Skolas ēdnīcā. Foto no arhīva

"Savus bērnus jūs vis neēdināt": rīdzinieks sašutis par pārtikas pakām skolēnam

40
(atjaunots 18:28 01.10.2020)
Kāda skolēna tēvs publicējis sociālajos tīklos sašutuma pilnu atsauksmi par pārtikas paku, ko viņa bērns saņēmis pilnvērtīgu pusdienu vietā.

RĪGA, 1. oktobris — Sputnik. Mediji jau vairākkārt cilājuši jautājumu par ēdināšanu skolās. Nesen portāls skaties.lv, atsaucoties uz raidījumu "Bez Tabu", stāstīja, ka Raiņa vidusskolas audzēkņi, tāpat kā citi Rīgas skolu audzēkņi, kam pienākas bezmaksas pusdienas, bija ļoti pārsteigti: šogad pārsteigumu sarūpējis uzņēmums, kas nodrošina bērnus ar uzturu – siltās pusdienas nomainījis ļoti dīvains produktu komplekss. Daudzi tādas pārtikas pakas uzskata par ņirgāšanos.

Tagad kāda skolēna tēvs publicējis sociālajos tīklos emocionālu atsauksmi, kam pievienota "askētiskas pārtikas pakas" fotogrāfija.

"Valdošie draņķu kungi, cik tad miljoni ir sazāģēti, ja bērniem Purvciema vidusskolā izsniedzat tādas pakas 5 tālmācības dienām? Savus bērnus jūs tā vis neēdināt," savā lapā Facebook konstatēja Tibuls Florencevs.

Publikācijai pievienotajā fotogrāfijā redzams: pakā ielikta sautētas gaļas bundža, maisiņš burkānu, maisiņš kartupeļu, piena paka, auzu pārslu paka, maizes klaips un kaut kādas pārslas. 

Komentētāju viedokļi dalījās – dažiem šķiet, ka paka nemaz nav tik slikta.

"Nu, ja pietrūkst fantāzijas, ko no tā var pagatavot, tā ir problēma! Jā, kaut ko nāksies pielikt klāt, taču ir arī tādi, kas par to priecāsies un teiks "paldies"! Mēs valstī labi dzīvojam! Dzīvojam pāri saviem līdzekļiem! Laikam jau bēranm vajadzētu suši vest katru dienu, zoosu aknas, omārus, dažadus sierus, un tas viss jāpagatavo pavāram no Francijas," sarkastiski uzrakstīja Anastasija.

"Noskaidroju. Skola pēc pašas vēlēšanās var iesniegt pakas bērniem, kuri mācās attālināti. Var neizsniegt. Par saturu: jā, autors nav nekāds labais fotogrāfs, varēja arī skaistāk nofotografēt, taču patiesībā sastāvs ir normāls. Protams, nav daudz, varēja būt labāk un bagātīgāk. Domāju, būs, tiklīdz nodokļus palielinās," piebilda Degi Karajevs.

"Autors peldas kā niere taukos! Viņam par baltu velti dod ēdamo, pie tam svaigu un kvalitatīvu, bet viņš dīc. Vai 90. gadi ir aizmirsušies?!" bija sašutis Oļegs Vasiļjevičs.

Tomēr citi nosodīja produktu pakas skopo saturu un kvalitāti.

"Šausmas. Patiešām draņķi. Pašus tā ēdināt vajadzētu," autoram piekrita Aleksandra.

"Mūsu skolā – paka makaronu, paka sulas, paka "Kellog’s" un paciņa "studenta brokastis. Ka tik bērns nepārēstos," atzīmēja Jeļena.

"Visu var attaisnot, taču te ir īstas šausmas! Tā ir ņirgāšanās par bērniem, vecākiem, par skolām un par skolotājiem," uzskata Svetlana.

Jāpiebilst, ka "Bez Tabu" sižetā, kas bija veltīts Raiņa vidusskolai, pārtikas pakā bija iekļauts litrs piena, brokastu pārslas, maizes standziņas, divi 115 gramu jogurti, sausiņi, kā arī 300 mililitru sula.

Ar to firma paredzēja aizstāt piecas pilnvērtīgas pusdienas. Skolas direktors pastāstīja, ka liela daļa skolēnu produktus nav ņēmuši, bez maznodrošinātie skolēni labprāt paņēma pāri palikušās pakas.

Savukārt uztura speciāliste norāda, ka paku saturu nebūt nevar saukt par sabalansētu uzturu, lai arī likums nosaka, ka ēdinātājiem par to ir jāparūpējas.

"Ieraugot paciņas saturu, šķita, ka tas ir joks. Saturs liek domāt, ka tas ir domāts kā papildu atbalsts, nevis maltītes aizstāšanai. Šajā paciņā gandrīz visi produkti ir ogļhidrātus saturoši produkti, pilnīgi skaidrs, ka gandrīz vispār netiek nodrošinātas olbaltumvielas. Sanāk, ka uz cukura bāzes skolēnos mēģina uzturēt enerģiju. Šis neatbilst noteikumiem, kas attiecas uz skolēnu ēdināšanu," norādīja uztura speciāliste Inese Siksna.

40
Tagi:
skola, Rīga
Pēc temata
Produktu kartiņas Rīgā: kur, kam un par kādu summu
"Tu neesi viena": aktīvisti Rīgā izvadā bezmaksas pusdienas nogurušām māmiņām
Skolēniem un studentiem jaunajā mācību gadā būs jāievēro jauni kārtības noteikumi
Latvijas skolēniem piedāvā braukāt uz fizkultūru uz Lietuvu
Pensionāri, nauda. Foto no arhīva

Ķērās pie vecā: Ministru kabinets izsvītroja no likumprojekta pabalstu aprēķina metodiku

1
(atjaunots 09:41 23.10.2020)
Satversmes tiesa nolēma, ka pabalstu apmērs nedrīkst būt noteikts politiskas tirgošanās rezultātā, un Labklājības ministrija piedāvāja MK iekļaut likuma tekstā aprēķina metodoloģiju, taču šī iniciatīva neizgāja, un ne tikai šī; ko par to domā tiesībsargs un deputāti.

RĪGA, 23. oktobris – Sputnik. Šovasar Satversmes tiesa uzstājās ar ļoti uzstājīgu Latvijas sociālā nodrošinājuma sistēmas kritiku, uzsverot, ka nabadzības līmenim un pabalstu apmēram jābūt noteiktam nevis ar politisku lēmumu, bet ar skaidras un pamatotas metodikas palīdzību. Politiķi īsteno šo lēmumu visnotaļ dīvainā veidā, raksta Neatkarīgā.

Tā vietā, lai pārrakstītu sociālās aizsardzības likumus, viņi paslēpa jauno nabadzības līmeņa noteikšanas metodiku likumprojekta anotācijā, neiekļaujot to tekstā.

Likums un karikatūra

Otrdien, 20. oktobrī, Sociālo un darba lietu komisija konceptuāli atbalstīja likumprojektu paketi, kas saistīti ar 2021. gada valsts budžetu, tostarp grozījumus Invaliditātes likumā, Pensiju likumā un citos. Kopumā visiem šiem grozījumiem ir jānostiprina jauns minimālais ienākumu līmenis – līmenis, pie kura cilvēks vai ģimene tiek atzīti par trūcīgiem.

Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece pastāstīja, ka likumos noteiktas konkrētas summas, kuras būs spēkā 2021. gadā sociālās palīdzības piešķiršanas gadījumos.  Taču jaunā minimālā ienākumu līmeņa noteikšanas metodika aprakstīta anotācijā. No Muižnieces paziņojuma izriet, ka Labklājības ministrija plānoja aprakstīt šo metodiku pašā likumā par sociālo aizsardzību, taču pēc izskatīšanas valdībā tajā palika tikai skaitļi.

Piemēram, par minimālo ienākumu robežu sociālās aizsardzības likumā teikts, ka tā apmēru nosaka attiecīgi normatīvie akti, kuri reglamentē sociālos pakalpojumus un ka minimālā ienākumu robeža sastāda ne zemāk par 109 eiro. Par to, kā šis skaitlis tiek aprēķināts, likumprojektā nav neviena vārda.

Šobrīd tikai tā anotācijā ir aprakstīta un izskaidrota metodika, ar kuras palīdzību plānots noteikt nabadzības līmeni: "Minimālo ienākumu sliekšņu apmērs nedrīkst būt zemāks par 109 eiro, kas atbilstoši relatīvajai metodei ir 20 procenti no aktuālās (2018. gada) ienākumu mediānas. Ar šo normu tiks noteikts zemākais iespējamais slieksnis, pie kura iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem ir sniedzams atbalsts no publiskajiem resursiem."

Anotācija ir tikai skaidrojošs teksts, tai nav juridiska spēka.

Uz deputātu jautājumu par to, vai var teikt, ka šāds likumprojekts izpilda Satversmes tiesas lēmumu par to, ka attiecas uz minimālā ienākumu līmeņi valstī un tā atbilstību Satversmei, Labklājības ministrijas pārstāve atbildēja: "Mēs neesam tādi eksperti, lai izvērtētu, vai Satversmes tiesas spriedums tiek izpildīts."

Tiesa, pēc viņas teiktā, likumprojektu izmainīja Ministru kabinetā, un tas nav vienīgais Labklājības ministrijas piedāvājums, kurš tika pārrakstīts.

Iejaucās deputāti

Tiesībsargs Juris Jansons uzskata par nepieņemamu to, kā valdība izpilda Satversmes tiesas lēmumu. Viņš minēja vēl kādu problemātisku lietu, kura neatbilst tiesnešu lēmumam, – normu par to, cik bieži valdība pārskatīs minimālo ienākumu līmeni. Gan tiesībsargs, gan citi eksperti norādīja, ka tas ir jādara katru gadu, taču likumprojektā, kuru valdība iesniedza Saeimā, aprakstīts, ka tas tiks darīts ne retāk par vienu reizi trīs gados.

Deputāts Andrejs Klementjevs pavaicāja, kāpēc Labklājības ministrija izvirzīja šādu normu, un, uzklausot atbildi, piedāvāja Sociālo un darba lietu komisijai iekļaut savu labojumu, lai šis līmenis tomēr tiek pārskatīts katru gadu.

"Ekonomiskā situācija mainās pietiekami strauji, lai mēs nesēdētu un negaidītu trīs gadus, lai mainītu nabadzības slieksni, jo sanāk, ka nākamreiz šo līmeni teorētiski pārskatītu tikai 2024. gadā," paziņoja Klementjevs.

Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece atzina, ka iestāde sākotnēji piedāvāja pārskatīt šo līmeni katru gadu, ņemot vērā aktuālo ekonomisko situāciju valstī, taču likumprojektu pārstrādāja, ņemot vērā valdības lēmumus.

"Mēs vienlaikus paudām savas bažas par šādu punktu," paziņoja Muižniece.

Viņa norādīja, ka valdības lēmuma iemesli ir jāmeklē Finanšu ministrijā.

Tiesībsarga biroja eksperte Ineta Rezevska uzsvēra, ka minimums ir jāpārskata katru gadu.

"Vēl viens būtisks jautājums, ko mēs, iespējams, nenoprotestētu, ja vien likumprojekts uz Saeimu ietu sākotnējā variantā, taču tagad tas ir jāpasaka. Mēs jautājam, kāpēc minimālo ienākumu slieksnis ir noteikts vien 20 procentu apmērā no mediānas un ne 25 vai 30 procenti? Jābūt skaidriem un zinātniski, pētījumos pamatotiem argumentiem, bet mēs šo pamatojumu neredzam!" uzsver Rezevska.
1
Tagi:
pabalsts
Pēc temata
Sociālās garantijas nepārvēlēšanas gadījumā: bijušo mēru pabalstiem iztērēs 11 milj. eiro
Nākamā gada nodokļu izmaiņas: ne par labu nabadzīgajiem
Saviem spēkiem galā netiksim: demogrāfs netic dzimstības pieaugumam pabalstu dēļ
Atlaidi darbiniekus – atgriez dīkstāves pabalstus: VID pastāstīja par attiecībām ar firmām
Ārsts. Foto no arhīva

Termiņa sadalīšana, zvani, piedzinēji: Latvijas slimnīcas atgūst parādus no pacientiem

5
(atjaunots 09:00 23.10.2020)
Daudzas slimnīcas Latvijā aktīvi piedzen parādus no pacientiem – sūta atgādinājumus, aicina apmaksāt rēķinu kaut vai pa daļām, bet ja tas nelīdz, nodod lietu parādu piedziņas kompānijām.

RĪGA, 23. oktobris – Sputnik. Latvijas klīnikas ik mēnesi nesaņem pilnā apjomā līdzekļus no maksas pakalpojumu rēķiniem. Piemēram, valsts lielākās Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) pacienti šogad jau ir palikuši parādā 5 miljonus eiro, vēsta Latvijas Radio. Parādu piedziņai medicīnas iestādes izmanto dažādas metodes, tostarp vēršas pie parādu piedzinējiem.

"Katram pacientam, kas nav samaksājis, mēs sūtam SMS atgādinājumu, ka rēķins nav laikā samaksāts. Šādi mēs spējam panākt, ka 40%, kas nav samaksājuši, to samaksā pēc atgādinājuma saņemšanas. Tālākais ceļš jau ir sarežģītāks – tad mēs jau iesaistām ārpakalpojuma sniedzējus, kas nodarbojas ar ārpustiesas parāda piedziņu. Tad jau tas parāda atgūšanas procents ir mazāks – tie ir kādi 17%," pastāstīja RAKUS vadītājs Imants Paeglītis.

Savukārt Stradiņa slimnīca atteicās no parādu piedzinēju pakalpojumiem. Tas izraisa spriedzi, rada nepatīkamu vidi, paskaidroja slimnīcas pārstāve Janita Veinberga. Pēc viņas sacītā, medicīnas iestāde nosūta paziņojumus parādniekiem un aicina apmaksāt rēķinu.

Abas minētās slimnīcas atzīmēja, ka visbiežāk parāda summa nav liela, savukārt tipisks parādnieks ir pirmspensijas vecuma pacients.

Liepājas reģionālajā slimnīcā pastāstīja, ka katru mēnesi aptuveni 200 pacientu neapmaksā rēķinus, savukārt gadā uzkrājas parādi aptuveni 50 tūkstošu eiro apmērā. "Mēs Liepājas reģionālajā slimnīcā piedāvājam cilvēkiem nomaksāt parādu pa daļām.(…) Tas varētu būt atvieglojums cilvēkiem, kuri ir apzinīgi, bet kuriem varbūt uzreiz nav šo brīvo līdzekļu," pastāstīja slimnīcas pārstāve Indra Grase.

Parāda segšana pa daļām ir populāra prakse slimnīcās. Ja runa ir par miruša cilvēka parādu, tad visbiežāk to vienkārši noraksta.

Vidzemes slimnīca Valmierā ik mēnesi nesaņem aptuveni 5000 eiro, katru mēnesi aptuveni 100 parādnieku lietu nodod parādu piedziņas kompānijai. "Visbiežāk pacienti nemaksā par uzturēšanos stacionārā un akūtās palīdzības saņemšanu neatliekamās medicīniskās palīdzības un pacientu uzņemšanas nodaļā," pastāstīja slimnīcas pārstāve Benita Brila.

Slimnīcās norāda, ka nav likumīga pamata atteikt parādniekiem medicīniskās palīdzības sniegšanā. Bieži slimnīcās nonāk bezpajumtnieki, cilvēki bez personas koda, un no viņiem nav iespējams piedzīt maksu par pakalpojumiem. Dažkārt pacienti, vēršoties klīnikā, nosauc svešu cilvēku datus, norāda nepareizu tālruņa numuru. Tiek atzīmēts, ka informāciju par parādu slimnīcai var nodot iekļaušanai reģistrā, kas perspektīvā var kļūt par šķērsli kredīta saņemšanai.

5
Tagi:
medicīna, parādi
Pēc temata
Alimentu nemaksātājiem uzrīdīs kolektorus, un tas vēl nav viss
Saeima atļāvusi Latvijas bankām dzēst daļu hipotekāro parādu
Kas sagaida Latviju, ja tā nespēs atmaksāt savu parādu
Rīdzinieki paliks bez apkures? Iedzīvotājiem var likt apmaksāt kaimiņu parādus