ASV prezidents Donalds Tramps debašu laikā ar Džo Baidenu, foto no arhīva

"Taliban" cer uz Trampa uzvaru vēlēšanās

23
(atjaunots 16:48 11.10.2020)
"Iespējams, Tramps šķiet muļķīgs visai pārējai pasaulei, taču viņš ir veselīgi domājošs un gudrs cilvēks "Taliban" acīs," paziņoja kustības pārstāvis.

RĪGA, 11. oktobris - Sputnik. Talibu oficiālais pārstāvis Zabiulla Mudžahids intervijā telekanālam CBS News paziņoja, ka radikālā kustība "Taliban" cer uz Donalda Trampa uzvaru ASV prezidenta vēlēšanās novembrī, vēsta RIA Novosti.

"Mēs ceram, ka viņš uzvarēs vēlēšanās un pieliks punktu amerikāņu militārajai klātbūtnei Afganistānā," Mudžahids pastāstīja intervijā telekanālam pa tālruni.

Atzīmēts, ka ziņa par Trampa inficēšanos ar koronavīrusu izraisījusi bažas kustības pārstāvju vidū. "Kad izdzirdējām, ka Tramps inficēts ar Covid-19, mēs bijām uztraukti par viņa veselību, taču, šķiet, viņš izveseļojas," telekanālam pastāstīja cits "Taliban" līderis.

"Iespējams, Tramps šķiet muļķīgs visai pārējai pasaulei, taču viņš ir veselīgi domājošs un gudrs cilvēks "Taliban" acīs," paziņoja kustības pārstāvis.

Trampa štāba pārstāvis informēja CBS News, ka politiķis noraida talibu atbalstu un "Taliban" ir jāsaprot: Tramps vienmēr aizsargās amerikāņu intereses ar jebkādām nepieciešamām metodēm.

Vēlāk Zabiulla Mudžahids savā lapā Twitter atklāja, ka telekanāls CBS News izkropļojis viņa domas.

"Amerikāņu medijs CBS News interpretējis un publicējis manus izteikumus nepareizi. Nekas tāds, kas publicēts izdevumā, netika teikts," viņš uzrakstīja.

Taliban kustības kaujinieki, foto no arhīva
© AFP / Noorullah Shirzada

Iepriekš "Taliban" atzinīgi novērtēja Trampa izteikumus par to, ka ASV spēkiem Afganistānā jāatgriežas mājās līdz Ziemassvētkiem. Tramps paziņoja Twitter, ka "nedaudzajiem drosmīgajiem vīriešiem un sievietēm", kas palikuši dienēt Afganistānā, ir jāatgriežas mājās līdz Ziemassvētkiem. Angļu valodā publicēto Trampa izteikumu iespējams interpretēt divējādi – gan kā vēlmi, gan kā pārliecību, ka tā patiešām notiks.

Iepriekš ASV plānoja atstāt Afganistānā četrus tūkstošus karavīru, tomēr trešdien Trampa padomnieks nacionālās drošības jautājumos Roberts O’Braiens paziņoja, ka viņu skaits jāsamazina līdz 2,5 tūkstošiem.

Februāra beigās svinīgā ceremonijā Katarā ASV un talibi parakstīja pirmo miera līgumu vairāk nekā 18 gadus ilgajā karā. Vienošanās paredz ārvalstu spēku izvešanu no Afganistānas 14 mēnešu laikā un dialoga sākumu Afganistānā pēc gūstekņu apmaiņas darījuma. Šī līguma ietvaros amerikāņu kareivji pametuši piecas bāzes Afganistānā.

23
Tagi:
Donalds Tramps, taliban
Pēc temata
ASV valsts sekretārs draud Krievijai par "sakariem ar talibiem". KF prasa pierādījumus
ASV un "Taliban" parakstījuši miera līgumu
Nē, tā nav Krievija. Kas organizējis amerikāņu skalpu medības

Pierādi, ka esi latvietis: cīņas par valsts valodu negaidīti rezultāti

11
(atjaunots 17:45 20.04.2021)
Latvieši ir spiesti iet uz arhīviem un maksāt par izziņām, lai apliecinātu, ka viņi mācījušies latviešu valodā.

RĪGA, 20. aрrīlis - Sputnik. Latviešu sūdzības par taksometru vadītājiem, kuri slikti prot valsts valodu, ir nospēlēja ļaunu joku ar pašiem latviešiem. Tagad taksometru vadītājiem ir jāapliecina latviešu valodas zināšanas, par ko reizēm jāmaksā. Situācija diez vai mainīsies tuvākajos trijos gados, ziņo TV3 raidījums Bez Tabu.

Jaunā prasība — pierādīt latviešu valodas prasmes — tika ieviesta pagājušajā vasarā, jo taksometru klienti sūdzējās, ka daudzi autovadītāji pienācīgā līmenī neprot valsts valodu un ar tiem ir grūti komunicēt. Bija gadījumi, kad ziņoja par to, ka vadītājs pat nevar sasveicināties latviešu valodā. Tagad licences saņemšanai taksistiem jābūt latviešu valodas B1 līmenim.

Licence jāatjauno ik pēc trim gadiem, Autotransporta direkcija pārbauda, vai vadītājam nav soda punktu un vai viņam ir vismaz trīs gadu braukšanas stāžs. Šogad taksisti saskārās ar jaunām prasībām, no kurām cieš arī latvieši.

Daiga, taksometra vadītāja no Ventspils, pastāstīja televīzijas raidījumam, ka viņai ir dokumenti par izglītību, taču tie nav pārliecinājuši Autotransporta direkciju par ventspilnieces valodas prasmēm. Lai gan latviešu valoda viņai ir dzimtā. 1981. gadā viņa absolvējusi Ventspils skolas 8. klasi, taču dokumentos nav nekāda apliecinājuma tam, ka mācības notika valsts valodā.

"Tagad mēs, latvieši, ejam pa arhīviem, maksājam naudu. Piemēram, Ventspilī šāds pakalpojums maksā 15 eiro. Lai izņemtu no arhīva, ka tu esi mācījies latviešu skolā, latviešu valodā. Tas nozīmē, ka mēs maksājam naudu par to, ka mēs esam latvieši un ka mēs mākam runāt latviski," stāsta Dagnija.

Autotransporta direkcijas pārstāve Zane Plone, komentējot situāciju, atzīmēja, ka šī procedūra nebūšot jāatkārto pēc trim gadiem.

"Šobrīd Taksometru vadītāju reģistrā mums ir reģistrēti vairāk nekā 8000 autovadītāju. Un līdz šim esam izslēguši 22 par latviešu valodas nezināšanu, bet sūdzību ir bijis krietni vairāk. Labā ziņa ir tāda, ka šoferi atradīs šo izziņu un iesniegs to mums. Un tad vēl pēc trim gadiem šādu problēmu vairs nebūs autovadītājiem," stāsta Plone.

11
Tagi:
latviešu valoda, krievu valoda
Pēc temata
"Divvalodības terors": dzejniece piesaka karu firmām, kas pieprasa krievu valodas prasmes
"Nacionālisms aprij apgaismību": grozījumi Augstskolu likumā
Krievu valoda "iegāž": Wargaming IT speciālisti nevēlas mācīties latviešu valodu
Kāpēc visus krievus Latvijā tur aizdomās? Viņi runā krieviski un skatās Krievijas TV!
9. maija svinēšana Rīgā

Ušakovs: Latvijas veterāni saņems no Briseles dāvanas par godu 9. maijam

11
(atjaunots 13:39 20.04.2021)
Latvijā oficiālās personas neapsveic Lielā Tēvijas kara veterānus; EP sociālistu un demokrātu frakcijā sarūpēja dāvanas tiem, kuri uzvarēja nacismu.

RĪGA, 20. aprīlis - Sputnik. Sociālistu un demokrātu frakcija Eiropas Parlamentā apmaksāja apsveikuma komplektus Lielā Tēvijas kara veterāniem Rīgā, paziņoja EP deputāts, bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs. Politiķis aicina brīvprātīgos palīdzēt ar dāvanu piegādi.

"Rīgā dzīvo aptuveni 500 Sarkanās armijas veterāni. Es tagad vēršos pie rīdziniekiem, pirmkārt, jauniešiem. Man un maniem biedriem ir nepieciešama palīdzība - 9. maijā nogādāt apsveikumus veterāniem Rīgā. Apsveikuma komplekti jau ir gatavi. Komplektā ietilpst viena liela silta vilnas sega un saldi našķi – tēja, medus, cepumi, konfektes," rakstīja Ušakovs savā Facebook lapā.

Ušakovs pasūrojās, ka amatpersonas neapsveic Latvijas veterānus, bet medijos "patīk ironizēt gan pār pašu Uzvaras dienu, gan pār tiem, kuri to svin 9. maijā, gan par tiem, kuri atbrīvoja Eiropu no nacisma."

"Mēs Latvijā esam pieraduši dzīvot, gūt panākumus, risināt problēmas — par spīti valdībai un valstij, nevis pateicoties tām. Un savus svētkus — no Pareizticīgās Lieldienas līdz Uzvaras dienai — mēs sev organizējam patstāvīgi. Tāpēc mums visiem ir tik svarīgi 9. maijā radīt svētku sajūtu tiem, kuri uzvarēja nacismu.

Nedaudz par tehniskajām niansēm. Apsveikuma komplekti pēc manas iniciatīvas apmaksāja sociālistu un demokrātu frakcija Eiropas Parlamentā. Es domāju, ka tas ir pareizi, ka mūsu veterāni saņems apsveikumus arī no Briseles - vienotās Eiropas galvaspilsētas," teikts Ušakova publikācijā.

9. maijā Latvijā oficiāli tiek atzīmēta Eiropas diena, taču daudzi cilvēki, pirmām kārtām krievvalodīgie iedzīvotāji, atzīmē Uzvaras dienu. Devītais maijs Rīga, kur lielākā daļa iedzīvotāju ir krievvalodīgie, ir lieli – tautas – svētki. Katru gadu pie pieminekļa Atbrīvotājiem atnāk aptuveni 150 tūkstoši cilvēku, lai noliktu viedus un pagodinātu to cilvēku piemiņu, kuri cīnījās pret fašismu. Tiek rīkoti koncerti ar zvaigžņu piedalīšanos, savukārt vakarā tiek rīkots liels salūts.

Tāpat 2015. gadā Latvija pievienojās akcijai "Nemirstīgais pulks". 2019. gadā ar frontes cīnītāju portretiem Rīgas gājienā piedalījās aptuveni 20 tūkstoši cilvēku.

Pērn koronavīrusa pandēmijas dēļ masveida pasākumi tika atcelti, taču Uzvaras parku individuālā kārtībā vienalga apmeklēja aptuveni 20 tūkstoši cilvēku, kuri atnāca nolikt ziedus.

11
Tagi:
Nils Ušakovs, Eiropas Parlaments, Uzvaras diena
Pēc temata
Atmaskojot Solovjovu, Latvija atmaskojusi sevi: nacistu līdzskrējēji izrādījušies svētuļi
Dombrava cer, ka Uzvaras pieminekli nojauks ar armijas palīdzību
Karens Šahnazarovs: nacisms varēja izvērsties no Atlantijas līdz Urāliem
Savienotajās Valstīs pūlas pierādīt, ka visus pasaules karus sākuši krievi