Lieciet mierā kultūru: pie Saeimas norisinājās protesta akcija

"Lieciet mierā kultūru": pie Saeimas norisinājās protesta akcija

46
(atjaunots 15:25 14.10.2020)
Vairāk nekā simts cilvēku sapulcējās laukumā pie Saeimas ēkas, lai sarīkotu akciju "Nesaprašanas siena", protestējot pret plānotajām izmaiņām autortiesību honorāru nodokļu samaksas kārtībā.

RĪGA, 14. oktobris – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Šodien Vecrīgā notika kultūras nozares darbinieku mītiņš. Protestējot pret nodokļu celšanu nākamgad, viņi atnesa līdzi ķieģeļus, no kuriem uzcēla simbolisku "nesaprašanas sienu" starp tautu un valdību.

Vairāk nekā simts cilvēku sapulcējās pie Saeimas ēkas, bet pēc tam Doma laukumā, lai akcijas "Nesaprašanas siena" ietvaros paustu protestu pret valdības plānotajām izmaiņām nodokļu likumdošanā, kuras skar autortiesību atlīdzības. Doma laukumā tika uzbūvēta ķieģeļu siena, kura simbolizē politiķu nespēju un nevēlēšanos saprast radošo profesiju cilvēku.

Министр культуры Наурис Пунтулис общается с протестующими против изменений в уплате налогов с авторских гонораров
© Sputnik / Sergey Melkonov
Kultūras ministrs Nauris Puntulis diskutē ar akcijas dalībniekiem

Piedāvāto izmaiņu būtība ir tajā, ka autortiesību atlīdzību saņēmējiem no nākamā gada 1. jūlija būs jāmaksā ne vien ienākumu nodokli, bet arī jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas. Bieži vien aprēķinātā nodevu summa var pārsniegt honorāru apmēru. Ķieģeļi, ko atnesa akcijas dalībnieki, simbolizēja arī to, ka plānoto izmaiņu likumos dēļ daudziem radošiem cilvēkiem nāksies nodarboties ar fizisku darbu, lai nopelnītu iztikai.

Akcijas rīkotāji – mākslinieki Kristaps Gulbis un Aigars Bikše – vakar paziņoja, ka nosūtīja valdībai vēstuli ar prasību saglabāt īpašo nodokļa režīmu autortiesību atlīdzību saņēmējiem, taču tikšanās laikā ar Kultūras ministrijas un Labklājības ministrijas pārstāvjiem viņi "saskārās ar absolūtu situācijas nesaprašanu un nevēlēšanos to saprast".

Акция протеста работников культуры против изменений в уплате налогов с авторских гонораров
© Sputnik / Sergey Melkonov
Pie Saeimas ēkas notika radošo profesiju pārstāvju akcija "Nesaprašanas siena"

Akcijas vietā tika manīts kultūras ministrs Nauris Puntulis, kurš diskutēja ar atnākušajiem un pat dabūja brīdinājumu no Pašvaldības policijas sakarā ar nepieciešamību ievērot sociālo distanci.

Tāpat pasākuma laikā garām gāja finanšu ministrs Jānis Reirs, kurš tradicionāli nesa no Finanšu ministrijas uz Saeimu portfeli ar nākamā gada valsts budžetu. Finanšu ministru atsevišķi akcijas dalībnieki sagaidīja ar vārdiem: "Lieciet mierā kultūru!", "Kultūra jau ir izvarota!", "Brauciet uz savu Ameriku – lieciet mierā Latviju, nodevēji!", "Reira kung, es biju labākās domās par jums".

Министр финансов Латвии Янис Рейрс
© Sputnik / Sergey Melkonov
Latvijas finanšu ministrs Jānis Reirs

Kā izteicās kultūras darbinieki, "mēs jau tā strādājam par kapeikām".

Finanšu ministrs turpināja ceļu parlamentu ar budžeta portfeli, akcijas dalībnieki kulturāli savāca atnestos ķieģeļus un izklīda, saglabājot ieceri turpināt protestus.

46
Tagi:
nodokļi, Latvija, kultūra
Pēc temata
Nodokļu palielināšana izrādījās MK "reveranss": budžetu sagaidīs ar "Nesaprašanas sienu"
Jauno nodokļu kanibāliskā loģika: mikrouzņēmumu īpašniekiem jāpadomā par nākotni
Nākamā gada nodokļu izmaiņas: ne par labu nabadzīgajiem
Jauno nodokļu kanibāliskā loģika: kā iznīcināt mikrouzņēmumus
Jurijs Perevoščikovs

Perevoščikovs: slimnīcas ir pārpildītas, ierobežojumus neatcels

4
(atjaunots 08:35 22.01.2021)
Ierobežojošo pasākumu ievērošana varētu palīdzēt novērst jaunu vīrusa štammu izplatīšanos, un būtu pāragri tos atcelt.

RĪGA, 22. janvāris — Sputnik. Latvijā septiņu dienu periodā samazinājies slimnīcās stacionēto Covid-19 pacientu skaits, taču ierobežojumu atcelšanai nav pamata, pastāstīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāvis, epidemiologs Jurijs Perevoščikovs, vēsta Tvnet.

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdē epidemiologs informēja: septiņu dienu laikā stacionēti 759 cilvēki, par 18% mazāk nekā iepriekšējā periodā. Neskatoties uz to, joprojām daudziem pacientiem nepieciešama stacionēšana, tāpat nepieņemami liels ir aizpildīto gultasvietu rādītājs.

"Vēl sliktāk ir tas, ka starp šiem stacionāros ievietotajiem pieaug to pacientu skaits, kuriem ir īpaši smags veselības stāvoklis. Pēdējie dati liecina, ka ir virs 90 cilvēkiem, turklāt šiem īpašiem smagā stāvoklī esošiem pacientiem ir nepieciešams ilgāk pavadīt laiku stacionārā," paskaidroja Perevoščikovs.

Epidemiologs atzīmēja, ka citās ES valstīs stingrie pasākumi palīdzējuši mazināt inficēšanās gadījumus, taču, tiklīdz pasākumi tika mīkstināti, tas noveda pie jauna Covid-19 skaita pieauguma.

"Pat Francija ar saviem stingrajiem ierobežojošajiem pasākumiem turpina tos ieviest pie tāda saslimstības līmeņa, kas ir divas reizes zemāks nekā patlaban Latvijā. Līdzīgi ir arī Vācijā, kur saslimstība ir divas reizes zemāka nekā patlaban Latvijā," viņš uzsvēra.

Epidemiologi ir noraizējušies arī par jaunu, "lipīgāku" vīrusa štammu parādīšanos Eiropā.

"Tie dramatiskie scenāriji saistībā ar jauno koronavīrusa paveidu ir redzami Īrijā, kur vērojams trešais pacēlums, kas vairākas reizes pārsniedz gan pirmo, gan otro vīrusa pacēlumu. Līdzīgas tendences vērojamas Portugālē, kur, visticamāk, ievests Brazīlijas celms," piebilda Perevoščikovs.

Latvijā jau reģistrēti pieci "britu" vīrusa štamma gadījumi.

Perevoščikovs paskaidroja, ka speciālisti turpina strādāt ar konkrēiem gadījumiem, un piebilda: ļoti iespējams, ka ir vēl nereģistrēti gadījumi.

Speciālists uzskata, ka ierobežojošo pasākumu ievērošana var palīdzēt novērst jauno koronavīrusa štammu izplatību, taču daļa iedzīvotāju vēl joprojām tos neievēro.

Tāpat Perevoščikovs atgādināja veselības ministra Daniela Pavļuta teikto par to, ka ierobežojumu pakāpenisku mīkstināšanu valstī varēšot apspriest, ka divu nedēļu kopējā saslimstība saruks no 689 gadījumiem līdz apmēram 200 gadījumiem uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

4
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Perevoščikovs: ierobežojumi ir nepieciešami, ja nav sabiedrības atbildības
Koronavīruss meklē jaunu saimnieku: eksperts paskaidroja, kas būs pēc pandēmijas
Covid-19 dēļ Latvijā sākas problēmas ar morgiem
Kāpēc Latvijas izredzes nodrošināt kolektīvo imunitāti pret Covid-19 nav lielas
Zīdainis. Foto no arhīva

Zemākā dzimstība 100 gadu laikā: demogrāfija Latvijā krītas neredzētā ātrumā

25
(atjaunots 16:13 21.01.2021)
2020. gada beigās Latvija ir pārspējusi pati savu simts gadus veco antirekordu: decembrī valstī dzimuši tikai 1273 bērni. Gada laikā aizgājēju skaits apsteidzis jaundzimušo skaitu vairāk nekā par 11 tūkstošiem.

RĪGA, 21. janvāris — Sputnik. Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati liecina, ka 2020. gada decembris izcēlies ar zemāko dzimstību pēdējo 100 gadu laikā, ziņots CSP vietnē.

Kopā aizvadītajā gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo – par 1,3 tūkstošiem, jeb 6,9% mazāk nekā 2019. gadā (18,8 tūkstoši).

​Pie tam, CSP atzīmēja, kopš 2020. gada jūlija jaundzimušo skaits ar katru mēnesi kritās. Pērnā gada otrajā pusē jaundzimušo skaits bija par 11,4% mazāks nekā 2019. gada jūlijā-decembrī. 2020. gada decembrī civilā stāvokļa reģistrācijas iestādes fiksēti 1273 jaundzimušie – par 17,2% mazāk nekā 2019. gada decembri. Tas ir mazākais jaundzimušo skaits decembrī pēdējā gadsimta laikā.

Pie tam CSP atskaitījās arī par to, ka 2020. gadā mirušo skaits par 11,2 tūkstošiem pārsniedzis jaundzimušo skaitu. 2020. gada decembrī jaundzimušo bija par 1905 mazāk nekā mirušo.

Saskaņā ar CSP datiem, 2021. gada 1. janvārī Latvijas iedzīvotāju skaits sastādīja 1,894 milj. cilvēku.

25
Tagi:
demogrāfija, mirstība, dzimstība
Pēc temata
Oto Ozols: drīz Latvijā nebūs jaunu cilvēku
Bezdarba statistika Latvijā: Covid-19 krīze ieskāvusi pilsētas un pasaudzējusi laukus
Kad Latvijā varētu sākties jauns masveida atlaišanas gadījumu vilnis
Decembrī mirstība Latvijā pieaugusi par ceturtdaļu

"Opis no Naukšēniem": Twitter tīklā ir papilnam memu par Bērniju Sandersu

0
(atjaunots 08:49 22.01.2021)
Amerikāņu politiķa neparastais ietērps iedvesmojis sociālo tīklu lietotājus. Īpašu uzmanību izpelnījušies Bērnija Sandersa dūraiņi, kuros daži saskatīja latviešu rakstus. Tagad tīmeklī ir papilnam memu.

RĪGA, 22. janvāris — Sputnik. Amerikāņu senators Bērnijs Sanderss, Demokrātiskās partijas pārstāvis, kurš apmeklēja Džo Baidena inaugurāciju, apvilcis milzīgus dūraiņus, kļuvis par interneta memu varoni. Latviešu segmenta lasītāji Twitter nespēja ignorēt tādu notikumu, jo Sandersa kolorītā āriene Latvijai tipiskos adītos dūraiņos daudziem atgādinājis vietējo vectētiņu.

"Bērnijs gaida vilcienu Dzintaru stacijā," foto publicēja Artūrs.

​​"Bērnijs ar draugiem aizgāja nosvinēt mazo piektdienu uz Tallinas kvartālu," viņš piebilda.

​​"Pa kuru laiku Bērnijs kļuva par opi no Naukšēniem, kas gaida Valmieras autobusu?!" pārsteigts vaicāja Didzis Veinbergs.

​Toties kanādiešu rakstniece, teātra un operas režisore, filozofijas zinātņu doktore un Toronto universitātes pasniedzēja Baņuta Rubess pat pārliecināta, ka Sanderss nēsā latviešu dūraiņus.

​"Bernie Sanders wears Latvian mittens," viņa uzrakstīja Twitter.

​Tomēr komentatori sagādāja vilšanos rakstniecei – dūraiņi tapuši ASV, lai arī tas ir roku darbs.

"Ne viss nāk no Latvijas," pamācoši atzīmēja Indra.

​Izrādījās, ka dūraiņus Bērnijam uzdāvinājusi skolotāja Džena Ellisa no Vermontas štata. Dāvanu pedagoģe pasniedza vairāk nekā pirms diviem gadiem un bija ļoti pārsteigta, kad viņš tos nēsāja priekšvēlēšanu kampaņas laikā. Dūraiņi tapuši no izārdītiem svīteriem, plīša odere – no pārstrādātām plastmasas pudelēm.

Tīmekļa lietotāji reaģēja uz politiķa dīvaino ārieni ar dažnedažādiem memiem un kolāžām, kas acumirklī izplatījās sociālajos tīklos.

0
Tagi:
ASV