Latvijas tieslietu ministrs Jānis Bordāns

"Aizvien tuvāk totalitārismam": žurnālistus šokējusi Tieslietu ministrijas iniciatīva

181
(atjaunots 13:27 03.10.2020)
Jaunie grozījumi paredz, ka pastāvīgo piekļuvi Uzņēmumu reģistra nepubliskajai daļai var saņemt tikai žurnālisti ar izziņu par uzticamību.

RĪGA, 3. oktobris — Sputnik. Sociālo tīklu lasītāji atraduši interesantu grozījumu, ko Saeima plāno iekļaut likumā "Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru" – piekļuvi reģistra nepubliskajai daļai plāno piešķirt tikai izvēlētiem žurnālistiem.

Grozījumu autors ir tieslietu ministrs Jānis Bordāns. Pēc viņa domām, jāpaplašina prasības žurnālistiem, kuri vēlas strādāt ar reģistrācijas datu nepublisko daļu.

Ministra ieskatā turpmāk žurnālistam būs jāiesniedz Latvijā akreditētas komunikācijas studiju programmas direktora atsauksme par to, ka strādā pētnieciskajā žurnālistikā un viņa darbs atbilst labajai praksei.

Žurnālistu vidū šī varasvīru iecere radījusi visnotaļ emocionālu atbalsi.

"Jumts dodas arvien tuvāk totalitāru valstu izpratnei par mediju darbu. Ko tālāk palūgsim? Izziņu no bd audzinātājas, ka grupiņā labi uzvedāmies? Raksturojumu no skolas direktora? Izziņu no psihiatra? KO VĒL?" vaicā žurnālistu organizācijas  Re:Baltica  vadītāja Sanita Jemberga.

​"Interesanti, uz kāda pamata studiju programmas direktors tērēs savu laiku žurnālistu darbu izvērtējumam? Vai arī tas būs maksas pakalpojums? Un kur izvērtēs ministru darbu profesionalitāti?" taujāja Ilze Kuzmina.

​"Tas ir tieši tāds pats kurss, ar kuru, pēc valsts apvērsuma mēģinājuma, Turcijas prezidents Erdogans atsijāja visu brīvi un citādi domājošo presi. Nosaka vienu patiesības kanceli, kas saistīta ar valsti un kuras apliecība ir vienīgā, kas ļauj veikt žurnālista darbu," savu pieņēmumu izteica žurnālists Frederiks Ozols.

​Toties jurisprudences eksperts Edgars Pastars uzskata, ka ideja par izziņu no medicīnas iestādes nemaz nav tik slikta.

"Es domāju, ka psihiatra izziņa daudzās profesijās noderētu," viņš sarkastiski ieteicās.

​"Ņemot piemēru no labākajiem, vajadzētu arī likt iziet poligrāfa testu," ironiski piezīmēja žurnāliste Inese Liepiņa.

​"Domāju ka nevajag lietas sarežģīt. Turpmāk žurnālistus varētu par tādiem pasludināt ar Saeimas balsojumu, līdzīgi kā tiesnešus. Un tad tieslietu ministrs svinīgā ceremonijā pasniegtu akreditācijas," ar izsmieklu ieteica Reinis Poznaks.

​"Ņemot vērā to, ka deputātiem nav nepieciešami nekādas izziņas, pietiek ar 9 klasēm un skaļu balsi, tad nevar takš laist žurnālistus klāt ne pašiem, ne dokumentiem. Uzdod visādus jautājumus, lasa, raksta pēc tam, pauž dažādus viedokļus un liek cilvēkiem justies neērti," sarkastisko intonāciju atbalstīja Uldis Augulis.

​"Tiesiskuma pīlārs un pretkorupcijas guru tieslietu ministrs Bordāns ir sajucis prātā - cita izskaidrojuma es tam neredzu. Bēdīgākais, kam šim piemēram, ja tas izies cauri, noteikti atradīsies arī citi sekotāji. Tā ir cenzūra vistiešākajā veidā," uzskata bijušais deputāts un žurnālists Kārlis Seržants.

​"Viss, kas jāzin par Bordānu! Šķiet, šāda mēroga cenzūru žurnālistika nav pieredzējusi pat baisākajos Staļinisma laikos," uzskata pazīstamais žurnālists Juris Vaidakovs.

​"Es joprojām neticu, ka tā ir patiesība. Nu nevar cilvēks būt TIK apdauzīts. Pat Bordāns ne," viņam atbildēja Elita Veidemane.

​Malā nepalika arī jaunā paaudze, lai arī viņi izvēlējās savaldīgākus epitetus.

"Šis ir nedaudz absurdi. Profesoru atlasei tiks rīkots iepirkums? Kas izstrādās vadlīnijas, lai noteiktu, kas ir laba prakse? Ā, jā. Mūsdienās žurnālistika vairs nav tā, kas tā bija 90os gados," teica Kārlis Arājs.

​Toties Saeimas deputāts no Jaunās konservatīvās partijas Krišjānis Feldmanis aizstāvēja skandalozo grozījumu un konstatēja, ka žurnālisti vienkārši manipulē ar informāciju.

"Vai esat piedalījusies attiecīgo priekšlikumu izstrādes darba grupā, kur, cik saprotu, piedalījušies arī žurnālisti, kas vēlas neierobežotu pieeju UR datiem, kuras šobrīd viņiem nav, vai arī tikai kārtējo reizi manipulējat ar informāciju ignorējot faktus?" taujāja politiķis.

​Tas ir kompromiss

Latvijas Žurnālistu asociācijas valdes locekle, raidījuma "De facto" žurnāliste Olga Dragiļeva lsm.lv pastāstīja, ka šis grozījums nes pārmaiņas uz labo pusi, jo jau divus gadus UR nepubliskās daļas dokumenti žurnālistiem nav pieejami vispār. Pamatojums – tie var saturēt komercnoslēpumu, personas datus un citu nepubliskojamu informāciju.

"Jau labu laiku šādi dati ir ierobežotas pieejamības informācija, un mēs kā pētnieciskie žurnālisti ar tiem nekā nevaram strādāt. Ilgu laiku notika pārrunas starp žurnālistu pārstāvjiem, Tieslietu ministriju un Uzņēmumu reģistru, lai kaut kādā veidā vismaz pētnieciskajiem žurnālistiem atļautu pieeju šiem datiem. Iepriekš žurnālistiem vajadzēja pieprasīt katru atsevišķo dokumentu vai informāciju par katru uzņēmumu. Protams, tas pētniecisko žurnālistu darbību ierobežotu.

Tāpēc, lai vismaz pētnieciskajiem žurnālistiem dabūtu neierobežotu piekļuvi pie šiem datiem, diemžēl bija jāiet uz kompromisiem.

Un šis tad ir tas kompromiss. (..) Vai tas ir ideāls risinājums? Protams, nē. Ideāls risinājums būtu tad, ja šī informācija būtu pieejama visiem. Bet diemžēl esošajā situācijā citādu risinājumu sarunās ar Tieslietu ministriju un Uzņēmumu reģistru panākt nebija iespējams," stāstīja Dragiļeva.

181
Tagi:
Latvija, žurnālists, mediji, Bordāns
Pēc temata
Krievijas pastāvīgais pārstāvis EDSO: izbeidziet politisko cenzūru Latvijā
NATO pateica "vajag"! Latvijā plāno pastiprināt sociālo tīklu cenzūru
Kurējais kung-fu būs stiprāks: kā latviešu cenzūra ar krievu taisnību cīnās
VGTRK: Latvija no mums pieprasa iepriekšēju tiešā ētera cenzūru
Baltic beauty

Policija nemedīs frizierus un manikīra meistarus: Rīgai nav resursu

4
(atjaunots 09:56 25.01.2021)
Frizieri un nagu servisa speciālisti, kas nogāja pagrīdē, var izelpot — policijā paziņoja, ka tai neesot pietiekamu resursu, lai visus noķertu.

RĪGA, 25. janvāris — Sputnik. Rīgas pašvaldības policijas (RPP) preses sekretārs Toms Sadovskis paziņoja, ka kārtības sargiem nav pietiekami daudz resursu, lai kontrolētu, vai skaistumkopšanas nozares speciālisti ievēro liegumu strādāt, ziņo Rus.tvnet.lv.

Sadovskis atzīmēja, ka policisti turpina kontrolēt, vai skaistumkopšanas saloni strādā, bet speciāli netiek apkopota informācija par to, cik salonu īpašnieki kopš decembra ir sodīti par ierobežojumu pārkāpšanu.

Taču, lai kontrolētu pagrīdes kosmetologus, frizierus un manikīra speciālistus, policistiem trūkst resursu. Ja vien modrie kaimiņi pasūdzēsies, ka kāds viņu mājā neievēro ierobežojumus.

Tāpat Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļā paskaidroja, ka šādās situācijas kontroli policija var lielākoties īstenot, balstoties uz iedzīvotāju saņemto informāciju par iespējamiem pārkāpumiem.

Policistiem nav plānu speciāli veikt pārbaudes dzīvojamās mājās.

Atgādinām, ka kopš 2020. gada 21. decembra līdz 2021. gada 7. februārim, saskaņā ar valdības ieviestajiem ierobežojumiem Covid-19 izplatības apturēšanai, Latvijā ir aizliegti skaistumkopšanas industrijas pakalpojumi.

4
Tagi:
ierobežojumi, Rīga, policija
Pēc temata
Unikāls eksperiments: Latvijas Tirgotāju asociācijas vadītājs par kārtējiem ierobežojumiem
Atnācis uz veikalu maskā un dabūjis sodu: kā rīdzinieks palika bez 20 eiro
Perevoščikovs: slimnīcas ir pārpildītas, ierobežojumus neatcels
Iedzīvotāji sēž bez naudas, bet valdība vāra "zupu no cirvja"
Sniegputenis

Kaut kas vēl nebijis: tuvākajās dienās Latvijā gaidāms stiprs sniegputenis

8
(atjaunots 08:16 25.01.2021)
Pirmo reizi Latvijas vēsturē varētu sarkano brīdinājumu par ekstremāli stipru sniegu, ko ciklons sagādās no Ukrainas rietumiem.

RĪGA, 25. janvāris - Sputnik. Šīs nedēļas sākumā, īpaši otrdien un trešdien, Zemgalē, Vidzemē un Rīgā gaidāmi ilgstoši nokrišņi, raksta Tvnet.lv, atsaucoties uz sinoptiķu prognozēm.

​Tiek ziņots, ka no Ukrainas rietumiem Latvijai tuvojas ciklons, kas atnesīs spēcīgus nokrišņus. Ja valsts austrumos tās izkritīs lietus veidā, tad centrālajos un rietumu novados galvenokārt snigs.

Paredzams, ka Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs izsludinās oranžo vai pat sarkano brīdinājumu.

Gaisa temperatūra tuvākajās dienās būs aptuveni nulle grādu, snigšanas laikā iespējamas vēja brāzmas. Pūtīs ziemeļu vējš.

Atgādinām, ka oranžā vai sarkanā brīdinājuma periodā ir jāievēro drošības pasākumi. Pacentieties bez īpašas vajadzības neiziet no mājām. Nenovietojiet automašīnas zem kokiem.

8
Tagi:
prognoze, Latvija
Pentagons

NYT: Pentagons bez tiesas ordera pērk datus par cilvēku pārvietošanu

0
(atjaunots 10:23 25.01.2021)
Iepriekš mediji jau ziņojuši, ka ASV valdība dažreiz izmanto šādu informāciju kārtības aizsardzības nolūkos "valsts teritorijā".

RĪGA, 25. janvāris - Sputnik. Pentagona izlūkošanas pārvalde jau vairākus gadus pērk tirgū pieejamās datu bāzes ar informāciju par amerikāņu un ārzemnieku atrašanās vietu un pārvietošanām, nepieprasot tiesas orderi, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz New York Times.

Kā izriet no dokumentiem, saņemtajiem pēc senatora Rona Vadena pieprasījuma, pēdējo divarpus gadu laikā pārvaldes darbinieki piecu izmeklēšanu ietvaros izsekoja amerikāņu pārvietošanos, izmantojot datu bāzi, kas saņem informāciju no aplikācijām viedtālruņos.

Saskaņā ar izdevuma datiem, tas atklāj spraugu amerikāņu likumā: lai gan varas iestādēm ir pienākums pieprasīt orderi, lai piespiestu telefona kompānijas nodot informāciju par savu klientu atrašanās vietu, tā vietā valdība bez tiesas ordera var vienkārši iegādāties analoģiskus materiālus pie starpniekiem.

Iepriekš mediji jau ziņojuši, ka ASV valdība dažreiz izmanto šādu informāciju kārtības aizsardzības nolūkos "valsts teritorijā", piemēram, imigrācijas lietu izmeklēšanai.

"Tāpat ir zināms, ka dažreiz militāras personas izlūkošanas nolūkos izmanto informāciju par atrašanās vietu," raksta laikraksts. Izdevums norāda, ka pārvalde, "visticamāk, galvenokārt pērk un izmanto informāciju par atrašanās vietu, veicot izmeklēšanu par ārzemniekiem ārzemēs", lai atklātu draudus ASV karaspēkam visā pasaulē.

Informācijas brokeri, pie kuriem izlūkošana iegādājas datu bāzes, "nesadala amerikāņus un ārzemniekus", proti, pārvalde patstāvīgi filtrē informāciju, un izdala atsevišķā bāzē tos, kuri atrodas ASV, norāda izdevums. Pēc tam, lai saņemtu atļauju piekļūt datu bāzei ar informāciju par amerikāņiem, analītiķiem jāpieprasa speciāla atļauja, kas tika izsniegta piecas reizes pēdējo divarpus gadu laikā, raksta New York Times.

Senators Vaidens iecerējis ierosināt likumu, lai nodrošinātu aizsardzību datiem par amerikāņu atrašanās vietu. Viņš uzskata, ka šāda prakse apdraud konstitucionālās tiesības uz privātumu. Izdevums neprecizē, informāciju par kuru valstu pilsoņiem ārpus ASV, pārvalde iegūst ar šo datu bāzu palīdzību.

0
Tagi:
Pentagons, ASV
Pēc temata
Kā Vācija atrada "Novičok" un kas notiks pēc Trampa bloķēšanas: Lavrova preses konference
Demokrātijas standartiem ASV pārvilkušas pāri krustu: Trampa bloķēšana sociālajos tīklos
"Esam atraduši iespēju apspēlēt Krieviju". Pie kā ķēries Pentagons
Zaharova paziņoja par Rietumu ideoloģijas dziļāko krīzi