Viesstrādnieki

Covid-19 netraucē: Latvijā ieradušies tūkstošiem viesstrādnieku

271
(atjaunots 11:04 09.10.2020)
Latvijā gaida baltkrievu programmētājus, taču saņem autovadītājus no Ukrainas un citām pēcpadomju valstīm.

RĪGA, 9. oktobris — Sputnik. Saeimas Ārlietu komisija noklausījusies Ekonomikas ministrijas ziņojumu par to, kas un kā aizpilda vakantās vietas, kas neinteresē vietējos iedzīvotājus, stāsta avīze "Segodņa".

Viesstrādnieki kārtīgi ierodas valstī: 2020. gada pirmo deviņu mēnešu laikā Latvijā iebraukuši 8 636 cilvēki – vairāk nekā visā 2017. gadā (7 688). Viņu vidū ir 3 443 sauszemes transporta jomas darbinieki, 743 celtnieki, 722 programmētāji…

Lielāko skaitu strādnieku vietējā darba tirgū nāk no Ukrainas (3 735), Baltkrievijas (1 403), Krievijas (1 141), Uzbekisktānas (1 141), Indijas (226), Gruzijas (191).

Uz 1. oktobri Latvijā spēkā esošas darba atļaujas saņēmuši 9 857 pilsoņi no 75 valstīm, kas nav ES dalībvalstis. 656 profesiju pārstāvji nodarbināti 71 nozarē.

Lielākā daļa – 41% darba migrantu – strādā sauszemes transporta nozarē. Aptuveni pa 8% viesstrādnieku nodarbināti programmēšanas, celtniecības, ēdināšanas, ražošanas, iekārtu remonta nozarēs. Interesanti, ka 284 ārvalstniekiem ir darba atļaujas... darbā iekārtošanas nozarē.

Pārstreidz dzimumu disproporcija: viesstrādnieki vidū ir vairāk nekā 9 tūkstoši vīriešu un 849 sievietes.

Pilsonības un migrācijas pārvaldes direktora vietniece Maira Roze pastāstīja, ka darba līgumu, apstākļu un algas pārbaudes notiek operatīvi – 5 dienu laikā. Pēc tam ārzemnieks var lūgt darba vīzu uz gadu.

Ekonomikas ministrijas eksperts Normunds Ozols pastāstīja, ka patlaban Latvijā vakanti ir 25% darba vietu. Viņš konstatēja, ka darba spēks joprojām vajadzīgs vairākās nozarēs, taču EM cer uz strukturālām pārmaiņām, kas ļautu samazināt nekvalificēta darba spēka trūkumu.

Viņš piezīmēja, ka kravas autotransporta vadītāju trūkums (šīs profesijas pārstāvjus masveidā importē Latvijas uzņēmēji) ir saistīts ar to, ka Latvijas izglītības ministrija gatavo nepietiekamu skaitu speciālistu. Tomēr pārsvarā šie viesstrādnieki nav pamanāmi, jo pastāvīgi atrodas ceļā. 

Baltkrievijas kompāniju gaidās

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktora vietnieks Reinis Āzis strādā ar citiem ārzemniekiem – tiem, kuri vēlas investēt Latvijā. Šajā jomā vērojama jauna tendence: līderu – skandināvu pēdās seko baltkrievi. 16 augsto tehnoloģiju uzņēmumi gatavi nodrošināt aptuveni 1000 darba vietas Rīgā un citās pilsētās.

Faktiski darba vietu skaits būs vēl lielāks – ap katru baltkrievu uzņēmēju izveidosies vairāki vietējie ierēdņi. Piemēram, LIAA kopā ar PMLP veido piedāvājumu virtuālajiem (pagaidām) baltkrieviem, turklāt pat svešvalodās. Āzis pastāstīja, ka, iespējams, taps atsevišķa nodaļa šo uzņēmumu kvalifikācijai.

ĀM Konsulārā departamenta direktore Guna Japiņa atzīmēja, ka vīzu pieteikumus baltkrievu uzņēmēji var iesniegt ne tikai vēstniecībā un vīzu centrā Latvijā, bet arī citās Eiropas valstīs. Tos apstrādā prioritārā kārtībā, dienas laikā. Patlaban saņemti 28 pieteikumi, un Japiņa atzina, ka ierēdņi gatavojušies lielākai plūsmai.

271
Tagi:
darbs, viesstrādnieki
Pēc temata
Celtniecībā izveidojusies dramatiska situācija: Latvijai trūkst strādnieku
Viesstrādniekus Latvijā pagaidām neaizliegs, taču padomās par sezonas strādniekiem
Euronews: kas vāc zemenes Eiropas laukos
Protesta akcija Rīgā, foto no arhīva

Naudas sodu ražas nebūs: Rīgas policisti sola nerīkot masku reidus

5
(atjaunots 17:32 30.10.2020)
Rīgas policisti apsolīja, ka nerīkos speciālus masku režīma pārkāpēju atklāšanas reidus. Atgādinām, ka par sejas maskas nelietošanu paredzēts naudas sods no 10 līdz 50 eiro.

RĪGA, 30. oktobris – Sputnik. Latvijas Saeima iepriekš atbalstīja grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, kuri paredz naudas sodu ieviešanu par masku režīma neievērošanu publiskās vietās. Naudas sods par atteikšanos lietot sejas masku sastādīs no 10 līdz 50 eiro, tiesa, pārkāpējs varēs iztikt arī ar brīdinājumu. Policijas darbinieki uz vietas lems, ko lai dara ar pārkāpēju. Tiks vērtēta viņa rīcības bīstamības pakāpe.

Bet policisti sola, ka speciāli nemedīs šādus pārkāpējus. Masku reidi sabiedriskās vietās netiek plānoti, vēsta Mixnews.lv.

Taču masku režīma ievērošanu policija tomēr uzraudzīs, bet tas būs ierastās patrulēšanas laikā, pastāstīja Rīgas Pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis.

Pēc viņa sacītā, policisti nesodīs visus pēc kārtas. Katrs šāds pārkāpums tiks vērtēts individuāli – laiks, notikuma vieta, apstākļi, tai skaitā subjektīvie.

Tāpat policijā atzīmēja, ka viņu kadru resursi nav neierobežoti, lai būtu iespēja piešķirt atsevišķus cilvēkus reidu rīkošanai. Ja pavasarī policijai vēl bija iespēja īstenot šādas speciālās pārbaudes, tad tagad, kad skolās notiek mācības, policistiem nākas nodarboties arī ar patrulēšanu pie mācību iestādēm.

Atgādināsim, ka, saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem, Latvijas iedzīvotājiem ir jālieto sejas aizsargmaska (vienreizējā lietojuma vai daudzreizējā lietojuma) sabiedriskajā transportā, kultūras un tirdzniecības iestādēs, citās pakalpojumu sniegšanas vietās (DUS, pasts utt.). Lakati un šalles, kurus pavasarī bija ļauts lietot maskas vietā, rudens viļņa laikā tika atzīti par nepiemērotu aizsardzību pret Covid-19. No sejas masku lietošanas ir atbrīvoti bērni vecumā līdz 13 gadiem, kā arī personas, kuras nevar valkāt sejas masku veselības apsvērumu dēļ.

5
Tagi:
koronavīruss, maska, policija, Latvija
Pēc temata
No Rīgas transporta katru dienu izsēdina piecdesmit cilvēkus bez sejas maskām
Vajag 600 000 masku nedēļā: cik ilgam laikam Latvijas slimnīcām pietiks aizsarglīdzekļu
Policijas funkcijām ir jābūt apmaksātām: veikali nevēlas uzraudzīt sejas masku režīmu
Latvijā ieviesīs naudas sodus par masku nelietošanu: apmēru policija noteiks uz vietas
Sudraba kolekcijas monēta Liepas lapa, foto no arhīva

Liepas lapa: Latvijas Banka izlaidīs ekoloģisku monētu

7
(atjaunots 16:43 30.10.2020)
No pārstrādātā sudraba darinātās monētas aversā ir attēlota liepas lapa, savukārt reversā – Rīgas ielu shēma.

RĪGA, 30. oktobris – Sputnik. Otrdien, 3. novembrī, Latvijas Banka laidīs klajā sudraba kolekcijas monētu "Liepas lapa", kas ir veltīta rūpēm par apkārtējo vidi, tiek ziņots bankas mājaslapā.

Ekoloģijas jautājumi pēdējā laikā ir kļuvuši ļoti svarīgi pārmaiņu apkārtējā vidē dēļ. Pieaugošo urbanizācijas tempu dēļ viens no pilsētas plānošanas uzdevumiem ir padarīt pilsētu pēc iespējas zaļāku un harmonijā ar dabu dzīvojošu.

Atšķirībā no daudzām citām lielpilsētām, Rīga ir salīdzinoši zaļa pilsēta, un šī īpašība kļūst aizvien svarīgāka. Zaļie rajoni uzlabo mikroklimatu, attīra ūdeni un gaisu un tādējādi labvēlīgi ietekmē cilvēku veselību.

Pilsētas ielas, tilti un ceļi veido tādu pašu tīklu, kā lapas dzīslas. Rīgas ielas tika radītas, lai palīdzētu cilvēkiem pārvietoties pilsētā, kā lapas dzīslas palīdz tai pārvietot barojošās vielas.

Liepa ir viens no izplatītākajiem un noturīgākajiem kokiem Rīgā. Liepas absorbē lielu daudzumu pilsētas putekļu un dāvā pilsētniekiem svaigu gaisu. Gadā viens vesels koks spēj nodrošināt skābekli desmit cilvēkiem.

Monēta ir veltīta ne vien ekoloģijai, bet arī radīta tādā veidā, lai nekaitētu apkārtējai videi: tā ir darināta no pārstrādāta sudraba, savukārt tās ražošanai un iepakošanai tiek izmantots pārstrādāts papīrs.

Monētas dizaina autors Mārcis Kalniņš iepriekš izveidoja monētu "Zeme", kas tika atzīta par 2015. gada labāko inovatīvo monētu.

Monēta nonāks pārdošanā 3. novembra dienvidū portālā e-monetas.lv, tās cena ir 53 eiro, vienai personai atļauts iegādāties līdz 5 monētām.

7
Tagi:
Latvijas Banka
Pēc temata
Latvijas Banka laidīs klajā zelta monētu ar kristāliem
Latvijas Banka laidīs klajā "Medus" monētu
Latvijas Banka laidusi klajā monētu "Latgales kongress"
Latvijas Banka laiž klajā monētu "Likteņdārzs"