ASV prezidents Donalds Tramps debašu laikā ar Džo Baidenu, foto no arhīva

"Taliban" cer uz Trampa uzvaru vēlēšanās

22
(atjaunots 16:48 11.10.2020)
"Iespējams, Tramps šķiet muļķīgs visai pārējai pasaulei, taču viņš ir veselīgi domājošs un gudrs cilvēks "Taliban" acīs," paziņoja kustības pārstāvis.

RĪGA, 11. oktobris - Sputnik. Talibu oficiālais pārstāvis Zabiulla Mudžahids intervijā telekanālam CBS News paziņoja, ka radikālā kustība "Taliban" cer uz Donalda Trampa uzvaru ASV prezidenta vēlēšanās novembrī, vēsta RIA Novosti.

"Mēs ceram, ka viņš uzvarēs vēlēšanās un pieliks punktu amerikāņu militārajai klātbūtnei Afganistānā," Mudžahids pastāstīja intervijā telekanālam pa tālruni.

Atzīmēts, ka ziņa par Trampa inficēšanos ar koronavīrusu izraisījusi bažas kustības pārstāvju vidū. "Kad izdzirdējām, ka Tramps inficēts ar Covid-19, mēs bijām uztraukti par viņa veselību, taču, šķiet, viņš izveseļojas," telekanālam pastāstīja cits "Taliban" līderis.

"Iespējams, Tramps šķiet muļķīgs visai pārējai pasaulei, taču viņš ir veselīgi domājošs un gudrs cilvēks "Taliban" acīs," paziņoja kustības pārstāvis.

Trampa štāba pārstāvis informēja CBS News, ka politiķis noraida talibu atbalstu un "Taliban" ir jāsaprot: Tramps vienmēr aizsargās amerikāņu intereses ar jebkādām nepieciešamām metodēm.

Vēlāk Zabiulla Mudžahids savā lapā Twitter atklāja, ka telekanāls CBS News izkropļojis viņa domas.

"Amerikāņu medijs CBS News interpretējis un publicējis manus izteikumus nepareizi. Nekas tāds, kas publicēts izdevumā, netika teikts," viņš uzrakstīja.

Taliban kustības kaujinieki, foto no arhīva
© AFP 2019 / Noorullah Shirzada

Iepriekš "Taliban" atzinīgi novērtēja Trampa izteikumus par to, ka ASV spēkiem Afganistānā jāatgriežas mājās līdz Ziemassvētkiem. Tramps paziņoja Twitter, ka "nedaudzajiem drosmīgajiem vīriešiem un sievietēm", kas palikuši dienēt Afganistānā, ir jāatgriežas mājās līdz Ziemassvētkiem. Angļu valodā publicēto Trampa izteikumu iespējams interpretēt divējādi – gan kā vēlmi, gan kā pārliecību, ka tā patiešām notiks.

Iepriekš ASV plānoja atstāt Afganistānā četrus tūkstošus karavīru, tomēr trešdien Trampa padomnieks nacionālās drošības jautājumos Roberts O’Braiens paziņoja, ka viņu skaits jāsamazina līdz 2,5 tūkstošiem.

Februāra beigās svinīgā ceremonijā Katarā ASV un talibi parakstīja pirmo miera līgumu vairāk nekā 18 gadus ilgajā karā. Vienošanās paredz ārvalstu spēku izvešanu no Afganistānas 14 mēnešu laikā un dialoga sākumu Afganistānā pēc gūstekņu apmaiņas darījuma. Šī līguma ietvaros amerikāņu kareivji pametuši piecas bāzes Afganistānā.

22
Tagi:
Donalds Tramps, taliban
Pēc temata
ASV valsts sekretārs draud Krievijai par "sakariem ar talibiem". KF prasa pierādījumus
ASV un "Taliban" parakstījuši miera līgumu
Nē, tā nav Krievija. Kas organizējis amerikāņu skalpu medības
Latvijas un NATO karogs, foto no arhīva

Latvijas mediji: NATO - demokrātiskā dzīvesveida garants Latvijā?

7
(atjaunots 12:03 18.01.2021)
Politologs Veiko Spolītis apgalvo, ka NATO ir demokrātisku valstu vienotība - labākās zāles nedemokrātisku politiķu iedomātai lielvaru sāncensībai.

RĪGA, 18. janvāris — Sputnik. Kopš 2016. gada dažu lielvaru vadītāju divdomīgie spriedelējumi par NATO nākotni rosināja ģenerālsekretāru J. Stoltenbergu pēc 2019. gada alianses septiņdesmitās jubilejas svinībām paziņot, ka "vecajo padome" sagatavos alianses nākotnes politiskās attīstības redzējumu, Latvijas Avīzē stāsta politologs Veiko Spolītis.

NATO aizsargās "mūsu demokrātisko dzīvesveidu"?

Tagad "daži" lielvalstu vadītāji atkāpjas vēsturē un gandrīz vienlaikus NATO galvenajā mītnē Briselē tika publicēts ziņojums "NATO 2030: vienoti jaunam laikmetam", kas kalpos par stratēģisku priekšrakstu Eiroatlantiskās kopienas turpmākajai attīstībai.

Ziņojuma autori secina, ka pirmo reizi trīsdesmit gadu laikā no 2014. gada NATO ir nepieredzēti pastiprinājusi kolektīvās aizsardzības militāro komponentu. Lai alianse darbotos militāri nevainojami, NATO ilgtspējai ir nepieciešams politiskais komponents jeb organizatoriskā pieskaņošanās un dalībvalstu vienotība.

"Alianse ir pārdzīvojusi PSRS sabrukumu, Suecas krīzi, dalībvalstu atšķirīgos uzskatus par Vjetnamas karu, militārās huntas alianses dalībvalstīs, spīvas debates par kodolieroču izvietošanu Eiropā, domstarpības par NATO paplašināšanu un Irākas karu. Neskatoties uz to, vienoti principi, demokrātiskās institūcijas un tas, ka visi sabiedrotie ir ieguvēji no kolektīvās drošības, ir ļāvis NATO palikt vienotai."

Spolītis ieskatās 2030. gadā un redz, kā NATO kolektīvā aizsardzība aizsargās Eiroatlantiskās telpas iedzīvotājus no fiziskas drošības apdraudējumiem un aizsargās demokrātisko dzīvesveidu.

Izaicinājumi

Gandrīz uz septiņdesmit lapām uzskaitīti Eiroatlantiskās drošības kopienas izaicinājumi un rekomendācijas to risinājumiem. Apdraudējumi nav sarindoti prioritārā secībā, saraksts ir paredzami iespaidīgs, un pirmo reizi NATO vēsturē tiek minēta Ķīna.

Пресс-служба Минобороны РФ

Citi mūsu izaicinājumi, apgalvo politologs, bijušais Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs, ir Krievija, nekontrolēta tehnoloģiju attīstība, terorisms, dienvidu puslodē notiekošais, masu iznīcināšanas ieroču kontrole, enerģijas piegāžu drošība, globālā sasilšana un tās sekas, pandēmiju izplatība, cilvēkdrošība, hibrīdie un kiberdraudi, kosmosā notiekošais un visbeidzot stratēģiskā komunikācija un dezinformācijas izplatība.

Izaicinājumu saraksts ir pietiekami plašs, lai pārliecinātos, ka neviena NATO dalībvalsts ar šiem izaicinājumiem nevar tikt galā viena. Līdzīga sapratne ir izveidojusies arī Eiropas Savienībā, un darba dalīšana, lai veicamie uzdevumi nepārklātos, būs viens no institucionālās savietojamības uzdevumiem divu starptautisko organizāciju starpā.

Lai risinātu šos stratēģiskos uzdevumus, dalībvalstu pārvaldes kvalitātes uzlabojumi ar digitālajiem risinājumiem un mākslīgā intelekta palīdzību būs neizbēgami. Tas nozīmē, ka likuma varas nostiprināšana un cīņa ar korupciju dalībvalstīs tiks pastiprināta, jo, lai civilmilitārā kontrole efektīvi darbotos, ir nepieciešama pašpietiekama un izglītota pilsoniskā sabiedrība.

"Situācijā, kur mūsu austrumu kaimiņš ir NATO pasludinājis par galveno ienaidnieku, mums nav jāizgudro jauns ritenis," ir pārliecināts autors. Labākās zāles nedemokrātisku politiķu iedomātai lielvaru sāncensībai, raksta Spolītis, ir demokrātisku valstu vienotība.

Tāpēc ziņojuma autori secina: "Mieram, kuru eiropieši ir baudījuši pēdējos septiņdesmit gadus, ir izņēmuma raksturs, un NATO saglabājas, lai nodrošinātu šo nenovērtējamo sasniegumu."

NATO uzstādījums paliek nemainīgs: "Viens par visiem un visi par vienu," Spolītis noslēgumā atsauca atmiņā musketieru devīzi.

Jā, tas jau ir labāk, nekā "visi pret vietu". Savā iepriekšējā rakstā Latvijas Avīzē Spolītis minēja tādu piemēru, skaidrodams, kāpēc NATO valstīm nevajagot baidīties no Krievijas.

"Lietderīgi atgādināt, ka NATO valstu iedzīvotāju skaits pārsniedz Krieviju deviņas reizes," viņš atzīmēja, acīmredzot, cerībā, ka mūsdienīgi bruņoto lielvalsti varēs ar cepurēm apmētāt... Tiesa gan, autors ir aizmirsis vēsturi – tas nevienam un nekad nav izdevies.

7
Tagi:
Latvija, NATO
Sniegs Rīgā, foto no arhīva

Namīpašniekus Rīgā sodīs par sniegu uz jumtiem

10
(atjaunots 11:50 18.01.2021)
Rīgas dome vērsusies pie namu īpašniekiem un pārvaldniekiem ar lūgumu rūpīgi sekot jumtu un pagalma teritoriju stāvoklim sniegputeņu laikā. Maksimālais sods par prasību pārkāpumu – 1400 eiro.

RĪGA, 18. janvāris — Sputnik. Sakarā ar bagātīgajiem sniegputeņiem un mainīgajiem laikapstākļiem Rīgas dome lūdz namu īpašniekus un pārvaldniekus sekot jumtu un pagalma teritoriju stāvoklim atbilstoši normatīvo aktu prasībām, raksta Bb.lv.

Rīgas dome atgādināja, ka teritoriju uzkopšanas un ēku uzturēšanas noteikumi paredz arī sniega un ledus novākšanu no gājēju ietvēm un koplietošanas celiņiem pagalmos. Sniegs jānotīra ik dienas rīta pusē, lai nepakļautu gājējus riskam.

Vienlaikus namu īpašnieki un pārvaldnieki atbild par balkonu, lodžiju un jumtu stāvokli. Sods par minēto objektu neatbilstošu uzturēšanu var sasniegt 1400 eiro juridiskām personām un 350 eiro – fiziskām personām.

Pagalmu un ēku stāvokli pārbauda Rīgas domes administratīvā inspekcija. No 2020. gada decembra tā ierosinājusi jau 31 administratīvā pārkāpuma lietu par pagalmu un ēku neatbilstošu stāvokli ziemas periodā.

Tāpat Rīgas dome atgādināja, ka jumtu tīrīšana jāuzdod profesionāļiem – jumtu tīrīšana saviem spēkiem vai piesaistot privātpersonas nav pieļaujama. Uz jumta var atrasties tikai profesionālis, nodrošināts ar visām nepieciešamajām iekārtām darbu veikšanai augstumā.

10
Tagi:
sniegs, Rīgas dome
Pēc temata
Jaungada dāvana no austrumiem: Latvijai tuvojas sniegputenis