Rīgas domes vēlēšanas

Balsis būs jāskaita vēlreiz: tiesa atlikusi Rīgas domes apstiprināšanu

38
(atjaunots 11:12 15.09.2020)
Administratīvā apgabala tiesa pieņēmusi lēmumu, ar ko daļēji apmierināta apvienības "Jaunā saskaņa" sūdzība par Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu rezultātiem. Biļetenus trijos vēlēšanu iecirkņos nāksies pārskaitīt.

RĪGA, 15. septembris — Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Administratīvā tiesa pieņēmusi lēmumu atsaukt Centrālās vēlēšanu komisijas nolēmumu un nodrošināt balsu pārskaitīšanu trijos vēlēšanu iecirkņos Rīgā: 74., 97. un 144. iecirknī. Šajos iecirkņos tiks ņemtas vērā balsis aploksnēs, kas agrāk tika atzītas par nederīgām, jo nebija apzīmogotas. Tiesa noraidījusi apvienības "Jaunā saskaņa" prasības pārējo daļu, kurā lūgts uz šī pamata anulēt vēlēšanas un noteikt jaunu balsojumu.

Iepriekš CVK noraidīja "Jaunās saskaņas", partijas "Alternatīva", Latvijas Krievu savienības un divu partijas "Saskaņa" kandidātu sūdzības. Visi četri politiskie spēki pārsūdzēja CVK lēmumu tiesā. Pirmā sūdzību iesniedza "Jaunā saskaņa".

Atgādināsim, ka 144. vēlēšanu iecirknī tika fiksēti 419 neapzīmogotas biļetenu aploknes, 81. iecirknī – 208 aploksnes. Tās tika atzītas par nederīgām. 74. vēlēšanu iecirknī 34 vēlētāji saņēma aploksnes bez zīmogiem. Patlaban jautājumā par pārkāpumiem balsošanas procedūrā pārbaudi veic Valsts drošības dienests.

Jau šodien notiks CVK sapulce, lai nolemtu, kad tiks pārskaitītas balsis tiesas lēmumā iekļautajos iecirkņos. Balsis pārskaitīs Rīgas vēlēšanu komisija, procesam jānotiek tuvākajā laikā, atzīmēja CVK pārstāvji.

Plānots, ka balsu skaitīšana būs atklāta. Tajā piedalīsies novērotāji, ļauts piedalīties arī preses pārstāvjiem.

"Jaunās saskaņas" pārstāvis Jānis Kuzins, komentējot tiesas lēmumu, atzīmēja, ka balsis jāpārskaita tiešsaistes režīmā, pielietojot videonovērošanu un tiesībsargājošo iestāžu darbinieku klātbūtnē. Pēc viņa domām, vēlēšanu komisijas locekļiem, kuri pieļāvuši kļūdas iecirkņos, nav tiesību piedalīties balsu atkārtotā skaitīšanā, kamēr rit VDD kriminālprocesi.

Lēmumu par pārējo partiju iesniegtajām sūdzībām tiesa plāno pasludināt šodien, tāpat CVK plāno pieņemt galīgo lēmumu par balsu atkārtotas skaitīšanas dienu.

Rīgas vēlēšanu komisijas vadītājs Juris Kokins uzskata, ka tiesas lēmums ir taisnīgs. Pēc viņa domām, pat vēlēšanu iecirkņos varēja atgadīties tā, ka cilvēki kaut ko palaiduši garām pārlieku lielās slodzes dēļ.

CVK pārstāve Laura Zaharova atzīmēja, ka iecirkņos, kur tiks pārskaitīti biļeteni, balsošana ritēja aptuveni proporcionāli kopējam rezultātam. Tāpēc, viņasprāt, vēlēšanu rezultāti pēc balsu atkārtotas skaitīšanas diezin vai mainīsies. Tomēr iespējamas izmaiņas kanditātu izvietojumā partiju sarakstos.

38
Tagi:
vēlēšanas, Rīgas dome
Pēc temata
Vai jaunās varas laikos Rīga svinēs Uzvaras dienu un kur 16. martā ies leģionāri
Kuzmins: Latvijas Krievu savienība neatteiksies no vēlētāju dzimtās valodas
LKS pie pārrunu galda ar Nacionālo apvienību: kā strādās jaunā Rīgas dome
Rajevskis par "Saskaņas" krīzi: cilvēkiem apnicis balsot par mūžīgo opozīciju

Pāvela Rebenoka slepkavas runāja krieviski un nozaga dārgus pulksteņus

11
(atjaunots 17:30 21.09.2020)
Advokātu Pāvelu Rebenoku nogalināja trīs melnā apģērbā tērpušies vīrieši, kuri atnāca pie viņa mājās bez ieročiem, pastāstīja Valsts policijā.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Advokāta Pāvela Rebenoka slepkavības lietas izmeklētājs Armands Ruks pastāstīja notikušā detaļas preses konferencē.

Rebenoks tika nogalināts savās mājās aizritējušajās brīvdienās. Sakarā ar šī nozieguma faktu tika ierosināta lieta pēc Krimināllikuma 117. panta – par slepkavību, ja tā ir saistīta ar aplaupīšanu. Taču jurists Mārtiņš Krieķis apgalvo, ka par slepkavības iemeslu kļuva elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) jautājumi. Krieķis apsolīja samaksāt 20 tūkstošus eiro par informāciju par slepkavām.

Ruks pastāstīja žurnālistiem, ka mājā nozieguma laikā atradies arī Rebenoka biznesa partneris Ingus Balandins, kurš ir guvis smagas traumas.

Slepkavas bijuši trīs sportiskas miesas būves vīrieši, divi – aptuveni 175 cm augumā, viens bija virs 180 cm augumā. Viņi visi bija tērpušies melnās drēbēs, viņu sejas aizsedza maskas. Savā starpā viņi sarunājās krievu valodā. Ruks noliedza informāciju par to, ka slepkavas mājā ielaidis pats Rebenoks: pēc viņa sacītā, viņi iegājuši mājā no pagalma puses.

Izmeklētājs atsevišķi atzīmēja ka laupītājiem nebija līdzi speciāli līdzi paņemti ieroči, piemēram, pistole. Rebenoku sasēja ar vadu, savukārt slepkavības ieroča kārtā tika izmantots dēlis, kas tika izlauzts no terases. Vēlāk tā tika atrasta 200 metru attālumā no mājas.

Tika nozagtas dārglietas un dārgu pulksteņu kolekcija. Precīza summa pagaidām nav zināma.

Tāpat Ruks paziņoja, ka māja nebija aprīkota ar novērošanas kamerām, savukārt signalizāciju mājas saimnieki ieslēdza reti, tikai gadījumos, kad devās prom uz ilgāku laiku. Šoreiz tā nebija ieslēgta. Viņš aicināja visus rūpēties par sava mājokļa drošību.

Iepriekš Valsts policijā paziņoja, ka izskata arī versiju par slepkavību, kas saistīta ar nelaiķa profesionālo darbību.

IeM vadītājs Sandis Ģirģens atzīmēja, ka pēdējo gadu laikā Latvijā šī ir jau trešā advokāta slepkavība, tādēļ ir jāizdara viss, lai Latvijā neatgriežas 90. gadu metodes. Šī nozieguma atklāšana kļūs par tiesībsargājošo iestāžu profesionālisma pārbaudi.

Ik gadu Latvijā tiek aplaupītas 20-28 mājas, taču aplaupīšanas ar slepkavībām notiek reti, atgādināja Valsts policijas priekšnieka v.i. Juris Šulte.

11
Tagi:
slepkavība, policija
Pēc temata
Lai Latvijā neatgriežas 90. gadu metodes: ministrs komentēja advokāta Rebenoka slepkavību
Ieva Jaunzeme

Paši sevi apzogat: VID vadītāja iesaka meklēt normālus darba devējus

2
(atjaunots 17:24 21.09.2020)
Tie, kam algu izsniedz "aploksnēs", vidēji slimības lapas pabalstos saņem par 400 eiro mazāk, nekā tie, kas maksā sociālās iemaksas, pastāstīja VID direktore.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. "Aplokšņu" algu līmenis Latvijā joprojām paliek liels, tādēļ valsts ievāc par 17% – par 600 tūkstošiem eiro – mazāk darbaspēka nodokļos, nekā varētu, pastāstīja Latvijas Radio intervijā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme. Šeit tiek ņemti vērā ienākumu nodoklis un sociālās apdrošināšanas iemaksas.

VID mēra nodokļu plaisu jau septiņu gadus. Pakāpeniski tā samazinās, taču ļoti lēni.

"Mēs esam nedaudz iestiguši 17%. Protams, ir samazinājums par procentdaļām, bet mēs netiekam vismaz līdz 16%," pastāstīja VID vadītāja.

Pēc Jaunzemes teiktā, tas skaidrojams ar vairākiem faktoriem: makroekonomisko situāciju valstī, nodokļu nomaksas kultūru, nodokļu sistēmas īpatnībām.

"Attiecībā uz valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu liela loma ir tieši nodokļu samaksas kultūrai valstī. (…) Ja par citām iemaksām varētu teikt – kā tad tās tiek izmantotas, mēs neuzticamies un tāpēc mēs nemaksājam –, tad sociālās apdrošināšanas iemaksas katrs cilvēks maksā sev," pastāstīja VID ģenerāldirektore.

Saskaņā ar VID aprēķiniem, iedzīvotāji, kuriem alga nāk "aploksnēs", vidēji slimības lapas pabalstos saņem par 400 eiro mazāk, nekā pārējie darbinieki.

"Tas nozīmē, ka cilvēks te un tagad sevi apzog, vienojoties ar darba devēju. Par "māmiņalgām" ir tieši tāda pati korelācija.

Ja cilvēks saka, ka nav citas izejas, es varu pateikt – ir Latvijā pietiekams skaits ļoti normālu darba devēju, kuriem pat prātā nenāk kaut ko tādu darīt," piebilda ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore.

Viena no nozarēm, kur situācija ir uzlabojusies, ir celtniecība, kur tika noslēgta ģenerālā vienošanās par minimālās algas palielināšanu. Pēc Jaunzemes domām, šāda vienošanās ir nepieciešama arī sabiedriskās ēdināšanas nozarē.

Tāpat VID mēra plaisu pievienotās vērtības nodokļa nomaksā, un šeit situācija ir ievērojami uzlabojusies – tā sarukusi no 30% pirms septiņiem gadiem līdz 9%, un tas ir vidējais rādītājs Eiropas Savienībā. Tas nozīmē, ka arvien mazāk uzņēmēju izvairās no PVN nomaksas. Pēc Jaunzemes sacītā, ar šādu rezultātu var lepoties.

2
Tagi:
nodokļi, Valsts ieņēmumu dienests
Pēc temata
Par nodokļu reformu: sociālā nodeva 5%, akcīžu celšana, neapliekamais minimums 350 eiro
Kur ņemt naudu jaunām nodevām: ierosināts ierobežot nodokļu pieaugumu mazajām saimniecībām
Reirs pastāstīja, kāda būs nekustamā nodokļa likme pēc kadastra reformas
Jauno nodokļu kanibāliskā loģika: kā iznīcināt mikrouzņēmumus