Jauno nodokļu kanibāliskā loģika: plēsīs naudu par mašīnas vai dzīvokļa pārdošanu

224
(atjaunots 13:00 07.09.2020)
Plānots palielināt minimālo algu līdz 500 eiro mēnesī, bet neapliekamo minimumu atstāt 300 eiro līmenī (3600 gadā). "Mierinājuma balva": līdz 1800 eiro mēnesī augs ikgadējo ienākumu slieksnis, pie kura neapliekamais minimums netiek piemērots.

RĪGA, 7. septembris — Sputnik, Jūlija Granta. Ministru kabineta apstiprinātās izmaiņas nodokļu sistēmā, kuru deklarētais mērķis ir celt sociālo aizsargātību un ekonomikas konkurētspēju, patiesībā nozīmē kārtējās nodevas no atlikušajiem iedzīvotājiem un stimulu emigrācijai.

Iepriekš mēs stāstījām, kā nodokļu reformas rezultātā tiks likvidēti mikrouzņēmumi: 32 tūkstoši cilvēku garantēti zaudēs darbu, par vēl 32 tūkstošiem īstas skaidrības nav. Nodarbinātības lejupslīde tādā gadījumā 3 vai 6 reizes pārsniegs pandēmijas rādītājus, kas bezdarbnieku pulkam pievienoja 10 tūkstošus cilvēku, un divkārt palielinās to kopskaitu valstī (tagad – 68 tūkstoši). Augs parastajā npodokļu režīmā nodarbināto darbinieku algu nodokļu slogs. Viņu darbs biznesam izmaksās vairāk, un valsts ekonomikas konkurētspēja nepieaugs, pretēji Finanšu ministrijas apgalvojumiem.

Trīskārt pa 500: īsta ņirgāšanās

13. Saeimas vēlēšanu hīts bija Jaunās konservatīvās partijas lozungs "Trīs pa piecsimt" – ar iedzīvotāju ienākumu nodokli neapliekamā minimuma slieksnis algai – 500 eiro, minimālā alga – 500 eiro un pensija – 500 eiro.

Nonākuši Saeimā, konservatori no solījumiem atteicās. Kad ZZS un "Saskaņas" deputāti 9. jūlijā iesniedza likumprojektu par neapliekamā minimuma noteikšanu 500 eiro apmērā, valdošā koalīcija to noraidīja.

Līdz 2021. gada budžetam "3x500" pārvēršas par ņirgāšanos. Minimālo algu patiešām ierosināts celt līdz 500 eiro, bet neapliekamo minimumu (300 eiro mēnesī) – neaiztikt. Tātad uzņēmēji maksās vairāk, bet darbinieki nesaņems gandrīz neko. "Mierinājuma balva": līdz 1800 eiro mēnesī augs (tagad – 1200 eiro) ikgadējo ienākumu slieksnis, pie kura neapliekamais minimums netiek piemērots.

Ko tas nozīmē

1. Neapliekamais minimums tiek piemērots tikai bruto ienākumiem līdz 500 eiro mēnesī. Tiklīdz šī summa algas aprēķina sarakstā ir pārsniegta, neapliekamais minimums (NM) kļūs diferencēts (DNM). Tas sāk samazināties, tagadējā režīmā – līdz slieksnim 1200 eiro apmērā mēnesī (ar algu 1000 eiro apmērā NM sastāda tikai 85,71 eiro). Tagad DNM mainīsies līdz 1800 eiro mēnesī. FM grāmatvežu milzīgā uzvara ietaupīs "lielo algu" saņēmējiem 2-4 eiro.

Saskaņā ar FM datiem, minimālo algu valstī saņem 52% strādājošo. Faktiski NM tiek ņemts vērā tikai viņiem. Pārējie tiek uzskatīti par "bagātiem", viņus "cērp" kārtīgāk.

2. DNM ir viltīgs – jau no 2017. gada ar nodokļiem tiek aplikti visi ieņēmumi.

Pieņemsim, māte saņem minimālo algu – 430 eiro mēnesī un bērnu pabalstu 15,50 eiro, bet NM minimālais slieksnis tagad ir 440 eiro. Sievietes kopējie ieņēmumi (445,50 eiro) to pārsniedz, tāpēc NM pilnā apmērā viņai vairs nepienākas. Ja minimuma slieksnis būs vienāds ar minimālo algu, cilvēkiem būs neizdevīgi jebkādā veidā piepelnīties, saņemt pabalstus, honorārus. Tie automātiski nozīmē papildu nodokļus, gada nodokļu deklarācijas un citas problēmas.

Vēl vairāk: ja minimālās algas saņēmējs pēkšņi pārdos dzīvokli vai automašīnu, viņam aprēķinās papildu nodokli, jo viņa kopējais ienākums pārsniegs limitu un ļaus vienkārša NM vietā pielietot DNM. Tad, atbilstoši papildu ienākuma summai, cilvēks samaksās ienākumu nodokli 20-23% apmērā no saņemtās algas.

3. Nodokļu aprēķins kļūs sarežģītāks un mulsinās ne tikai vienkāršos cilvēkus, bet arī kvalificētus grāmatvežus. Šajā jautājumā neko nesaprot arī Saeimas deputāti – viņi vienkārši paklausīgi atbalsta valdības ierosinājumus.

Nabagie bija nabagi un paliks nabagi

Visi FM vingrinājumi ap minimālo algu un diferencēto neapliekamo minimumu nenovedīs pie deklarētā rezultātā.

Maznodrošinātāko iedzīvotāju ienākumi pieaugs vien mazdrusciņ. Pati FM atzīst, ka ģimenēm ar bērniem nekas nemainīsies, minimālās algas saņēmēji tik un tā neizmanto viņiem pienākošās atlaides par apgādājamajiem. Lielāko labumu nodokļu reforma nesīs tiem, kas saņem algu 700-1600 eiro apmērā.

Konkurētspēja nepieaugs

Eurostat dati liecina, ka 2019. gadā zemāko algu saņēmēju (67% no vidējās, bez apgādājamajiem) nodokļu slogs Latvijā sastādīja 39,8% - tas ir devītais augstākais rādītājs ES pēc Beļģijas,. Vācijas, Ungārijas, Austrijas, Čehijas, Itālijas, Zviedrijas un Francijas, atzina Finanšu ministrija. Lietuvā šis rādītājs sastāda 34,1%, Igaunijā - 33,4%.

Pie tam resors atklāti secina: pēc piedāvātās reformas Latvija vēl joprojām būs neizdevīgākā valsts Baltijā darba spēka nodokļu slodzes ziņā. To rāda virkne diagrammu ministrijas pārskatā – lai nevienam nerastos ne mazākās šaubas par inovāciju autoru skaidro saprātu. Starp citu, diagrammas rāda, ka Lielbritānijā un Īrijā, kurp masveidā aizbēguši cilvēki no Latvijas, minimālās algas nodokļu slodze ir daudz zemāka nekā vidēji ES – 26,1% un 24,6% atbilstoši. Pie tam neapliekamais minimums tur ir 800 mārciņas.

Dzīvojamo māju būvdarbi, foto no arhīva
© Sputnik / Константин Чалабов

Uzņēmumi izdevumi par katru darbinieku pieaugs vismaz par 100 eiro (par 70 eiro augs minimālā alga, piedevām – nodokļi). Pie tam valdība plāno likvidēt iespēju strādāt ar nepilnu slodzi – tā uzliek pienākumu darba devējam maksāt sociālo nodokli vismaz 170 eiro apmērā (34,09% no minimāajiem 500 eiro), neatkarīgi no reāli izmaksājamās algas.

Pieaugs budžeta izdevumi, kas tiek indeksēti kopā ar minimālo algu. Varasvīriem patīkamākais apsvērums: augs Saeimas deputātu, ministru, pašvaldību vadītāju, amatpersonu alga, kam maksimālais atalgojums noteikts saskaņā ar vidējo valstī ar dažādiem koeficientiem. Piemēram, ministra likme – 4,68 no vidējās.

224
Tagi:
nodokļi, budžets, Latvija
Pēc temata
Latvijā 15% darbinieku saņem uz rokām minimālo algu vai mazāk
Pats grūtākais – atrast naudu: Latvijas iedzīvotāji novērtēja biznesa uzsākšanas iespējas
Reirs pastāstīja, kāda būs nekustamā nodokļa likme pēc kadastra reformas
Kas sagaida Latviju, ja tā nespēs atmaksāt savu parādu
Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības protesta akcija, foto no arhīva

Direktori sūdzas par skolotāju trūkumu, IZM nesaskata brīvas vietas

5
(atjaunots 20:54 24.09.2020)
Direktori ir spiesti skraidīt pa augstskolām un pierunāt studentus sākt darbu skolās, taču, ņemot vērā algu līmeni un arodam raksturīgo stresu, jaunu kadru pieplūdums nav sagaidāms. Kā iznācis, ka, saskaņā ar IZM datiem, Latvijā nav nevienas vakantas pedagoga likmes?

RĪGA, 25. septembris — Sputnik. Līdz ar jaunā mācību gada sākumu skolās no jauna ir aktuāla pedagogu trūkuma problēma, un jauno kadru pieplūdums nav sagaidāms, vēsta Latvijas radio 4.

Rīgas domes deputāte, Rīgas 80. vidusskolas direktore Anna Vladova konstatēja, ka tīmeklī atrodami simtiem darba piedāvājumu dažādu priekšmetu skolotājiem visā Latvijā. Piemēram, vietnē visidarbi.lv ir 300 sludinājumu. Lielākā daļa – 155 vietas – ir Rīgā, taču arī reģionos to skaits nav mazs. Tikai pēdējās nedēļas laikā vien parādījušies 228 sludinājumi.

Tātad valda absolūta katastrofa ar pedagogiem, trūkst cilvēku, stāsta Vladova.

Viņa atklāja, ka pavisam nesen aprunājusies ar citiem direktoriem, kuri tāpat "gaudo" par skolotāju trūkumu, turklāt viņi nekur nav atrodami. Visi skraida pa universitātēm, pa bioloģijas, dabaszinātņu fakultātēm, aicinām studentus darbā, stāstīja direktore.

Iepriekš viņa aicināja izglītības ministri Ilgu Šuplinsku atkāpties no amata, jo politiķe nepilda pedagogiem dotos solījumus, nerisina nozares problēmas.

Rīgas 40. vidusskolas vadība bija spiesta matemātikas skolotāja vietā pieņemt darbā kāda skolēna tēvu – viņam ir profesionāla matemātiķa izglītība. Skolas direktore Jeļena Vediščeva atzina, ka jaunais pedagogs varējis aizpildīt tikai tās nodarbības, kas ļauj viņam strādāt pamata darba vietā, tomēr viņa atbalsts ir ļoti nozīmīgs, jo viņš atslogojis citus skolotājus.

Vediščeva norādīja, ka pedagogu kolektīvs nav nokomplektēts daudzās skolās un, acīmredzot, stāvoklis tikai pasliktināsies.

"Šī situācija brieda jau sen. Pie tam, ja netiks veikti pasākumi vietvaru un valsts līmenī, situācija tikai pasliktināsies, un, principā, pienāks brīdis, kad patiešām nebūs skolotāju," apliecināja Vediščeva.

Brīvu vietu nav

Toties Izglītības ministrija atzīmē: saskaņā ar pašvaldību datiem, septembra vidū neesot bijis nevienas brīvas skolotāja vietas.

IZM pārstāve Baiba Baškele skaidroja, ka iespējams runāt par vakantām stundām – šobrīd neesot nevienas pilnas vakances nevienā novadā, nevienā skolā.

Pedagogu arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga paskaidroja, ka šāda aina veidojas tāpēc, ka daudzas skolas mēģina saviem spēkiem risināt pedagogu trūkuma problēmu, sadalot slodzi starp pārējiem skolotājiem, kas spiesti daudz strādāt papildus, jo nav iespējams nosaukt precīzu vakanto vietu skaitu. Pie tam pārslodzes rezultātā daudzi saskaras ar profesionālo "izdegšanu", bet IZM nevēlas diskutēt par šo problēmu.

Vanaga paskaidroja, ka tagad, aktīvu mācību laikā, neviens vairs skaļi nekliedz par vakancēm, jo saprot: ja informācija parādīsies skolas vai pašvaldības tīmekļa vietnē, iespējams, ieradīsies tie, kas to visu kontrolē, būs pārbaudes un tā tālāk.

IZM mēģina daļēji atrisināt problēmu, pārkvalificējot pasniedzējus ar nelielu slodzi. Piemēram, pērn tā izdevies aizpildīt gandrīz 160 vakances.

Tomēr jaunos kadrus gaidīt nav vērts – studenti nevēlas strādāt skolās un saņemt 790 eiro. Jeļena Vediščeva apgalvoja, ka jaunieši ļoti labi saprot, - tādu naudu var nopelnīt arī bez stresa un birokrātiskiem šķēršļiem, kas pavada pedagogu darbu. Pie tam Rīgā pasniedzējs no citas pilsētas par tādu naudu pat nespēs noīrēt normālu mājokli.

Inga Vanaga ir pārliecināta: pedagogu trūkuma problēmu vairs neizdosies risināt skolu vai pašvaldību līmenī, kas piedāvā bonusus jaunajiem pedagogiem.

LIZDA vadītāja konstatēja, ka problēma jārisina nacionālajā līmenī: jāpārskata likmes veidošanas metodes, darba apmaksa un profesionālais atbalsts.

5
Tagi:
pedagogi, skola, IZM
Pēc temata
Algas nelielas, zems prestižs: Latvijas skolās trūkst vairāki simti skolotāju
Pedagogs: skolotājam Latvijā ir nepieciešama pienācīga alga, nevis nebeidzamas reformas
Šuplinska: datori Latvijas skolās nonāks tikai oktobra beigās
Atgriežamies pie mācībām: psiholoģe sniedza padomus skolēnu vecākiem
Luminor

Banka brīdina klientus par krāpniekiem

11
(atjaunots 17:39 24.09.2020)
Krīzes periodā sarosījušies krāpnieki – viņi cenšas izmānīt klientu personas datus, sarunā stādoties priekšā kā bankas darbinieki.

RĪGA, 24. septembrisSputnik. Banka "Luminor" ieteica saviem klientiem piesargāties – dažu dienu laikā fiksēti divi mēģinājumi izkrāpt piekļuvi lietotāju interneta bankām, stāsta jauns.lv, atsaucoties uz bankas pārstāvjiem.

"Luminor" darbinieki uzsvēra: bankas pārstāvji nekad nezvana un nesūta elektroniskās vēstules ar lūgumu nosaukt klienta personīgo informāciju, piemēram, konta numuru, PIN kodu, Smart-ID, norēķinu kartes datus – numuru un CVC kodu, kas atrodas kartes aizmugures daļā, interneta bankas paroles utt., kā arī nelūdz autorizēties interneta bankā vai apstiprināt maksājumus.

"Luminor" aicina iedzīvotājus parūpēties par saviem tuviniekiem, it īpaši senioriem, un ieteikt viņiem neatbildēt uz šiem krāpnieku zvaniem vai elektroniskajām vēstulēm.

Rodoties aizdomām par krāpšanos, gadījumā, ja nauda pārskaitīta krāpniekam vai nodoti personas dati vai informācija par norēķinu kartēm, pat to pēc iespējas ātrāk jāpaziņo bankai. Ja karte pazaudēta vai nokļuvusi ļaundaru rokās, tā nekavējoties jānobloķē. To iespējams izdarīt interneta bankā vai piezvanot bankai.

Ja radušās šaubas par to, kas piezvanījis, "Luminor" iesaka pārliecināties par to, rakstot uz e-pastu info@luminor.lv vai piezvanot pa klientu apkalpošanas tālruni 1880 (+371 6717 1880).

11
Tagi:
krāpnieki, bankas
Pēc temata
Krāpnieki atkal uzbrūk: tagad Latvijas iedzīvotājiem zvana no Bloomberg
Eksperts pastāstīja, kā atmaskot telefonkrāpniekus
Uzmanieties no krāpniekiem: parādījusies jauna klientu bankas datu iegūšanas shēma
Meklēja darbu, bet pazaudēja naudu: Interneta krāpnieki atkal uzbrūk

ANO Drošības padomi vēlas paplašināt. Ko mainīt, ko atstāt, lai saglabātu mieru

0
(atjaunots 11:07 25.09.2020)
Šogad ANO apritējuši 75 gadi. Dalībvalstis nolēmušas: kaut kas ir jāmaina. Pasaule ir mainījusies, struktūra ir novecojusi. Tiesa, dažkārt gadās, ka pārmaiņas ne vienmēr nāk par labu.

ANO valstu līderi iecerējuši atjaunot organizāciju. Vairāki reformu piedāvājumi izskanēja jau Ģenerālās asamblejas jubilejas sēdē. Šogad Apvienoto Nāciju Organizācijai apritējuši 75 gadi. Dalībvalstis nolēmušas: kaut kas ir jāmaina. Pasaule ir mainījusies, struktūra ir novecojusi. Tiesa, dažkārt gadās, ka pārmaiņas ne vienmēr nāk par labu. Piemēram, Vladimirs Putins ieteica saglabāt veto tiesības. Par to, kāpēc tas ir svarīgi stabilitātei pasaulē, stāsta mūsu video.

0
Tagi:
Drošības Padome, ANO