3D tehnoloģija

3D tehnoloģija ir lētāka un drošāka: Latvijas uzņēmums ielaužas aviācijas detaļu tirgū

19
(atjaunots 13:48 05.09.2020)
Ar ko aviācijas rezerves daļas, kas izgatavotas uz 3D printera, ir labākas par citām, un kā firma pārliecināja banku piešķirt kredītu pasaulē pirmās automatizētās 3D drukāšanas līnijas izveidošanai.

RĪGA, 5. septembris – Sputnik. Latvijas kompānija AM Craft, kurai ir sasniegumi medicīnisko palīglīdzekļu izgatavošanā ar 3D printeriem, grasās ienākt aviācijas rezerves daļu tirgū, vēsta TV3.

Viena no detaļām, kuru Latvijas firma var izgatavot, ir pusdienu galdiņi, turklāt tie nostiprinās pasažieru krēslu aizmuguri.

AM Craft līdzīpašnieks Jānis Jātnieks uzsvēra, ka šādu detaļu izgatavošana ar 3D printeru aizņems mazāk laika, un, kas ir sevišķi svarīgi aviācijai, detaļas svērs mazāk.

"Tas, ko varam izdarīt, mēs varam to visu uzražot vienā gabalā, vajadzīgajā apjomā, par līdzvērtīgu vai zemāku cenu un pilnīgi noteikti vairāk funkcionālu," uzsver Jātnieks.

Aviācijas nozare ir īpaši prasīga, katrs materiāls un katra detaļa tiek atlasīta ne tikai pēc svara un izmaksām.

"Mums ir vairāk nekā 200 detaļu, kas testa režīmā atrodas lidaparātos," stāstā Jātnieks.

Katrs materiāls tiek rūpīgi pārbaudīts, piemēram, mēra piedūmojumu, kuru tas rada degšanas rezultātā.

Kredītu attīstībai vairāk nekā 800 tūkstošu eiro apmērā kompānija saņēma Luminor bankā. Tās eksperti pārbaudīja projekta dzīvotspējīgumu un pārliecinājās, ka AM Craft spēj atrast ekspertus dažādās nozarēs.

"Šim uzņēmumam ir zināšanas, un vajadzības gadījumā tas pārprofilēsies, ne tikai uz 3D detaļu ražošanu aviolīnijām, bet viņi var ražot kuģiem utt. Mēs sapratām, ka viņi ir izpētījuši tirgu, tāpēc mums radās pārliecība, ka varam finansēt," atzīmē Luminor.

Bankas aizdevums ļāva nopirkt vienus no pasaulē lielākajiem 3D printeriem. Tas ļaus ražot lielākas detaļas, turklāt, visus četrus aparātus paredzēts apvienot vienā automatizētā sistēmā.

"Tas, kad mēs pabeigsim, tā būs pirmā tāda veida līnija pasaulē. Mēs nezinām nevienu citu, kas būtu šīs iekārtas automatizējuši. Robotu, kas kustas, mēs nopirkām gatavu, mēs saliekam komponentes klāt, lai nodrošinātu automatizāciju," pauž Jātnieks.

Visa 3D drukāšana tiks automatizēta, roboti izņems izdrukātās detaļas un sagatavos printerus jaunu detaļu drukāšanai. Tas ļaus ne vien samazināt izdevumus, bet arī uzraudzīt detaļu ražošanu, bez kā nevar iztikt aviācijas nozarē.

19
Tagi:
Latvija
Pēc temata
Jauno nodokļu kanibāliskā loģika: kā iznīcināt mikrouzņēmumus
Rūpnīcai "Biolars" draud krimināllieta par ķīmisko atkritumu noliešanu

Covid-19 sasniedzis arī Rīgas "Dinamo"

2
(atjaunots 17:17 21.09.2020)
Vismaz pieci no sestdienas 17 Covid-19 inficēšanās gadījumiem tika reģistrēti Rīgas hokeja klubā "Dinamo".

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Šo informāciju apstiprināja kluba valdes padomes priekšsēdētājs Juris Savickis, paziņojot, ka saslimušie komandā patiešām ir, taču pilni testu rezultāti un informācija par saslimušo skaitu tiks sniegta vēlāk. Turklāt šodien komandai gaidāma atkārtota testēšana, savukārt kalendārā jau otrdien rīdziniekiem ir nākamais KHL čempionāta mačs mājās ar Ņižņijnovgorodas "Torpedo".

"Saņemsim rezultātus un pēc tam arī pieņemsim lēmumu," paziņoja Savickis. "Pagaidām konkrēti mums neko nav apstiprinājuši, bet jau ir skaidrs, ka pozitīvi testi būs. Šobrīd cenšamies saprast, cik, kā, kāpēc un kas."

Rīgas "Dinamo" spēlētāji ceturtdien atgriezās no šīs sezonas pirmās izbraukuma sērijas Novosibirskā un Habarovskā, bet trešā spēle Nursultanā tika atcelta koronavīrusa testa pozitīvo rezultātu dēļ vienlaikus 12 komandas "Baris" locekļiem.

Latvijā piektdien tika veikti 2402 Covid-19 testi un apstiprināti 17 jauni saslimšanas gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati. Seši saslimušie atgriezās no Lielbritānijas un Krievijas.

2
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
ANO galvenajā mītnē atklās fotoizstādi par Krievijas ārstu ciņu ar Covid-19
Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti
Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka
KHL vadību neapmierina Covid-19 testu kvalitāte Latvijā
Linkaits

Ieguldījām visu, ko varējām: ministrs cer iztikt bez jaunām dotācijām aviācijai

2
(atjaunots 17:15 21.09.2020)
Liela daļa valsts līdzekļu, kas tika piešķirti airBaltic atbalstam, jau ir iztērēta kompānijas parādu segšanai, taču ministrs Linkaits negibētu atkārtoti palaists valsts atbalsta mehānismu tuvāko gadu laikā.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Lai gan situācija aviopārvadājumos koronavīrusa pandēmijas dēļ joprojām ir ļoti nestabila, satiksmes ministrs Tālis Linkaits negribētu, lai atkal nāktos piešķirt nozarei valsts dotācijas. Par to viņš pastāstīja TV3 intervijā.

Atbalstu iepriekš saņēma lidosta "Rīga", aviosatiksmes operators "Latvijas gaisa satiksme" un nacionālā lidsabiedrība airBaltic.

"Man cilvēciski negribētos otro reizi iet cauri valsts atbalsta mehānismam, jo jau pašlaik mēs aviācijas nozarē ieguldījām faktiski visus iespējamos valsts līdzekļus," paziņoja Linkaits.

Ministrs cer, ka ar piešķirtajiem līdzekļiem pietiks tuvākajiem gadiem, taču atzīts, ka nenoteiktības līmenis paliek ļoti augsts, un nav skaidrs, kā situācija attīstīsies tuvāko mēnešu laikā.

Iepriekš avīze Neatkarīgā izanalizēja airBaltic darbības pārskatu par pirmo pusgadi un secināja, ka lielākā daļa valsts dotācijas 250 miljonu eiro apmērā jau ir iztērēta zaudējumu segšanai, kuri sastādīja 184,7 miljonus eiro. Ņemot vērā, ka situācija ar koronavīrusu neuzlabojas, aviācijas nozares stāvoklis turpina būt nestabils, ir iespējams, ka tai atkal būs nepieciešama naudas ieplūdināšana no valsts puses, turklāt ne pēc dažiem gadiem, kā Linkaits cer, bet jau šogad.

2
Tagi:
Tālis Linkaits, airBaltic
Pēc temata
Kāpēc airBaltic iedeva no budžeta ceturtdaļmiljardu un vai to var dabūt atpakaļ
Rinkēvičs: Latvijas iedzīvotāji brauc uz ārzemēm ar risku "iesprūst" tur
Kas sagaida Latviju, ja tā nespēs atmaksāt savu parādu
Divu mēnešu dīkstāve: airBaltic zaudējumi pirmajā pusgadā sastādīja 185 miljonus eiro