Lidl

"Greizs valsts tēls": par Lidl pasūdzējās sakarā ar prasību zināt krievu valodu

63
(atjaunots 10:15 07.10.2020)
Sociālo tīklu lietotāji atklājuši tirdzniecības tīkla Lidl veikalu darbinieku vakanču prasībās krievu valodas zināšanas – uzņēmumu apsūdz nepareizā Latvijas tēla izpratnē un pasūdzējās Valsts valodas centram.

RĪGA, 7. oktobris – Sputnik. Situācija apkārt ilgi gaidīto tirdzniecības tīkla Lidl veikalu atklāšanu Latvija turpina saasināties. Sākumā sabiedrība bija patīkami pārsteigta ar ziņu par to, ka uzņēmums grasās piedāvāt saviem darbiniekiem salīdzinoši augstas algas. Pievilcīgo veikalu vakanču virzīšana tiek nodrošināta ne vien ar televīzijas reklāmas, bet arī ar Interneta sludinājumu starpniecību.

Tagad uzmanība Lidl tiek pievērsta cita iemesla dēļ – nesnaudošie valsts valodas aizstāvji atklājuši darbinieku meklēšanas sludinājumos, viņuprāt, nepieņemamu prasību. Vai nu neuzmanības, vai arīdzan kāda cita iemesla pēc, taču vienā no sludinājumiem prasībās Lidl darbiniekiem tika norādīts, ka ir nepieciešamas "ļoti labas latviešu un/vai krievu valodas zināšanas". Īpašu sašutumu nacionālpatriotiem izraisīja tieši vārds "vai".

"Šis tiešām ir vairāk kā jocīgi - kārtējo reizi ārvalstu uzņēmumam ir radīts (speciāli) pilnīgi greizs Latvijas valsts tēls un sabiedrības uzbūve?" sūdzas Twitter Krists Šukevičs, izceļot slidinājumā rindu ar ļoti labu latviešu un/vai krievu valodas zināšanu prasību.

​Sekotāji atbalstīja autora sašutumu, savukārt "vispatriotiskākie" komentētāji uzreiz aicināja "uz skaidrošanos" Valsts valodas centru (VVC).

"Tas "vai" vēl jo vairāk liecina par to, ka var iztikt tikai ar vienu no šīm valodām," pauda sašutumu Dāvis Viļums.

​""Un" pārāk nepārsteigtu, lienošā divvalodība ir visur, bet "vai" jau ir nākamais līmenis," atbalstīja sūrošanos lietotājs GGG.

​"Vai tad greizs tas tēls? Varbūt mums gribas savādāk, bet realitātē ļoti patiess," nepiekrita nacionālpatriotiem komentētājs ar lietotājvārdu Krahabors.

​"Šeit būtu kas sakāms @_vvc (Valsts valodas centrs – red. piez.)," aicināja reaģēt valodas inspekciju Ervins Krauklis.

​"Labdien! Paldies par informāciju. Valsts valodas centrs sazināsies ar "Lidl" pārstāvjiem," apsolīja sašutušajiem nacionālpatriotiem speciālisti no VVC.

​Atgādināsim, ka neraugoties uz visiem centieniem izstumt krievu valodu no Latvijas publiskās telpas, vietējie darba devēji joprojām dod priekšroku darbiniekiem, kuri, izņemot latviešu valodu, prot arī citas valodas – krievu un angļu valoda tiek uzskatīta par priekšrocību.

Latvijā ir viena valsts valoda – latviešu. Lielākoties sūdzības par Valsts valodas likuma neievērošanu ir saistītas ar krievu valodas lietošanu. Krievu valodai ir svešvalodas statuss, neskatoties uz to, ka tā ir dzimtā valoda gandrīz 40% valsts iedzīvotāju.

Valsts valodas centrs regulāri pieņem sūdzības no latviešu valodas aizstāvjiem. VVC redzeslokā ir politiķi, kuri pārāk bieži lieto krievu valodu vai slikti prot latviešu, biznesmeņi, kuri izvieto nelatviskus uzrakstus, uzņēmumi un organizācijas, kuras izsūta bukletus svešvalodās un kuru darbinieki sarunājas ar klientiem svešvalodās, vieskoncerti un pat skolu izlaiduma pasākumi un bērnu laukumi.

63
Tagi:
latviešu valoda, krievu valoda, VVC
Protesta akcija Rīgā, foto no arhīva

Naudas sodu ražas nebūs: Rīgas policisti sola nerīkot masku reidus

5
(atjaunots 17:32 30.10.2020)
Rīgas policisti apsolīja, ka nerīkos speciālus masku režīma pārkāpēju atklāšanas reidus. Atgādinām, ka par sejas maskas nelietošanu paredzēts naudas sods no 10 līdz 50 eiro.

RĪGA, 30. oktobris – Sputnik. Latvijas Saeima iepriekš atbalstīja grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, kuri paredz naudas sodu ieviešanu par masku režīma neievērošanu publiskās vietās. Naudas sods par atteikšanos lietot sejas masku sastādīs no 10 līdz 50 eiro, tiesa, pārkāpējs varēs iztikt arī ar brīdinājumu. Policijas darbinieki uz vietas lems, ko lai dara ar pārkāpēju. Tiks vērtēta viņa rīcības bīstamības pakāpe.

Bet policisti sola, ka speciāli nemedīs šādus pārkāpējus. Masku reidi sabiedriskās vietās netiek plānoti, vēsta Mixnews.lv.

Taču masku režīma ievērošanu policija tomēr uzraudzīs, bet tas būs ierastās patrulēšanas laikā, pastāstīja Rīgas Pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis.

Pēc viņa sacītā, policisti nesodīs visus pēc kārtas. Katrs šāds pārkāpums tiks vērtēts individuāli – laiks, notikuma vieta, apstākļi, tai skaitā subjektīvie.

Tāpat policijā atzīmēja, ka viņu kadru resursi nav neierobežoti, lai būtu iespēja piešķirt atsevišķus cilvēkus reidu rīkošanai. Ja pavasarī policijai vēl bija iespēja īstenot šādas speciālās pārbaudes, tad tagad, kad skolās notiek mācības, policistiem nākas nodarboties arī ar patrulēšanu pie mācību iestādēm.

Atgādināsim, ka, saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem, Latvijas iedzīvotājiem ir jālieto sejas aizsargmaska (vienreizējā lietojuma vai daudzreizējā lietojuma) sabiedriskajā transportā, kultūras un tirdzniecības iestādēs, citās pakalpojumu sniegšanas vietās (DUS, pasts utt.). Lakati un šalles, kurus pavasarī bija ļauts lietot maskas vietā, rudens viļņa laikā tika atzīti par nepiemērotu aizsardzību pret Covid-19. No sejas masku lietošanas ir atbrīvoti bērni vecumā līdz 13 gadiem, kā arī personas, kuras nevar valkāt sejas masku veselības apsvērumu dēļ.

5
Tagi:
koronavīruss, maska, policija, Latvija
Pēc temata
No Rīgas transporta katru dienu izsēdina piecdesmit cilvēkus bez sejas maskām
Vajag 600 000 masku nedēļā: cik ilgam laikam Latvijas slimnīcām pietiks aizsarglīdzekļu
Policijas funkcijām ir jābūt apmaksātām: veikali nevēlas uzraudzīt sejas masku režīmu
Latvijā ieviesīs naudas sodus par masku nelietošanu: apmēru policija noteiks uz vietas
Sudraba kolekcijas monēta Liepas lapa, foto no arhīva

Liepas lapa: Latvijas Banka izlaidīs ekoloģisku monētu

7
(atjaunots 16:43 30.10.2020)
No pārstrādātā sudraba darinātās monētas aversā ir attēlota liepas lapa, savukārt reversā – Rīgas ielu shēma.

RĪGA, 30. oktobris – Sputnik. Otrdien, 3. novembrī, Latvijas Banka laidīs klajā sudraba kolekcijas monētu "Liepas lapa", kas ir veltīta rūpēm par apkārtējo vidi, tiek ziņots bankas mājaslapā.

Ekoloģijas jautājumi pēdējā laikā ir kļuvuši ļoti svarīgi pārmaiņu apkārtējā vidē dēļ. Pieaugošo urbanizācijas tempu dēļ viens no pilsētas plānošanas uzdevumiem ir padarīt pilsētu pēc iespējas zaļāku un harmonijā ar dabu dzīvojošu.

Atšķirībā no daudzām citām lielpilsētām, Rīga ir salīdzinoši zaļa pilsēta, un šī īpašība kļūst aizvien svarīgāka. Zaļie rajoni uzlabo mikroklimatu, attīra ūdeni un gaisu un tādējādi labvēlīgi ietekmē cilvēku veselību.

Pilsētas ielas, tilti un ceļi veido tādu pašu tīklu, kā lapas dzīslas. Rīgas ielas tika radītas, lai palīdzētu cilvēkiem pārvietoties pilsētā, kā lapas dzīslas palīdz tai pārvietot barojošās vielas.

Liepa ir viens no izplatītākajiem un noturīgākajiem kokiem Rīgā. Liepas absorbē lielu daudzumu pilsētas putekļu un dāvā pilsētniekiem svaigu gaisu. Gadā viens vesels koks spēj nodrošināt skābekli desmit cilvēkiem.

Monēta ir veltīta ne vien ekoloģijai, bet arī radīta tādā veidā, lai nekaitētu apkārtējai videi: tā ir darināta no pārstrādāta sudraba, savukārt tās ražošanai un iepakošanai tiek izmantots pārstrādāts papīrs.

Monētas dizaina autors Mārcis Kalniņš iepriekš izveidoja monētu "Zeme", kas tika atzīta par 2015. gada labāko inovatīvo monētu.

Monēta nonāks pārdošanā 3. novembra dienvidū portālā e-monetas.lv, tās cena ir 53 eiro, vienai personai atļauts iegādāties līdz 5 monētām.

7
Tagi:
Latvijas Banka
Pēc temata
Latvijas Banka laidīs klajā zelta monētu ar kristāliem
Latvijas Banka laidīs klajā "Medus" monētu
Latvijas Banka laidusi klajā monētu "Latgales kongress"
Latvijas Banka laiž klajā monētu "Likteņdārzs"