Kaķis, foto no arhīva

Rīdzinieki paliks bez apkures? Iedzīvotājiem var likt apmaksāt kaimiņu parādus

112
(atjaunots 11:42 03.09.2020)
Rīgas namu pārvalde "Rīgas namu pārvaldnieks" izsūtījis savu pārvaldīto namu dzīvokļu īpašniekiem anketas ar piedāvājumiem apkures sezonas uzsākšanai, tostarp aicinot noslēgt tiešu līgumu ar AS "Rīgas siltums".

RĪGA, 3. septembris – Sputnik. "Rīgas namu pārvaldnieks" (RNP) pārstāvis Krists Leiškalns paziņoja, ka namu pārvaldes mērķis ir mobilizēt dzīvokļu īpašniekus pieņemt lēmumu par turpmākajām darbībām saistībā ar apkures sezonu, kā arī izslēgt starpnieku starp pakalpojumu saņēmēju un pakalpojumu sniedzēju, raksta BВ.lv.

Leiškalns paskaidroja, ka AS "Rīgas siltums" uztver dzīvojamo māju kā vienu veselu, un ja pilnībā nenorēķināsies vismaz viens klients, tad apkuri var arī nepieslēgt.

Ar rosināto aptauju RNP aicina dzīvokļu īpašniekus aktīvāk iesaistīties sava īpašuma pārvaldīšanā, lai nodrošinātu nepārtrauktu saņemto pakalpojumu pieejamību. Tas ļautu novērst situāciju, kad atsevišķu īpašnieku dēļ dzīvojamā māja paliek bez apkures.

Piedāvāto risinājumu kārtā tiek minēta iespēja dzēst parādus no mājas uzkrājumiem vai pāriet pie tiešiem norēķiniem ar "Rīgas siltums" (bet parāds vienalga būs jāapmaksā).

Leiškalns atzina, ka lēmums par uzkrājumu novirzīšanu parāda apmaksai negarantē, ka nākotnē neparādīsies jauni parādnieki, tomēr dotajā brīdī tas nodrošinātu siltumenerģijas piegādes stabilitāti.

Saskaņā ar RNP datiem, pašlaik par apkuri klienti ir parādā vairāk nekā 10 miljonus eiro, tostarp lielākais vienas mājas parāds ir vairāk nekā 73 tūkstoši eiro.

Lai nodrošinātu apkuri, ir jātiek galā ar parādiem tieši par pēdējo apkures sezonu.

Leiškalns norādīja, ka pagaidām neviena no RNP pārvaldītajām mājām nav pieņēmusi lēmumu par tiešiem norēķiniem ar "Rīgas siltums". Tomēr par šādu iespēju klienti izrāda interesi.

"Rīgas siltums" paziņoja, ka uzņēmums noslēdz līgumus ar visiem saviem siltumenerģijas saņēmējiem ar īpašiem nosacījumiem. Turklāt samaksas kārtība – tiešie maksājumi vai ar namu pārvaldnieka palīdzību – nemaina siltuma iegādes kārtību vai pakalpojuma izmantošanas nosacījumus.

Tādējādi, jebkurā gadījumā, sākoties jaunai sezonai, parādiem par pagājušo sezonu ir jābūt pilnībā dzēstiem.

Ja daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāji pieņem lēmumu par tiešiem norēķiniem ar "Rīgas siltumu", tad siltuma piegādes līguma noslēgšanai visā mājā (nevis katrā dzīvoklī atsevišķi) īpašniekiem ir jādeleģē viens pilnvarotais cilvēks, kurš noslēgs līgumu vai pielikumu esošajam līgumam. Atsevišķi ar katru īpašnieku līgums netiks noslēgts.

Tiešiem norēķiniem "Rīgas siltums" gatavos katram īpašniekam rēķinu, par ko nāksies papildus maksāt 2,73 eiro bez PVN.

Ja mājai ir parādi par siltumu, tad dzīvokļu īpašniekiem būs jāvienojas par tā apmaksas kārtību. Piemēram, pieprasīt namu pārvaldniekam aktivizēt darbu ar parādniekiem, izveidot speciālu fondu parādnieku parādu segšanai līdz to piedziņas brīdim, paskaidroja uzņēmumā.

Pašlaik ar mājām-parādniekiem strādā namu pārvaldnieks, taču, izvēloties tiešos maksājumus par siltumu, šo funkciju pildīs "Rīgas siltums".

Saskaņā ar Firmas.lv datiem, "Rīgas namu pārvaldnieks" 2019. gadā strādāja gandrīz ar 64 miljonu eiro apgrozījumu un zaudējumiem 900 tūkstošu eiro apmērā. Namu pārvaldnieks pilnībā pieder Rīgas domei.

"Rīgas siltums" pērn strādāja ar 148 miljonu eiro apgrozījumu un peļņu 1,3 miljonu eiro apmērā. "Rīgas siltuma" akcionāri ir Rīgas dome (49%), valsts (48,995%), SIA "Enerģijas risinājumi.RIX"  (2%) un AS "Latvenergo" (0,005%).

112
Tagi:
Rīgas namu pārvaldnieks, Rīga
Pēc temata
"Rīgas namu pārvaldnieka" "jaunā slota izslaucīja" krievu valodu
Maksa par apkuri pakāpeniski izputinās Rīgas iedzīvotājus
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"
Maksa par dzīvokli Rīgā pieaugs
Artis Pabriks

"Amerikāņi mums neprasa pat pusi no tā": Artis Pabriks "uzbraucis" bankām

21
(atjaunots 18:33 23.09.2020)
Latvijas aizsardzības ministrs pēkšņi norūpējies par valsts finanšu sektora problēmu un pieprasīja pārtraukt spiedienu, ko jūt banku iebiedētie klienti.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Sarežģītais stāvoklis Latvijas finanšu sektorā, kas radies banku sistēmas "kapitālremonta" rezultātā, šķiet, satraucis ne tikai nozares speciālistus, bet arī varas pārstāvjus.

Piemēram, aizsardzības ministrs Artis Pabriks asi kritizēja banku nesamērīgās prasības.

"Ir pēdējais laiks visiem atzīt, ka prasības banku klientiem ir pārmērīgas un nesaprātīgas. Ieviestas, aizsedzoties ar drošības jautājumiem," Pabriks ar sašutumu klāstīja savā lapā Twitter.

​Tomēr sociālo tīklu lietotāji Pabrika aizbildniecisko žestu novērtēja atšķirīgi – daži atbalstīja politiķa sašutumu cits ironiski atzīmēja, ka bez nopietniem valdības lēmumiem tie ir tikai tukši vārdi.

"Starp citu, šo prasību tiešās sekas ir lielas sabiedrības daļas iedzīšana ātro kredītu lamatās un ātro kredītu nozares uzplaukums kā tāds. Jo, kad pēkšņi banka nekreditē vairs pat gludekļa iegādi – ko gan cilvēkam iesākt?" bija sašutis pazīstamais reklāmas speciālists Ēriks Stendzenieks.

​Viens no komentētājiem atgādināja, ka kredītu trūkuma dēļ reģionos nav iespējams izdzīvot.

"Tieši tā! Bankas reģionos nefinansē ne mājokļa rekonstrukcijas, ne jaunas būvniecības, tikai iegādi, vēl pie tam banka, kuru mēs visi Latvija kopīgi pēdējo izglābām! Kā reģionos dzīvot? Viens ceļš – uz Rīgu... ļoti skumji..." konstatēja Edgars Kaļva.

​"Neticu, ka jūs pats pēkšņi tā izdomājāt, izklausās pēc partijas sponsoru lūguma," politiķi par spēlēm aizdomās tur Misters Futbols.

​"Un kas ir vainīgs? MK un Saeima! Skatoties budžetu, sapratāt, ka nauda garām iet, jo LV iedzīvotāji kontus atvēra LT un EE? Regulējumu vajadzēja, bet kā parasti Latvijā notiek - pārspīlēja ar īstenošanu," ironizēja rilekta.

​"Un banku lobijs , kas ierobežo skaidru naudu, tikpat nesamērīgs un nelikumīgs," autoru atbalstīja lasītājs ar lietotājvārdu "Patiesība ir tur ārā".

​Komentētāji droši kritizēja politiķi par bezdarbību.

"Teica Artis, pamostoties rapšu laukā, kas bija viņa partijas biedru a/parts..." atgādināja Juris Lipsnis.

​"Kapteinis Acīmredzamais no miesas un asinīm," sarkastiski konstatēja cits komentētājs.

​"Es to atzinu pirms gada. Visi atzīs, un? Dzīvos ar atziņu? It kā jau tāpēc ir Saeima un valdība, lai ar atziņām kaut ko arī iesāktu," neapmierināts atzīmēja Kaspars.

​"Vai kāds vēl atceras "pelēko sarakstu" un Krišjāņa Kariņa satraukumu par LV iekļaušanu tajā?" ar izsmieklu apjautājās Arvis Villa.

​"Amerikāņi mums neprasa pat pusi no tā ko paši sadaram, mazohistiski šaujot sev visās iespējamās vietās," uz pārmetumu attrauca aizsardzības ministrs.

​Atgādināsim, ka Latvijā pilnā sparā rit finanšu sektora "kapitālremonts" ar mērķi novērst noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu. Tas sākās 2018. gadā, kad komisijas Moneyval eksperti publicēja ziņojumu par pārkāpumiem Latvijas finanšu sektorā un norādīja: ja valsts nelabosies, tā nokļūs "pelēkajā sarakstā", kas ļoti negatīvi ietekmēs tās ekonomiku.

Represiju giljotīna sāka darbu pilnā sparā, taču kontrolējošās struktūras pieprasa aizvien jaunus upurus. Ārvalstnieki jau ir aizgājuši, tāpēc bez darba palikušie finanšu uzraugi sāka bloķēt vietējo uzņēmēju un vienkāršu iedzīvotāju kontus.

21
Tagi:
Artis Pabriks, bankas, Latvija
Pēc temata
Simtiem dosjē lappušu: kā pārbauda ABLV noguldītājus un vai viņiem atgriezīs naudu
Atlaižu nebūs: bankas nav gatavas atbalstīt uzņēmējus no Baltkrievijas
"Apvaino godprātīgu Latvijas pilsoni": ārste šokēta par bankas lēmumu bloķēt karti
"Bīstamā Kuba": SEB banka pieprasīja paskaidrojumus latvietei par 20 eiro maksājumu
Armens Gasparjans

Gaidāmas atklāsmes: Gasparjans pasmējās par britu projektu 9. Maija pētīšanai Latvijā

14
(atjaunots 18:20 23.09.2020)
Latvijas valdība pieticīgi noklusēja, ka viņiem ir 16. marts – daudz nopietnāks objekts britu zinātnieku pētījumiem. Tur viņiem būtu brīvas rokas fantāzijai un savdabīgai mitoloģijai.

RĪGA, 23. septembris – Sputnik. Londonas Universitātes koledžas Slāvu un un Austrumeiropas pētījumu skola (SSEES, University College London) uzaicinājusi Latvijas iedzīvotājus piedalīties projektā "Padomju mitoloģija atceres pasākumos un rituālos mūsdienu Latvijā".

Paskaidrots, ka pētījuma galvenais mērķis ir noskaidrot Latvijas iedzīvotāju viedokli par padomju pagātni, kā arī savākt informāciju par viņu atmiņām un piedalīšanos ar padomju mantojumu saistītajos mūsdienu sociālajos rituālos un piemiņas praksēs". Potenciālos respondentus brīdina par vēlmi saņemt atbildes uz jautājumiem par personisko emocionālo saikni ar Uzvaras dienas svētkiem (9. maiju), kā arī attieksmi pret padomju pagātni un padomju mītiem.

KF Izmeklēšanas komitejas priekšsēdētājs Aleksandrs Bastrikins
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Vēsturnieks un publicists Armens Gasparjans sarunā ar Sputnik Latvija atzina, ka minētais projekta mērķis viņam šķiet dīvains.

"Lielbritānijā ir papilnam nopietnu avotu par to, ko 9. Maijs nozīmē Padomju Savienībā vai Krievijā dzimušiem un augušiem cilvēkiem. Ko tur lieku reizi pētīt? Ja runa ir par jaunu mītu konstruēšanu, tad viņiem vajadzētu pētīt nevis 9. Maiju, bet gan 16. martu – SS latviešu leģiona dibināšanas dienu. Lūk, kur ir brīvas rokas, nevaldāmas fantāžijas lidojums un mitoloģija tās pirmatnīgajā veidā," ironiski konstatēja Gasparjans.

Eksperts pa jokam pieļāva, ka Latvijas varasvīri pieticīgi noklusējuši, ka viņiem ir nopietnāks datums, ko pētīt britu zinātniekiem.

"Viņiem nāksies pētīt 9.Maiju, jo Otrā pasaules kara vēsturi viņi zina slikti, izņemot izsēšanos Normandijā un Britānijas aizsardzību... Domāju, mūs gaida liels skaits interesantu atklāsmju, tomēr diezin vai mēs tās novērtēsim kā kaut ko jaunu, jo gadu gaitā daudz ko jau esam dzirdējuši no britiem par Otro pasaules karu," piebilda Gasparjans.

Šogad 9. Maija svētki Latvijā bija ierobežoti, ņemot vērā koronavīrusa izplatības ierobežošanai ieviestā ārkārtējā stāvokļa pasākumus. Grupu pulcēšanās bija aizliegta, tāpēc tradicionālie 9. Maija svētki Uzvaras parkā nenotika. Tomēr cilvēki varēja nolikt ziedus pie pieminekļa. 9. maijā Uzvaras parkā ieradās desmitiem tūkstošu cilvēku, lai godinātu Lielajā Tēvijas karā bojāgājušo varoņu piemiņu.

Нас ждет немало откровений: Гаспарян высмеял британский проект по изучению 9 Мая в Латвии
14
Tagi:
Armens Gasparjans, Uzvaras diena, Latvija, Lielbritānija
Pēc temata
Gasparjans: Latvija cītīgi kalpoja nacismam, bet tagad "māca" Krievijai vēsturi
Gasparjans: Krievijas sankcijas atņems Latvijai vēlmi apspļaudīt padomju karavīru kapus
Gasparjans pastāstīja, kā "nacionālistiskās pabiras" Latvijā tracina padomju forma
Patiesību izkropļot neizdosies: Putins par Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanu