Meteņi, foto no arhīva

Meteoroloģe: ziema Latvijā kļūs īsāka

95
(atjaunots 12:17 05.10.2020)
Latvijā jau 20 gadus nav bijis ļoti auksta septembra, savukārt ziema valstī ienāk arvien vēlāk un ilgst arvien mazāk.

RĪGA, 5. oktobris – Sputnik. Klimats mainās, un Latvijā tiek novērotas jaunas laikapstākļu tendences, pastāstīja radio Baltkom ēterā Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra Hidrometeoroloģisko prognožu nodaļas vadītāja Laura Krūmiņa.

"Klimats mainās. Arī agrāk tika novēroti temperatūras rekordi. Bet, ja mēs paskatīsimies uz datiem, tad ieraudzīsim, ka kopš 2000. gada mums nav bijis auksta vai ļoti auksta septembra. Pat septembris tuvu temperatūras normai ir bijis ļoti un ļoti reti," paziņoja Krūmiņa.

Pēc viņas sacītā, ziema Latvijā kļūst īsāka.

"Pēdējo 20 gadu laikā septembris ir daudz siltāks par normu. Tas liecina par jaunas tendences atklāšanu, ka laikapstākļi šajā laikā nav tādi, kādi tika novēroti agrāk. Ziema patiešām sākas vēlāk, taču mēs nevaram to pašu pateikt par pavasari vai vasaru," sacīja viņa.

Piemēram, pēc meteorologu domām, pērnā gada beigās un šī gada sākumā Latvijā vispār nebija ziemas. Lieta tajā, ka par ziemu tiek uzskatīts periods, kad gaisa temperatūra stabili turas zem nulles vismaz piecas dienas. Taču šāds periods tā arī nebija iestājies: diennakts vidējā temperatūra pazeminājās zemāk par nulli tikai 11 reizes un ne pēc kārtas, un meteoroloģiskais rudens turpinājās no 2019. gada 13. septembra līdz 2020. gada 8. februārim, pēc kā valstī iestājās pavasaris.

Saskaņā ar dabaszinātnieka Viļņa Skujas vērtējumu, vairākas šādas siltas ziemas var izmainīt valsts floru un faunu: var atgriezties fazāni, savairoties brieži, mežacūkas un stirnas, sāks ziedēt aprikozes un persiki.

Politologs un klimata politikas speciālists Andrejs Ribalovs uzskata, ka Latvijas klimats globālās sasilšanas rezultātā tikai un vienīgi uzlabosies, taču draudus rada mitruma pieaugums, kas var novest pie piekrastes erozijas un plūdiem.

95
Tagi:
klimata pārmaiņas, Latvija, laiks, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs
Pēc temata
Latvija pieprasa Eiropas Komisijai pastiprināt klimata mērķus
Klimata pārmaiņas: ar Latvijas zemenēm varēs panašķoties pat oktobrī
ES plāno piešķirt triljonu eiro klimata aizsardzībai
Sinoptiķi konstatējuši: klimata pārmaiņu pazīmes pastiprinās

Pandēmija nav iemesls stiprināt divvalodību: VVC vadītājs neatbalsta avīzi krievu valodā

5
(atjaunots 12:47 08.05.2021)
Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš paskaidroja, kāpēc informatīvos materiālus par vakcināciju nedrīkst izplatīt latviešu un krievu valodās.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik, Dmitrijs Oleiņikovs. VVC vadītājs Māris Baltiņš, komentējot iespēju publicēt informatīvu avīzi par vakcinēšanas pret Covid-19 jautājumiem tai skaitā krievu valodā, paziņoja, ka Valsts valodas centrs joprojām uzstājas pret to. Pēc viņa vārdiem, "pastāv citi veidi, kā krievu valodā runājošos valsts iedzīvotājus informēt par vakcinēšanu pret Covid-19".

Baltiņš atzīmēja, ka pastāv normatīvs regulējums, kas aizliedz izplātīt visiem valsts iedzīvotājiem informatīvos materiālus divās valodās. VVC par to esot brīdinājis vakcinācijas projekta organizatorus, aicinot viņus "meklēt citus risinājumus".

Pēc Baltiņa vārdiem, izplatīt informāciju krievu valodā būtu iespējams šaurākā un mērķētākā veidā. Piemēram, sadarbībā ar pašvaldībām, kas labāk zina, kurā mājā kādā valodā runā cilvēki. Attiecīgi "izplatīt materiālus svešvalodā tieši konkrētām mājsaimniecībām, nevis bez skatīšanās visiem valsts iedzīvotājiem".

Tāpat Baltiņš komentēja savu nesenāko iekļaušanos Krievijas sankciju sarakstā un aizliegumu ieceļot valstī. Pēc viņa vārdiem, "šī vēsts viņam bijusi pārsteigums, kas gan viņa dzīvē neko diži nemainot, jo Krievijā neesot bijis jau gadus desmit un arī neesot plānojis turp doties". Pēc viņa domām, Krievijas lēmums liecina, ka Latvija konsekventi īsteno savu valodas politiku un nostiprina latviešu valodas pozīcijas.

Atzīmēsim, ka saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes 2017. gadā veiktajiem pētījumiem 60,8% Latvijas iedzīvotāju uzskata par savu dzimto valodu latviešu, 36% - krievu valodu un 3,2% - citas valodas.

5
Tagi:
Valsts valodas centrs, VVC, krievu valoda, latviešu valoda, vakcinācija, vakcīna, pandēmija, koronavīruss
Pēc temata
Kļūda vai draudi? Sociālās reklāmas tulkojums sūta krievus pie senčiem
Miljoniem eiro! Ušakovs pastāstīja, kur nonāk lielākie dīkstāves pabalsti Latvijā
Ušakovs: rīdzinieki drūzmējas rindās pēc apģērba, ignorējot vakcīnu
"Lai dzīvo mana tauta": latviešu zvaigznes vakcinācijas kampaņā

Latvijā uzstādīts vakcinācijas rekords: dienā tika sapotēti vairāk nekā 15 000 cilvēku

5
(atjaunots 12:42 08.05.2021)
Covid-1 vakcinācijas kampaņa Latvijā uzņem apgriezienus. Ceturtdien tika fiksēts līdz šīm lielākais vakcinēto cilvēku skaits.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik. Latvijas Nacionālais veselības dienests (NVD) ziņo par vakcinācijas rekordu Latvijā. Ceturtdien, 6. maijā, izdevās sapotēt 15 549 cilvēku, no tiem 3 307 neietilpa prioritārajās grupās, raksta Press.lv.

Līdz šim maksimālais savakcinēto cilvēku skaits fiksēts 28. aprīlī - 14 276 cilvēku.

6. maijā pirmo Covid-19 vakcīnas devu Latvijā saņēma 8 665 cilvēku, bet 6 810 cilvēku – otro devu. 74 cilvēkus vakcinēja ar preparātu Johnson & Johnson, kuram nepieciešama tikai viena deva.

Vakcinācija notika 464 ārstniecības iestādēs. Noslogotākas bija SIA "Veselibas centrs 4", SIA "Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca" un SIA "Vizuālā diagnostika".

​Ceturtdien Latvijā tika izlietotas 110 "AstraZeneca" vakcīnas pirmās devas un 3 184 šīs vakcīnas otrās devas, 2 167 "Moderna" vakcīnas pirmās devas un 1 560 šīs vakcīnas otrās devas, 6388. "Pfizer"/"BioNTech" ražotās vakcīnas pirmās devas un 2 066 šīs vakcīnas otrās devas.

No visiem ceturtdien sapotētājiem gandrīz trešdaļa— 5 104 — bijuši cilvēki vecumā virs 60 gadiem.

5
Tagi:
Nacionālais veselības dienests, vakcinācija, vakcīna, koronavīruss
Pēc temata
Katrs desmitais tests ir pozitīvs: Covid-19 saslimušo skaits pieaug
Mediķis pastāstīja, kā Covid-19 ilgtermiņa periodā "iedarbojas uz galvu"
Eiropas Savienībā sākas Covid-19 sertifikātu sistēmas testēšana
Nosaukta labākā Covid-19 vakcīna: atzīšanas kritēriji – "tumša bilde"