Jakovs Pliners

Kāpēc Šadurskis melo par "Krievijas guberņu"? Pliners stāsta par skolām Rīgā

38
(atjaunots 14:33 08.09.2020)
Bijušais izglītības ministrs Kārlis Šadurskis tagad var izcelties tikai uz nacionālo jūtu kurināšanas un krievu identitātes nožņaugšanas rēķina, uzskata pedagoģijas zinātņu doktors Jakovs Pliners.

RĪGA, 8. septembris – Sputnik. Bijušais Latvijas izglītības un zinātnes ministrs, tagadējais Rīgas domes deputāts Kārlis Šadurskis paudis neapmierinātību ar gaisotni Rīgas skolās, - tā, pēc Šadurska domām, "grūti savienojama ar Latvijas kā neatkarīgas un demokrātiskas valsts jēdzienu". "Ieejot vienā otrā bērnudārzā vai skolā, negribas ticēt, ka atrodamies Latvijā," bijušais izglītības ministrs komentēja situāciju ar latviešu valodu. Viņš apliecināja, ka nepametīs izglītību un strādās, lai Rīga vairs nebūtu "Krievijas guberņa".

Šadurskis divas reizes ieņēmis izglītības un zinātnes ministra posteni, starp viņa "nopelniem" ir piespiedu pāreja pie latviešu mācību valodas un skolu optimizācija, sarunāa ar Sputnik Latvija atgādināja pedagoģijas zinātņu doktors Jakovs Pliners, ievēlētais Rīgas domes deputāts no Latvijas Krievu savienības.

"Civilizētās valstīs, pieņemot likumus, kas saistīti ar mazākumtautībām, notiek konsultācijas ar šīm mazākumtautībām. Nekad neviena mazākumtautība Latvijā nav lūgusi valdībai ieviest bērnu apmācību latviešu valodā. Tas bija izdarīts ar varu," uzsvēra Pliners.

Viņš atgādināja: kad Šadurskis ieviesa skaisto terminu "skolu optimizācija", vienkārši sākās mācību iestāžu slēgšana.

"Ministrija mudināja uz to pašvaldības: Šadurskis draudēja, ka nedos vajadzīgo finansējumu. Salīdzinājumā ar padomju laika beigām Latvijā likvidēta vairāk nekā trešā daļa skolu vai pazemināts to statuss. "Saskaņas" vadīšanas laikā Rīgā likvidētas aptuveni 45 skolas, kuru vidū divas trešdaļas ir krievu skolas," pastāstīja Pliners.

Pēc viņa domām, Šadurskis melo, teikdams, ka krievu skolas Latvijā atgādina "Krievijas guberņu".

"Diemžēl daļa direktoru apsteidz notikumus, bīdamies par savu skolu, kurā ieguldīti lieli spēki un nervi. Viens direktors teica: kad mani atcels, bet skolā ieliks latviešu direktoru, radikālāku latviskošanas ziņā, kam tad būs labāk?" atcerējās Pliners.

Viņš atzīmēja, ka tagad Šadurskis var izcelties tikai uz nacionālo jūtu kurināšanas un krievu identitātes apspiešanas rēķina un tā piesaistīt sev nacionālistisko elektorātu.

"Žēl, ka Latvijas Krievu savienība nokļuvusi opozīcijā Rīgas domē, jo valdošo koalīciju organizēs četras nosacīti latviskas partijas. Taču mēs pacentīsimies darīt visu iespējamo, lai nepieļautu to, ko vēlas Šadurskis," apliecināja Sputnik sarunbiedrs.

Publicists Vladimirs Lindermans iepriekš paziņoja Sputnik Latcija, ka par Melno Kārli iesauktais Kārlis Šadurskis Rīgas domē var ķerties pie krievu izglītības "piebeigšanas" un aicināja krievu partijas tam pretoties.

Плинер о школах в Латвии: Шадурскис врет про "русскую губернию"
38
Tagi:
Jakovs Pliners, Šadurskis, izglītība, skola, Rīga
Pēc temata
"Vecāku lietas" mācība: laiks atmest politkorektuma važas
Krievi brauc prom, Latvijā runās latviski: Lindermans par nacionālistiem un diskrimināciju
"Gaidu, kad Latvijā aizliegs Krievijas karogu": Lindermans par valdības absurdu
Vai Rīga var kļūt latviska? Krievu jautājums galvaspilsētas vēlēšanās
Sistēmas jaunā koronavīrusa noteikšanai, foto no arhīva

Latvijā izgudrots koronavīrusa ātrais tests, kurš atšķiras no jau pastāvošajiem

3
(atjaunots 17:22 01.12.2020)
Jaunais Latvijā izstrādātais koronavīrusa noteikšanas ātrais tests ļaus noteikt rezultātu 15-30 minūšu laikā, tā precizitāti izstrādāji novērtēja ar 90%.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Latvijā izstrādāti koronavīrusa ātrie testi, to precizitāte sastāda aptuveni 90%, taču to ražošana pagaidām nav uzsākta, vēsta telekanāla TV3 raidījums "900 sekundes".

Covid-19 siekalu testus izstrādāja P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Zinātniskā institūta laboratorijā pusgada garumā, pastāstīja ārsts Aigars Reinis. Viņš paskaidroja, ka šobrīd izmantotie Covid-19 testi atklāj vīrusa RNS, savukārt ātrie testi darbojas pēc cita principa.

"Šajā gadījumā tiek meklēti virsmas antigēns. Speciāli marķieri, molekulas, kas atrodas uz vīrusa virsmas, kas ir pietiekoši specifiski atpazīšanai un līdz ar to viņu atradne ļaus secināt – ir vīruss materiālā vai nav," paskaidroja Reinis.

Jaunā testa rezultātu varēs uzzināt 15-30 minūšu laikā.

Viņš pagaidām nenosauca precīzu jauno testu validācijas procesa noslēguma termiņu.

"Skaidrs, ka mūsu slimnīca ir tikai izmēģinājumu bāze šīm jaunajām tehnoloģijām. Apgādāsim, tiklīdz būs komercpartneri, jo paši jau neko neražosim," pastāstīja P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas internās medicīnas klīnikas vadītājs Valdis Pīrāgs.

Ja viss noritēs pēc plāna, tad jau pēc četriem mēnešiem varēs uzsākt testu ražošanu. Uzņēmēji jau izrādījuši interesi par to ražošanu, taču tā nevar tikt uzsākta pirms klīnisko izmēģinājumu beigām.

3
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Pēc temata
Covid-19 testu turpmāk būs iespējams veikt vēl piecās vietās
Covid-19 testēšanu neveiks noteiktu profesiju pārstāvjiem
Izolāciju varēs pārtraukt bez testiem: Latvijā jauni noteikumi ar Covid-19 inficētajiem
"Ar apbedīšanas biroja izziņu": sociālos tīklus šokē jaunie Covid-19 testēšanas noteikumi
Pirmais sniegs Rīgā, foto no arhīva

Jaunais gads tiek atcelts? Valdība ieviesīs stingrākus ierobežojumus

5
(atjaunots 17:08 01.12.2020)
Oficiāla lēmuma vēl nav, taču jau ir skaidrs, ka ārkārtējās situācijas režīms, turklāt ar pastiprinātiem ierobežojumiem, tiks pagarināts vismaz līdz 11. janvārim.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Pēc tam, kad Latvijas prezidents Egils Levits 30. novembrī tikās ar premjerministru Krišjāni Kariņu un Saeimas spīkeri Ināru Mūrnieci, kļuva skaidrs: varasiestādes atbalsta lēmumu par ārkārtējās situācijas režīma pagarināšanu un ar Covid-19 izplatību saistīto ierobežojumu pastiprināšanu līdz nākamā gada 11. janvārim. Papildu ierobežojošo pasākumu kārtā piedāvāts pagarināt ziemas brīvlaiku 1.-4. klašu skolēniem (attiecīgi, par vienu nedēļu tiks pagarināts mācību gads maijā-jūnijā).

Situācija ar koronavīurusu Beļģijā, foto no arhīva
© Sputnik / Тьерри Монасс

Tāpat stingrāki ierobežojumi skars pulcēšanos un publiskus pasākumus, iespējams, atkal tiks ieviests aizliegums tirdzniecības centru un veikalu darbam brīvdienās – atstās tikai pirmās nepieciešamības preču tirdzniecību. Var tikt ieviestas izmaiņas robežas šķērsošanas kārtībā. Un galvenais, premjers uzstāj uz masveida Covid-19 testēšanas sarīkošanu, tostarp to cilvēku vidū, kuriem nav nekādu saslimšanas simptomu. Par testēšanas kārtību pagaidām netiek stāstīts plašāk.

Komentējot gaidāmo karantīnas pasākumu pastiprināšanu, Saeimas spīkere Ināra Mūrniece sacīja, ka esošie ierobežojumi nesamazina Covid-19 izplatību. Taču parlamenta priekšsēdētāja atzīmēja, ka stingrāki ierobežojumi ir jāievieš kopā ar atbalsta pasākumiem uzņēmumiem un iedzīvotājiem.

Premjerministrs Krišjānis Kariņš paziņoja, ka galīgais lēmums tiks pieņemts otrdien, valdības sēdē, tomēr viņš uzsvēra: "Tas, ko es piedāvāju, jau ir stingrāk par režīmu, kas bija pavasarī. Vienīgā atšķirība ar pilnīgu slēgšanu būtu tā, ka nedēļas vidū veikali būs vaļā. Tagad piedāvājums ir pat stingrāks nekā pavasarī."

Savukārt veselības ministre Ilze Viņķele paziņoja, ka papildu ierobežojumi tiks pieņemti uz jau ieviesto pamata, kas ir ieviesti reģionos ar vislielāko infekcijas izplatību. Turklāt otrdien valdības sēdē, kā tiek cerēts, tiks prezentēts gaidāmās iedzīvotāju vakcinācijas plāns pret Covid-19. Veselības ministre apsolīja, ka tā būs nebijuša mēroga, lieluma un ātruma vakcinācijas akcija.

Trafalgaras laukums Londonā, foto no arhīva
© Sputnik / Джастин Гриффитс-Уилльямс

Un par ekonomiskā atbalsta pasākumiem runājot. Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs paziņoja, ka valdība grasās apzināti palielināt uzņēmumiem paredzētās palīdzības apmēru. Tostarp 30. novembra koalīcijas padomes sēdē tika pieņemts lēmums, ka subsīdijas apgrozījuma līdzekļiem varēs saņemt visi uzņēmumi, kuru apgrozījums novembrī, salīdzinājumā ar trim pēdējiem mēnešiem, samazinājies vairāk nekā par 20%. Šis pats kritērijs – apgrozījuma kritums par 20% – tiks ieviests uzņēmumiem, kuri pretendē uz dīkstāves pabalstiem. Tāpat dīkstāves pabalsti kļūs pieejami arī pašnodarbinātām personām, kā arī tiem, kas strādā ar patentmaksu. Dīkstāves pabalsta apmēru patenta maksātājiem plānots palielināt no 330 līdz 400 eiro. No valdības pārstāvju puses izskanējuši pat paziņojumi, ka ir vērts padomāt par beznosacījumu atbalstu ģimenēm ar bērniem.

Ja par ekonomiskā atbalsta pasākumiem koalīcijai, spriežot pēc visa, ir vairāk vai mazāk izteikts konsenss, tad attiecībā uz gaidāmajiem karantīnas pasākumiem tā nav. Tātad, ko būs atļauts, bet ko nebūs atļauts darīt valsts iedzīvotājiem, un cik ilgu laiku – tas tiks lemts diskusiju laikā valdības sēdē.

5
Tagi:
Latvija, koronavīruss, valdība, ārkārtējā situācija
Pēc temata
Kariņš aicināja Latvijas iedzīvotājus neiet ciemos vienam pie otra
Naudas, vairāk naudas! Kāpēc Latvijas aizsardzības ministrs ceļ trauksmi Covid-19 dēļ
Var atjaunot dīkstāves pabalstus: Kariņš ir apmierināts ar situāciju Latvijas ekonomikā
Viņķele: ārkārtējās situācijas režīms ir jāpagarina uz trim nedēļām