Электропоезд на станции Рига-пассажирская

Nelatvisks un dārgs: Latvijā vāc parakstus pret "Pasažieru vilciena" rebrendingu

37
(atjaunots 10:43 15.09.2020)
Lai saglabātu uzņēmuma "Pasažieru vilciens" latvisko identitāti ir labāk jāstrādā, nevis jāpārdēvē tas "VIVI Latvija", uzskata iniciatīvas "Par "Pasažieru vilciens" zīmola saglabāšanu".

RĪGA, 13. septembris – Sputnik. Uzņēmumu "Pasažieru vilciens" grasās pārdēvēt par "VIVI Latvija". Šis rebrendings var izmaksāt no dažiem desmitiem tūkstošiem līdz 100 tūkstošiem eiro.

Ziņa par kompānijas rebrendingu jau ir pāršalkusi sociālo tīklu Latvijas segmentu. Lietotāji asi kritizē šo ieceri un pie reizes atgādināja uzņēmumam tā grēkus.

Bet tagad Latvijā sabiedrības iniciatīvu portālā Manabalss.lv startēja parakstu vākšana par zīmola "Pasažieru vilciens" saglabāšanu. Par iniciatīvas autoru kļuva Artūrs Ikvilds. Viņš plāno savākt parakstus un iesniegt tos Satiksmes ministrijai.

Iniciatīvas aprakstā Ikvilds paziņo, ka "Pasažieru vilciens" ir svarīgs Latvijas uzņēmums, un šīs kompānijas nosaukuma maiņa bez plašām diskusijām ir nepieļaujama.

Turklāt viņš uzsver, ka jaunais nosaukums "VIVI Latvija" ir "ļoti neizteiksmīgs, nelatvisks, valsts uzņēmumam nepiedienīgs nosaukums". Kā tas notika arī ar "Lattelecom" pārdēvēšanu par "tet", atzīmē Ikvilds.

Pie tam Ikvilds runā par dārgajām šī rebrendinga sekām – jauns darbinieku formastērps, vizītkartes, veidlapas, mājaslapas dizains un citas lietas.

Tāpat iniciatīvas autors raksta, ka nosaukuma maiņas nepieciešamība tiek attaisnota ar uzņēmuma slikto reputāciju, kas saistīta ar vilcienu iepirkumu. Taču, pēc viņa domām, vienkāršāk būtu izlabot reputāciju, nekā tērēt simtiem tūkstošu eiro nosaukuma maiņai.

"Nauda ir jātērē nevis nosaukuma maiņā, bet gan uzņēmuma pārvaldības un sniegto pakalpojumu kvalitātes uzlabošanai. Tikai tā ir iespējams celt uzņēmuma vērtību sabiedrības acīs. Dārgs rebrendings jeb zīmola atjaunošana šo mērķi pienācīgi nesasniegs," vēsta Ikvilds.

Tāpat viņš dalās aizdomās attiecībā uz to, ka nosaukuma maiņa uz "VIVI Latvija" "ir plāns, kā no uzņēmuma izvilkt kārtējos pārspīlētos izdevumus par labu kādiem ieinteresētajiem".

"Sabiedrības interesēs ir gan saglabāt uzņēmuma latvisko identitāti, gan nepieļaut valsts (tautas) uzņēmuma finanšu šķērdēšanu nejēdzīgos pasākumos," noslēdz iniciatīvas autors.

Atgādināsim, ka pērnā gada 16. aprīlī tika izsludināts konkurss "Pasažieru vilciena" jaunā zīmola izveidei. Tas noslēdzās 24. maijā. Galu galā to izstrādāja kompānija "Dizaina studija TEIKA". Valsts ieņēmumu dienesta dati liecina, ka uzņēmumam konkursa laikā un līguma noslēgšanas brīdī bija nodokļu parādi – 2019. gada maijā tie sasniedza 10 tūkstošus eiro.

Par slikto reputāciju

Runājot par "sliktu uzņēmuma reputāciju, kas radusies vilcienu iepirkumu dēļ", tad te runa ir par līguma noslēgšanu starp uzņēmumu "Pasažieru vilciens" un kompāniju ŠKODA Vagonda par 32 jaunu elektrovilcienu piegādi 256 miljonu eiro vērtībā, kura notika aptuveni pirms gada.

Avanss – ap 30 miljoniem – tika samaksāt. Ar to tika pielikts punkts desmitgadēm ievilktajā skandalozajā iepirkumu procesā. Faktiski tas nozīmē, ka 2023. gadā tiks nomainīti visi pasažieru elektrovilcieni, savukārt šobrīd Latvijai ir palikuši 26 ejoši RVR rūpnīcas elektrovilcieni.

Tiesa, kā kļuva zināms "Nekā personīga", jauno vilcienu ražošana vēl nav uzsākta, lai gan bija jāstartē jau augustā. Nav apstiprināts arī vilcienu tehniskais projekts, kuru "Pasažieru vilciens" izstrādāja kopā ar Čehijas uzņēmumu.

Škoda Vagonka pārstāvis Ivo Gurņaks skaidroja aizkavēšanos ar koronavīrusu un solīja, ka viss būs gatavs, lai gan ar nokavējumu. Savukārt "Pasažieru vilciena" valdes priekšsēdētājs Rodžers Jānis Grigulis pateica žurnālistiem, ka tie ir iekšējie termiņi un tie var tikt bīdīti, savukārt vilcienu piegādes termiņš paliek nemainīgs – 2022. gada maijs.

37
Pēc temata
Jaunu Krievijā ražotu dzinēju vietā Latvijai nāksies iepirkt veselus dīzeļvilcienus
Bēdīgā stāvoklī: Latvijas satiksmes ministrs apmeklēja pasažieru vilcienu depo
Latvija atteikusies no Krievijas dīzeļvilcienu iepirkuma
Artis Pabriks

"Amerikāņi mums neprasa pat pusi no tā": Artis Pabriks "uzbraucis" bankām

19
(atjaunots 18:33 23.09.2020)
Latvijas aizsardzības ministrs pēkšņi norūpējies par valsts finanšu sektora problēmu un pieprasīja pārtraukt spiedienu, ko jūt banku iebiedētie klienti.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Sarežģītais stāvoklis Latvijas finanšu sektorā, kas radies banku sistēmas "kapitālremonta" rezultātā, šķiet, satraucis ne tikai nozares speciālistus, bet arī varas pārstāvjus.

Piemēram, aizsardzības ministrs Artis Pabriks asi kritizēja banku nesamērīgās prasības.

"Ir pēdējais laiks visiem atzīt, ka prasības banku klientiem ir pārmērīgas un nesaprātīgas. Ieviestas, aizsedzoties ar drošības jautājumiem," Pabriks ar sašutumu klāstīja savā lapā Twitter.

​Tomēr sociālo tīklu lietotāji Pabrika aizbildniecisko žestu novērtēja atšķirīgi – daži atbalstīja politiķa sašutumu cits ironiski atzīmēja, ka bez nopietniem valdības lēmumiem tie ir tikai tukši vārdi.

"Starp citu, šo prasību tiešās sekas ir lielas sabiedrības daļas iedzīšana ātro kredītu lamatās un ātro kredītu nozares uzplaukums kā tāds. Jo, kad pēkšņi banka nekreditē vairs pat gludekļa iegādi – ko gan cilvēkam iesākt?" bija sašutis pazīstamais reklāmas speciālists Ēriks Stendzenieks.

​Viens no komentētājiem atgādināja, ka kredītu trūkuma dēļ reģionos nav iespējams izdzīvot.

"Tieši tā! Bankas reģionos nefinansē ne mājokļa rekonstrukcijas, ne jaunas būvniecības, tikai iegādi, vēl pie tam banka, kuru mēs visi Latvija kopīgi pēdējo izglābām! Kā reģionos dzīvot? Viens ceļš – uz Rīgu... ļoti skumji..." konstatēja Edgars Kaļva.

​"Neticu, ka jūs pats pēkšņi tā izdomājāt, izklausās pēc partijas sponsoru lūguma," politiķi par spēlēm aizdomās tur Misters Futbols.

​"Un kas ir vainīgs? MK un Saeima! Skatoties budžetu, sapratāt, ka nauda garām iet, jo LV iedzīvotāji kontus atvēra LT un EE? Regulējumu vajadzēja, bet kā parasti Latvijā notiek - pārspīlēja ar īstenošanu," ironizēja rilekta.

​"Un banku lobijs , kas ierobežo skaidru naudu, tikpat nesamērīgs un nelikumīgs," autoru atbalstīja lasītājs ar lietotājvārdu "Patiesība ir tur ārā".

​Komentētāji droši kritizēja politiķi par bezdarbību.

"Teica Artis, pamostoties rapšu laukā, kas bija viņa partijas biedru a/parts..." atgādināja Juris Lipsnis.

​"Kapteinis Acīmredzamais no miesas un asinīm," sarkastiski konstatēja cits komentētājs.

​"Es to atzinu pirms gada. Visi atzīs, un? Dzīvos ar atziņu? It kā jau tāpēc ir Saeima un valdība, lai ar atziņām kaut ko arī iesāktu," neapmierināts atzīmēja Kaspars.

​"Vai kāds vēl atceras "pelēko sarakstu" un Krišjāņa Kariņa satraukumu par LV iekļaušanu tajā?" ar izsmieklu apjautājās Arvis Villa.

​"Amerikāņi mums neprasa pat pusi no tā ko paši sadaram, mazohistiski šaujot sev visās iespējamās vietās," uz pārmetumu attrauca aizsardzības ministrs.

​Atgādināsim, ka Latvijā pilnā sparā rit finanšu sektora "kapitālremonts" ar mērķi novērst noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu. Tas sākās 2018. gadā, kad komisijas Moneyval eksperti publicēja ziņojumu par pārkāpumiem Latvijas finanšu sektorā un norādīja: ja valsts nelabosies, tā nokļūs "pelēkajā sarakstā", kas ļoti negatīvi ietekmēs tās ekonomiku.

Represiju giljotīna sāka darbu pilnā sparā, taču kontrolējošās struktūras pieprasa aizvien jaunus upurus. Ārvalstnieki jau ir aizgājuši, tāpēc bez darba palikušie finanšu uzraugi sāka bloķēt vietējo uzņēmēju un vienkāršu iedzīvotāju kontus.

19
Tagi:
Artis Pabriks, bankas, Latvija
Pēc temata
Simtiem dosjē lappušu: kā pārbauda ABLV noguldītājus un vai viņiem atgriezīs naudu
Atlaižu nebūs: bankas nav gatavas atbalstīt uzņēmējus no Baltkrievijas
"Apvaino godprātīgu Latvijas pilsoni": ārste šokēta par bankas lēmumu bloķēt karti
"Bīstamā Kuba": SEB banka pieprasīja paskaidrojumus latvietei par 20 eiro maksājumu
Armens Gasparjans

Gaidāmas atklāsmes: Gasparjans pasmējās par britu projektu 9. Maija pētīšanai Latvijā

14
(atjaunots 18:20 23.09.2020)
Latvijas valdība pieticīgi noklusēja, ka viņiem ir 16. marts – daudz nopietnāks objekts britu zinātnieku pētījumiem. Tur viņiem būtu brīvas rokas fantāzijai un savdabīgai mitoloģijai.

RĪGA, 23. septembris – Sputnik. Londonas Universitātes koledžas Slāvu un un Austrumeiropas pētījumu skola (SSEES, University College London) uzaicinājusi Latvijas iedzīvotājus piedalīties projektā "Padomju mitoloģija atceres pasākumos un rituālos mūsdienu Latvijā".

Paskaidrots, ka pētījuma galvenais mērķis ir noskaidrot Latvijas iedzīvotāju viedokli par padomju pagātni, kā arī savākt informāciju par viņu atmiņām un piedalīšanos ar padomju mantojumu saistītajos mūsdienu sociālajos rituālos un piemiņas praksēs". Potenciālos respondentus brīdina par vēlmi saņemt atbildes uz jautājumiem par personisko emocionālo saikni ar Uzvaras dienas svētkiem (9. maiju), kā arī attieksmi pret padomju pagātni un padomju mītiem.

KF Izmeklēšanas komitejas priekšsēdētājs Aleksandrs Bastrikins
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Vēsturnieks un publicists Armens Gasparjans sarunā ar Sputnik Latvija atzina, ka minētais projekta mērķis viņam šķiet dīvains.

"Lielbritānijā ir papilnam nopietnu avotu par to, ko 9. Maijs nozīmē Padomju Savienībā vai Krievijā dzimušiem un augušiem cilvēkiem. Ko tur lieku reizi pētīt? Ja runa ir par jaunu mītu konstruēšanu, tad viņiem vajadzētu pētīt nevis 9. Maiju, bet gan 16. martu – SS latviešu leģiona dibināšanas dienu. Lūk, kur ir brīvas rokas, nevaldāmas fantāžijas lidojums un mitoloģija tās pirmatnīgajā veidā," ironiski konstatēja Gasparjans.

Eksperts pa jokam pieļāva, ka Latvijas varasvīri pieticīgi noklusējuši, ka viņiem ir nopietnāks datums, ko pētīt britu zinātniekiem.

"Viņiem nāksies pētīt 9.Maiju, jo Otrā pasaules kara vēsturi viņi zina slikti, izņemot izsēšanos Normandijā un Britānijas aizsardzību... Domāju, mūs gaida liels skaits interesantu atklāsmju, tomēr diezin vai mēs tās novērtēsim kā kaut ko jaunu, jo gadu gaitā daudz ko jau esam dzirdējuši no britiem par Otro pasaules karu," piebilda Gasparjans.

Šogad 9. Maija svētki Latvijā bija ierobežoti, ņemot vērā koronavīrusa izplatības ierobežošanai ieviestā ārkārtējā stāvokļa pasākumus. Grupu pulcēšanās bija aizliegta, tāpēc tradicionālie 9. Maija svētki Uzvaras parkā nenotika. Tomēr cilvēki varēja nolikt ziedus pie pieminekļa. 9. maijā Uzvaras parkā ieradās desmitiem tūkstošu cilvēku, lai godinātu Lielajā Tēvijas karā bojāgājušo varoņu piemiņu.

Нас ждет немало откровений: Гаспарян высмеял британский проект по изучению 9 Мая в Латвии
14
Tagi:
Armens Gasparjans, Uzvaras diena, Latvija, Lielbritānija
Pēc temata
Gasparjans: Latvija cītīgi kalpoja nacismam, bet tagad "māca" Krievijai vēsturi
Gasparjans: Krievijas sankcijas atņems Latvijai vēlmi apspļaudīt padomju karavīru kapus
Gasparjans pastāstīja, kā "nacionālistiskās pabiras" Latvijā tracina padomju forma
Patiesību izkropļot neizdosies: Putins par Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanu