Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko, foto no arhīva

Lukašenko vai opozīcija: kam simpatizē Latvijas iedzīvotāji

85
(atjaunots 12:01 14.10.2020)
Latviešu un krievvalodīgo attieksme pret Baltkrievijā notiekošo stipri atšķiras; reģionu vidū izceļas Latgale.

RĪGA, 14. oktobris – Sputnik. Vairums Latvijas iedzīvotāju situācijā Baltkrievijā pauž atbalstu opozīcijai, liecina šī gada oktobrī pētījumu centra SKDS veiktā aptauja.

Rezultātus Twitter vietnē publicēja centra direktors Arnis Kaktiņš.

Kopumā Latvijā baltkrievu opozīcijai simpatizē 43% respondentu, 17% atbalsta pašreizējo varu un Aleksandru Lukašenko, savukārt vēl 31% atturas no konkrētas puses atbalstīšanas šajā jautājumā.

​Interesanti, ka vīriešu vidū Lukašenko atbalstītāju skaits ir 23%, jeb divas reizes vairāk, nekā sieviešu vidū (12%).

Arī pēc vecuma rezultāti stipri atšķiras. Piemēram, divas trešdaļas (65%) respondentu vecumā no 18 līdz 24 gadiem pauda atbalstu opozīcijai, savukārt aptaujāto vidū vecumā no 45 līdz 63 gadiem tādi izrādījās vien trešdaļa (35%).

Atšķīrās arī to cilvēku atbildes, kuri mājās runā krieviski vai latviski. Latvieši pārsvarā (59%) paziņoja par simpātijām opozīcijai, savukārt krievvalodīgie visbiežāk atbildēja, ka neatbalsta nevienu no pusēm (42%). Simpātijas Lukašenko krievvalodīgo vidū ir piecas reizes vairāk izplatītas, nekā latviešu vidū (36% pret 7%).

Aptauja parādīja, ka, jo lielāki ienākumi, jo vairāk cilvēks tiecas nostāties opozīcijas pusē (68%). Un tieši pretēji, respondentu vidū ar zemiem ienākumiem ir visvairāk to, kas simpatizē Lukašenko (23%).

Reģionu vidū visvairāk atšķīrās atbildes Latgalē, kas neizbrīna, jo tas ir reģions ar lielu daļu krievvalodīgo iedzīvotāju, lielu baltkrievu diasporu un kopējo robežu ar Baltkrieviju. Šeit cilvēki visbiežāk atbildēja, ka nesimpatizē ne vienai, ne otrai pusei (36%), savukārt otrajā vietā izrādījās atbilde par simpātijām Lukašenko (29%).

​Jau vairāk nekā divus mēnešus Baltkrievijā turpinās protesta akcijas, kuras sākās pēc prezidenta vēlēšanu rezultātu paziņošanas. Saskaņā ar CVK datiem, tajās uzvarēja esošais valsts vadītājs Aleksandrs Lukašenko, kurš saņēma vairāk nekā 80% balsu. Opozīcijas atbalstītāji tam nepiekrīt un turpina iziet ielās, neraugoties uz vairākkārtējām bargām izdzenāšanām, aizturēšanām un spectehnikas pielietošanu.

Eiropas valstis nosodīja Baltkrievijas varasiestāžu darbības.

85
Tagi:
Latvija, Aleksandrs Lukašenko, SKDS
Pēc temata
Kas būs, kad padzīs Lukašenko? Jurkāns kritizē Latvijas viedokli par stāvokli Baltkrievijā
Jurists: Latvijas sankcijas pret Lukašenko neatbilst tiesiskajām normām
"Gribam atcelt PSRS sadalīšanu": "Lukašenko" zvans šokējis Latvijas ekspremjeru
Latvijai nevajag dot padomus Baltkrievijai un KF: radioklausītājs kritizē valdību
Protesta akcija Rīgā, foto no arhīva

Naudas sodu ražas nebūs: Rīgas policisti sola nerīkot masku reidus

5
(atjaunots 17:32 30.10.2020)
Rīgas policisti apsolīja, ka nerīkos speciālus masku režīma pārkāpēju atklāšanas reidus. Atgādinām, ka par sejas maskas nelietošanu paredzēts naudas sods no 10 līdz 50 eiro.

RĪGA, 30. oktobris – Sputnik. Latvijas Saeima iepriekš atbalstīja grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, kuri paredz naudas sodu ieviešanu par masku režīma neievērošanu publiskās vietās. Naudas sods par atteikšanos lietot sejas masku sastādīs no 10 līdz 50 eiro, tiesa, pārkāpējs varēs iztikt arī ar brīdinājumu. Policijas darbinieki uz vietas lems, ko lai dara ar pārkāpēju. Tiks vērtēta viņa rīcības bīstamības pakāpe.

Bet policisti sola, ka speciāli nemedīs šādus pārkāpējus. Masku reidi sabiedriskās vietās netiek plānoti, vēsta Mixnews.lv.

Taču masku režīma ievērošanu policija tomēr uzraudzīs, bet tas būs ierastās patrulēšanas laikā, pastāstīja Rīgas Pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis.

Pēc viņa sacītā, policisti nesodīs visus pēc kārtas. Katrs šāds pārkāpums tiks vērtēts individuāli – laiks, notikuma vieta, apstākļi, tai skaitā subjektīvie.

Tāpat policijā atzīmēja, ka viņu kadru resursi nav neierobežoti, lai būtu iespēja piešķirt atsevišķus cilvēkus reidu rīkošanai. Ja pavasarī policijai vēl bija iespēja īstenot šādas speciālās pārbaudes, tad tagad, kad skolās notiek mācības, policistiem nākas nodarboties arī ar patrulēšanu pie mācību iestādēm.

Atgādināsim, ka, saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem, Latvijas iedzīvotājiem ir jālieto sejas aizsargmaska (vienreizējā lietojuma vai daudzreizējā lietojuma) sabiedriskajā transportā, kultūras un tirdzniecības iestādēs, citās pakalpojumu sniegšanas vietās (DUS, pasts utt.). Lakati un šalles, kurus pavasarī bija ļauts lietot maskas vietā, rudens viļņa laikā tika atzīti par nepiemērotu aizsardzību pret Covid-19. No sejas masku lietošanas ir atbrīvoti bērni vecumā līdz 13 gadiem, kā arī personas, kuras nevar valkāt sejas masku veselības apsvērumu dēļ.

5
Tagi:
koronavīruss, maska, policija, Latvija
Pēc temata
No Rīgas transporta katru dienu izsēdina piecdesmit cilvēkus bez sejas maskām
Vajag 600 000 masku nedēļā: cik ilgam laikam Latvijas slimnīcām pietiks aizsarglīdzekļu
Policijas funkcijām ir jābūt apmaksātām: veikali nevēlas uzraudzīt sejas masku režīmu
Latvijā ieviesīs naudas sodus par masku nelietošanu: apmēru policija noteiks uz vietas
Sudraba kolekcijas monēta Liepas lapa, foto no arhīva

Liepas lapa: Latvijas Banka izlaidīs ekoloģisku monētu

7
(atjaunots 16:43 30.10.2020)
No pārstrādātā sudraba darinātās monētas aversā ir attēlota liepas lapa, savukārt reversā – Rīgas ielu shēma.

RĪGA, 30. oktobris – Sputnik. Otrdien, 3. novembrī, Latvijas Banka laidīs klajā sudraba kolekcijas monētu "Liepas lapa", kas ir veltīta rūpēm par apkārtējo vidi, tiek ziņots bankas mājaslapā.

Ekoloģijas jautājumi pēdējā laikā ir kļuvuši ļoti svarīgi pārmaiņu apkārtējā vidē dēļ. Pieaugošo urbanizācijas tempu dēļ viens no pilsētas plānošanas uzdevumiem ir padarīt pilsētu pēc iespējas zaļāku un harmonijā ar dabu dzīvojošu.

Atšķirībā no daudzām citām lielpilsētām, Rīga ir salīdzinoši zaļa pilsēta, un šī īpašība kļūst aizvien svarīgāka. Zaļie rajoni uzlabo mikroklimatu, attīra ūdeni un gaisu un tādējādi labvēlīgi ietekmē cilvēku veselību.

Pilsētas ielas, tilti un ceļi veido tādu pašu tīklu, kā lapas dzīslas. Rīgas ielas tika radītas, lai palīdzētu cilvēkiem pārvietoties pilsētā, kā lapas dzīslas palīdz tai pārvietot barojošās vielas.

Liepa ir viens no izplatītākajiem un noturīgākajiem kokiem Rīgā. Liepas absorbē lielu daudzumu pilsētas putekļu un dāvā pilsētniekiem svaigu gaisu. Gadā viens vesels koks spēj nodrošināt skābekli desmit cilvēkiem.

Monēta ir veltīta ne vien ekoloģijai, bet arī radīta tādā veidā, lai nekaitētu apkārtējai videi: tā ir darināta no pārstrādāta sudraba, savukārt tās ražošanai un iepakošanai tiek izmantots pārstrādāts papīrs.

Monētas dizaina autors Mārcis Kalniņš iepriekš izveidoja monētu "Zeme", kas tika atzīta par 2015. gada labāko inovatīvo monētu.

Monēta nonāks pārdošanā 3. novembra dienvidū portālā e-monetas.lv, tās cena ir 53 eiro, vienai personai atļauts iegādāties līdz 5 monētām.

7
Tagi:
Latvijas Banka
Pēc temata
Latvijas Banka laidīs klajā zelta monētu ar kristāliem
Latvijas Banka laidīs klajā "Medus" monētu
Latvijas Banka laidusi klajā monētu "Latgales kongress"
Latvijas Banka laiž klajā monētu "Likteņdārzs"