Alus glāzēs. Foto no arhīva

Paspēt pirms jauniem ierobežojumiem: igauņi metušies uz Latviju pirkt alkoholu

25
(atjaunots 08:52 06.09.2020)
Atbraucis pēc gāzes, pie viena arī alkohola rezervi iegādājies: pierobežas veikalu autostāvvietas Latvijā pārpilda mašīnas ar Igaunijas reģistrācijas numuriem.

RĪGA, 6. septembris — Sputnik. Pastāvot riskam, ka Latvijas valdība ieviesīs karantīnu atbraucējiem no Igaunijas, pierobežas veikalos pieaudzis pircēju skaits no Igaunijas. Lielās autostāvvietas veikalu priekšā pārpilda mašīnas ar Igaunijas reģistrācijas numuriem, vēsta Rus.err.ee.

Koits pēc alkoholisko dzērienu veikala apmeklējuma pastāstīja, ka uz Latviju atbraucis pēc gāzes. "Patiesībā atbraucu, lai apmainītu propāna balonus. Kas zina, kad tie atkal parādīsies. Igaunijā tos vairs nemaina, taču ar gāzi laukos ir lētāk – uz tās gatavo ēdienu, ar to apkurina," stāsta Koits.

Pircējs konstatēja, ka igauņu interese par Latvijā pārdodamo alkoholu ir diezgan liela.

"Igauņi vēl joprojām nevar iztikt bez Latvijas alkohola. Visu stāvvietu aizpilda igauņu automašīnas, ir mašīnas ar somu nomuriem. Brauc dažādu iemeslu dēļ. Dažs brauc ekskursijā ar bērniem, cits vēlas kaut ko apskatīt, piemēram, Siguldu. Bet atpakaļceļā nevar pabraukt garām, ja uzbūvēta autostāvvieta," viņš paskaidroja.

Ainažu veikala "SuperAlko" direktore Jolanta Branta pastāstīja, ka galvenokārt iepērkas igauņi.

Pircējs Tarmo tur iegriezies, atgriežoties Igaunijā. Viņš konstatēja, ka veikalā bijuši arī somi un latvieši, stāvvietā bija arī mašīna ar Vācijas numuru.

"Tas ir internacionāli, kad dzer, visi ir vienlīdzīgi. Taču igauņu ir visvairāk. Protams, tāpēc, ka veikals ir tieši uz Igaunijas robežas," viņš atzīmēja.

Atgādināsim, ka popularitātes apogeju igauņu alkotūrisms Latvijā sasniedza, kad Igaunija pacēla akcīzes nodokli alkoholiskajiem dzērieniem. Vēlāk Igaunijas valdība aprēķināja zaudējumus un bija spiesta atkal samazināt nodokli, - pēc tam igauņu entuziasms mazliet kritās.

25
Tagi:
alkohols, Latvija, Igaunija
Pēc temata
Latvija nevēlas pazaudēt alkotūristus un ir gatava samazināt akcīzes nodokli alkoholam
Latvija pazaudēs ienākumus no igauņu alkotūrisma: ko lai dara ar akcīzēm
Lietuvā pagaidām neuztraucas par alkotūrisma attīstību Latvijas virzienā
Atbraukt pēc alus, palikt muzeja dēļ: Valka attīsta "alkotūrismu"
Ieva Jaunzeme

Paši sevi apzogat: VID vadītāja iesaka meklēt normālus darba devējus

1
(atjaunots 17:24 21.09.2020)
Tie, kam algu izsniedz "aploksnēs", vidēji slimības lapas pabalstos saņem par 400 eiro mazāk, nekā tie, kas maksā sociālās iemaksas, pastāstīja VID direktore.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. "Aplokšņu" algu līmenis Latvijā joprojām paliek liels, tādēļ valsts ievāc par 17% – par 600 tūkstošiem eiro – mazāk darbaspēka nodokļos, nekā varētu, pastāstīja Latvijas Radio intervijā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme. Šeit tiek ņemti vērā ienākumu nodoklis un sociālās apdrošināšanas iemaksas.

VID mēra nodokļu plaisu jau septiņu gadus. Pakāpeniski tā samazinās, taču ļoti lēni.

"Mēs esam nedaudz iestiguši 17%. Protams, ir samazinājums par procentdaļām, bet mēs netiekam vismaz līdz 16%," pastāstīja VID vadītāja.

Pēc Jaunzemes teiktā, tas skaidrojams ar vairākiem faktoriem: makroekonomisko situāciju valstī, nodokļu nomaksas kultūru, nodokļu sistēmas īpatnībām.

"Attiecībā uz valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu liela loma ir tieši nodokļu samaksas kultūrai valstī. (…) Ja par citām iemaksām varētu teikt – kā tad tās tiek izmantotas, mēs neuzticamies un tāpēc mēs nemaksājam –, tad sociālās apdrošināšanas iemaksas katrs cilvēks maksā sev," pastāstīja VID ģenerāldirektore.

Saskaņā ar VID aprēķiniem, iedzīvotāji, kuriem alga nāk "aploksnēs", vidēji slimības lapas pabalstos saņem par 400 eiro mazāk, nekā pārējie darbinieki.

"Tas nozīmē, ka cilvēks te un tagad sevi apzog, vienojoties ar darba devēju. Par "māmiņalgām" ir tieši tāda pati korelācija.

Ja cilvēks saka, ka nav citas izejas, es varu pateikt – ir Latvijā pietiekams skaits ļoti normālu darba devēju, kuriem pat prātā nenāk kaut ko tādu darīt," piebilda ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore.

Viena no nozarēm, kur situācija ir uzlabojusies, ir celtniecība, kur tika noslēgta ģenerālā vienošanās par minimālās algas palielināšanu. Pēc Jaunzemes domām, šāda vienošanās ir nepieciešama arī sabiedriskās ēdināšanas nozarē.

Tāpat VID mēra plaisu pievienotās vērtības nodokļa nomaksā, un šeit situācija ir ievērojami uzlabojusies – tā sarukusi no 30% pirms septiņiem gadiem līdz 9%, un tas ir vidējais rādītājs Eiropas Savienībā. Tas nozīmē, ka arvien mazāk uzņēmēju izvairās no PVN nomaksas. Pēc Jaunzemes sacītā, ar šādu rezultātu var lepoties.

1
Tagi:
nodokļi, Valsts ieņēmumu dienests
Pēc temata
Par nodokļu reformu: sociālā nodeva 5%, akcīžu celšana, neapliekamais minimums 350 eiro
Kur ņemt naudu jaunām nodevām: ierosināts ierobežot nodokļu pieaugumu mazajām saimniecībām
Reirs pastāstīja, kāda būs nekustamā nodokļa likme pēc kadastra reformas
Jauno nodokļu kanibāliskā loģika: kā iznīcināt mikrouzņēmumus

Covid-19 sasniedzis arī Rīgas "Dinamo"

3
(atjaunots 17:17 21.09.2020)
Vismaz pieci no sestdienas 17 Covid-19 inficēšanās gadījumiem tika reģistrēti Rīgas hokeja klubā "Dinamo".

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Šo informāciju apstiprināja kluba valdes padomes priekšsēdētājs Juris Savickis, paziņojot, ka saslimušie komandā patiešām ir, taču pilni testu rezultāti un informācija par saslimušo skaitu tiks sniegta vēlāk. Turklāt šodien komandai gaidāma atkārtota testēšana, savukārt kalendārā jau otrdien rīdziniekiem ir nākamais KHL čempionāta mačs mājās ar Ņižņijnovgorodas "Torpedo".

"Saņemsim rezultātus un pēc tam arī pieņemsim lēmumu," paziņoja Savickis. "Pagaidām konkrēti mums neko nav apstiprinājuši, bet jau ir skaidrs, ka pozitīvi testi būs. Šobrīd cenšamies saprast, cik, kā, kāpēc un kas."

Rīgas "Dinamo" spēlētāji ceturtdien atgriezās no šīs sezonas pirmās izbraukuma sērijas Novosibirskā un Habarovskā, bet trešā spēle Nursultanā tika atcelta koronavīrusa testa pozitīvo rezultātu dēļ vienlaikus 12 komandas "Baris" locekļiem.

Latvijā piektdien tika veikti 2402 Covid-19 testi un apstiprināti 17 jauni saslimšanas gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati. Seši saslimušie atgriezās no Lielbritānijas un Krievijas.

3
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
ANO galvenajā mītnē atklās fotoizstādi par Krievijas ārstu ciņu ar Covid-19
Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti
Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka
KHL vadību neapmierina Covid-19 testu kvalitāte Latvijā