Latvieši tautastērpos, foto no arhīva

Latvieši no diasporas: arvien grūtāk apliecināt latviskumu maz naudas

32
(atjaunots 18:14 15.10.2020)
Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisija aprunājās ar tautiešu organizācijām. Ar to tiek domāti, protams, LR valstpiederīgie, pie kuriem prezidents Egils Levits nesen vērsās šādi: "Latviešiem, kuri dzīvo ārpus Latvijas, ir ļoti svarīga loma…"

RĪGA, 15. oktobris – Sputnik. Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēdes laikā, kura notika videokonferences formātā, deputātiem bija iespēja iepazīties ar dažādu organizāciju pozīcijām, kuras zināmi atšķiras savās niansēs, raksta BВ.lv.

Eiropas Latviešu apvienība ikgadējās sanāksmes rezolūcijā atzīmēja, ka attiecībā uz diasporu "joprojām pastāv iedalīšana "rietumu" un citos latviešos", taču ir nepieciešama dubultpilsonības prakses paplašināšana arī citās valstīs dzīvojošajiem.

Tostarp, valstu skaitā, kurām varētu tikt piemērota dubultpilsonība, tiek minētas Izraēla, Ukraina un Gruzija. Par Krieviju pagaidām pat nebilst ne vārda, neraugoties uz to, ka tur dzīvo daudz etnisko latviešu.

Kristīne Saulīte, Pasaules brīvo latviešu apvienības (PBLA) priekšsēdētāja, pārstāvēja organizācija, kas tika izveidota 1950. gadā ar prioritāru mērķi – cīņa "pret Latvijas okupāciju". Šodien uzdevumi ir "salīdzinoši nemainīgi": pirmajā vietā ir drošība, otrajā – latviskuma audzināšana.

Amerikas latviešu apvienība – lielākā "trimdas" struktūra aiz okeāna – vada 21 skolu. Tās prioritātēs ir Ziemeļatlantijas alianses militārās klātbūtnes paplašināšana Latvijā, ārzemēs dzīvojošo bērnu tālmācības, Nacionālā arhīva sistemātiskā diasporas informātivo materiālu vākšana un apkopošana un, protams, "pretošanās Krievijas propagandai".

Saulītes kundze konstatēja, ka ārzemju latviešu aktivitātei uzgūlās virsū Covid-19: "Kultūras dienas Sidnejā šogad, diemžēl, nenotiks… Visu taisīsim attālināti."

Taču, pēc aktīvistes sacītā, "viena no galvenākajām vietām, kur latvieši turas kopā, ir baznīca". Neskaitot pārējo, Saulītes kundze nodemonstrēja slaidu, kurā figurēja naudas summu piesavināšana no PBLA diasporas projektiem. Interesants izkārtojums: Eiropa – 40 projekti, Krievija – divi.

"Viss kārtībā, problēmu mums nav," prātojot pateica Saeimas komisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins no "Jaunās Vienotības".

Elīna Pinto no Eiropas Latviešu apvienības atzīmēja, ka koronavīrusa gadā diaspora izrādīja radošu pieeju. Sadarbībā ar Latviešu valodas aģentūru izdevās nodrošināt lingvistikas nodarbību nepārtraukšanu. Turklāt latviski tiek pasniegta programmēšana, robotehnika, folklora. Par Covid-19 laiku "tumšo pusi" Pinto nosauca diasporas aktīvistu "izdegšanu" – neskaitot sabiedriskās slodzes pieaugumu, daudzi ir zaudējuši oficiālo darbu.

"Cilvēki atrodas ekonomiskās nepārliecības situācijā. Grūtāk kļūst "apliecināt latviskumu" vācot ziedojumus, apstājusies tūrisma uzņēmumu, emigrantu sabiedriskās ēdināšanas saimnieciskā darbība," sacīja Pinto.

Tādēļ viņa piedāvāja nodot daļu līdzekļu, kuri iepriekš tika piešķirti dažādiem svētkiem, "ikdienas cilvēku" apmaksai. Jo dienas kārtībā ir masveida tautas pārvietošanās. Savukārt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra šādā laikā liek satraukties ārzemēs dzīvojošajiem pensionāriem ar prasībām apstiprināt savu dzīvesvietu.

32
Tagi:
latvieši
Pēc temata
Latvieši aizbrauks, bet atbrauks bagāti amerikāņi: fantastiskais Latvijas attīstības plāns
Te jums nav Anglija: Londonas mēra vēstule izraisa sašutumu Twitter latviešu segmentā
Emigrācija padara Latviju latviskāku: kas patīk un kas nepatīk emigrantiem ārzemēs
Protesta akcija Rīgā, foto no arhīva

Naudas sodu ražas nebūs: Rīgas policisti sola nerīkot masku reidus

5
(atjaunots 17:32 30.10.2020)
Rīgas policisti apsolīja, ka nerīkos speciālus masku režīma pārkāpēju atklāšanas reidus. Atgādinām, ka par sejas maskas nelietošanu paredzēts naudas sods no 10 līdz 50 eiro.

RĪGA, 30. oktobris – Sputnik. Latvijas Saeima iepriekš atbalstīja grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, kuri paredz naudas sodu ieviešanu par masku režīma neievērošanu publiskās vietās. Naudas sods par atteikšanos lietot sejas masku sastādīs no 10 līdz 50 eiro, tiesa, pārkāpējs varēs iztikt arī ar brīdinājumu. Policijas darbinieki uz vietas lems, ko lai dara ar pārkāpēju. Tiks vērtēta viņa rīcības bīstamības pakāpe.

Bet policisti sola, ka speciāli nemedīs šādus pārkāpējus. Masku reidi sabiedriskās vietās netiek plānoti, vēsta Mixnews.lv.

Taču masku režīma ievērošanu policija tomēr uzraudzīs, bet tas būs ierastās patrulēšanas laikā, pastāstīja Rīgas Pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis.

Pēc viņa sacītā, policisti nesodīs visus pēc kārtas. Katrs šāds pārkāpums tiks vērtēts individuāli – laiks, notikuma vieta, apstākļi, tai skaitā subjektīvie.

Tāpat policijā atzīmēja, ka viņu kadru resursi nav neierobežoti, lai būtu iespēja piešķirt atsevišķus cilvēkus reidu rīkošanai. Ja pavasarī policijai vēl bija iespēja īstenot šādas speciālās pārbaudes, tad tagad, kad skolās notiek mācības, policistiem nākas nodarboties arī ar patrulēšanu pie mācību iestādēm.

Atgādināsim, ka, saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem, Latvijas iedzīvotājiem ir jālieto sejas aizsargmaska (vienreizējā lietojuma vai daudzreizējā lietojuma) sabiedriskajā transportā, kultūras un tirdzniecības iestādēs, citās pakalpojumu sniegšanas vietās (DUS, pasts utt.). Lakati un šalles, kurus pavasarī bija ļauts lietot maskas vietā, rudens viļņa laikā tika atzīti par nepiemērotu aizsardzību pret Covid-19. No sejas masku lietošanas ir atbrīvoti bērni vecumā līdz 13 gadiem, kā arī personas, kuras nevar valkāt sejas masku veselības apsvērumu dēļ.

5
Tagi:
koronavīruss, maska, policija, Latvija
Pēc temata
No Rīgas transporta katru dienu izsēdina piecdesmit cilvēkus bez sejas maskām
Vajag 600 000 masku nedēļā: cik ilgam laikam Latvijas slimnīcām pietiks aizsarglīdzekļu
Policijas funkcijām ir jābūt apmaksātām: veikali nevēlas uzraudzīt sejas masku režīmu
Latvijā ieviesīs naudas sodus par masku nelietošanu: apmēru policija noteiks uz vietas
Sudraba kolekcijas monēta Liepas lapa, foto no arhīva

Liepas lapa: Latvijas Banka izlaidīs ekoloģisku monētu

7
(atjaunots 16:43 30.10.2020)
No pārstrādātā sudraba darinātās monētas aversā ir attēlota liepas lapa, savukārt reversā – Rīgas ielu shēma.

RĪGA, 30. oktobris – Sputnik. Otrdien, 3. novembrī, Latvijas Banka laidīs klajā sudraba kolekcijas monētu "Liepas lapa", kas ir veltīta rūpēm par apkārtējo vidi, tiek ziņots bankas mājaslapā.

Ekoloģijas jautājumi pēdējā laikā ir kļuvuši ļoti svarīgi pārmaiņu apkārtējā vidē dēļ. Pieaugošo urbanizācijas tempu dēļ viens no pilsētas plānošanas uzdevumiem ir padarīt pilsētu pēc iespējas zaļāku un harmonijā ar dabu dzīvojošu.

Atšķirībā no daudzām citām lielpilsētām, Rīga ir salīdzinoši zaļa pilsēta, un šī īpašība kļūst aizvien svarīgāka. Zaļie rajoni uzlabo mikroklimatu, attīra ūdeni un gaisu un tādējādi labvēlīgi ietekmē cilvēku veselību.

Pilsētas ielas, tilti un ceļi veido tādu pašu tīklu, kā lapas dzīslas. Rīgas ielas tika radītas, lai palīdzētu cilvēkiem pārvietoties pilsētā, kā lapas dzīslas palīdz tai pārvietot barojošās vielas.

Liepa ir viens no izplatītākajiem un noturīgākajiem kokiem Rīgā. Liepas absorbē lielu daudzumu pilsētas putekļu un dāvā pilsētniekiem svaigu gaisu. Gadā viens vesels koks spēj nodrošināt skābekli desmit cilvēkiem.

Monēta ir veltīta ne vien ekoloģijai, bet arī radīta tādā veidā, lai nekaitētu apkārtējai videi: tā ir darināta no pārstrādāta sudraba, savukārt tās ražošanai un iepakošanai tiek izmantots pārstrādāts papīrs.

Monētas dizaina autors Mārcis Kalniņš iepriekš izveidoja monētu "Zeme", kas tika atzīta par 2015. gada labāko inovatīvo monētu.

Monēta nonāks pārdošanā 3. novembra dienvidū portālā e-monetas.lv, tās cena ir 53 eiro, vienai personai atļauts iegādāties līdz 5 monētām.

7
Tagi:
Latvijas Banka
Pēc temata
Latvijas Banka laidīs klajā zelta monētu ar kristāliem
Latvijas Banka laidīs klajā "Medus" monētu
Latvijas Banka laidusi klajā monētu "Latgales kongress"
Latvijas Banka laiž klajā monētu "Likteņdārzs"