejas masku veselības apsvērumu dēļ.

5
Tagi:
koronavīruss, maska, policija, Latvija
Pēc temata
No Rīgas transporta katru dienu izsēdina piecdesmit cilvēkus bez sejas maskām
Vajag 600 000 masku nedēļā: cik ilgam laikam Latvijas slimnīcām pietiks aizsarglīdzekļu
Policijas funkcijām ir jābūt apmaksātām: veikali nevēlas uzraudzīt sejas masku režīmu
Latvijā ieviesīs naudas sodus par masku nelietošanu: apmēru policija noteiks uz vietas
Sudraba kolekcijas monēta Liepas lapa, foto no arhīva

Liepas lapa: Latvijas Banka izlaidīs ekoloģisku monētu

7
(atjaunots 16:43 30.10.2020)
No pārstrādātā sudraba darinātās monētas aversā ir attēlota liepas lapa, savukārt reversā – Rīgas ielu shēma.

RĪGA, 30. oktobris – Sputnik. Otrdien, 3. novembrī, Latvijas Banka laidīs klajā sudraba kolekcijas monētu "Liepas lapa", kas ir veltīta rūpēm par apkārtējo vidi, tiek ziņots bankas mājaslapā.

Ekoloģijas jautājumi pēdējā laikā ir kļuvuši ļoti svarīgi pārmaiņu apkārtējā vidē dēļ. Pieaugošo urbanizācijas tempu dēļ viens no pilsētas plānošanas uzdevumiem ir padarīt pilsētu pēc iespējas zaļāku un harmonijā ar dabu dzīvojošu.

Atšķirībā no daudzām citām lielpilsētām, Rīga ir salīdzinoši zaļa pilsēta, un šī īpašība kļūst aizvien svarīgāka. Zaļie rajoni uzlabo mikroklimatu, attīra ūdeni un gaisu un tādējādi labvēlīgi ietekmē cilvēku veselību.

Pilsētas ielas, tilti un ceļi veido tādu pašu tīklu, kā lapas dzīslas. Rīgas ielas tika radītas, lai palīdzētu cilvēkiem pārvietoties pilsētā, kā lapas dzīslas palīdz tai pārvietot barojošās vielas.

Liepa ir viens no izplatītākajiem un noturīgākajiem kokiem Rīgā. Liepas absorbē lielu daudzumu pilsētas putekļu un dāvā pilsētniekiem svaigu gaisu. Gadā viens vesels koks spēj nodrošināt skābekli desmit cilvēkiem.

Monēta ir veltīta ne vien ekoloģijai, bet arī radīta tādā veidā, lai nekaitētu apkārtējai videi: tā ir darināta no pārstrādāta sudraba, savukārt tās ražošanai un iepakošanai tiek izmantots pārstrādāts papīrs.

Monētas dizaina autors Mārcis Kalniņš iepriekš izveidoja monētu "Zeme", kas tika atzīta par 2015. gada labāko inovatīvo monētu.

Monēta nonāks pārdošanā 3. novembra dienvidū portālā e-monetas.lv, tās cena ir 53 eiro, vienai personai atļauts iegādāties līdz 5 monētām.

7
Tagi:
Latvijas Banka
Pēc temata
Latvijas Banka laidīs klajā zelta monētu ar kristāliem
Latvijas Banka laidīs klajā "Medus" monētu
Latvijas Banka laidusi klajā monētu "Latgales kongress"
Latvijas Banka laiž klajā monētu "Likteņdārzs"