Gods kalpot Rīgai priekšvēlēšanu plakāts, foto no arhīva

Saeima nobalsoja par priekšvēlēšanu aģitāciju tikai latviešu valodā

28
(atjaunots 17:13 03.09.2020)
Saeima iesniedza komisijai likumprojektu par priekšvēlēšanu aģitācijas ne valsts valodā aizliegšanu, taču juristi brīdina par sekām un draud ar tiesvedībām.

RĪGA, 3. septembris – Sputnik. Nacionālā apvienība kārtējo reizi cenšas aizliegt priekšvēlēšanu aģitāciju jebkurā citā valodā, izņemot latviešu.

Visa aģitācija televīzijā, radio, presē, Internetā un publiskajās vietās būs jāveic tikai latviešu valodā, savukārt par likuma neievērošanu tiks nozīmēts naudas sods.

Pēc Nacionālās apvienības domām, šiem grozījumiem jābūt attiecināmiem uz pašvaldību vēlēšanām, Saeimas vēlēšanām un Eiropas Parlamenta vēlēšanām, lai paplašinātu latviešu valodas izmantošanas iespējas priekšvēlēšanu reklāmā.

Šodien Saeima izskatīja šo iniciatīvu un atbalstīja to. Lai bloķētu likumprojekta iesniegšanu komisijai, nepietika vien dažas balsis – 47 deputāti nobalsoja par, 43 – pret. Taču likumprojekta izskatīšana ir pašā ceļa sākumā, priekšā vēl ir trīs lasījumi.

Tomēr Saeimas deputāts no Nacionālās apvienības Jānis Iesalnieks jau publicējis līksmojošu repliku Twitter.

"Saeima (pret balsojot Saskaņai, A/Par, KPV) nodod komisijām Nacionālās apvienības izstrādāto likumprojektu, kas noteiktu, ka priekšvēlēšanu aģitācija ir veicama tikai valsts valodā. Latviešu valoda ir VISU Latvijas pilsoņu savstarpējās saziņas valoda!" uzrakstīja Iesalnieks, pievienojot tvītam hipersaiti uz likumprojektu.

​Pavisam cits viedoklis attiecībā uz to ir juristam, Eiropas tiesību speciālistam un Eiropas Parlamenta frakcijas "Zaļie"/Eiropas Brīvā alianse padomdevējam Aleksejam Dimitrovam, kurš uzskata, ka šie piedāvājumi absolūti neatbilst starptautiskajām tiesībām.

"Šodien Latvijas parlaments pieņēma lēmumu uzsākt likumprojekta izskatīšanu, kurš aizliedz priekšvēlēšanu aģitāciju citās valodās, izņemot latviešu.

Nepieņemams vārda brīvības pārkāpums – kā tas ir apstiprināts Eiropas Cilvēktiesību tiesā Şükran Aydın and Others vs. Turkey lietā. Sevišķi problemātiska valstī, kur 28% pilsoņu pieder pie etniskajām minoritātēm, savukārt citu ES dalībvalstu pilsoņiem ir balsstiesības.

Ceru, ka likumu, tā pieņemšanas gadījumā, atcels Konstitūcijas tiesa," atzīmēja Aleksejs Dimitrovs Facebook.

Atgādināsim, ka tas jau nav pirmais Nacionālās apvienības mēģinājums izvilkt cauri likumu par priekšvēlēšanu aģitācijas aizliegšanu ne valsts valodā – ar šādu ierosinājumu viņi uzstājās 2018. gadā, pirms 13. Saeimas vēlēšanām.

Iniciatīva pat izgāja pirmo lasījumu Saeimā, un projekts tika iesniegts Saeimas Valsts un pašvaldību pārvaldes komisijai. Taču tālāk grozījumi netika, un gandrīz divu gadu garumā par tiem neviens neatcerējās.

28
Tagi:
Iesalnieks, vēlēšanas, latviešu valoda, Saeima
Pēc temata
Priekšvēlēšanu aģitācijai atvēlēts jau miljons: kādas partijas iztērējušas lielākas summas
"Iedzīvotāji" vēlējās aģitāciju latviešu valodā: NA atkal atgādināja par valsts valodu
Mitrofanovs paskaidroja, kādēļ neaizliedza aģitāciju krievu valodā
Kaislības Rīgā pieaug: rīdzinieku telefonus pārpilda nevēlama priekšvēlēšanu aģitācija

Covid-19 sasniedzis arī Rīgas "Dinamo"

2
(atjaunots 17:17 21.09.2020)
Vismaz pieci no sestdienas 17 Covid-19 inficēšanās gadījumiem tika reģistrēti Rīgas hokeja klubā "Dinamo".

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Šo informāciju apstiprināja kluba valdes padomes priekšsēdētājs Juris Savickis, paziņojot, ka saslimušie komandā patiešām ir, taču pilni testu rezultāti un informācija par saslimušo skaitu tiks sniegta vēlāk. Turklāt šodien komandai gaidāma atkārtota testēšana, savukārt kalendārā jau otrdien rīdziniekiem ir nākamais KHL čempionāta mačs mājās ar Ņižņijnovgorodas "Torpedo".

"Saņemsim rezultātus un pēc tam arī pieņemsim lēmumu," paziņoja Savickis. "Pagaidām konkrēti mums neko nav apstiprinājuši, bet jau ir skaidrs, ka pozitīvi testi būs. Šobrīd cenšamies saprast, cik, kā, kāpēc un kas."

Rīgas "Dinamo" spēlētāji ceturtdien atgriezās no šīs sezonas pirmās izbraukuma sērijas Novosibirskā un Habarovskā, bet trešā spēle Nursultanā tika atcelta koronavīrusa testa pozitīvo rezultātu dēļ vienlaikus 12 komandas "Baris" locekļiem.

Latvijā piektdien tika veikti 2402 Covid-19 testi un apstiprināti 17 jauni saslimšanas gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati. Seši saslimušie atgriezās no Lielbritānijas un Krievijas.

2
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
ANO galvenajā mītnē atklās fotoizstādi par Krievijas ārstu ciņu ar Covid-19
Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti
Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka
KHL vadību neapmierina Covid-19 testu kvalitāte Latvijā
Linkaits

Ieguldījām visu, ko varējām: ministrs cer iztikt bez jaunām dotācijām aviācijai

2
(atjaunots 17:15 21.09.2020)
Liela daļa valsts līdzekļu, kas tika piešķirti airBaltic atbalstam, jau ir iztērēta kompānijas parādu segšanai, taču ministrs Linkaits negibētu atkārtoti palaists valsts atbalsta mehānismu tuvāko gadu laikā.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Lai gan situācija aviopārvadājumos koronavīrusa pandēmijas dēļ joprojām ir ļoti nestabila, satiksmes ministrs Tālis Linkaits negribētu, lai atkal nāktos piešķirt nozarei valsts dotācijas. Par to viņš pastāstīja TV3 intervijā.

Atbalstu iepriekš saņēma lidosta "Rīga", aviosatiksmes operators "Latvijas gaisa satiksme" un nacionālā lidsabiedrība airBaltic.

"Man cilvēciski negribētos otro reizi iet cauri valsts atbalsta mehānismam, jo jau pašlaik mēs aviācijas nozarē ieguldījām faktiski visus iespējamos valsts līdzekļus," paziņoja Linkaits.

Ministrs cer, ka ar piešķirtajiem līdzekļiem pietiks tuvākajiem gadiem, taču atzīts, ka nenoteiktības līmenis paliek ļoti augsts, un nav skaidrs, kā situācija attīstīsies tuvāko mēnešu laikā.

Iepriekš avīze Neatkarīgā izanalizēja airBaltic darbības pārskatu par pirmo pusgadi un secināja, ka lielākā daļa valsts dotācijas 250 miljonu eiro apmērā jau ir iztērēta zaudējumu segšanai, kuri sastādīja 184,7 miljonus eiro. Ņemot vērā, ka situācija ar koronavīrusu neuzlabojas, aviācijas nozares stāvoklis turpina būt nestabils, ir iespējams, ka tai atkal būs nepieciešama naudas ieplūdināšana no valsts puses, turklāt ne pēc dažiem gadiem, kā Linkaits cer, bet jau šogad.

2
Tagi:
Tālis Linkaits, airBaltic
Pēc temata
Kāpēc airBaltic iedeva no budžeta ceturtdaļmiljardu un vai to var dabūt atpakaļ
Rinkēvičs: Latvijas iedzīvotāji brauc uz ārzemēm ar risku "iesprūst" tur
Kas sagaida Latviju, ja tā nespēs atmaksāt savu parādu
Divu mēnešu dīkstāve: airBaltic zaudējumi pirmajā pusgadā sastādīja 185 miljonus eiro