Dzeloņstieple, foto no arhīva

Afgānis draud ar pašnāvību, ja viņam neļaus pēc iespējas drīzāk pamest Latviju

22
(atjaunots 14:55 11.09.2020)
Nelegālais imigrants Abduls vēlas pēc iespējas drīzāk atgriezties Afganistānā pie slimas mātes un brūkoša biznesa, taču pandēmijas dēļ deportēt ir ļoti sarežģīti un dārgi.

RĪGA, 11. septembris – Sputnik. No Latvijas pašlaik nav iespējams izsūtīt nelegālos imigrantus, jo pandēmijas dēļ ir apturēta aviosatiksme ar vairumu pasaules valstu. Divi afgāņi draud izdarīt pašnāvību, ja viņiem neatļaus pēc iespējas ātrāk pamest Latviju un atgriezties dzimtenē, vēsta TV3.

Afgāni Abdulu Valsts robežsardze aizturēja šī gada martā. Kāpēc – pušu versijas dalās. Imigrants saka, ka atbrauca sporta iemesla dēļ, savukārt robežsargi uzskata, ka tika pastrādāts likumpārkāpums, un soda kārtā Abdulu iesēdināja Rīgas Centrālcietumā. Pēc atbrīvošanas viņu pārveda uz aizturēto ārzemnieku izmitināšanas centru Muceniekos. Imigrants paziņoja, ka vēlas pamest ES un atgriezties Afganistānā.

"Mana māte ir ļoti slima, tēvs vecs. Mana māte ir slimnīcā, divas reizes bijusi komā. Esmu vienīgais, kas varētu palīdzēt ģimenei. Šajā laiks, kopš esmu aizturēts Latvijā, esmu pazaudējis Afganistānā savu uzņēmumu – sporta klubu," stāsta Abduls.

Pirms daudzām nedēļām vīrietis palūdza Valsts robežsardzi deportēt viņu atpakaļ uz Afganistānu. Ierēdņi paskaidroja, ka šobrīd to nav iespējams izdarīt, jo koronavīrusa dēļ vairumā virzienu aviosatiksme ir apturēta. Savukārt tās divas aviokompānijas, kuras varētu nogādāt Abdulu uz Afganistānu ar pārsēšanos, atteicās pārvadāt deportējamo personu.

Dušas istaba. Foto no arhīva
© Sputnik / Ксения Сидорова

"Šīs personas tiek īpaši marķētas pasažieru sarakstos, viņiem ir jāiegādā īpašas biļetes un šīs biļetes ir jāsaskaņo ar attiecīgās aviokompānijas drošības dienestiem, un tikai pēc šo drošības dienesta akcepta mēs šādas biļetes varam iegādāties un maršrutu plānot. Līdz ar ko mēs nonākam zināmā strupceļā, jo mēs no šīm aviokompānijām nesaņemam apstiprinājumu, bet citu alternatīvu risinājumu mums nav," skaidro Valsts robežsardzes atgriešanas un patvēruma lietu nodaļas priekšnieks Mareks Hoņavko.

Tagad Valsts robežsardze veic pārrunas par to, vai Abdulu tomēr varēs deportēt ar šo kompāniju avioreisiem, ja ar viņu lidos Latvijas robežsargu konvojs. Latvijai tas izmaksās daudzus tūkstošus eiro.

Analoģiskas problēmas Latvijai radušās ar nelegālo imigrantu izraidīšanu uz Vjetnamu, Gruziju un pat Kubu.

"Izraidīšanas kopš Covid ir ļoti, ļoti apgrūtinātas. Ja raugāmies uz klasiskiem gadījumiem, kas ir Vjetnama, tad uz Vjetnamu mēs vispār nekādi nevaram dabūt cilvēku projām, jo vienkārši nav savienojamības lidojumos," pauž Hoņavko.

Savukārt Latvijā iestrēgušais afgānis draud, ka, ja robežsargi neatradīs veidu kā pēc iespējas drīzāk deportēt viņu uz Afganistānu, viņš izdarīs pašnāvību tieši Mucenieku centrā.

"Dažkārt es saku – man ir jābeidz pašam sev gals. Ja man nav iespēju atgriezties Afganistānā, lai glābtu brūkošo uzņēmumu un palīdzēt ģimenei, ir sasniegta sajūta – visi limiti izsmelti. Ir jāmirst. Mani limiti ir izsmelti. Es nepārdzīvotu, ja mamma nomirtu, kamēr esmu Latvijā. Tad es pats neredzu savai dzīvei vairs jēgu," sūrojas afgānis.

Neskatoties uz šiem draudiem, Mucenieku centra vadība neredz pazīmes, kuras norādītu uz to, ka Abduls ir jāizolē viņa paša drošībai.

Nelegālie imigranti ne pirmo reizi pauž šādus draudus. Pastāv darba metodoloģija ar šādiem cilvēkiem, Muceniekos ir mediķi, kuri var veikt pārrunas.

Cerību afgānim dod tas fakts, ka tagad no lidostas "Rīga" tiek atvērts arvien vairāk lidojumu galamērķu, tādēļ var sākt saskaņošanu ar citām aviokompānijām, kuras vēl nav atteikušas.

22
Tagi:
Afganistāna, Latvija, bēgļi
Pēc temata
Ar 200 eiro integrācijai nepietiks: tiesībsargs par pabalstu bēgļiem
Negribam bēgļus: Latvijas un Ungārijas ārlietu ministri sazvērējušies pret Briseli
Erdogans piedraudējis Eiropai ar bēgļiem: jaunais vilnis sasniegs arī Baltiju
Vajāšana, vardarbība, nošķiršana no ģimenes: bēgļu stāsti par dzīvi pirms Latvijas

Covid-19 sasniedzis arī Rīgas "Dinamo"

2
(atjaunots 17:17 21.09.2020)
Vismaz pieci no sestdienas 17 Covid-19 inficēšanās gadījumiem tika reģistrēti Rīgas hokeja klubā "Dinamo".

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Šo informāciju apstiprināja kluba valdes padomes priekšsēdētājs Juris Savickis, paziņojot, ka saslimušie komandā patiešām ir, taču pilni testu rezultāti un informācija par saslimušo skaitu tiks sniegta vēlāk. Turklāt šodien komandai gaidāma atkārtota testēšana, savukārt kalendārā jau otrdien rīdziniekiem ir nākamais KHL čempionāta mačs mājās ar Ņižņijnovgorodas "Torpedo".

"Saņemsim rezultātus un pēc tam arī pieņemsim lēmumu," paziņoja Savickis. "Pagaidām konkrēti mums neko nav apstiprinājuši, bet jau ir skaidrs, ka pozitīvi testi būs. Šobrīd cenšamies saprast, cik, kā, kāpēc un kas."

Rīgas "Dinamo" spēlētāji ceturtdien atgriezās no šīs sezonas pirmās izbraukuma sērijas Novosibirskā un Habarovskā, bet trešā spēle Nursultanā tika atcelta koronavīrusa testa pozitīvo rezultātu dēļ vienlaikus 12 komandas "Baris" locekļiem.

Latvijā piektdien tika veikti 2402 Covid-19 testi un apstiprināti 17 jauni saslimšanas gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati. Seši saslimušie atgriezās no Lielbritānijas un Krievijas.

2
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
ANO galvenajā mītnē atklās fotoizstādi par Krievijas ārstu ciņu ar Covid-19
Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti
Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka
KHL vadību neapmierina Covid-19 testu kvalitāte Latvijā
Linkaits

Ieguldījām visu, ko varējām: ministrs cer iztikt bez jaunām dotācijām aviācijai

2
(atjaunots 17:15 21.09.2020)
Liela daļa valsts līdzekļu, kas tika piešķirti airBaltic atbalstam, jau ir iztērēta kompānijas parādu segšanai, taču ministrs Linkaits negibētu atkārtoti palaists valsts atbalsta mehānismu tuvāko gadu laikā.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Lai gan situācija aviopārvadājumos koronavīrusa pandēmijas dēļ joprojām ir ļoti nestabila, satiksmes ministrs Tālis Linkaits negribētu, lai atkal nāktos piešķirt nozarei valsts dotācijas. Par to viņš pastāstīja TV3 intervijā.

Atbalstu iepriekš saņēma lidosta "Rīga", aviosatiksmes operators "Latvijas gaisa satiksme" un nacionālā lidsabiedrība airBaltic.

"Man cilvēciski negribētos otro reizi iet cauri valsts atbalsta mehānismam, jo jau pašlaik mēs aviācijas nozarē ieguldījām faktiski visus iespējamos valsts līdzekļus," paziņoja Linkaits.

Ministrs cer, ka ar piešķirtajiem līdzekļiem pietiks tuvākajiem gadiem, taču atzīts, ka nenoteiktības līmenis paliek ļoti augsts, un nav skaidrs, kā situācija attīstīsies tuvāko mēnešu laikā.

Iepriekš avīze Neatkarīgā izanalizēja airBaltic darbības pārskatu par pirmo pusgadi un secināja, ka lielākā daļa valsts dotācijas 250 miljonu eiro apmērā jau ir iztērēta zaudējumu segšanai, kuri sastādīja 184,7 miljonus eiro. Ņemot vērā, ka situācija ar koronavīrusu neuzlabojas, aviācijas nozares stāvoklis turpina būt nestabils, ir iespējams, ka tai atkal būs nepieciešama naudas ieplūdināšana no valsts puses, turklāt ne pēc dažiem gadiem, kā Linkaits cer, bet jau šogad.

2
Tagi:
Tālis Linkaits, airBaltic
Pēc temata
Kāpēc airBaltic iedeva no budžeta ceturtdaļmiljardu un vai to var dabūt atpakaļ
Rinkēvičs: Latvijas iedzīvotāji brauc uz ārzemēm ar risku "iesprūst" tur
Kas sagaida Latviju, ja tā nespēs atmaksāt savu parādu
Divu mēnešu dīkstāve: airBaltic zaudējumi pirmajā pusgadā sastādīja 185 miljonus eiro