Aleksandrs Čaka iela Rīgā, foto no arhīva

Oto Ozols: drīz Latvijā nebūs jaunu cilvēku

109
(atjaunots 15:17 14.10.2020)
Pēc dažām paaudzēm latviešu tautai varēs pārvilkt krustu, tā aizies vēsturē kā kurši un līvi, uzskata publicists.

RĪGA, 14. oktobris – Sputnik. Latvija piedzīvo īstu demogrāfisko katastrofu, savukārt valdība jau daudzu gadu garumā nevelta šim jautājumam pienācīgu uzmanību, paziņoja radio Baltkom ēterā žurnālists un publicists Oto Ozols.

Saskaņā ar demogrāfu datiem, galvenais Latvijas iedzīvotāju skaita samazināšanās iemesls nav dabiska iedzīvotāju skaita krišanās, bet gan migrācija. Saskaņā ar CSP datiem, 2004.-2019. gadā no valsts emigrēja nedaudz vairāk par 360 tūkstošiem cilvēku jeb gandrīz 20% valsts iedzīvotāju. Vislielākais prombraucēju skaits bija vecumā no 25 līdz 44 gadiem (45% no visiem aizbraukušajiem). 2014. gadā vairāk nekā 90% Latvijas iedzīvotāju bija draugi vai tuvinieki ārzemēs.

Šādas straujas jauno iedzīvotāju skaita samazināšanās dēļ Latvija zaudē iespēju uzturēt savu ekonomiku, uzskata Ozols.

"Latvijai nav politikas attiecībā uz migrāciju. Atklāti sakot, Latvijā demogrāfijas situācija ir vienkārši katastrofāla. Ārkārtīgi maza jaunā paaudze, salīdzinājumā ar vecāko. Latvijā ir vislielākais cilvēku zudums pasaulē, ja skatās pēc kopējā skaita. Drīz vienkārši nebūs jaunu cilvēku, kas uztur ekonomiku, IKP, nebūs, kam uzturēt valsti," pateica Ozols.

Pēc viņa sacītā, demogrāfijas ainu var pielabot Latvijas tirgus atvēršana strādniekiem no citām valstīm, taču tas samazinās latviešu īpatsvaru valstī.

"No Ukrainas, Baltkrievijas darbaspēks var atnākt. Nedomāju, ka tas ir drauds Latvijai, tie ir gudri, izglītoti cilvēki. Cits jautājums – ja viņi atbrauks uz šejieni, tad pēc vienas divām paaudzēm šie cilvēki varētu pārsniegt latviešu skaitu. Tīri aritmētiski. Ja šobrīd Latvijā ir aptuveni 200 tūkstoši jauno potenciālo vecāku, bet no Ukrainas un Baltkrievijas katru gadu atbrauks 10-20 tūkstoši cilvēku, tad krievvalodīgo skaits šeit ātri palielināsies. Un latviski runājošie kļūs par mazākumtautību," brīdina Ozols.

Atbildību par izgāzušos demogrāfijas politiku viņš pirmām kārtām uzveļ partijai "Jaunā Vienotība".

"Man ir skumji to teikt, taču pēc skaitļiem, pēc dažām paaudzēm latviešu tautai varēs pārvilkt krustu. Mēs aiziesim vēsturē kā līvi vai kurši. Un tās ir valdības kļūdu un attieksmes sekas, kuru pēdējos 10 gadus kontrolē "Vienotība". Tā vienmēr ir sabotējusi un bremzējusi demogrāfijas atbalsta politiku," norādīja Ozols.

Iepriekš skaidras demogrāfijas politikas trūkumu valstī atzīmēja arī Latvijas prezidents Egils Levits. Uzstājoties Saeimas rudens sesijas atklāšanā, viņš paziņoja, ka demogrāfijas politika iepriekš netika uzskatīta par konsolidētu, prioritāru, trūka pietiekama finansējuma.

109
Tagi:
demogrāfija, latvieši, Latvija
Pēc temata
Demogrāfs: šogad dzimstība Latvijā varētu uzstādīt jaunu antirekordu
Migranti no Baltkrievijas varēs uzlabot demogrāfiju Latvijā
Demogrāfs: tāda ir dzīve – mēs novecojam
Demogrāfs: pandēmija vedīs pie tālāka dzimstības krituma Latvijā
Baltic beauty

Policija nemedīs frizierus un manikīra meistarus: Rīgai nav resursu

1
(atjaunots 09:56 25.01.2021)
Frizieri un nagu servisa speciālisti, kas nogāja pagrīdē, var izelpot — policijā paziņoja, ka tai neesot pietiekamu resursu, lai visus noķertu.

RĪGA, 25. janvāris — Sputnik. Rīgas pašvaldības policijas (RPP) preses sekretārs Toms Sadovskis paziņoja, ka kārtības sargiem nav pietiekami daudz resursu, lai kontrolētu, vai skaistumkopšanas nozares speciālisti ievēro liegumu strādāt, ziņo Rus.tvnet.lv.

Sadovskis atzīmēja, ka policisti turpina kontrolēt, vai skaistumkopšanas saloni strādā, bet speciāli netiek apkopota informācija par to, cik salonu īpašnieki kopš decembra ir sodīti par ierobežojumu pārkāpšanu.

Taču, lai kontrolētu pagrīdes kosmetologus, frizierus un manikīra speciālistus, policistiem trūkst resursu. Ja vien modrie kaimiņi pasūdzēsies, ka kāds viņu mājā neievēro ierobežojumus.

Tāpat Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļā paskaidroja, ka šādās situācijas kontroli policija var lielākoties īstenot, balstoties uz iedzīvotāju saņemto informāciju par iespējamiem pārkāpumiem.

Policistiem nav plānu speciāli veikt pārbaudes dzīvojamās mājās.

Atgādinām, ka kopš 2020. gada 21. decembra līdz 2021. gada 7. februārim, saskaņā ar valdības ieviestajiem ierobežojumiem Covid-19 izplatības apturēšanai, Latvijā ir aizliegti skaistumkopšanas industrijas pakalpojumi.

1
Tagi:
ierobežojumi, Rīga, policija
Pēc temata
Unikāls eksperiments: Latvijas Tirgotāju asociācijas vadītājs par kārtējiem ierobežojumiem
Atnācis uz veikalu maskā un dabūjis sodu: kā rīdzinieks palika bez 20 eiro
Perevoščikovs: slimnīcas ir pārpildītas, ierobežojumus neatcels
Iedzīvotāji sēž bez naudas, bet valdība vāra "zupu no cirvja"
Sniegputenis

Kaut kas vēl nebijis: tuvākajās dienās Latvijā gaidāms stiprs sniegputenis

4
(atjaunots 08:16 25.01.2021)
Pirmo reizi Latvijas vēsturē varētu sarkano brīdinājumu par ekstremāli stipru sniegu, ko ciklons sagādās no Ukrainas rietumiem.

RĪGA, 25. janvāris - Sputnik. Šīs nedēļas sākumā, īpaši otrdien un trešdien, Zemgalē, Vidzemē un Rīgā gaidāmi ilgstoši nokrišņi, raksta Tvnet.lv, atsaucoties uz sinoptiķu prognozēm.

​Tiek ziņots, ka no Ukrainas rietumiem Latvijai tuvojas ciklons, kas atnesīs spēcīgus nokrišņus. Ja valsts austrumos tās izkritīs lietus veidā, tad centrālajos un rietumu novados galvenokārt snigs.

Paredzams, ka Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs izsludinās oranžo vai pat sarkano brīdinājumu.

Gaisa temperatūra tuvākajās dienās būs aptuveni nulle grādu, snigšanas laikā iespējamas vēja brāzmas. Pūtīs ziemeļu vējš.

Atgādinām, ka oranžā vai sarkanā brīdinājuma periodā ir jāievēro drošības pasākumi. Pacentieties bez īpašas vajadzības neiziet no mājām. Nenovietojiet automašīnas zem kokiem.

4
Tagi:
prognoze, Latvija