Elektrovilciens Rīgā. Foto no arhīva

La La Land: sociālos tīklus šokējusi "Pasažieru vilciena" rebrendinga cena

63
(atjaunots 23:37 08.09.2020)
Sociālo tīklu lasītāji sašutuši par uzņēmuma "Pasažieru vilciens" gaidāmo pārdēvēšanu – viņiem nepatīk ne jaunais nosaukums, ne tā cena.

RĪGA, 8. septembris — Sputnik. Uzņēmumu "Pasažieru vilciens" plānots pārdēvēt par "VIVI Latvija", bet pats rebrendings varētu izmaksāt no dažiem desmitiem līdz 100 tūkstošiem eiro, pastāstīja raidījums "Nekā personīga" telekanālā TV3.

Pērnā gada 16. aprīlī tika izsludināts konkurss "Pasažieru vilciena" jaunā brenda izveidei. Tas noslēdzās 24. maijā. Galu galā to izstrādāja kompānija "Dizaina studija TEIKA". Valsts ieņēmumu dienesta dati liecina, ka uzņēmumam konkursa laikā un līguma noslēgšanas brīdī bija nodokļu parādi – 2019. gada maijā tie sasniedza 10 tūkstošus eiro.

Jaunumu par uzņēmuma rebrendingu sociālo tīklu lasītāji uztvēra naidīgi un pieminēja visus "Pasažieru vilciena" grēciņus.

"Vai Tālis Linkaits un Pasažieru vilciens var man paskaidrot, kādēļ uzņēmumam, kuram ir monopols Latvijā, ir nepieciešams rebrendings? Vai šādi plānots pasažieru skaitu palielināt?" bija neizpratnē Salvis Petriks.

​​"Vot šis beidzot ir gadījums, kad zīmols ČISTA nav problēma, kamooooon, galīgi nojūgušies," komentēja Patrick Bateman.

​​"Jo "naudas ir tk daudz, kā nekad nav bijis. Ļoti, ļoti daudz naudas!!!". Man jau ir idejas, starp citu. Piemēram, pietiktu ar viena burta maiņu. "Pasažieru Velciens".  Paldies. Nav par ko. Man pietiks ar 99 štukām," sarkastiski rakstīja pazīstamais latviešu reklāmas speciālists Ēriks Stendzenieks.

​"Tagad derētu parādīt to partiju darboņus, kurus PV gadiem ilgi piebaroja par lojalitāti tiesiskumam," ieteica jurists Aivars Borovkovs.

​​"Nu lūdzu, lūdzu paskaidrojiet, kāpēc to vajag? Kam traucē vecais, saprotamais nosaukums "Pasažieru vilciens"?" lūdzās Vladimirs Makarovs.

​​"Es domāju, ka rebrandingu vajag arī Latvijai. Pārsauksim par LaLa. Tad vismaz ārzemniekiem viss būs skaidrs, kas te ir - La La land," radošu risinājumu piedāvāja Ivars Lipskis.

​​"Tāli Linkaiti, tas ir nopietni? Monopolistam ir jātērējas, lai nomainītu nosaukumu?" nespēj aptvert lasītājs ar lietotājvārdu "Lielais jautājums".

​"Tudiš - Pī. Vai nebūtu jaukāks vārdiņš vilcienam un visam tur notiekošajam? Pie viena jēgu ieliktu Rimčika sauklim. win-win," vēl vienu variantu piedāvāja uzņēmējs Normunds Bergs.

​""Pasažieru vilciens" turpmāk sauksies VIVI. Rebrendings izmaksās 100 000 €. Nosaukums nav oriģināls, tāpēc būs jācenšas izcelties starp citiem, jau esošajiem VIVI," konstatēja komentētājs Nepareizais un pievienoja video ar citiem zīmolu nosaukumiem.

​Atgādināsim, ka aptuveni pirms gada uzņēmums "Pasažieru vilciens" noslēdza līgumu ar čehu kompāniju Škoda Vagonka par 32 elektrovilcienu piegādi par gandrīz 256 miljoniem eiro. Avanss – aptuveni  30 miljoni – jau ir samaksāts. Tā tika pielikts punkts desmitgadēm ieilgušajam skandalozajam iepirkuma procesam. Faktiski tas nozīmē, ka 2023. gadā tiks nomainīti visi pasažieru elektrovilcieni, un šobrīd Latvijā darba kārtībā atlikuši 26 rūpnīcas RVR elektrovilcieni.

Tiesa, kā noskaidroja "Nekā Personīga" žurnālisti, jauno vilcienu ražošana vēl nav sākusies, lai arī tai bija jāsākas augustā. Nav apstiprināts vilcienu tehniskais projekts, ko "Pasažieru vilciens" izstrādāja kopā ar čehu uzņēmumu.

"Škoda Vagonka" pārstāvis Ivo Gurņaks pamatoja aizkavēšanos ar koronavīrusu un apsolīja, ka viss bus gatavs, lai arī ar nelielu aizkavēšanos. Savukārt "Pasažieru vilciens" valdes priekšsēdētājs Rodžers Jānis Grigulis pastāstīja žurnālistiem, ka tie ir iekšējie termiņi un var mainīties, bet vilcienu piegādes termiņš paliek nemainīgs – 2022. gada maijs.

63
Tagi:
Latvijas Dzelzceļš
Pēc temata
Bēdīgā stāvoklī: Latvijas satiksmes ministrs apmeklēja pasažieru vilcienu depo
Pret Krieviju vērstās sankcijas apstādina vilcienus Latvijā
"Pasažieru vilcienam" aizliedza iegādāties spāņu elektrovilcienus
CSN

Sarežģīts krustojums, retākā mašīna un roku veiklība: krāpnieki Rīgas ielās

20
(atjaunots 17:07 20.01.2021)
Ik gadu Latvijas apdrošināšanas kompānijām Latvijā izkrāp desmitiem tūkstošu eiro par tīšām izraisītiem ceļu satiksmes negadījumiem

RĪGA, 20. janvāris - Sputnik. Rīgā ir daži krustojumi, ko krāpnieki izmanto, lai sarīkotu tīšu CSN un pēc tam piepelnītos, izkrāpjot naudu no apdrošināšanas kompānijām, informē Latvijas Televīzija.

Viena no tādām vietām atrodas Brīvības pieminekļa pakājē. Ik gadu, izskatot ceļu satiksmes negadījumus šajā krustojumā, ir pamatotas bažas par krāpniecības gadījumiem.

"Tie, kuri brauc no Brīvības ielas, var veikt šeit tikai pagriezienu pa kreisi: no kreisās malējās un vidējās joslas principā var tēmēt jebkurā no trim joslām, kas ir uz Raiņa bulvāra. Šī situācija parasti izraisa konfliktu par vidējās joslas ieņemšanu," satiksmes drošības speciālists Oskars Irbītis.

Autovadītāji, kas brauc pa Brīvības bulvāra vidējo joslu, veicot pagriezienu uz Raiņa bulvāri, bieži ieņem vidējo joslu, arī visi autovadītāji, kas brauc pa kreiso joslu un vēlas doties uz stacijas pusi, tāpat ieņem vidējo joslu, un sākas problēmas.

"Krustojuma vidū, kad sākas manevri, sāk strādāt labās rokas princips, un principā, tas, kurš nāk no vidējās joslas, tam ir priekšroka – viņš var ieņemt jebkuru joslu, it kā gar degunu nobraucot tam, kurš atrodas kreisajā malējā joslā uz Brīvības ielas. Tā ir viena no vietām, kas ir ļoti piemērota krāpšanas gadījumu īstenošanai," stāsta Irbītis.

Rīgā ir autovadītāji, kuri dodas ielās "kā uz darbu", lai izraisītu sadursmes un vēlāk piedzītu naudu no apdrošinātājiem. Uzņēmumi katru gadu saskaras ar desmitiem šādu gadījumu, tomēr pierādīt, ka tā bija krāpniecība ir sarežģīti. No likuma viedokļa pret krāpniekiem nav jābrauc.

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja valdes priekšsēdētāja Jāņa Abāšina vārdiem, līdzīgas vietas, ko izmanto krāpnieki, izmanto krāpnieki, ir Deglava un Stirnu ielas pagrieziens un Mūkusalas aplis.

"Parasti šīs krāpšanas notiek ar retākām mašīnām, sauksim tā – mašīnām, kādu uz mūsu ielām ir ļoti maz. Lai šādas mašīnas saremontētu, ir ļoti ilgi jāgaida rezerves daļas vai šo rezerves daļu nav, un tad apdrošinātājs ir sagatavojis tāmi – tāme ir gatava, un ir jāgaida mēnesis vai divi šīs rezerves daļas. Un klients saka – maksājiet man naudā! Tad apdrošinātājs izmaksā naudā, un tad šo automašīnu salabo nevis solīdi servisā, bet auto saremontē kaut kur garāžā pilnīgi pa lēto," paskaidroja Abāšins.

Pēc viņa vārdiem, izķert tādus krāpniekus var, kad tiek piefiksēts, ka tie ar apskaužamu regularitāti nonāk līdzīgā satiksmes negadījumā.

"Zinot to, ka tagad ļoti daudziem mašīnās ir kameras, zinot to, ka daudziem telefoni filmē mašīnās, un zinot to, ka šis cilvēks reizi trīs mēnešos parādās kā cietušais apdrošinātāju datu bāzēs, tad paiet laiciņš un šādus cilvēkus izķer," viņš teica.

Neskatoties uz to, ka Brīvības bulvāra un Raiņa bulvāra krustojums jau sen sevi ir pierādījis kā pateicīgu vietu krāpniecībai, nekādi satiksmes uzlabojumi joprojām nebija veikti.

20
Tagi:
CSN
Pēc temata
Autovadītājiem pastāstīja, kā izvairīties no dubulta soda
Latvijas iedzīvotāji arvien biežāk gūst traumas CSNg ar elektriskajiem skrejriteņiem
Латвийская почта

Sūtījumi no Lielbritānijas: kad būs jāmaksā par dāvanām no ģimenes un tuviniekiem

12
(atjaunots 17:01 20.01.2021)
Ar šī gada 1. janvāri stājās spēkā izmaiņas pasta sūtījumu apmaiņā ar Lielbritāniju, bet, sākot ar 1. jūliju, mainās nodokļu maksāšanas kārtība par sūtījumiem no visām trešajām valstīm.

RĪGA, 20. janvāris - Sputnik, Zinaīda Juškeviča. Brexit veica izmaiņas to tautiešu dzīvē, kuriem ir saites ar Lielbritāniju. Jaunas reālijas: pasta sūtījumi no šīs valsts, kuru deklarētā vērtība pārsniedz 22 eiro, tagad tiek aplikti ar PVN un muitas nodokli, turklāt tie jādeklarē, tāpat kā sūtījumi no trešajām valstīm.

Tas nav visas grūtības, ar kurām mums jārēķinās, saskaņā ar ES pieņemtajām normām, no 1. jūlija ar nodokli tiks aplikti visi sūtījumi no trešajām valstīm. Tāpēc, ja jūs dzīvojat Lielbritānijā, labi padomājiet, pirms kaut ko dāvināt Latvijā dzīvojošam draugam vai pat sūtīt nevajadzīgas mantas: lai tās iegūtu, viņam būs par to jāsamaksā. Tālāk par to, cik daudz.

Cenu un nodokļu gradācija

No 1. janvāra līdz 30. jūnijam sūtījumiem no Lielbritānijas nodokļus piemēro atbilstoši preces deklarētās vērtības gradācijas: 22, 45, 150 eiro tāpat nodokļu piemērošana atkarīgā no tā vai sūtījums ir komerciāls vai nekomerciāls. Jāpiebilst, ka nekomerciāli sūtījumi ir "diskriminēti" salīdzinājumā ar komerciāliem: tiem piemēro muitas nodokli (aprēķina individuāli pēc preces koda), sākot ar 45 eiro deklarēto vērtību, bet komerciāliem slieksnis ir 150 eiro.

Komerciāls sūtījums ir sūtījums, ko komersanti veic savā starpā, ko komersants sūta privātpersonai vai privātpersona par atlīdzību sūta citai privātpersonai.

Sūtījums tiek uzskatīts par nekomerciālu, ja:

  • tas nav regulārs;
  • tajā ir preces vienīgi saņēmēja vai viņa ģimenes locekļu personiskai lietošanai, un to īpašības un daudzums neliecina par komerciāliem nodomiem;
  • sūtītājs to sūta saņēmējam bez samaksas.

Nodokļu likmes sūtījumu apmaiņā ar Lielbritāniju, sākot ar 2021. gada 1. janvāri

Deklarētā vērtība Komerciāli sūtījumi Nekomerciāli sūtījumi
Līdz 22 eiro Nepiemēro Nepiemēro
No 22,01 līdz 45 eiro PVN 21% Nepiemēro
No 45,01 līdz 150 eiro PVN 21% PVN 21% + muitas nodoklis
Virs 150 eiro PVN 21% + muitas nodoklis PVN 21% + muitas nodoklis

Par to, ka saņemtais sūtījums jāatmuito, saņēmējs uzzinās no pasta paziņojuma vai SMS, ko nosūta pasts.

Kā noformēt?

Latvijas Pasts savā mājaslapā publicēja rekomendācijas sūtījumu no Lielbritānijas atmuitošanai (tās attiecās arī uz citām trešajām valstīm).

Noteikumi neizskatās visai vienkārši, tātad sūtījumu var saņemt divos veidos.

1. Apgūt atmuitošanas noteikumus patstāvīgi, jo no 2019. gada 11. novembra VID muitas darbinieki ar to vairs nenodarbojas. Saņēmējam pašam jāaizpilda nepieciešamie dokumenti, izmantojot EDS Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmu.

Pirms tam ķerties, ir jānoskaidro sūtījuma vērtība. Ar pirkumiem internetā viss ir vienkārši. Bet, ja jūs saņemat dāvanu, un dokumentos nosūtītājs norādījis deklarēto vērtību virs 45 eiro (līdz 1. jūlijam atvieglojums vēl spēkā), tad jums būs jānoskaidro, par kādu summu nosūtītājs vērtē savu laipnību. Vēl labāk būtu saņemt no viņa attaisnojošo dokumentu. Ir vēl visai dīvaini aprakstīta iespēja "sazinoties ar Klientu centru, kura speciālisti attēlā fiksēs konkrētā sūtījuma pavaddokumentus un nosūtīs saņēmējam". Kā pasta "gaišreģi" to darīs, nav skaidrs, jo sūtījuma saturu ne jūs, ne viņi vēl nav redzējuši.

2. Uzticēt atmuitošanu brokerim. Muitas brokera pakalpojumu viena sūtījuma atmuitošanai fiziskai personai Latvijas Pasts vērtē 3,50 eiro apmērā.

Šajā gadījumā vispirms jāpiesakās pa e-pastu pastabrokeris@pasts.lv, nosūtot ar sūtījumu saistītos dokumentus: pirkuma orderi, maksājuma uzdevumu, sūtījuma numuru, pilnvaru, ar ko Latvijas Pasts tiek pilnvarots veikt nepieciešamās muitas formalitātes. Par laimi, pilnvara nav jāapliecina notariāli, tiek pievienota veidlapa, ko var izdrukāt un parakstīt. Dāvanas vērtību, ja sūtījumā ir tieši dāvana, tādā gadījumā noskaidros brokeris. Nepieciešamības gadījumā vērtību noskaidros pie jums.

Pēc procedūras pabeigšanas, brokeris atkal atsūtīs e-pasta ziņojumu ar summu, kas jums būs jāsamaksā par viņa pakalpojumiem un par atmuitošanu. Tikai tad klients varēs doties uz pasta nodaļu ar Latvijas Pastam izsniegtās pilnvaras oriģinālu un naudu pakalpojumu apmaksai.

Ir grūti pateikt, cik reāli ir pieejami šie pakalpojumi un cik ilgi atmuitošana aizkavēs sūtījumu saņemšanu no Apvienotās Karalistes. Par masveida muitas brokeru meklēšanu pagaidām netika ziņots, tāpēc rindas, bez šaubām, būs. Bet arī tas vēl ir nieks – pēc 1. jūlija 1 miljona sūtījumu vietā no trešajām valstīm, ko pasts atmuito tagad, būs 20 miljoni (viegli uzminēt, ka tie būs mazvērtīgi preču sūtījumi, kuri līdz šim netika aplikti ar nodokļiem). Tātad ir pienācis laiks apgūt brokera profesiju: pieprasījums ir garantēts!

12
Tagi:
Latvijas Pasts
Pēc temata
Latvijas pasts pārtraucis sūtījumu piegādi uz Ķīnu
"Steidzami jāieved vergi!": "Latvijas pasta" darba piedāvājums rada sašutumu