Vīrietis roku dzelžos, foto no arhīva

Pēc mums kaut ūdens plūdi: Covid-19 mudina cilvēkus nostāties uz noziegumu ceļa

48
(atjaunots 15:49 02.10.2020)
Noziedzības pieaugumu Latvijā Valsts policija saista ar reemigrantiem, kuri bijuši spiesti atgriezties valstī.

RĪGA, 2. oktobris — Sputnik. Latvijā pieaudzis smago un īpaši smago noziegumu skaits, vēsta Mixnews.

Valsts policijas apkopotā informācija, kas iesniegta Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijā, liecina, ka pērn astoņu mēnešu laikā reģistrēti 989 īpaši smagi un 5580 smagi noziegumi, bet šogad šajā pašā periodā atbilstoši: 1134 un 5998 noziegumi.

Valsts policijas Kriminālmeklēšanas pārvaldes priekšnieks Armands Ruks paskaidroja, ka šajā statistikā iekļautas ne tikai zādzības un slepkavības, bet arī citi organizētu grupu pastrādāti noziegumi, piemēram, krāpšanās.

Ekskavators, foto no arhīva
© Sputnik / Konstantin Chalabov

Policija plāno vēlāk izanalizēt noziedzības izaugsmes iemeslus, jo pagaidām tie ir dati tikai par 8 mēnešiem. 

Ruks pieļāva, ka cita starpā noziegumus pastrādā arī valstspiederīgie, kuri savulaik devušies uz ārzemēm darba un labākas dzīves meklējumos, bet tagad pandēmijas dēļ atgriezušies.

Interesanti, ka daudzu noziegumu statistika valstī, gluži pretēji, uzrāda lejupslīdi pandēmijas pirmajā periodā. Piemēram, vairākas apdrošināšanas kompānijas stāsta, ka automašīnu zādzības saruka gandrīz par 40%. Tās bija atjaunotās robežkontroles sekas, jo luksa klases automašīnu zādzības Latvijā parasti notiek pēc pasūtījuma no NVS valstīm.

Samazinājies dzīvokļa zādzību skaits: daudzi strādā attālināti, turklāt karantīnas noteikumu dēļ dažas ģimenes bija spiestas sadalīties un apmesties vairākos līdz šim tukšos dzīvokļos vai mājās. Nepieciešamība ievērot distanci ļāvusi samazināt zādzību skaitu veikalos un kabatzagļu darbību.

Toties pieaudzis izsaukumu skaits uz konfliktiem ģimenē, biežāk zog velosipēdus un automašīnu rezerves daļas.

48
Tagi:
noziedzība, koronavīruss, reemigrācija, policija
Pēc temata
Meklēja darbu, bet pazaudēja naudu: Interneta krāpnieki atkal uzbrūk
Pandēmijas laikā cilvēku kļuvuši nabadzīgāki: Latvijā pieaug zādzību skaits no mājokļiem
Mārupē izmeklē munīcijas zādzību no Zemessardzes kaujas atbalsta bataljona
Nevienas brīvdienas Latvijā neiztiek bez velosipēdu zādzībām

Pandēmija nav iemesls stiprināt divvalodību: VVC vadītājs neatbalsta avīzi krievu valodā

0
(atjaunots 12:47 08.05.2021)
Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš paskaidroja, kāpēc informatīvos materiālus par vakcināciju nedrīkst izplatīt latviešu un krievu valodās.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik, Dmitrijs Oleiņikovs. VVC vadītājs Māris Baltiņš, komentējot iespēju publicēt informatīvu avīzi par vakcinēšanas pret Covid-19 jautājumiem tai skaitā krievu valodā, paziņoja, ka Valsts valodas centrs joprojām uzstājas pret to. Pēc viņa vārdiem, "pastāv citi veidi, kā krievu valodā runājošos valsts iedzīvotājus informēt par vakcinēšanu pret Covid-19".

Baltiņš atzīmēja, ka pastāv normatīvs regulējums, kas aizliedz izplātīt visiem valsts iedzīvotājiem informatīvos materiālus divās valodās. VVC par to esot brīdinājis vakcinācijas projekta organizatorus, aicinot viņus "meklēt citus risinājumus".

Pēc Baltiņa vārdiem, izplatīt informāciju krievu valodā būtu iespējams šaurākā un mērķētākā veidā. Piemēram, sadarbībā ar pašvaldībām, kas labāk zina, kurā mājā kādā valodā runā cilvēki. Attiecīgi "izplatīt materiālus svešvalodā tieši konkrētām mājsaimniecībām, nevis bez skatīšanās visiem valsts iedzīvotājiem".

Tāpat Baltiņš komentēja savu nesenāko iekļaušanos Krievijas sankciju sarakstā un aizliegumu ieceļot valstī. Pēc viņa vārdiem, "šī vēsts viņam bijusi pārsteigums, kas gan viņa dzīvē neko diži nemainot, jo Krievijā neesot bijis jau gadus desmit un arī neesot plānojis turp doties". Pēc viņa domām, Krievijas lēmums liecina, ka Latvija konsekventi īsteno savu valodas politiku un nostiprina latviešu valodas pozīcijas.

Atzīmēsim, ka saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes 2017. gadā veiktajiem pētījumiem 60,8% Latvijas iedzīvotāju uzskata par savu dzimto valodu latviešu, 36% - krievu valodu un 3,2% - citas valodas.

0
Tagi:
Valsts valodas centrs, VVC, krievu valoda, latviešu valoda, vakcinācija, vakcīna, pandēmija, koronavīruss
Pēc temata
Kļūda vai draudi? Sociālās reklāmas tulkojums sūta krievus pie senčiem
Miljoniem eiro! Ušakovs pastāstīja, kur nonāk lielākie dīkstāves pabalsti Latvijā
Ušakovs: rīdzinieki drūzmējas rindās pēc apģērba, ignorējot vakcīnu
"Lai dzīvo mana tauta": latviešu zvaigznes vakcinācijas kampaņā

Latvijā uzstādīts vakcinācijas rekords: dienā tika sapotēti vairāk nekā 15 000 cilvēku

5
(atjaunots 12:42 08.05.2021)
Covid-1 vakcinācijas kampaņa Latvijā uzņem apgriezienus. Ceturtdien tika fiksēts līdz šīm lielākais vakcinēto cilvēku skaits.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik. Latvijas Nacionālais veselības dienests (NVD) ziņo par vakcinācijas rekordu Latvijā. Ceturtdien, 6. maijā, izdevās sapotēt 15 549 cilvēku, no tiem 3 307 neietilpa prioritārajās grupās, raksta Press.lv.

Līdz šim maksimālais savakcinēto cilvēku skaits fiksēts 28. aprīlī - 14 276 cilvēku.

6. maijā pirmo Covid-19 vakcīnas devu Latvijā saņēma 8 665 cilvēku, bet 6 810 cilvēku – otro devu. 74 cilvēkus vakcinēja ar preparātu Johnson & Johnson, kuram nepieciešama tikai viena deva.

Vakcinācija notika 464 ārstniecības iestādēs. Noslogotākas bija SIA "Veselibas centrs 4", SIA "Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca" un SIA "Vizuālā diagnostika".

​Ceturtdien Latvijā tika izlietotas 110 "AstraZeneca" vakcīnas pirmās devas un 3 184 šīs vakcīnas otrās devas, 2 167 "Moderna" vakcīnas pirmās devas un 1 560 šīs vakcīnas otrās devas, 6388. "Pfizer"/"BioNTech" ražotās vakcīnas pirmās devas un 2 066 šīs vakcīnas otrās devas.

No visiem ceturtdien sapotētājiem gandrīz trešdaļa— 5 104 — bijuši cilvēki vecumā virs 60 gadiem.

5
Tagi:
Nacionālais veselības dienests, vakcinācija, vakcīna, koronavīruss
Pēc temata
Katrs desmitais tests ir pozitīvs: Covid-19 saslimušo skaits pieaug
Mediķis pastāstīja, kā Covid-19 ilgtermiņa periodā "iedarbojas uz galvu"
Eiropas Savienībā sākas Covid-19 sertifikātu sistēmas testēšana
Nosaukta labākā Covid-19 vakcīna: atzīšanas kritēriji – "tumša bilde"