Ilze Viņķele

Viņķele: visiem kopā jābūt piesardzīgiem

30
(atjaunots 11:04 01.10.2020)
Covid-19 uzliesmojumi Daugavpilī un Kuldīgā ir mainījuši situāciju Latvijā – iespējams, nāksies no jauna nēsāt maskas un mācīt bērnus attālināti.

RĪGA, 1. oktobris — Sputnik. Piektdien Latvija pārsniegs sliekšņa rādītāju – 16 Covid-19 gadījumi uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, valdības sēdē informēja veselības ministre Ilze Viņķele.

Vakar valstī tika reģistrēi 95 jauni Covid-19 inficēšanās rādītāji, un tas ir lielākais skaits kopš pandēmijas sākuma. Kuldīgā divu nedēļu kumulatīvais saslimstības rādītājs sastāda 155 gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, Daugavpilī – 72,6, vidēji Latvijā – 17,6.

Pēc Viņķeles domām, nāksies ieviest izmaiņas, ja sliekšņa rādītājs rīt tiks pārsniegs: nāksies pieprasīt pašizolācijas ievērošanu, atgriežoties no valstīm, kurās saslimstības rādītājs 14 dienu laikā sasniedz 25 gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, nevis 16, kā patlaban.

SPKC epidemiologs Jurijs Perevoščikovs piebilda, ka ceļot pašizolācijas slieksni līdz 25 gadījumiem uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, tas attieksies uz trim valstīm – Kipru, Lihtenšteinu un Somiju, un, pēc būtības, neko nemainīs.

Tāpat Viņķele atzina, ka līdz ar saslimstības pieaugumu valstī nāksies padomāt, cik brīvi mēs dzīvojam. Iespējams, tuvākajā laikā valstī no jauna nāksies nēsāt maskas, pārskatīt pieļaujamo cilvēku skaitu pasākumos, ieviest ierobežojumus sabiedriskās ēdināšanas iestādēm un – pēdējais solis – atjaunot tālmācības skolās.

Vakarējais rekordlielais Covid-19 gadījumu skaits liek ievērot vēl lielāku piesardzību, Viņķele konstatēja Latvijas radio.

Politiķe norādīja, ka tas ir signāls: Covid-19 nav izdomājums un ir ārkārtīgi lipīgs, un, to var ierobežot tikai kopīgiem spēkiem.

Ministre norādīja, ka atklāto saslimšanas gadījumu palielināja vairāki faktori – gan plašāka testēšana, gan tas, ka atšķirībā no situācijas pavasarī skolas nav ciet un mācības turpinās klātienē, līdz ar to arī lielāka iespēja infekcijas izplatībai. 

Tāpēc, viņa uzsvēra, ka visiem kopā jābūt piesardzīgiem, lai skolas iespējami ilgi netraucēti noturētu mācības klātienē.

"Attālinātās mācības ir sitiens ģimenei ekonomiski, jo vecākiem jāpaliek mājās, viņi nevar strādāt un ekonomika nevar atkopties, turklāt tas ir stress, un arī vairo skolēnu nevienlīdzības riskus," norādīja ministre, taču atzina, ka nevar izslēgt situāciju, kad, infekcijai vēršoties plašumā, tomēr būs jāpāriet uz attālinātām mācībām, bet "tas ir absolūti pēdējais solis, kas jāattālina, cik vien iespējams".

30
Tagi:
Ilze Viņķele, koronavīruss, skola
Pēc temata
Vitenbergs: ekonomika ir gatava otrajam Covid-19 vilnim
Latvijā miris vēl viens cilvēks ar Covid-19, atklāti 32 jauni inficēšanās gadījumi
Viņķele vēlas oficiāli sasaistīt Apturi Covid ar citām lietotnēm

Pandēmija nav iemesls stiprināt divvalodību: VVC vadītājs neatbalsta avīzi krievu valodā

2
(atjaunots 12:47 08.05.2021)
Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš paskaidroja, kāpēc informatīvos materiālus par vakcināciju nedrīkst izplatīt latviešu un krievu valodās.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik, Dmitrijs Oleiņikovs. VVC vadītājs Māris Baltiņš, komentējot iespēju publicēt informatīvu avīzi par vakcinēšanas pret Covid-19 jautājumiem tai skaitā krievu valodā, paziņoja, ka Valsts valodas centrs joprojām uzstājas pret to. Pēc viņa vārdiem, "pastāv citi veidi, kā krievu valodā runājošos valsts iedzīvotājus informēt par vakcinēšanu pret Covid-19".

Baltiņš atzīmēja, ka pastāv normatīvs regulējums, kas aizliedz izplātīt visiem valsts iedzīvotājiem informatīvos materiālus divās valodās. VVC par to esot brīdinājis vakcinācijas projekta organizatorus, aicinot viņus "meklēt citus risinājumus".

Pēc Baltiņa vārdiem, izplatīt informāciju krievu valodā būtu iespējams šaurākā un mērķētākā veidā. Piemēram, sadarbībā ar pašvaldībām, kas labāk zina, kurā mājā kādā valodā runā cilvēki. Attiecīgi "izplatīt materiālus svešvalodā tieši konkrētām mājsaimniecībām, nevis bez skatīšanās visiem valsts iedzīvotājiem".

Tāpat Baltiņš komentēja savu nesenāko iekļaušanos Krievijas sankciju sarakstā un aizliegumu ieceļot valstī. Pēc viņa vārdiem, "šī vēsts viņam bijusi pārsteigums, kas gan viņa dzīvē neko diži nemainot, jo Krievijā neesot bijis jau gadus desmit un arī neesot plānojis turp doties". Pēc viņa domām, Krievijas lēmums liecina, ka Latvija konsekventi īsteno savu valodas politiku un nostiprina latviešu valodas pozīcijas.

Atzīmēsim, ka saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes 2017. gadā veiktajiem pētījumiem 60,8% Latvijas iedzīvotāju uzskata par savu dzimto valodu latviešu, 36% - krievu valodu un 3,2% - citas valodas.

2
Tagi:
Valsts valodas centrs, VVC, krievu valoda, latviešu valoda, vakcinācija, vakcīna, pandēmija, koronavīruss
Pēc temata
Kļūda vai draudi? Sociālās reklāmas tulkojums sūta krievus pie senčiem
Miljoniem eiro! Ušakovs pastāstīja, kur nonāk lielākie dīkstāves pabalsti Latvijā
Ušakovs: rīdzinieki drūzmējas rindās pēc apģērba, ignorējot vakcīnu
"Lai dzīvo mana tauta": latviešu zvaigznes vakcinācijas kampaņā

Latvijā uzstādīts vakcinācijas rekords: dienā tika sapotēti vairāk nekā 15 000 cilvēku

5
(atjaunots 12:42 08.05.2021)
Covid-1 vakcinācijas kampaņa Latvijā uzņem apgriezienus. Ceturtdien tika fiksēts līdz šīm lielākais vakcinēto cilvēku skaits.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik. Latvijas Nacionālais veselības dienests (NVD) ziņo par vakcinācijas rekordu Latvijā. Ceturtdien, 6. maijā, izdevās sapotēt 15 549 cilvēku, no tiem 3 307 neietilpa prioritārajās grupās, raksta Press.lv.

Līdz šim maksimālais savakcinēto cilvēku skaits fiksēts 28. aprīlī - 14 276 cilvēku.

6. maijā pirmo Covid-19 vakcīnas devu Latvijā saņēma 8 665 cilvēku, bet 6 810 cilvēku – otro devu. 74 cilvēkus vakcinēja ar preparātu Johnson & Johnson, kuram nepieciešama tikai viena deva.

Vakcinācija notika 464 ārstniecības iestādēs. Noslogotākas bija SIA "Veselibas centrs 4", SIA "Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca" un SIA "Vizuālā diagnostika".

​Ceturtdien Latvijā tika izlietotas 110 "AstraZeneca" vakcīnas pirmās devas un 3 184 šīs vakcīnas otrās devas, 2 167 "Moderna" vakcīnas pirmās devas un 1 560 šīs vakcīnas otrās devas, 6388. "Pfizer"/"BioNTech" ražotās vakcīnas pirmās devas un 2 066 šīs vakcīnas otrās devas.

No visiem ceturtdien sapotētājiem gandrīz trešdaļa— 5 104 — bijuši cilvēki vecumā virs 60 gadiem.

5
Tagi:
Nacionālais veselības dienests, vakcinācija, vakcīna, koronavīruss
Pēc temata
Katrs desmitais tests ir pozitīvs: Covid-19 saslimušo skaits pieaug
Mediķis pastāstīja, kā Covid-19 ilgtermiņa periodā "iedarbojas uz galvu"
Eiropas Savienībā sākas Covid-19 sertifikātu sistēmas testēšana
Nosaukta labākā Covid-19 vakcīna: atzīšanas kritēriji – "tumša bilde"