Latvijas nepilsoņa pase, foto no arhīva

Latviešu Twitter: nepilsoņiem vajag palīgskolu, nevis balsstiesības

49
(atjaunots 11:29 12.09.2020)
Sociālo tīklu lietotāji aktīvi apspriež Latvijas nepilsoņus – kas viņi ir, no kurienes nākuši un kāpēc joprojām nav ieguvuši valsts pilsonību, kurā dzīvo.

RĪGA, 12. septembris – Sputnik. Latvijas galvaspilsētā 29. augustā notikušās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas sacēla jaunu diskusijas vilni par visnotaļ lielo valsts iedzīvotāju grupu, kuriem nav balsstiesību, – Latvijas nepilsoņiem.

Sociālo tīklu lietotāju vidū viedokļi sadalījās – vieni apgalvo, ka nepilsoņiem vienkārši ir ērti braukāt uz Krieviju bez vīzām, citi apgalvo, ka tie ir uz valsti apvainojušies cilvēki, bet trešie, kuru starp nacionālpatriotiem ir vairākums, ir pārliecināti – nepilsoņi vienkārši neprot latviešu valodu un nevēlas to mācīties.

Piemēram, blogeris, bijušais eirodeputāta kandidāts un valdošās partijas "Jaunā Vienotība" loceklis Dmitrijs Golubevs raksta Twitter, ka "Latvijas nepilsoņi tādi paliek speciāli".

"Esmu izgājis naturalizācijas procesam. Nav grūti. Nav pazemojoši. Cilvēki, kas šobrīd ir nepilsoņi, ir tādi speciāli. Iemesli ir dažādi, taču rezultāts ir viens: viņi mūsu pilsonību negrib. Kāpēc viņiem ir jāmet pakaļ balsstiesības, ja viņi acīmredzami tajās nav ieinteresēti?" ar pārliecības izjūtu atbild Golubevs uz jautājumu, kas ir "nepilsoņi" un kāpēc viņi nenaturalizējas.

​Vairums sekotāju līksmi atbalstīja šo uzskatu, taču bija arī tādi, kas nepiekrita.

"Prasās tomēr objektīvāka informācija par Latvijas sabiedrības vienu no mazāk pamanāmajām grupām. Vecums: lielākoties virs 50. Latviešu valodas zināšanas: sarunvaloda. Nenaturalizēšanās galvenais iemesls: problēmas nokārtot eksāmenu," sniedz statistikas datus par nepilsoņiem politoloģe Iveta Kažoka.

​​"Tāpēc, ka tie nepilsoņi stīvējas ar valsti kā divi auni uz tilta. Kāpēc gan valsts nevar būt tā gudrākā un pārtraukt stīvēšanos?" piedāvāja Jana Simanovska.

​Vēl viens "speciālists" nepilsoņu lietā izrādījās kāds Rinalds Gulbis, kurš sevi dēvē par vēstures skolotāju, teologu un politisko procesu dalībnieku. "Skolotājs" ierosināja sūtīt šos valsts iedzīvotājus palīgskolās.

"Ja tu 30 gadu laikā nespēj iemācīties valodu, tad tev vajag palīgskolu, ne balsstiesības," paziņoja savu "skolotāja" verdiktu Rinalds Gulbis.

​Nacionālpatrioti teologu atbalstīja ne vien ar "Like" (nedaudz mazāk ka 700 cilvēku), bet arī ar atbalstošiem komentāriem. Savu neizpratni pauda vien daži.

"Tīri taisnības labad jāsaka, ka būšana nepilsonim, nenozīmē valodas nezināšanu. Pārlabojiet savu tvītu, jo tas ir pieņēmums un daļēji neprecīzs," centās protestēt Intars.

​​"O,vēl viens nacionāldebīliķis! Nebija redzēts. Pie tam šis vēl ir vēstures skolotājs. Kaitējums, ko šādi alternatīvi apdalītie nodara bērniem, ir 3x lielāks, nekā no parastā apdolbītā NA elektorāta," pauž sašutumu Ivars Lipskis.

​Interesanta diskusija izcēlās arī zem žurnālista Iļjas Kozina tvīta.

"Par nepilsoņu tiesībām vēlēt pašvaldību vēlēšanās. Vai kāds man varētu paskaidrot, kādēļ Latvijas nepilsoņi nedrīkst vēlēt, bet citu ES valstu pilsoņi drīkst?" provokatīvi painteresējās Kozins.

​​"Iztēlosimies situāciju. Nepilsonis X dzīvo Ogrē pēdējos 50 gadus. Visu šo laiku tur ir strādājis, tērējis naudu u.tml. Tai pašā Ogrē jau vairākus gadus pastāvīgi uzturas, piemēram, Francijas pilsonis. Kāpēc pēdējam ir vairāk tiesību ietekmēt pašvaldības lēmumus?" uzskatāmi skaidro situācijas absurdumu žurnālists.

​​"Nav ne mazākās jausmas. Īpaši saistībā ar ES pilsoņu tiesībām balsot. Tātad UK pilsonis līdz šim gadam varēja balsot, nākamā gadā vairs nevarēs. Vai viņš kļuvis par sliktāku personu? Nē. Vai viņš līdz šim gadam bija kā labāks par Latvijas nepilsoni? Arī nē. Bet balsot varēja," piekrīt dīvainajai lietu kārtībai Rita Ignāte.

​​"Mans galvenais jautājums nepilsonim vēlēšanu sakarā - ja vēlies balsot, tad kādēļ Tu vēl joprojām neesi pilsonis? Man ir divi paziņas nepilsoņi. Abi tekoši runā lat, pilnībā integrējušies. Viens saka, ka šobrīd bezvīzā var ceļot pie radiem uz Rus, bet otram neinteresē politika," atbild žurnālistam Oskars Muksimovs.

​​"Jā, es arī zinu tādus gadījumus. Jautājums gan bija par citu lietu," uzstāj Kozins.

​​"Juridiskie argumenti ir saistīti ar Latvijas valsts kontinuitāti un okupācijas faktu 40. gadā. Okupētās teritorijās aizliegts ievest okupētajā teritorijā cilvēkus no savas teritorijas. Līdz ar to cilvēki, kuri, tāpat kā mans sencis, šeit iebrauca ne savas vainas dēļ, bet tomēr nelegāli, tad šiem cilvēkiem tika radīts atsevišķs veids kā "legalizēties", proti, naturalizēties - nokārtot vēstures un valodas eksāmenu, jo Latvija visupirms ir valsts, kura radīta ar mērķi nodrošināt latviešu kultūras un tautas attīstību," iedziļinājās vēsturē Muksimovs.

​Latvijas jurists un tiesību aizstāvis Aleksejs Dimitrovs minēja juridiskus argumentus.

"ES līgumi uzliek pienākumu ļaut jebkuram ES pilsonim piedalīties pašvaldību vēlēšanās tajā valstī, kur dzīvo. Attiecībā uz bezvalstniekiem un ne-ES valstu pilsoņiem šāda pienākuma nav, katra valsts pati izlemj," paskaidroja viņš.

​2020. gadā Latvijā bija 197 888 valsts nepilsoņu (10,4% Latvijas iedzīvotāju). Aptuveni 65,9% (130 399 cilvēki) ir etniskie krievi. Nepilsoņiem ir ierobežotas tiesības – viņi nevar ieņemt virkni amatu, kā arī piedalīties vēlēšanās un referendumos. Lai iegūtu Latvijas pilsonību, viņiem ir jāiziet naturalizācijas procedūra – jānokārto latviešu valodas un vēstures eksāmens.

Latvijā vairākas reizes tika veiktas plašas aptaujas nepilsoņu vidū attiecībā uz to, kādēļ viņi joprojām nav ieguvuši Latvijas pilsonību. Tostarp, nepilsoņu aptauja tika veikta arī pētījuma "Latvijas nepilsoņu integrācijas procesa analīze" ietvaros 2012. gadā. Atbilžu vidū uz jautājumu, kādēļ nepilsoņi nevēlas iegūt pilsonību, var izcelt sekojošās: uzskata, ka pilsonība viņiem pienākas automātiski (25%), nevar nokārtot eksāmenus (21%) vai gaida šīs procedūras vienkāršošanu (17%).

49
Tagi:
sociālie tīkli, nepilsoņi, Latvija
Pēc temata
Nepilsoņiem klājas grūtāk: žurnāliste pastāstīja, kā kārtojusi pilsonības eksāmenu
Krievijas vēstnieks Latvijā: nacionālistiem ir par maz ar nepilsoņiem
Lavrovs: KF ĀM uzstāj uz nepilsoņu problēmas atrisināšanas Baltijas valstīs
Vai automātiska pilsonības piešķiršana atnesīs prieku Latvijas nepilsoņiem
Alla Berezovska

"Sāka īstu vajāšanu": Alla Berezovska pastāstīja par kratīšanu un aizturēšanu

29
(atjaunots 10:44 15.01.2021)
Alla Berezovska nepiekrīt apsūdzībām un uzskata, ka Latvijas žurnālistiem jābūt iespējām publicēt savus materiālus tur, kur viņi vēlas.

RĪGA. 15. janvāris – Sputnik. RT uzsācis informatīvu kampaņu Latvijā aizturēto krievvalodīgo žurnālistu atbalstam Marijas Butinas projekta #Своихнебросаем ietvaros.

2020. gada 3. decembrī Latvijas Valsts drošības dienests aizturēja un nopratināja septiņus krievvalodīgos žurnālistus sakarā ar apsūdzībām par ES sankciju režīma pārkāpšanu, ņemot vērā sadarbību ar starptautisko ziņu aģentūru "Rossija segodņa". Sankcijas ieviestas pret holdinga vadītāju Dmitriju Kiseļovu, taču tie ir individuāli ierobežojumi, un Krievija ne vienu reizi vien ir uzsvērusi: ir absurdi attiecināt tos pret visiem, kas sadarbojas ar aģentūru.

Projekta trešajā sērijā žurnāliste Alla Berezovska pastāstīja, kā sākusies viņas sadarbība ar portālu Baltnews un kā aizritējusi specdienestu vizīte.

"Ieraudzīju, ka divi vai trīs policisti stāv te, ienāk no turienes. Ienākušais virsnieks parādīja tiesneša lēmumu par to, ka 84. pants, šajā sakarā notiek izmeklēšanas darbības, kratīšana šajā dzīvoklī un visas mūsu datortehnikas, kaut kādu informācijas nesēju izņemšana. Piedāvāja izlikt visus telefonus uz galda. Manu vietu pie datora aizņēma kaut kāds jauns cilvēks maskā. Kā nopratu, – hakeris,  kurš sāka kaut kādas manipulācijas. Sapratu, ka no turienes pārraksta visu manu informāciju," satraukti stāstīja žurnāliste.

Viņa atcerējās, ka pirms 8 gadiem sākusi sadarbību ar Andreju Jakovļevu portālā Baltnews, kurš piedāvāja rakstīt materiālus portālam. Vēlāk, kad portāls pārgājis pie starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa", sadarbība turpinājās uz līguma pamata. Žurnāliste gatavo materiālus un pati tos piedāvā dažādiem izdevumiem. Portāls Baltnews viņas rakstus publicējis, iespējams, vienu vai divas reizes mēnesī.

Viņa kategoriski nepiekrīt apgalvojumiem par to, ka viņa būtu pārkāpusi ES sankcijas, un uzsver: žurnālistiem brīvā valstī jābūt iespējai publicēt materiālus tur, kur viņi uzskata par vajadzīgu. Berezovska atgādināja, ka neviens nav atzinis portālus Sputnik un Baltnews par noziedzniekiem.

Žurnāliste piezīmēja, ka neviens latviešu žurnālists nav pat mēģinājis aizstāvēt krievvalodīgos žurnālistus, kuri patlaban tiek turēti aizdomās par sankciju pārkāpšanu.

"Ziniet, no latviešu žurnālistiem neviens pat ne vārdu nav teicis mūsu aizstāvībai. Vēl vairāk: ir tāds raidījums "Bez cenzūras", kurā bija runa par to, ka tie jau neesot žurnālisti, tie esot Kremļa propagandisti," viņa pastāstīja.

"Pret Krievijas oficiālo mediju žurnālistiem patiešām sākta īsta vajāšana. Notiek tāda savdabīga necilvēciskošana. Tas ir, grib paziņot pasaulei, dot tādu signālu, ka tie, kas strādā Krievijas valsts oficiālajos medijos vai sadarbojas ar tiem, tie nav žurnālisti, tie ir propagandisti. Tātad uz viņiem var neattiekties demokrātija, vārda brīvība, cilvēktiesības," norādīja Alla Berezovska.

Sarunā ar RT korespondentu viņa atgādināja arī par vairākkārt latviešu publiskajā  telpā izskanējušajiem krieviem naidīgajiem izteikumiem, ko savulaik atļāvās, piemēram, Saeimas deputāts Edvīns Šnore, nosaucot krievus par utīm, un rakstnieks Didzis Sedlenieks, kurš nosauca krievus par ģenētisku slimību, kā arī bijusī radio diktore Māra Krontāle, kura sūkstījās: kā tad tā, no vāciešiem latvieši tikuši vaļā, bet no krieviem nevarot. Tiesa, viņa gan aizmirsa pastāstīt par radikālajiem paņēmieniem, ar kādiem latvieši atbrīvojās no ebrejiem Lielā Tēvijas kara gados.

Iepriekš RT projekta ietvaros nāca klajā arī intervijas ar Vladimiru Lindermanu un Andreju Jakovļevu.

29
Tagi:
žurnālistu vajāšana, Drošības dienests, Latvija
Pēc temata
Lindermans: kas devis atļauju žurnālistu aizturēšanai Latvijā?
Latvijas ĀM uzskata krievu žurnālistu vajāšanu par valsts iekšējo lietu
Preses dienā Krievijas Ārlietu ministrija atgādināja par uzbrukumiem Sputnik
"Varasvīri grib, lai cilvēki baidītos": Lindermans par žurnālistu vajāšanu Latvijā
Jakovs Pliners

Pliners: Latvijas valdība nesaprot, kādu risku nes krievu skolu diskriminācija

29
(atjaunots 08:48 15.01.2021)
Latvija var pazaudēt veselu paaudzi izglītības kvalitātes krišanās, bezgalīgās reformas un vēstures sagrozīšanas rezultātā.

RĪGA, 15. janvāris – Sputnik. Latvijas Izglītības un zinātnes ministrija lēmusi pagarināt tālmācības vecāko klašu skolēniem un profesionālo mācību iestāžu audzēkņiem līdz 25. janvārim. Pie tam 1.-4. klašu skolēniem pagarinātas gan ziemas brīvdienas, gan mācību gads.

Lēmums par tālmācībām pieņemts piespiedu kārtā, Covid-19 radītās ārkārtējās situācijas apstākļos, tomēr IZM tam absolūti nebija gatava, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja pedagoģijas zinātņu doktors, Rīgas domes deputāts no Latvijas Krievu savienības Jakovs Pliners.

"Lai arī laiks bija, ministrija nesagatavoja priekšmetu platformas. Kaut kas tika darīts jau procesā, taču platformas joprojām ir nekvalitatīvas. Ministrija nav ņēmusi vērā, ka 15% bērnu Latvijā nav datora. Ministrija nezina, ko iesākt, ja vienā ģimenē ir divi vai trīs skolēni, vecāki strādā attālināti un mājās ir viens dators," konstatēja Pliners.

Deputāts atzīmēja, ka nesen sākta visu bērnu nodrošināšana ar datoriem. "No pasūtītajiem sešiem tūkstošiem pusotrs tūkstotis jau ir saņemts. Taču tas ir tagad, bet koronavīrusa pirmais vilnis sākās martā," atgādināja Pliners.

"Mani skumdina, ka, saskaņā ar ministres Šuplinskas ierosinājumu Saeima atzinusi tālmācības par pastāvīgām. Es uzskatu, ka tam bija jānotiek pēc skolotāja ieskatiem. Ja skolotājs uzskata par vajadzīgu, viņš var pielietot mācībās datoru," paskaidroja pedagogs.

Pie tam Pliners norādīja, ka līdz ar tā saucamās neatkarības iegūšanu Latvijas Republikā parādījās diskriminējoši likumi – par valodu, par pilsonību un par izglītību.

"Krievu skolām asti pa gabalam griež nost jau desmitiem gadu. Izglītības līmenis un zināšanu kvalitāte pastāvīgi krītas daudzo reformu un pseidoreformu rezultātā. Tā ir gan skolu, gan visas Latvijas nelaime. Krievu un latviešu skolas var pastāvēt Latvijā kā savienotie trauki. Vajadzīga veselīga sāncensība, kas ceļ bērnu izglītības kvalitāti. Diemžēl tas nav noticis," norādīja Pliners.

Krievu skola tiek diskriminēta, un rezultātā cieš visa Latvija: izglītības kvalitātes krišanās, bezgalīgās reformas un vēstures sagrozīšanas rezultātā tagadējā paaudze būs zaudēta daudz vairāk nekā iepriekšējā, secināja Sputnik sarunbiedrs.

Плинер: власти не осознают потери от дискриминации русских школ
29
Tagi:
Jakovs Pliners, diskriminācija, izglītība, krievu skolas
Pēc temata
Mokas skolotājiem un vecākiem, plaisa sabiedrībā: skolu direktori par jaunajām prasībām
"Tālmācības" Latvijā: katrs piektais skolēns – bez datora
Latvija bagātajiem un latviešiem: krieviem jāzina sava vieta
Pedagoģijas zinātņu doktors paskaidroja, kāpēc attālinātās mācības ir kaitīgas
Džo Baidens

Eksperts sniedza prognozi par Baidena politiku pēcpadomju valstīs

0
(atjaunots 17:12 15.01.2021)
Eksperts uzskata, ka Krievijas attiecībās ar Rietumiem pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars.

RĪGA, 15. janvāris – Sputnik. ASV jaunā administrācija sāks aktīvāku darbu pēcpadomju valstīs, it īpaši Krievijas rietumu perifērijā, uzskata Krievijas Ārlietu padomes ģenerāldirektors Andrejs Kortunovs, vēsta RIA Novosti.

"(ASV nākamajam prezidentam) Džo Baidena acīs pēcpadomju valstīm, it īpaši Krievijas rietumu perifērijai ir lielāka nozīme, nekā pēc (ASV pašreizējā prezidenta) Donalda Trampa domām," eksperts konstatēja videokonferencē, kas bija veltīta gada rezultātiem pēcpadomju telpā.

Nelielas cerības: kā mainīsies ASV un Krievijas attiecības
Ruptly / Joe Biden Campaign / US Department of Defense / Kremlin.ru

"Es domāju, mēs ieraudzīsim aktīvākas amerikāņu darbības šajā teritorijā, būtiskāku mijiedarbību ar šo valstu valdībām, maigās diplomātijas, informācijas kara instrumentu enerģiskāku izmantošanu," uzskata politologs.

Tomēr, pēc Kortunova domām, ja arī tas notiks, nav saskatāmi resursi un politiskā griba pilnā mērā likt lietā iespējas Rietumu ietekmes pastiprināšanai.

"Tāpēc Krievijas un Rietumu attiecībās pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars," konstatēja eksperts.

Politologa vērojumi liecina, ka patlaban tiek galīgi nostiprināti Padomju Savienības sabrukuma rezultāti.

"Varētu teikt, ka nav saskatāmas vispār nekādas likumsakarības un Krievijas vispārēja pieeja šai teritorijai, tas ir, Krievijas politika kļūst elastīgāka, individualizēta un profesionālāka," norādīja analītiķis.

Viņa ieskatā, Krievija sāk iecietīgāk vērtēt ārvalstu ietekmes paplašināšanos bijušās PSRS teritorijā, ja vien runa ir ar Ķīnas klātbūtni, piemēam, Centrālāzijā, vai Turcijas ietekmi Dienvidkaukāzā.

Tāpat eksperts uzskata, ka virkne Krievijas partneru un sāncenšu pēcpadomju telpā, pārsvarā – no rietumvalstu vidus, pamazām zaudē interesi par to, un dažos gadījumos būtu gatavi pieņemt Krievijas līdera pozīcijas.

"Vienā brīdī var notikt tā, ka dažas pēcpadomju valstis izjutīs grūtības, kas saistītas nevis ar lielvalstu mēģinājumiem iejaukties viņu iekšējās lietās, bet gan, drīzāk, ar šo lielvalstu intereses krišanos par bijušās Padomju Savienības teritoriju," secināja politologs.

0
Tagi:
Džo Baidens, ASV
Pēc temata
Baidena komada ir kā vilku bars
"Var iznākt gluži pretēji". Politologs par padomu Baidenam Krievijas aspektā
Mest pie malas nicinājumu. Trampa bijusī padomniece devusi padomu Baidenam
Beigas spēlītēm – krieviem izdevies uzlauzt amerikāņu apziņu