Studenti, foto no arhīva

Latvijā aizdomājās par pilnībā bezmaksas augstākās izglītības ieviešanu, bet ne visiem

33
(atjaunots 10:37 13.10.2020)
Pēc idejas autoru domām no Saeimas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisijas, augstskolās ir jāvadās nevis pēc studentu skaita, bet gan to kvalitātes, tādēļ labāk ir uzņemt mazāk gribētāju, taču ar lielāku finanšu atbalstu.

RĪGA, 13. oktobris – Sputnik. Otrdien, 13. oktobrī, Saeimas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisija ķersies klāt jautājuma izskatīšanai par bezmaksas augstākās izglītības ieviešanu Latvijā, pirmām kārtām tiks skatīta tās ieviešana principā, raksta Press.lv.

Šobrīd 57% Latvijas studentu mācās par brīvu, taču, pēc apakškomisijas vadītāja Ilmāra Dūrīša domām, Latvija "peld daudzuma, nevis kvalitātes virzienā". Piemēra kārtā tiek minēta Igaunija, kur valsts varasiestādes ieviesa bezmaksas izglītību visiem, kas grasās mācīties valsts valodā un kam ir augstas sekmes mācību priekšmetos. Dūrītis uzsvēra, ka Latvijai derētu aizdomāties par to, lai uzņemtu mazāku studentu, taču nodrošinātu viņiem pilnu finansējumu.

Neskaitot minēto, apakškomisijā tiek minēti šādi argumenti par labu tās idejai: bezmaksas izglītība ļaus visiem gribētājiem iegūt izglītību, neatkarīgi no ienākumiem, savukārt studentiem nenāksies studijām paredzēto laiku tērēt darbam.

Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka, pēc Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas vadītāja Arvila Ašeradena domām, Latvijā ir pārāk daudz augstākās izglītības iestāžu. Viņš izteica viedokli, ka saprātīgāk būtu samazināt to skaitu līdz dažām lielām universitātēm.

Taču, kā rāda Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) pētījums, arī mācīties Latvijā nav īpaši kam. Studentu skaits 2019. gadā krities par 17%. Taču izglītībai piešķirto līdzekļu daudzums ir kļuvis ievērojami lielāks.

33
Tagi:
augstākā izglītība, Latvija
Pēc temata
Augstākā izglītība Latvijā kļuvusi dārgāka: Latvijas universitātes pacēla cenas
Valsts kontrole: augstākā izglītība tiek finansēta neefektīvi
KF Valsts dome piedāvā ieviest bezmaksas augstāko izglītību vairākos reģionos
Latvijas iedzīvotāji netic augstākās izglītības nepieciešamībai

Pandēmija nav iemesls stiprināt divvalodību: VVC vadītājs neatbalsta avīzi krievu valodā

5
(atjaunots 12:47 08.05.2021)
Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš paskaidroja, kāpēc informatīvos materiālus par vakcināciju nedrīkst izplatīt latviešu un krievu valodās.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik, Dmitrijs Oleiņikovs. VVC vadītājs Māris Baltiņš, komentējot iespēju publicēt informatīvu avīzi par vakcinēšanas pret Covid-19 jautājumiem tai skaitā krievu valodā, paziņoja, ka Valsts valodas centrs joprojām uzstājas pret to. Pēc viņa vārdiem, "pastāv citi veidi, kā krievu valodā runājošos valsts iedzīvotājus informēt par vakcinēšanu pret Covid-19".

Baltiņš atzīmēja, ka pastāv normatīvs regulējums, kas aizliedz izplātīt visiem valsts iedzīvotājiem informatīvos materiālus divās valodās. VVC par to esot brīdinājis vakcinācijas projekta organizatorus, aicinot viņus "meklēt citus risinājumus".

Pēc Baltiņa vārdiem, izplatīt informāciju krievu valodā būtu iespējams šaurākā un mērķētākā veidā. Piemēram, sadarbībā ar pašvaldībām, kas labāk zina, kurā mājā kādā valodā runā cilvēki. Attiecīgi "izplatīt materiālus svešvalodā tieši konkrētām mājsaimniecībām, nevis bez skatīšanās visiem valsts iedzīvotājiem".

Tāpat Baltiņš komentēja savu nesenāko iekļaušanos Krievijas sankciju sarakstā un aizliegumu ieceļot valstī. Pēc viņa vārdiem, "šī vēsts viņam bijusi pārsteigums, kas gan viņa dzīvē neko diži nemainot, jo Krievijā neesot bijis jau gadus desmit un arī neesot plānojis turp doties". Pēc viņa domām, Krievijas lēmums liecina, ka Latvija konsekventi īsteno savu valodas politiku un nostiprina latviešu valodas pozīcijas.

Atzīmēsim, ka saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes 2017. gadā veiktajiem pētījumiem 60,8% Latvijas iedzīvotāju uzskata par savu dzimto valodu latviešu, 36% - krievu valodu un 3,2% - citas valodas.

5
Tagi:
Valsts valodas centrs, VVC, krievu valoda, latviešu valoda, vakcinācija, vakcīna, pandēmija, koronavīruss
Pēc temata
Kļūda vai draudi? Sociālās reklāmas tulkojums sūta krievus pie senčiem
Miljoniem eiro! Ušakovs pastāstīja, kur nonāk lielākie dīkstāves pabalsti Latvijā
Ušakovs: rīdzinieki drūzmējas rindās pēc apģērba, ignorējot vakcīnu
"Lai dzīvo mana tauta": latviešu zvaigznes vakcinācijas kampaņā

Latvijā uzstādīts vakcinācijas rekords: dienā tika sapotēti vairāk nekā 15 000 cilvēku

5
(atjaunots 12:42 08.05.2021)
Covid-1 vakcinācijas kampaņa Latvijā uzņem apgriezienus. Ceturtdien tika fiksēts līdz šīm lielākais vakcinēto cilvēku skaits.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik. Latvijas Nacionālais veselības dienests (NVD) ziņo par vakcinācijas rekordu Latvijā. Ceturtdien, 6. maijā, izdevās sapotēt 15 549 cilvēku, no tiem 3 307 neietilpa prioritārajās grupās, raksta Press.lv.

Līdz šim maksimālais savakcinēto cilvēku skaits fiksēts 28. aprīlī - 14 276 cilvēku.

6. maijā pirmo Covid-19 vakcīnas devu Latvijā saņēma 8 665 cilvēku, bet 6 810 cilvēku – otro devu. 74 cilvēkus vakcinēja ar preparātu Johnson & Johnson, kuram nepieciešama tikai viena deva.

Vakcinācija notika 464 ārstniecības iestādēs. Noslogotākas bija SIA "Veselibas centrs 4", SIA "Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca" un SIA "Vizuālā diagnostika".

​Ceturtdien Latvijā tika izlietotas 110 "AstraZeneca" vakcīnas pirmās devas un 3 184 šīs vakcīnas otrās devas, 2 167 "Moderna" vakcīnas pirmās devas un 1 560 šīs vakcīnas otrās devas, 6388. "Pfizer"/"BioNTech" ražotās vakcīnas pirmās devas un 2 066 šīs vakcīnas otrās devas.

No visiem ceturtdien sapotētājiem gandrīz trešdaļa— 5 104 — bijuši cilvēki vecumā virs 60 gadiem.

5
Tagi:
Nacionālais veselības dienests, vakcinācija, vakcīna, koronavīruss
Pēc temata
Katrs desmitais tests ir pozitīvs: Covid-19 saslimušo skaits pieaug
Mediķis pastāstīja, kā Covid-19 ilgtermiņa periodā "iedarbojas uz galvu"
Eiropas Savienībā sākas Covid-19 sertifikātu sistēmas testēšana
Nosaukta labākā Covid-19 vakcīna: atzīšanas kritēriji – "tumša bilde"