Burgeru kotletes, foto no arhīva

PVO paslavēja Latviju par transtauku apkarošanu

23
(atjaunots 21:46 11.09.2020)
Piecpadsmit pasaules valstīs, tostarp Latvijā, ir divas trešdaļas nāves gadījumu, kas saistīti ar transtauku lietošanu uzturā.

RĪGA, 12. septembris – Sputnik. Pasaules Veselības organizācija (PVO) grasās panākt pilnu atteikšanos no transtauku izmantošanas pārtikas produktu ražošanā līdz 2023. gadam, teikts organizācijas mājaslapā.

"Mūsu transtauku likvidēšanas mērķis līdz 2023. gadam nedrīkst būt atlikts," paziņoja organizācijas ģenerāldirektors Tedross Adanoms Gebrejesuss. "Laikā, kad visa pasaule cīnās ar Covid-19 saslimšanas pandēmiju, mums ir jāpieliek visi spēki cilvēku veselības aizsardzībai. Tas ietver sevī visu iespējamo ne infekcijas slimību novēršanas pasākumu pieņemšanu."

PVO atgādina, ka industriālo transtauku lietošana uzturā ik gadu, saskaņā ar novērtējumiem, kļūst par aptuveni 500 tūkstošu cilvēku nāves iemeslu sirds un asinsvadu slimību rezultātā. Tādēļ organizācijā pozitīvi vērtē faktu, ka 58 valstis pieņēmušas likumus, kuri līdz 2021. gada beigām pasargās no šīm kaitīgajām substancēm 3,2 miljardus cilvēku. Tai pat laikā vairāk nekā 100 valstīm vēl joprojām ir jāsper soļi transtauku novēršanai produktos.

Saskaņā ar PVO datiem, 15 pasaules valstīs ir divas trešdaļas nāves gadījumu, kas saistīti ar transtauku lietošanu uzturā. Pie tam, četras valstis no šīs grupas – Kanāda, Latvija, Slovēnija un ASV – izpildīja PVO rekomendācijas pārtikas jomā – vai nu ieviešot ierobežojumus 2% apmērā kopējā tauku apjomā, kas tiek izmantoti produktos, vai daļēji aizliedzot hidrogenētos taukus.

Tomēr 11 valstīm (Azerbaidžānai, Bangladešai, Butānai, Ēģiptei, Indijai, Irānai, Meksikai, Nepālai, Pakistānai, Korejas Republikai un Ekvadorai) joprojām ir jāveic steidzami pasākumi.

Latvijā kopš 2016. gada ieviesti stingri ierobežojumi transtauku daudzumam pārtikas produktos – gan vietējos, gan importa. Noteikumi paredz, ka, jo mazāks ir tauku saturs pārtikas produktos, jo lielāks ir pieļaujamais transtauku daudzums tajos. Piemēram, sierā ar tauku saturu virs 20% transtauku saturs nevar pārsniegt 2 gramus uz katriem 100 gramiem kopējā tauku daudzuma.

Saskaņā ar Nanny State (valsts auklīte) reitinga datiem, visas Baltijas valstis ietilpst hiperaprūpējošo valstu grupā, kurās ierobežota kaitīgā ēdiena, alkohola, tabakas izstrādājumu un elektronisko cigarešu lietošana.

Tostarp valstīs ir ieviesti nodokļi kaitīgiem ēdieniem, ierobežota to reklāma un aizliegta enerģijas dzērienu pārdošana nepilngadīgajiem.

23
Tagi:
veselība, Latvija, Pasaules Veselības organizācija
Pēc temata
Latvijā var tikt ierobežots alkohola pārdošanas laiks
Smagās iekārtas: armijas cieš kareivju aptaukošanās rezultātā
Dietoloģe izvērtēja pētījumu par produktiem aptaukošanās apkarošanai
Vispārējs alkoholisms atcelts: alkohola pārdošana ārkārtējās situācijas laikā ir kritusies
Skolēnu veselība ir labāka, taču izplatās aptaukošanās
Sistēmas jaunā koronavīrusa noteikšanai, foto no arhīva

Latvijā izgudrots koronavīrusa ātrais tests, kurš atšķiras no jau pastāvošajiem

3
(atjaunots 17:22 01.12.2020)
Jaunais Latvijā izstrādātais koronavīrusa noteikšanas ātrais tests ļaus noteikt rezultātu 15-30 minūšu laikā, tā precizitāti izstrādāji novērtēja ar 90%.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Latvijā izstrādāti koronavīrusa ātrie testi, to precizitāte sastāda aptuveni 90%, taču to ražošana pagaidām nav uzsākta, vēsta telekanāla TV3 raidījums "900 sekundes".

Covid-19 siekalu testus izstrādāja P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Zinātniskā institūta laboratorijā pusgada garumā, pastāstīja ārsts Aigars Reinis. Viņš paskaidroja, ka šobrīd izmantotie Covid-19 testi atklāj vīrusa RNS, savukārt ātrie testi darbojas pēc cita principa.

"Šajā gadījumā tiek meklēti virsmas antigēns. Speciāli marķieri, molekulas, kas atrodas uz vīrusa virsmas, kas ir pietiekoši specifiski atpazīšanai un līdz ar to viņu atradne ļaus secināt – ir vīruss materiālā vai nav," paskaidroja Reinis.

Jaunā testa rezultātu varēs uzzināt 15-30 minūšu laikā.

Viņš pagaidām nenosauca precīzu jauno testu validācijas procesa noslēguma termiņu.

"Skaidrs, ka mūsu slimnīca ir tikai izmēģinājumu bāze šīm jaunajām tehnoloģijām. Apgādāsim, tiklīdz būs komercpartneri, jo paši jau neko neražosim," pastāstīja P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas internās medicīnas klīnikas vadītājs Valdis Pīrāgs.

Ja viss noritēs pēc plāna, tad jau pēc četriem mēnešiem varēs uzsākt testu ražošanu. Uzņēmēji jau izrādījuši interesi par to ražošanu, taču tā nevar tikt uzsākta pirms klīnisko izmēģinājumu beigām.

3
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Pēc temata
Covid-19 testu turpmāk būs iespējams veikt vēl piecās vietās
Covid-19 testēšanu neveiks noteiktu profesiju pārstāvjiem
Izolāciju varēs pārtraukt bez testiem: Latvijā jauni noteikumi ar Covid-19 inficētajiem
"Ar apbedīšanas biroja izziņu": sociālos tīklus šokē jaunie Covid-19 testēšanas noteikumi
Pirmais sniegs Rīgā, foto no arhīva

Jaunais gads tiek atcelts? Valdība ieviesīs stingrākus ierobežojumus

5
(atjaunots 17:08 01.12.2020)
Oficiāla lēmuma vēl nav, taču jau ir skaidrs, ka ārkārtējās situācijas režīms, turklāt ar pastiprinātiem ierobežojumiem, tiks pagarināts vismaz līdz 11. janvārim.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Pēc tam, kad Latvijas prezidents Egils Levits 30. novembrī tikās ar premjerministru Krišjāni Kariņu un Saeimas spīkeri Ināru Mūrnieci, kļuva skaidrs: varasiestādes atbalsta lēmumu par ārkārtējās situācijas režīma pagarināšanu un ar Covid-19 izplatību saistīto ierobežojumu pastiprināšanu līdz nākamā gada 11. janvārim. Papildu ierobežojošo pasākumu kārtā piedāvāts pagarināt ziemas brīvlaiku 1.-4. klašu skolēniem (attiecīgi, par vienu nedēļu tiks pagarināts mācību gads maijā-jūnijā).

Situācija ar koronavīurusu Beļģijā, foto no arhīva
© Sputnik / Тьерри Монасс

Tāpat stingrāki ierobežojumi skars pulcēšanos un publiskus pasākumus, iespējams, atkal tiks ieviests aizliegums tirdzniecības centru un veikalu darbam brīvdienās – atstās tikai pirmās nepieciešamības preču tirdzniecību. Var tikt ieviestas izmaiņas robežas šķērsošanas kārtībā. Un galvenais, premjers uzstāj uz masveida Covid-19 testēšanas sarīkošanu, tostarp to cilvēku vidū, kuriem nav nekādu saslimšanas simptomu. Par testēšanas kārtību pagaidām netiek stāstīts plašāk.

Komentējot gaidāmo karantīnas pasākumu pastiprināšanu, Saeimas spīkere Ināra Mūrniece sacīja, ka esošie ierobežojumi nesamazina Covid-19 izplatību. Taču parlamenta priekšsēdētāja atzīmēja, ka stingrāki ierobežojumi ir jāievieš kopā ar atbalsta pasākumiem uzņēmumiem un iedzīvotājiem.

Premjerministrs Krišjānis Kariņš paziņoja, ka galīgais lēmums tiks pieņemts otrdien, valdības sēdē, tomēr viņš uzsvēra: "Tas, ko es piedāvāju, jau ir stingrāk par režīmu, kas bija pavasarī. Vienīgā atšķirība ar pilnīgu slēgšanu būtu tā, ka nedēļas vidū veikali būs vaļā. Tagad piedāvājums ir pat stingrāks nekā pavasarī."

Savukārt veselības ministre Ilze Viņķele paziņoja, ka papildu ierobežojumi tiks pieņemti uz jau ieviesto pamata, kas ir ieviesti reģionos ar vislielāko infekcijas izplatību. Turklāt otrdien valdības sēdē, kā tiek cerēts, tiks prezentēts gaidāmās iedzīvotāju vakcinācijas plāns pret Covid-19. Veselības ministre apsolīja, ka tā būs nebijuša mēroga, lieluma un ātruma vakcinācijas akcija.

Trafalgaras laukums Londonā, foto no arhīva
© Sputnik / Джастин Гриффитс-Уилльямс

Un par ekonomiskā atbalsta pasākumiem runājot. Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs paziņoja, ka valdība grasās apzināti palielināt uzņēmumiem paredzētās palīdzības apmēru. Tostarp 30. novembra koalīcijas padomes sēdē tika pieņemts lēmums, ka subsīdijas apgrozījuma līdzekļiem varēs saņemt visi uzņēmumi, kuru apgrozījums novembrī, salīdzinājumā ar trim pēdējiem mēnešiem, samazinājies vairāk nekā par 20%. Šis pats kritērijs – apgrozījuma kritums par 20% – tiks ieviests uzņēmumiem, kuri pretendē uz dīkstāves pabalstiem. Tāpat dīkstāves pabalsti kļūs pieejami arī pašnodarbinātām personām, kā arī tiem, kas strādā ar patentmaksu. Dīkstāves pabalsta apmēru patenta maksātājiem plānots palielināt no 330 līdz 400 eiro. No valdības pārstāvju puses izskanējuši pat paziņojumi, ka ir vērts padomāt par beznosacījumu atbalstu ģimenēm ar bērniem.

Ja par ekonomiskā atbalsta pasākumiem koalīcijai, spriežot pēc visa, ir vairāk vai mazāk izteikts konsenss, tad attiecībā uz gaidāmajiem karantīnas pasākumiem tā nav. Tātad, ko būs atļauts, bet ko nebūs atļauts darīt valsts iedzīvotājiem, un cik ilgu laiku – tas tiks lemts diskusiju laikā valdības sēdē.

5
Tagi:
Latvija, koronavīruss, valdība, ārkārtējā situācija
Pēc temata
Kariņš aicināja Latvijas iedzīvotājus neiet ciemos vienam pie otra
Naudas, vairāk naudas! Kāpēc Latvijas aizsardzības ministrs ceļ trauksmi Covid-19 dēļ
Var atjaunot dīkstāves pabalstus: Kariņš ir apmierināts ar situāciju Latvijas ekonomikā
Viņķele: ārkārtējās situācijas režīms ir jāpagarina uz trim nedēļām