Latviešu lentīte

"Mūs sargā ugunskrusts": Twitter pajokoja par to, kāpēc latvieši neslimo ar Covid-19

63
(atjaunots 08:59 22.09.2020)
Sociālo tīklu lietotāji atkal apsmēja Saeimas deputātu no Nacionālās apvienības Jāni Dombravu – šoreiz komentētāji nolēma palīdzēt viņam rast atbildi uz jautājumu, kāpēc Latvijas iedzīvotājiem izdevies izvairīties no nopietna saslimušo skaita ar jauno koronavīrusu.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. Deputāts Jānis Dombrava nepārstāj dalīties ar sabiedrību savās domās un prātojumos par jaunākajiem notikumiem. Šoreiz viņa uzmanību piesaistīja televīzijas sižets par to, kā Latvijas zinātnieki nodarbojas ar Latvijas koronavīrusa pacientu bioloģisko materiālu izpēti.

Virusologi meklē atbildes uz jautājumiem par to, kāpēc kāds pārnes slimību vieglāk, pēta antivielu klātbūtni un veidošanos, kā arī iespēju saslimt atkārtoti. Izpētītie materiāli, iespējams, palīdzēs zinātniekiem saprast arī to, kāpēc Latvijā saslimušo cilvēku ir mazāk, nekā kaimiņvalstīs.

Acīmredzot, gūstot iedvesmu no ziņām par zinātni, deputāts Jānis Dombrava nepalaida garām iespēju uzsvērt šī darba svarīgumu, jo latviešu bioloģiskais materiāls, iespējams, palīdzēs glābt pasauli.

"Mums ir jāturpina darbs, lai saprastu, kāpēc latvieši ir salīdzinoši imūni pret Covid-19 vīrusu. Šī informācija var palīdzēt visai pasaulei," ar lepnumu uzrakstīja Twitter Jānis Dombrava.

​Tiesa, sociālo tīklu lietotāji apšauba to, ka latviešu imunitāte pret jauno koronavīrusu ir saistīta ar kaut kādu ģenētisku īpatnību, un nolēma "pateikt priekšā" Jānim Dombravam citus šīs parādības skaidrojumus.

Sākumā komentētāji izteicās nopietnā manierē, piedāvājot savas versijas.

"Izteikšu minējumu. Latviešu imunitāte pret Covid-19 varētu būt saistīta ar iedzīvotāju blīvumu - iedzīvotāju skaits uz kvadrātkilometru," izdarīja acīmredzamu secinājumu lietotājs kastanis247.

​Tomēr pēc tam ar Jāņa Dombravas tvītu padalījās žurnāliste Inese Liepiņa, un ziņas par zinātni pārvērtās sarkastiskā diskusijā par to, kāpēc Latvijas iedzīvotāji gandrīz neslimo ar Covid-19.

"Mans variants ir, ka mūs sargā ugunskrusts. Kā jums šķiet?" joka un provokāciju manierē uzrakstīja Inese Liepiņa.

​Savukārt Māris Ūdris piedāvāja pat vizualizāciju – DNS ķēdi ar ugunskrustiem.

"Vienam no latviešu imunitātes iemesliem ir krievisks uzvārds, ak vai," izteica pieņēmumu ekonomists Pēteris Strautiņš.

​"Garumzīmes," izdeva savu versiju žurnālists Maiks Koljērs.

​"Gaidīšana pie ārdurvju (virs kuras karājas kadiķa zars, protams) "actiņas", kamēr kaimiņš pazūd no kāpņutelpas," uzrakstīja Ance Tarvida.

​"Bērza sula, rapš'bildes, "Zelta rudens", sāls uz ielām (kā arī bļitkošana vai viedoklis par to) - katram gada laikam," atzīmē Magnus Hammersons.

​"Karogu brauciens," lakoniski atbild Gundars Zaburdajevs.

​"Lāpu gājiens!" neatpaliek no nacionālpatriotiskās tematikas Harijs Tērauds.

​"LR Satversmes preambula. Vīruss neies jokot ar "latviešu nācijas negrozāmo valstsgribu" un "latvisko dzīvesziņu"," piebilst Igors Kasjanovs.

​"Saule, pērkons, Daugava," paziņo Agnese Logina.

​"Sēdēšana uz zemes pēc pirmā pērkona, sklandrauši reizi piecgadē, kā arī galvenais, lai kājas būtu siltas," sniedz savu skaidrojumu lietotājs Sisyphus.

​Atzīmēsim, ka pasaules sabiedrība patiešām augsti vērtē Latvijas panākumus cīņā ar globālo Covid-19 pandēmiju. Ārzemju presē īpaši tika uzsvērtas valdības apņēmības pilnās darbības saslimstības izplatības sākumposmā.

Tā, intervijā britu izdevumam Daily Telegraph premjers Krišjānis Kariņš uzsvēra, ka Latvijas sasniegumi cīņā ar Covid-19 skaidrojami ar virkni sagatavošanās pasākumu vēl pirms pirmā vīrusa nāves gadījuma, kā arī ar to, ka kopš paša sākuma Latvijas iedzīvotāji ieklausījās epidemiologu viedoklī.

"Viņi ir tie, kas sniedz padomus, un mēs viņus klausām," uzsvēra premjers.

63
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
ANO galvenajā mītnē atklās fotoizstādi par Krievijas ārstu ciņu ar Covid-19
PVO: pasaulē reģistrēts Covid-19 saslimstības rekords vienas diennakts laikā
Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti
Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka
Kirils Višinskis

Latvijai ir jāpilda likums: Višinskis nosodīja žurnālistu vajāšanu

10
(atjaunots 16:35 27.01.2021)
Nekur citur Eiropā, tikai Latvijā un Igaunijā žurnālistus cenšas saukt pie kriminālatbildības par sadarbību ar Sputnik – tas liecina par aizspriedumainu attieksmi pret Krieviju.

RĪGA, 27. janvāris – Sputnik. Krievijas prezidenta Cilvēktiesību padomes loceklis, mediju grupas "Rossija segodņa" izpilddirektors Kirils Višinskis un no amerikāņu cietuma atbrīvotā Krievijas pilsone, Sabiedriskās palātas locekle Marija Butina organizēja individuālos piketus pie Latvijas vēstniecības Maskavā, protestējot pret Krievijas mediju darbinieku vajāšanu Latvijā un Baltijas valstīs.

"Latvijā tiek rupji pārkāptas ne tikai mūsu kolēģu – žurnālistu, bet arī mūsu tautiešu tiesības. Šiem cilvēkiem aizliedz strādāt tur, kur viņi uzskata par vajadzīgu, pārkāpjot žurnālista galveno noteikumu – iespēju izvēlēties redakciju, kas atbilst viņa iekšējai pārliecībai," Višinskis uzsvēra piketa laikā.

Žurnālists norādīja: Latvijai, kas tagad svin sava neatkarības statusa juridisko atzīšanu, ir jāievēro llikums.

"To, ka Latvijā manipulē ar tādiem jēdzieniem, kā Eiropas sankcijas, esam fiksējuši ne tikai mēs, ne tikai Krievijas ĀM, bet arī organizācija, ko grūti turēt aizdomās par simpātijām pret mūsu valsti, – "Reportieri bez robežām". Tā nāca klajā ar speciālu paziņojumu par represijām, ko Latvija izmanto pret mūsu žurnālistiem un krievvalodīgajiem medijiem," atgādināja Višinskis.

Viņš uzsvēra, ka tādas darbības pret Sputnik žurnālistiem izrādījušās iespējamas tikai Latvijā un Igaunijā.

"Nevienā citā Eiropas valstī mūsu žurnālistus necenšas saukt pie kriminālatbildības pēc tāda sadomāta iegansta. Tas liecina, ka Baltijā valda aizspriedumi ne tikai pret Krieviju, bet arī pret Krievijas tautiešiem," secināja Višinskis.

Decembra sākumā Latvijā tika aizturēti žurnālisti, kas cita starpā sadarbojas ar portāliem Baltnews un Sputnik Latvija. Viņus nopratināja un atlaida pret parakstu par neizbraukšanu no valsts un informācijas neizpaušanu. Viņiem izvirzītas apsūdzības saskaņā ar pantu par ES sankciju režīma pārkāpumu, kas paredz sodu no naudas soda līdz brīvības atņemšanai. Sputnik Latvija un Baltnews ir saistīti ar starptautisko ziņu aģentūru "Rossija segodņa", kuras vadītājs Dmitrijs Kiseļovs iekļauts ES sankciju sarakstā. Sankcijas ir individuālas un nevar attiekties uz visiem, kas sadarbojas ar holdingu.

Krievijas ĀM nosauca situāciju par demokrātiskās sabiedrības pamatu – mediju un viedokļu brīvības – pārkāpumu skandalozu gadījumu. Resors atzīmēja, ka Latvijas varasiestāžu soda akcija neatstāj ne mazākās šaubas par safabricēto apsūdzību rusofobo zemtekstu.

Латвия должна уважать закон: Вышинский осудил преследование русских журналистов
10
Tagi:
Kirils Višinskis, žurnālistu vajāšana
Pēc temata
"Izņēma visu, ko varēja": Jakovļevs pastāstīja par kratīšanu, apsūdzībām un VDD mērķiem
"Sāka īstu vajāšanu": Alla Berezovska pastāstīja par kratīšanu un aizturēšanu
Krievija aizsargās žurnālistus: Butina pastāstīja par kampaņu #Своихнебросаем
"Nelikt mieru pārkāpējam": Lavrovs par krievu žurnālistu aizstāvēšanu Latvijā
Eiro

"Bēdziet no valsts!" Gobzems vērsies pie uzņēmējiem

39
(atjaunots 12:29 27.01.2021)
Kamdēļ likvidēt uzņēmumus, ja tos var vienkārši atņemt. Nevainojamu reputāciju var sabojāt, vienu reizi aizejot uz naktsklubu ar meitenēm, - uzņēmējus brīdināja deputāts Aldis Gobzems.

RĪGA, 27. janvāris — Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Saeima pirmajā lasījumā apstiprinājusi grozījumus Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā. Pēc šī soļa parlamenta deputāts Aldis Gobzems publicēja savā lapā Facebook ziņu uzņēmējiem, kurā ieteica slēgt biznesu Latvijā.

"Vienotības valdība grasās atņemt kapitāla daļas vai akcijas, ja Jums, uzņēmēji, viņu (Vienotības) ieskatā nebūs nevainojama reputācija (pirmā bilde no likumprojekta). Jau pirmajā lasījumā ir gatavs. To reputāciju droši vien vērtēs tie pie varas esošie ar kriminālprocesiem vai tie, kurus šos pirmos piesedz," stāsta deputāts.

Deputāts demonstrēja grozījuma tekstu: "Ja uzraudzības un kontroles institūcija konstatē likuma subjekta patiesā labuma guvēja neatbilstību šā panta pirmās daļas prasībām, tā pieņem lēmumu uzdot attiecīgajam likuma subjekta patiesajam labuma guvējam vai personai, ar kuras starpniecību minētais likuma subjekta patiesais labuma guvējs īstoeno kontroli, noteiktā termiņā novērst konkrēto neatbilstību, tostarp atsavināt attiecīgās nozīmīgu vai kontrolējošu līdzdalību nodrošinošās kapitāla daļas vai akcijas.

Pants (..) paredz iespēju atsavināt likuma subjekta patiesajam labuma guvējam kapitāla daļas vai akcijas ne tikai Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas (ES) 2015/849 paredzētajā gadījumā, nepieļaujot sodītu personu ienākšanu un darbību tirgū, bet arī gadījumā, kad patiesā labuma guvējs neatbilst nevainojamas reputācijas kritērijam.

"Man nav ilūziju. Es domāju, ka šis ir turpinājums "labi iesāktām lietām pagātnē". Kamdēļ likvidēt uzņēmumus, ja tos var vienkārši atņemt. Nevainojamu reputāciju, nevis vienkārši reputāciju, bet nevainojamu, respektīvi, vienreiz uz deju klubu ar meitenēm stringos un .... paliec ar pliku pakaļu," raksta politiķis.

Viņš ieteica atjaunot viduslaikos plaši pielietoto nevainības pārbaudes praksi. "Iesaku Vienotības valdībai, Kariņam un visiem šiem komunistiem ņemt un izlasīt šo grāmatu (otra bilde) - Directorium Inquisitorum. Laba doma ir smelties šajā grāmatā iedvesmu. Judinam no Vienotības vai FIDa vadītājai Znotiņai īpaši patiks. Tā sakot - katras FIDa darbinieces plauktiņā varētu noderēt," norādīja deputāts un advokāts Gobzems.

Savu publikāciju viņs noslēdza at ieteikumu biznesam: "Bet Jūs, uzņēmēji, bēdziet! Kamēr ir Vienotība, bēdziet! TAGAD! Jums visu plāno atņemt. Jo Jums nav nevainojama reputācija, kuru Jums vērtēs Vienotība. Lai atņemtu pēdējo."

Atgādināsim, ka iepriekš Finanšu izlūkošanas dienesta pārstāvji tiesnešiem organizētā seminārā paziņoja, ka ar noziedzīgu kapitālu legalizāciju saistītiem procesiem nevajag piesaistīt pārlieku daudz liecinieku, un pašiem procesiem jānorit maksimāli ātri.

Grozījumus, ko pieminēja Gobzems, pirms balsojuma Saeimā mēģināja apstrīdēt tikai daži opozīcijas deputāti. Nospiedošs vairākums tos atbalstīja un apstiprināja likumprojekta izskatīšanu steidzamā kārtībā. Otrajam, galīgajam likumprojekta lasījumam jānotiek februārī.

39
Tagi:
Aldis Gobzems, Saeima
Pēc temata
Bankā pat svīst ir bīstami: katru klientu tur aizdomās
Kas atbildēs par "sarkano teroru"? Advokāte pastāstīja, kas notiek ar bankām Latvijā
Nevajag daudz liecinieku un ekspertīžu: Latvijā grib ātri tiesāt par naudas atmazgāšanu
Latvija soda investorus! Juristi pieprasa apturēt Finanšu izlūkošanas dienesta patvaļu