Aleksandrs Čaka iela Rīgā, foto no arhīva

Oto Ozols: drīz Latvijā nebūs jaunu cilvēku

100
(atjaunots 15:17 14.10.2020)
Pēc dažām paaudzēm latviešu tautai varēs pārvilkt krustu, tā aizies vēsturē kā kurši un līvi, uzskata publicists.

RĪGA, 14. oktobris – Sputnik. Latvija piedzīvo īstu demogrāfisko katastrofu, savukārt valdība jau daudzu gadu garumā nevelta šim jautājumam pienācīgu uzmanību, paziņoja radio Baltkom ēterā žurnālists un publicists Oto Ozols.

Saskaņā ar demogrāfu datiem, galvenais Latvijas iedzīvotāju skaita samazināšanās iemesls nav dabiska iedzīvotāju skaita krišanās, bet gan migrācija. Saskaņā ar CSP datiem, 2004.-2019. gadā no valsts emigrēja nedaudz vairāk par 360 tūkstošiem cilvēku jeb gandrīz 20% valsts iedzīvotāju. Vislielākais prombraucēju skaits bija vecumā no 25 līdz 44 gadiem (45% no visiem aizbraukušajiem). 2014. gadā vairāk nekā 90% Latvijas iedzīvotāju bija draugi vai tuvinieki ārzemēs.

Šādas straujas jauno iedzīvotāju skaita samazināšanās dēļ Latvija zaudē iespēju uzturēt savu ekonomiku, uzskata Ozols.

"Latvijai nav politikas attiecībā uz migrāciju. Atklāti sakot, Latvijā demogrāfijas situācija ir vienkārši katastrofāla. Ārkārtīgi maza jaunā paaudze, salīdzinājumā ar vecāko. Latvijā ir vislielākais cilvēku zudums pasaulē, ja skatās pēc kopējā skaita. Drīz vienkārši nebūs jaunu cilvēku, kas uztur ekonomiku, IKP, nebūs, kam uzturēt valsti," pateica Ozols.

Pēc viņa sacītā, demogrāfijas ainu var pielabot Latvijas tirgus atvēršana strādniekiem no citām valstīm, taču tas samazinās latviešu īpatsvaru valstī.

"No Ukrainas, Baltkrievijas darbaspēks var atnākt. Nedomāju, ka tas ir drauds Latvijai, tie ir gudri, izglītoti cilvēki. Cits jautājums – ja viņi atbrauks uz šejieni, tad pēc vienas divām paaudzēm šie cilvēki varētu pārsniegt latviešu skaitu. Tīri aritmētiski. Ja šobrīd Latvijā ir aptuveni 200 tūkstoši jauno potenciālo vecāku, bet no Ukrainas un Baltkrievijas katru gadu atbrauks 10-20 tūkstoši cilvēku, tad krievvalodīgo skaits šeit ātri palielināsies. Un latviski runājošie kļūs par mazākumtautību," brīdina Ozols.

Atbildību par izgāzušos demogrāfijas politiku viņš pirmām kārtām uzveļ partijai "Jaunā Vienotība".

"Man ir skumji to teikt, taču pēc skaitļiem, pēc dažām paaudzēm latviešu tautai varēs pārvilkt krustu. Mēs aiziesim vēsturē kā līvi vai kurši. Un tās ir valdības kļūdu un attieksmes sekas, kuru pēdējos 10 gadus kontrolē "Vienotība". Tā vienmēr ir sabotējusi un bremzējusi demogrāfijas atbalsta politiku," norādīja Ozols.

Iepriekš skaidras demogrāfijas politikas trūkumu valstī atzīmēja arī Latvijas prezidents Egils Levits. Uzstājoties Saeimas rudens sesijas atklāšanā, viņš paziņoja, ka demogrāfijas politika iepriekš netika uzskatīta par konsolidētu, prioritāru, trūka pietiekama finansējuma.

100
Tagi:
demogrāfija, latvieši, Latvija
Pēc temata
Demogrāfs: šogad dzimstība Latvijā varētu uzstādīt jaunu antirekordu
Migranti no Baltkrievijas varēs uzlabot demogrāfiju Latvijā
Demogrāfs: tāda ir dzīve – mēs novecojam
Demogrāfs: pandēmija vedīs pie tālāka dzimstības krituma Latvijā
LU

Latvijas augstskolas pārgājušas pie attālinātām studijām

10
(atjaunots 16:48 26.10.2020)
Praktiskās nodarbības Latvijas augstskolu stundentiem joprojām notiks klātienē, tomēr lekcijas būs organizētas attālināti.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. No šīsdienas līdz 15. novembrim mācību process augstākajās mācibu iestādēs būs daļēji attālināts, vēsta Tvnet.

Šo lēmumu valdība pieņēma aizvadītās nedēļas nogalē, jo nesenie Covid-19 izplatības gadījumi valstī cita starpā saistīti ar augstskolu studentiem.

Grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai pieņemti ar mērķi ierobežot studentu pulcēšanos.

Mācību process augstskolās būs daļēji attālināts – lekcijas notiks attālināti, bet iemaņu iegūšanai nozīmīgas praktiskās nodarbības ļauts organizēt klātienē, ievērojot stingrus drošības pasākumus.

Attālinātās mācības sākušās arī skolu vecākajās klasēs, tomēr skolēniem nodrošināta iespēja tām sagatavoties.

Slimību profilakses un kontroles dati liecina, ka augstākais Covid-19 izplatības līmenis konstatēts mācību iestādēs un bērnu kolektīvos, otro vietu ieņem saslimušo ģimenes locekļi un kontaktpersonas.

10
Tagi:
augstākā izglītība, izglītība, koronavīruss
Pēc temata
Šuplinska aicina skolas atgriezties pie tālmācībām
Skolotāji aizvien biežāk slimo ar Covid-19
Latvijas skolotāji pieprasa valsts kompensācijas par izdevumiem attālinātajam darbam
Liepājas skolas nelabprāt pāriet pie tālmācībām
Banku karte

Interneta pirkumu epidēmija: ko iedzīvotāji visbiežāk pērk tīmeklī

10
(atjaunots 16:47 26.10.2020)
Pēc stingro ierobežojumu periodā, kad pirkumi internetā bija piespiedu pasākumus, iedzīvotājiem tomēr saglabājies ieradums visu iegādāties tīmeklī, liecina bankas Citadele dati.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Dati, kas apkopoti par pirkumiem internetā 2020. gadā, liecina, ka iepirkšanās tīmeklī ir sasniegusi kolosālus apmērus, tomēr mainījies pirkumu sortiments, atzīmēja banka "Citadele".

Karantīnas laikā Latvijā bija populāri gandrīz visu iegādāties attālināti, internetā. Agrāko pieprasījumu, piemēram, naktsmītņu un aviobiļešu rezervāciju nomainīja parasti ikdienas sadzīves pirkumu.

Par stabilu nišu kafejnīcām un restorāniem kļuva ēdienu piegāde mājās. Septembrī ēdienu piegādes pasūtījumu skaits pārsniedza pavasarī sasniegtos rādītājus, vēsta Press.lv.

Bankas "Citadele" speciālisti atzīmēja, ka pavasarī pāreja pie interneta pirkumiem bija piespiedu lieta, ņemot vērā ārkārtejo situāciju valstī, bet tagad šī tendence saglabājusies ērtību un komforta labad. Pircēji ir pieraduši, ka iespējams droši iegādāties pārtiku, apģērbu, sadzīves iekārtas, neapmeklējot veikalu.

Uzņēmēji ir uztvēruši šīs tendences un tagad plašak piedāvā visu informāciju elektroniskā formātā, kā arī paplašinājuši iespējas iegādāties preces un pakalpojumus internetā.

Bankas "Citadele" karšu un norēķinu operāciju nodaļas vadītājs Andris Lazdiņš norādīja, ka uzņēmēji sākuši plašāk interesēties par e-komerciju. Domājot par konkurenci ar starptautiskajiem interneta veikaliem, firmas Latvijā sākušas būtiski mainīt biznesa formātu, kļūst pieejamākas un ērtākas Latvijas iedzīvotājiem.

Jāpiebilst, ka šī gada pavasarī aviobiļešu iegāde Latvijā sarukusi 20 reizes, vairākkārt mazinājusies mitekļu rezervēšana. Naktsmītņu pieprasījuma nelielo lejupslīdi sekmēja iekšzemes tūrisma saglabāšanās, kā arī braucieni uz kaimiņvalstīm.

10
Tagi:
internets
Pēc temata
Latvijā atļauts pasūtīt zāles ar piegādi uz mājām: kā tas darbojas
Meklēja darbu, bet pazaudēja naudu: Interneta krāpnieki atkal uzbrūk
Slēgt robežas, kafejnīcas, bārus un vispār visu: Dombravu neapmierina jaunie ierobežojumi
Piegāde kaut vai pusnaktī: kā Covid-19 izmainījis pārtikas pasūtīšanu tiešsaistē Latvijā
MiG-23

Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23

0
(atjaunots 17:00 26.10.2020)
Lidotājs pastāstīja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Amerikāņu pilots Pols Vudforts pastāstīja par slepenām mācību cīņām ar padomju iznīcinātājiem MiG-23 aukstā kara laikā, vēsta RIA Novosti.

Lidotājs atklāja, ka pagājušā gadsimta 60. gados ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) mācību treniņu nolūkiem iepirkusi un nomājusi citās valstīs vairākus padomju iznīcinātājus, ko vēlāk apvienoja atsevišķā eskadriļā.

Vudforts atzīmēja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

"Ja jums ir raķete, labāk to palaist uzreiz, jo pēc sekundes tas palielinās ātrumu un aizies no trāpījuma zonas, un man šķiet, tā bija galvenā mācība," Vudforta stāstu citēja Popular Mechanics.

Pilots uzsvēra, ka padomju iznīcinātājs spēja lidot forsāžas režīmā aptuveni 20 minūtes un šis laiks bija "saspringtākais treniņu posms". 

0
Tagi:
iznīcinātājs, ASV
Pēc temata
Kāpēc ASV satrauc Krievijas iznīcinātāja Su-57 "uzlabojumi"
"Rietumi nespēs atkārtot": kāds būs Krievijas jaunais pārtvērējs
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā