Hipotekārā kreditēšana, foto no arhīva

Latvijā palaists neatgūstamo 2008. gada hipotekāro parādu norakstīšanas mehānisms

20
(atjaunots 08:58 07.10.2020)
Pateicoties šovasar veiktajiem grozījumiem Kredītiestāžu likumā, Swedbank sākusi dzēst neatrisinātos 2008. gada krīzes parādus.

RĪGA, 7. oktobris – Sputnik. Latvijā palaists praktisks neatgūstamo hipotekāro parādu norakstīšanas mehānisms, kuri izveidojās 2008.-2009. gada finanšu krīzes laikā. Attiecīgus pieteikumus un apliecinošos dokumentus jau ir sākusi pieņemt Swedbank, vēsta jauns.lv.

Swedbank pirmā Latvijā uzsākusi parādu norakstīšanu, kuri kredītņēmējiem radās 2008. gada krīzes dēļ. Šis solis ļaus atbrīvoties no parāda tiem kredītņēmējiem, kuru īpašums jau sen ir pārdots, taču saistības ir palikušas.

Gaidāms, ka šajā noslēdzošajā fāzē tiks sniegta palīdzība 3100 klientiem: banka plāno norakstīt viņu parādsaistības vismaz 110 miljonu eiro apmērā.

Jūlija sākumā Latvijas Saeima pieņēma Kredītiestāžu likuma un Iedzīvotāju ienākumu nodokļa grozījumus, kuri piešķir kredītiestādēm tiesības norakstīt privātpersonu hipotekāro kredītu parādus, kas tika saņemti pirms 2008. gada krīzes.

Runa ir par tiem gadījumiem, kad kredīts tika nodrošināts ar nekustamā īpašuma ķīlu un parādnieks vai ķīlas devējs līdz 2008. gada 31. decembrim zaudēja īpašumtiesības sakarā ar parādsaistībām kreditoru priekšā. Turklāt pret kredītņēmēju nedrīkst tikt uzsākta bankrota procedūra. Dzēstās parādsaistības netiks apliktas ar ienākumu nodokli, teikts pieņemtajos grozījumos.

Ar piedāvājumu norakstīt ilggadējos hipotekāros parādus, kuri faktiski ir neatgūstami, marta sākumā uzstājās Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks. Saskaņā ar ekspertu aplēsēm, valstī ir aptuveni 13 tūkstoši aizdevumu parādnieku, kas tika izsniegti līdz 2008. gadam nekustamā īpašuma būvniecībai vai iegādei, savukārt kopējais parādu apjoms sastāda aptuveni 600 miljonus eiro.

Latvijas Bankas un Finanšu nozares asociācijas speciālisti paziņoja, ka pēdējos 10 gados vienošanās parakstīšanas rezultātā ar bankām, kā arī maksātnespējas procesu gaitā tika dzēsta "ievērojami mazāka parādu summa". Kopumā Latvijā, saskaņā ar dažādiem vērtējumiem, ir līdz 1,2 miljonam nedzēstu vai kavētu parādsaistību par kopējo summu virs 1,2 miljardiem eiro.

20
Tagi:
Swedbank
Pēc temata
Tapis zināms, kas nopirka maksātnespējīgā kosmētikas ražotāja "Dzintars" aktīvus
Sodīt pēc iespējas bargāk: kāpēc Latvija pārvērtusies sodīto soliņā
Ekonomists: ES varasiestādes nedalīs naudu par baltu velti
Ieguldījām visu, ko varējām: ministrs cer iztikt bez jaunām dotācijām aviācijai
 Fotoradars

Meteostacijas uz Latvijas autoceļiem pārvērsīs radaros: orģinālajiem nav naudas

4
(atjaunots 18:18 23.10.2020)
Satiksmes ministrija grasās visā valstī izveidot ierīču tīklu, kuras pilda fotoradaru funkcijas, iesaistot autoceļu meteostacijas.

RĪGA, 23. oktobris – Sputnik. Satiksmes ministrijas jaunā koncepcija paredz ceļu satiksmes dalībnieku kontroles un uzraudzības uzlabošanu ar jau esošās infrastruktūras starpniecību. Fotoradaru vietā piedāvāts izmantot meteostacijas uz Latvijas autoceļiem, pa priekšu uzstādot speciālu programmnodrošinājumu, vēsta Press.lv.

Koncepcija tika izskatīta 22. oktobrī Ceļu satiksmes drošības padomes sēdē.

Ministrija grasās visā valstī izveidot ierīču tīklu, kuras veic fotoradaru funkciju: izmēra ātrumu, pārbauda tehniskās apskates vai OCTA polises esamību pēc auto numurzīmes un tā tālāk. Turklāt, kā atzīmēja Satiksmes ministrijā, šim nolūkam netiek plānots attīstīt fotoradaru tīklu, bet gan iesaistīt meteostacijas, kuras ir uzstādītas uz Latvijas autoceļiem. Meteostacijas jau ir aprīkotas ar videokamerām, pēc ierēdņu ieceres, tās tikai ir jānodrošina ar speciālu programmnodrošinājumu, kurš, būtībā, pārvērsīs tās jau esošo fotoradaru analogos.

"Parasto" radaru iekārtošanai naudas šobrīd nepietiek, atzina satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

Pērn stacionārie fotoradari piereģistrēja 302 638 pārkāpumus, kas ir par 28 691 pārkāpumu vairāk, nekā pirms gada. Tostarp pērn fotoradari piefiksēja vairāk nekā 3000 automobiļu bez OCTA, šogad, saskaņā ar septembrī apkopotajiem datiem, jau ir 1061. 2019. gadā radari atklāja pusotru tūkstoti mašīnu bez tehniskās apskates, šogad – 673.

4
Tagi:
fotoradari, radari, ceļi
Pēc temata
CSDD: tuvākajā laikā darbu atsāks viens no "ražīgākajiem" fotoradariem
Latvijai nav naudas "gudrajiem" fotoradariem: projekts ir slēgts
Jauni pārbaudes kritēriji: Rīgā un Liepājā uz luksoforiem uzstādīti fotoradari
Brasas tilta remontdarbi, foto no arhīva

Latvijā notiek remontdarbu un ir būtiski ierobežojumi uz autoceļiem

4
(atjaunots 18:13 23.10.2020)
Autovadītājus brīdina, ka uz Latvijas šosejām un reģionālajiem autoceļiem ir ieviesti būtiski ierobežojumi remontdarbu dēļ.

RĪGA, 23. oktobris – Sputnik. "Latvijas valsts ceļi" (LVC) ziņo par remontdarbiem vairāk nekā 70 valsts un reģionālās nozīmes autoceļu posmos Latvijā.

Sakarā ar remontdarbu veikšanu ir spēkā nopietni ierobežojumi četros Daugavpils šosejas posmos, kā arī uz Vidzemes, Bauskas un Rēzeknes šosejas.

​Ievērojami ierobežojumi ir uz reģionālajiem autoceļiem: Pūri–Auce–Grīvaiši (P96), Ērgļi–Jaunpiebalga–Saliņkrogs (P33), Rēzekne–Gulbene (P36), Pļaviņas–Madona–Gulbene (P37), Dūči–Limbaži (P53), Līvāni–Preiļi (P63), Jēkabpils–Lietuvas robeža (Nereta) (P75) un Jelgava–Staļģene–Code (P94).

Tāpat autovadītājus brīdina, ka ir ieteicams maksimāli ievērot ceļu satiksmes noteikumus, jo laikapstākļu dēļ ceļi var būt slideni, kā arī iespējama akvaplanēšana.

Par pārmitrinātiem ceļu posmiem un citiem braukšanas apgrūtinājumiem lūdz ziņot pa diennakts tālruni 8000 5555.

4
Tagi:
ceļi
Pēc temata
Bruņinieku ielā sākas remontdarbi: izbūvēs veloceliņus un nomainīs ceļa segumu