Latvijas tieslietu ministrs Jānis Bordāns

"Aizvien tuvāk totalitārismam": žurnālistus šokējusi Tieslietu ministrijas iniciatīva

177
(atjaunots 13:27 03.10.2020)
Jaunie grozījumi paredz, ka pastāvīgo piekļuvi Uzņēmumu reģistra nepubliskajai daļai var saņemt tikai žurnālisti ar izziņu par uzticamību.

RĪGA, 3. oktobris — Sputnik. Sociālo tīklu lasītāji atraduši interesantu grozījumu, ko Saeima plāno iekļaut likumā "Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru" – piekļuvi reģistra nepubliskajai daļai plāno piešķirt tikai izvēlētiem žurnālistiem.

Grozījumu autors ir tieslietu ministrs Jānis Bordāns. Pēc viņa domām, jāpaplašina prasības žurnālistiem, kuri vēlas strādāt ar reģistrācijas datu nepublisko daļu.

Ministra ieskatā turpmāk žurnālistam būs jāiesniedz Latvijā akreditētas komunikācijas studiju programmas direktora atsauksme par to, ka strādā pētnieciskajā žurnālistikā un viņa darbs atbilst labajai praksei.

Žurnālistu vidū šī varasvīru iecere radījusi visnotaļ emocionālu atbalsi.

"Jumts dodas arvien tuvāk totalitāru valstu izpratnei par mediju darbu. Ko tālāk palūgsim? Izziņu no bd audzinātājas, ka grupiņā labi uzvedāmies? Raksturojumu no skolas direktora? Izziņu no psihiatra? KO VĒL?" vaicā žurnālistu organizācijas  Re:Baltica  vadītāja Sanita Jemberga.

​"Interesanti, uz kāda pamata studiju programmas direktors tērēs savu laiku žurnālistu darbu izvērtējumam? Vai arī tas būs maksas pakalpojums? Un kur izvērtēs ministru darbu profesionalitāti?" taujāja Ilze Kuzmina.

​"Tas ir tieši tāds pats kurss, ar kuru, pēc valsts apvērsuma mēģinājuma, Turcijas prezidents Erdogans atsijāja visu brīvi un citādi domājošo presi. Nosaka vienu patiesības kanceli, kas saistīta ar valsti un kuras apliecība ir vienīgā, kas ļauj veikt žurnālista darbu," savu pieņēmumu izteica žurnālists Frederiks Ozols.

​Toties jurisprudences eksperts Edgars Pastars uzskata, ka ideja par izziņu no medicīnas iestādes nemaz nav tik slikta.

"Es domāju, ka psihiatra izziņa daudzās profesijās noderētu," viņš sarkastiski ieteicās.

​"Ņemot piemēru no labākajiem, vajadzētu arī likt iziet poligrāfa testu," ironiski piezīmēja žurnāliste Inese Liepiņa.

​"Domāju ka nevajag lietas sarežģīt. Turpmāk žurnālistus varētu par tādiem pasludināt ar Saeimas balsojumu, līdzīgi kā tiesnešus. Un tad tieslietu ministrs svinīgā ceremonijā pasniegtu akreditācijas," ar izsmieklu ieteica Reinis Poznaks.

​"Ņemot vērā to, ka deputātiem nav nepieciešami nekādas izziņas, pietiek ar 9 klasēm un skaļu balsi, tad nevar takš laist žurnālistus klāt ne pašiem, ne dokumentiem. Uzdod visādus jautājumus, lasa, raksta pēc tam, pauž dažādus viedokļus un liek cilvēkiem justies neērti," sarkastisko intonāciju atbalstīja Uldis Augulis.

​"Tiesiskuma pīlārs un pretkorupcijas guru tieslietu ministrs Bordāns ir sajucis prātā - cita izskaidrojuma es tam neredzu. Bēdīgākais, kam šim piemēram, ja tas izies cauri, noteikti atradīsies arī citi sekotāji. Tā ir cenzūra vistiešākajā veidā," uzskata bijušais deputāts un žurnālists Kārlis Seržants.

​"Viss, kas jāzin par Bordānu! Šķiet, šāda mēroga cenzūru žurnālistika nav pieredzējusi pat baisākajos Staļinisma laikos," uzskata pazīstamais žurnālists Juris Vaidakovs.

​"Es joprojām neticu, ka tā ir patiesība. Nu nevar cilvēks būt TIK apdauzīts. Pat Bordāns ne," viņam atbildēja Elita Veidemane.

​Malā nepalika arī jaunā paaudze, lai arī viņi izvēlējās savaldīgākus epitetus.

"Šis ir nedaudz absurdi. Profesoru atlasei tiks rīkots iepirkums? Kas izstrādās vadlīnijas, lai noteiktu, kas ir laba prakse? Ā, jā. Mūsdienās žurnālistika vairs nav tā, kas tā bija 90os gados," teica Kārlis Arājs.

​Toties Saeimas deputāts no Jaunās konservatīvās partijas Krišjānis Feldmanis aizstāvēja skandalozo grozījumu un konstatēja, ka žurnālisti vienkārši manipulē ar informāciju.

"Vai esat piedalījusies attiecīgo priekšlikumu izstrādes darba grupā, kur, cik saprotu, piedalījušies arī žurnālisti, kas vēlas neierobežotu pieeju UR datiem, kuras šobrīd viņiem nav, vai arī tikai kārtējo reizi manipulējat ar informāciju ignorējot faktus?" taujāja politiķis.

​Tas ir kompromiss

Latvijas Žurnālistu asociācijas valdes locekle, raidījuma "De facto" žurnāliste Olga Dragiļeva lsm.lv pastāstīja, ka šis grozījums nes pārmaiņas uz labo pusi, jo jau divus gadus UR nepubliskās daļas dokumenti žurnālistiem nav pieejami vispār. Pamatojums – tie var saturēt komercnoslēpumu, personas datus un citu nepubliskojamu informāciju.

"Jau labu laiku šādi dati ir ierobežotas pieejamības informācija, un mēs kā pētnieciskie žurnālisti ar tiem nekā nevaram strādāt. Ilgu laiku notika pārrunas starp žurnālistu pārstāvjiem, Tieslietu ministriju un Uzņēmumu reģistru, lai kaut kādā veidā vismaz pētnieciskajiem žurnālistiem atļautu pieeju šiem datiem. Iepriekš žurnālistiem vajadzēja pieprasīt katru atsevišķo dokumentu vai informāciju par katru uzņēmumu. Protams, tas pētniecisko žurnālistu darbību ierobežotu.

Tāpēc, lai vismaz pētnieciskajiem žurnālistiem dabūtu neierobežotu piekļuvi pie šiem datiem, diemžēl bija jāiet uz kompromisiem.

Un šis tad ir tas kompromiss. (..) Vai tas ir ideāls risinājums? Protams, nē. Ideāls risinājums būtu tad, ja šī informācija būtu pieejama visiem. Bet diemžēl esošajā situācijā citādu risinājumu sarunās ar Tieslietu ministriju un Uzņēmumu reģistru panākt nebija iespējams," stāstīja Dragiļeva.

177
Tagi:
Latvija, žurnālists, mediji, Bordāns
Pēc temata
Krievijas pastāvīgais pārstāvis EDSO: izbeidziet politisko cenzūru Latvijā
NATO pateica "vajag"! Latvijā plāno pastiprināt sociālo tīklu cenzūru
Kurējais kung-fu būs stiprāks: kā latviešu cenzūra ar krievu taisnību cīnās
VGTRK: Latvija no mums pieprasa iepriekšēju tiešā ētera cenzūru
LU

Latvijas augstskolas pārgājušas pie attālinātām studijām

10
(atjaunots 16:48 26.10.2020)
Praktiskās nodarbības Latvijas augstskolu stundentiem joprojām notiks klātienē, tomēr lekcijas būs organizētas attālināti.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. No šīsdienas līdz 15. novembrim mācību process augstākajās mācibu iestādēs būs daļēji attālināts, vēsta Tvnet.

Šo lēmumu valdība pieņēma aizvadītās nedēļas nogalē, jo nesenie Covid-19 izplatības gadījumi valstī cita starpā saistīti ar augstskolu studentiem.

Grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai pieņemti ar mērķi ierobežot studentu pulcēšanos.

Mācību process augstskolās būs daļēji attālināts – lekcijas notiks attālināti, bet iemaņu iegūšanai nozīmīgas praktiskās nodarbības ļauts organizēt klātienē, ievērojot stingrus drošības pasākumus.

Attālinātās mācības sākušās arī skolu vecākajās klasēs, tomēr skolēniem nodrošināta iespēja tām sagatavoties.

Slimību profilakses un kontroles dati liecina, ka augstākais Covid-19 izplatības līmenis konstatēts mācību iestādēs un bērnu kolektīvos, otro vietu ieņem saslimušo ģimenes locekļi un kontaktpersonas.

10
Tagi:
augstākā izglītība, izglītība, koronavīruss
Pēc temata
Šuplinska aicina skolas atgriezties pie tālmācībām
Skolotāji aizvien biežāk slimo ar Covid-19
Latvijas skolotāji pieprasa valsts kompensācijas par izdevumiem attālinātajam darbam
Liepājas skolas nelabprāt pāriet pie tālmācībām
Banku karte

Interneta pirkumu epidēmija: ko iedzīvotāji visbiežāk pērk tīmeklī

10
(atjaunots 16:47 26.10.2020)
Pēc stingro ierobežojumu periodā, kad pirkumi internetā bija piespiedu pasākumus, iedzīvotājiem tomēr saglabājies ieradums visu iegādāties tīmeklī, liecina bankas Citadele dati.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Dati, kas apkopoti par pirkumiem internetā 2020. gadā, liecina, ka iepirkšanās tīmeklī ir sasniegusi kolosālus apmērus, tomēr mainījies pirkumu sortiments, atzīmēja banka "Citadele".

Karantīnas laikā Latvijā bija populāri gandrīz visu iegādāties attālināti, internetā. Agrāko pieprasījumu, piemēram, naktsmītņu un aviobiļešu rezervāciju nomainīja parasti ikdienas sadzīves pirkumu.

Par stabilu nišu kafejnīcām un restorāniem kļuva ēdienu piegāde mājās. Septembrī ēdienu piegādes pasūtījumu skaits pārsniedza pavasarī sasniegtos rādītājus, vēsta Press.lv.

Bankas "Citadele" speciālisti atzīmēja, ka pavasarī pāreja pie interneta pirkumiem bija piespiedu lieta, ņemot vērā ārkārtejo situāciju valstī, bet tagad šī tendence saglabājusies ērtību un komforta labad. Pircēji ir pieraduši, ka iespējams droši iegādāties pārtiku, apģērbu, sadzīves iekārtas, neapmeklējot veikalu.

Uzņēmēji ir uztvēruši šīs tendences un tagad plašak piedāvā visu informāciju elektroniskā formātā, kā arī paplašinājuši iespējas iegādāties preces un pakalpojumus internetā.

Bankas "Citadele" karšu un norēķinu operāciju nodaļas vadītājs Andris Lazdiņš norādīja, ka uzņēmēji sākuši plašāk interesēties par e-komerciju. Domājot par konkurenci ar starptautiskajiem interneta veikaliem, firmas Latvijā sākušas būtiski mainīt biznesa formātu, kļūst pieejamākas un ērtākas Latvijas iedzīvotājiem.

Jāpiebilst, ka šī gada pavasarī aviobiļešu iegāde Latvijā sarukusi 20 reizes, vairākkārt mazinājusies mitekļu rezervēšana. Naktsmītņu pieprasījuma nelielo lejupslīdi sekmēja iekšzemes tūrisma saglabāšanās, kā arī braucieni uz kaimiņvalstīm.

10
Tagi:
internets
Pēc temata
Latvijā atļauts pasūtīt zāles ar piegādi uz mājām: kā tas darbojas
Meklēja darbu, bet pazaudēja naudu: Interneta krāpnieki atkal uzbrūk
Slēgt robežas, kafejnīcas, bārus un vispār visu: Dombravu neapmierina jaunie ierobežojumi
Piegāde kaut vai pusnaktī: kā Covid-19 izmainījis pārtikas pasūtīšanu tiešsaistē Latvijā
Krievijas prezidents Vladimirs Putins, foto no arhīva

Putins ierosinājis pasākumus spriedzes mazināšanai Eiropā

0
(atjaunots 20:09 26.10.2020)
INF līgums bija svarīgs elements starptautiskās drošības un stratēģiskās stabilitātes arhitektūrā, uzskata Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

RĪGA, 27. oktobris — Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins sniedzis paziņojumu par papildu soļiem situācijas deeskalācijai Eiropā apstākļos, kad darbību pārtraucis Līgums par vidēja un maza darbības rādiusa raķetēm (INF), vēsta RIA Novosti

"Līgums INF bija svarīgs elements starptautiskās drošības un stratēģiskās stabilitātes arhitektūrā. Īpaša loma Līgumam bija prognozējamības un savaldības uzturēšanas aspektā raķešu jomā Eiropas teritorijā," teikts dokumentā, ko publicēja Kremļa preses dienests.

Pagājušajā gadā ASV ar vienpusēju lēmumu izstājās no INF, pie tam pārmetot Krievijai līguma pārkāpumus. Maskava noliedza visas apsūdzības un bija gatavi nodemonstrēt raķeti, kas radījusi šaubas, tomēr Vašingtona nenāca pretī.

Putins uzskata līguma laušanu par kļūdu, kas "pastiprina raķešu bruņojuma sacensību izvēršanās, konfrontācijas potenciāla pieauguma risku un tālāku ceļu pie nekontrolējamas eskalācijas".

Valsts vadītājs atzīmēja, ka, ņemot vērā spriedzi Krievijas un NATO attiecībās acīmredzami arī draudi Eiropas drošībai.

"Šajos apstākļos nepieciešami aktīvi centieni mazināt uzticības deficītu, stiprināt reģionālo un globālo stabilitāti, kā arī mazināt riskus, ko rada savstarpēja nesapratne un domstarpības raķešu bruņojuma jomā," viņš uzsvēra.

Ierosinājumi

Prezidents ieteica izstrādāt instrumentus, kas ļautu mazināt spriedzi un satraukumu.

"Piemēram, runa varētu būt par pārbaudes pasākumiem kompleksiem "Aegis Ashore" ar starta iekārtām Mk-41 ASV un NATO bāzēs Eiropā, kā arī raķetēm 9M729 Krievijas Federācijas BS objektos Kaļiņingradas apgabalā," teikts paziņojumā.

Uzsvērts, ka visu darbību pamatā jābūt abpusēju soļu principam: Maskava ir gatava atteikties no raķešu 9M729 izvēršanas Krievijas Eiropas teritorijā, taču ar noteikumu, ja NATO spers līdzīgus soļus.

"Mēs apstiprinām gatavību pieturēties pie Krievijas Federācijas iepriekš izsludinātā moratorija sauszemes bāzes vidēja un maza darbības rādiusa raķešu izvēršanai, kamēr atbilstošajos reģionos neparādīsies analoģiskas klases ASV ražots raķešu bruņojums," paziņoja Putins un piezīmēja, ka Krievija vēl aizvien cer uz atbildes moratoriju.

Noslēgumā viņš vēlreiz uzsvēra, ka Maskava ir gatava kopīgam darbam, un pauda cerību, ka arī tās partneri meklēs iespējas, kā uzturēt stabilitāti un novērst raķešu krīzes pasaulē bez INF.

0
Tagi:
Eiropa, Putins, NEW START līgums
Pēc temata
Vladimirs Putins par Rietumu apsūdzībām: mani tas neuztrauc
Skandāls pa visu Baltiju: kāpēc Igaunijas politiķis uzlielījis Putinu