RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Spēles telefonā – tas ir kaitīgi? Psihiatre, medicīnas zinātņu doktore, atkarību no spēlēm speciāliste Nataļja Šemčuka pastāstīja radio Sputnik intervijā, ka viss nav tik viennozīmīgi.
Spēles telefonā, kuras neprasa īpašu koncentrēšanos un saspringšanu – tās pašas bumbiņas, kuras ir jāsaliek pa trim vienā rindā, – liekas vienkāršs laika kavēklis. Taču noteikts labums šajās spēlēs tomēr ir, uzskata psihiatre Nataļja Šemčuka.
"Bumbiņas ļauj atslābināties visām smadzeņu daļām. Mūsu smadzenes pašas izvēlas atslābināšanās veidus. Kāds šim nolūkam klausās klasisko mūziku (viens klausās Vāgneru, cits – Čaikovski, taču viņi abi atslābinās, lai gan mūzika ir dažāda), savukārt cits cilvēks teiks: kā tas var palīdzēt atslābināties?" atzīmēja radio Sputnik intervijā Nataļja Šemčuka.
Viņasprāt, ja cilvēks spēlē laiku pa laikam pēc darba, nevis tā vietā, tad šādā brīvā laika pavadīšanas veidā nav nekāda pamata raizēm – tā nav atkarība, bet gan vienkāršs atpūtas veids.
"Nedrīkst jaukt atslābinošas spēles ar atkarību no spēlēm. Ja cilvēks brauca metro – spēlēja, izgāja no metro – spēlē, atnāk mājās – atkal turpina, vai spēlē darba vietā – tā ir atkarība. Bet kad cilvēks ar kaut ko ir aizņemts 2-3 stundas brīvajā laikā, tajā nav nekādas atkarības," padalījās domās ar radio Sputnik Nataļja Šemčuka.
Viņa piebilda, ka nav nekā briesmīga, ja šādas spēles palīdz atbrīvoties no emocionālās, prāta un fiziskās spriedzes. Galvenais – lai tas netraucē cilvēka sociālajiem un darba pienākumiem, neaizstāj citas viņa dzīves jomas.
RĪGA, 18. janvāris — Sputnik. Kopš 15. janvāra Latvijā ir stājusies spēkā prasība uzrādīt negatīvu Covid-19 testu visiem, kuri iebrauc valstī, stāsta Mixnews.lv.
Nepieciešamais tests ir jāveic ne ātrāk kā 72 stundu laikā pirms ierašanās valstī. Tāpat aviopārvadātājam var uzrādīt ārsta izziņu, izziņu par antiķermenīšiem vai citu medicīnisku dokumentu, kas apstiprina – cilvēks nav inficēts. Pretējā gadījumā cilvēkam būs liegts iebraukt Latvijā.
Piektdien, 15. janvārī policisti, robežsargi un lidostas drošības dienests kopīgiem spēkiem pārbaudīja Rīgas starptautiskajā lidostā ieviesto noteikumu darbību.
Civilās aviācijas aģentūras sabiedrisko sakaru speciālists Aivis Vincevs pastāstīja, ka jau 15. janvārī vairākiem cilvēkiem nav ļauts iebraukt Latvijā. Viņš atzīmēja, ka precīzākas ziņas tiks sniegtas vēlāk, kad aviokompānijas apkopos savus datus. Tomēr pagaidām zināms, ka tādu gadījumu skaits nav liels.
Atgādināsim, ka Covid-19 analīzes nav jānodod bērniem līdz 11 gadu vecumam, personām, kas vakcinējušās no Covid-19, pārvadātāju darbiniekiem un apkalpojošajam personālam, jūrniekiem, kuri dodas reisā vai atgriežas mājās, tranzīta pasažieriem, kuri paliek lidostas tranzīta zonā, kā arī diplomātiskā korpusa pārstāvjiem.
Jāpiebilst, ka Pasaules Veselības organizācija ieteikusi valstīm nepieprasīt no iebraucējiem sertifikātus par Covid-19 vakcīnas saņemšanu, jo daudzās pasaules valstīs vakcīnas pieejamība ir ļoti ierobežota un to efektivitāte tiek pētīta.
RĪGA, 18. janvāris — Sputnik. Patlaban Bērnu slimnīcā ārstējas pieci bērni ar Covid-19, ārsti vērtē – viņu stāvoklis ir vidēji smags, stāsta Lsm.lv. Atzīmēts, ka bērni ir 5-9 gadus veci.
"Patlaban slimnīcā atrodas pieci pacienti, kuriem ir Covid-19, un jāsaka, ka slimības gaita ir smaga. Viņa nav kritiska, bet ir smaga," atzina Bērnu slimnīcas Bērnu slimību klīnikas vadītājas vietniece Jana Pavāre.
Ziņots, ka līdz šim Latvijā bērni Covid-19 pārslimojuši salīdzinoši viegli. Dažiem vairākus mēnešus pēc vīrusa saglabājās nogurums, apātija vai bija jūtamas kādas citas sekas, tomēr pati slimības gaita nebija smaga.
Taču aizvadītajā nedēļā Bērnu slimnīcas ārsti saskārušies ar to, ka vīruss bērnus var skart arī vidēji smagi, ietekmējot gan sirdi, gan ādu, gan gremošanas orgānus. Pavāre pastāstīja, ka viņiem visiem vīruss izsaucis organisma reakciju, kad bērna imūnsistēma savā ziņā sāk cīnīties pret viņu pašu. Pirms inficēšanās nekādi simptomi, kas varētu savlaicīgi apstiprināt slimības datus, nebija konstatēti.
Bērnu slimnīcas pārstāve paskaidroja, ka patlaban visiem bērniem vajadzīga stacionāra palīdzība, ārstēšanā iesaistīti vairāki speciālisti, kuri pastāvīgi kontrolē mazo pacientu pašsajūtu. Tāpat nepieciešama medikamentu pastāvīga korekcija, lai nomierinātu imūnsistēmas reakciju uz vīrusu.