Aptieka, foto no arhīva

Būs grūtāk nopirkt zāles: aptieku īpašnieki neapmierināti ar Veselības ministrijas plāniem

27
(atjaunots 11:14 02.09.2020)
Veselības ministrija apliecina, ka jaunie noteikumi neskars jau esošās aptiekas, tomēr to īpašnieku asociācija ir pārliecināta, ka aptiekas tik un tā pamazām tiks slēgtas, tāpēc farmaceitiskie pakalpojumi iedzīvotājiem būs pieejami mazāk, it īpaši laukos.

RĪGA, 2. septembris — Sputnik. Ar mērķi kontrolēt aptieku izvietojumu atbilstoši iedzīvotāju blīvumam un ierobežot aptieku skaitu, Veselības ministrija (VM) gatavo jaunus aptieku atvēršanas noteikumus. Aptieku īpašnieki uzskata, ka jaunievedumi mazinās konkurenci, turklāt saruks iedzīvotāju iespējas saņemt farmaceitisko aprūpi, vēsta Latvijas radio.

Aptieka
© Sputnik / Виталий Аньков

Aptieku skaits Latvijā uz 100 000 iedzīvotājiem ir krietni lielāks nekā vidēji OECD valstīs. VM jau paskaidroja, ka izmaiņas nepieciešamas, jo, pieaugot lieltirgotavām piederošo aptieku skaitam, vērojama atsevišķu tirgus dalībnieku dominēšana un ietekmes palielināšana.

Tomēr Aptieku īpašnieku asociācijas izpilddirektore Kristīne Jučkoviča norādīja – paredzētās izmaiņas sagādās problēmas iedzīvotājiem.

"Aptieku īpašnieku asociācija kopumā neatbalsta Veselības ministrijas izstrādātos jaunos aptieku izvietojuma kritērijus, jo, mūsuprāt, tie tieši samazinās iedzīvotāju iespēju saņemt kvalitatīvu farmaceitisko aprūpi un iegādāties zāles, kā arī šo noteikumu tvērums nepamatoti ierobežo un citkārt kropļo konkurenci aptieku darbības jomā.

Mēs domājam, ka šie noteikumi veicinās vēl lielāku aptieku koncentrēšanos peļņu nesošās vietās, bet iedzīvotājiem līdz ar to pastāvēs risks zaudēt šīs farmaceitiskās aprūpes vietas, īpaši runājot par lauku reģioniem," konstatēja Jučkoviča.

VM Farmācijas departamenta vadītāja Inese Kaupere ir pārliecināta, ka aptieku pieejamību jaunie noteikumi nemazinās. To mērķis ir nodrošināt godīgu konkurenci arī individuālajām aptiekām. VM ir konstatējusi manipulatīvas lielo tīklu darbības, un šo problēmu atzinusi arī Augstākā tiesa, atgādināja Kaupere.

VM paskaidroja, ka esošās aptiekas nav paredzēts slēgt, jo jaunie noteikumi attiektos tikai uz tām aptiekām, kas nākotnē tiks atvērtas.

Tomēr Jučkoviča uzskata, ka izmaiņas veicinās aptieku trūkumu lauku reģionos un VM izmantos katru iespēju, lai slēgtu arī jau strādājošās.

"Ministrijai taisnība – noteikumu pieņemšanas minūtē situācija saglabāsies, bet līdzko aptiekai būs kādas nepatikšanas – varbūt līgums beigsies, varbūt aptieka būs jāremontē, - tātad līdz ar katru jaunu kustību, līdzko aptiekai nāksies aizvērt savu darbību, ko mēs īsti nevaram paredzēt, tad arī aptieka savu licenci zaudēs. Tādā veidā tas ir tādā plūstošā veidā iecerēts – šīs aptiekas pa vienai vien, pa vienai vien slēgt," teica Jučkoviča.

Abas puses ir vienisprātis, ka vēl ir iespējama diskusija par šo jautājumu. VM gan piebilda, ka sarunas iespējamas par niansēm, bet ne par noteikumiem kopumā.

Darbs pie aptieku jaunajiem kritērijiem tika uzsākts jau pagājušajā gadā. Plānots, ka turpmāk apdzīvotās vietās ar iedzīvotāju skaitu, kas nepārsniedz 4000, efektīvas farmaceitiskās aprūpes un aptiekas darbības nodrošināšanai varēs izvietot vienu aptieku. Tāpat turpmāk, lai atvērtu vai izvietotu aptieku citā vietā, tā nedrīkstēs atrasties tuvāk par 500 metriem no jau esošas aptiekas. Savukārt, lai palielinātu aptieku konkurenci, vienam aptieku īpašniekam slimnīcas teritorijā drīkstēs piederēt tikai viena aptieka.

27
Tagi:
cenas, zāles, Latvija, aptiekas, Veselības ministrija
Pēc temata
Neviens nevēlējās atvērt diennakts aptieku Jelgavā
Augstākā tiesa aicina aptiekas "nešmaukties"
Sadraudzēsies vai samainīsies vietām: Veselības ministrija ķersies klāt aptiekām
"Aptiekas iedzīvojas uz invalīdu rēķina": konstatēta noziedzīga sazvērestība
Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības protesta akcija, foto no arhīva

Direktori sūdzas par skolotāju trūkumu, IZM nesaskata brīvas vietas

6
(atjaunots 20:54 24.09.2020)
Direktori ir spiesti skraidīt pa augstskolām un pierunāt studentus sākt darbu skolās, taču, ņemot vērā algu līmeni un arodam raksturīgo stresu, jaunu kadru pieplūdums nav sagaidāms. Kā iznācis, ka, saskaņā ar IZM datiem, Latvijā nav nevienas vakantas pedagoga likmes?

RĪGA, 25. septembris — Sputnik. Līdz ar jaunā mācību gada sākumu skolās no jauna ir aktuāla pedagogu trūkuma problēma, un jauno kadru pieplūdums nav sagaidāms, vēsta Latvijas radio 4.

Rīgas domes deputāte, Rīgas 80. vidusskolas direktore Anna Vladova konstatēja, ka tīmeklī atrodami simtiem darba piedāvājumu dažādu priekšmetu skolotājiem visā Latvijā. Piemēram, vietnē visidarbi.lv ir 300 sludinājumu. Lielākā daļa – 155 vietas – ir Rīgā, taču arī reģionos to skaits nav mazs. Tikai pēdējās nedēļas laikā vien parādījušies 228 sludinājumi.

Tātad valda absolūta katastrofa ar pedagogiem, trūkst cilvēku, stāsta Vladova.

Viņa atklāja, ka pavisam nesen aprunājusies ar citiem direktoriem, kuri tāpat "gaudo" par skolotāju trūkumu, turklāt viņi nekur nav atrodami. Visi skraida pa universitātēm, pa bioloģijas, dabaszinātņu fakultātēm, aicinām studentus darbā, stāstīja direktore.

Iepriekš viņa aicināja izglītības ministri Ilgu Šuplinsku atkāpties no amata, jo politiķe nepilda pedagogiem dotos solījumus, nerisina nozares problēmas.

Rīgas 40. vidusskolas vadība bija spiesta matemātikas skolotāja vietā pieņemt darbā kāda skolēna tēvu – viņam ir profesionāla matemātiķa izglītība. Skolas direktore Jeļena Vediščeva atzina, ka jaunais pedagogs varējis aizpildīt tikai tās nodarbības, kas ļauj viņam strādāt pamata darba vietā, tomēr viņa atbalsts ir ļoti nozīmīgs, jo viņš atslogojis citus skolotājus.

Vediščeva norādīja, ka pedagogu kolektīvs nav nokomplektēts daudzās skolās un, acīmredzot, stāvoklis tikai pasliktināsies.

"Šī situācija brieda jau sen. Pie tam, ja netiks veikti pasākumi vietvaru un valsts līmenī, situācija tikai pasliktināsies, un, principā, pienāks brīdis, kad patiešām nebūs skolotāju," apliecināja Vediščeva.

Brīvu vietu nav

Toties Izglītības ministrija atzīmē: saskaņā ar pašvaldību datiem, septembra vidū neesot bijis nevienas brīvas skolotāja vietas.

IZM pārstāve Baiba Baškele skaidroja, ka iespējams runāt par vakantām stundām – šobrīd neesot nevienas pilnas vakances nevienā novadā, nevienā skolā.

Pedagogu arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga paskaidroja, ka šāda aina veidojas tāpēc, ka daudzas skolas mēģina saviem spēkiem risināt pedagogu trūkuma problēmu, sadalot slodzi starp pārējiem skolotājiem, kas spiesti daudz strādāt papildus, jo nav iespējams nosaukt precīzu vakanto vietu skaitu. Pie tam pārslodzes rezultātā daudzi saskaras ar profesionālo "izdegšanu", bet IZM nevēlas diskutēt par šo problēmu.

Vanaga paskaidroja, ka tagad, aktīvu mācību laikā, neviens vairs skaļi nekliedz par vakancēm, jo saprot: ja informācija parādīsies skolas vai pašvaldības tīmekļa vietnē, iespējams, ieradīsies tie, kas to visu kontrolē, būs pārbaudes un tā tālāk.

IZM mēģina daļēji atrisināt problēmu, pārkvalificējot pasniedzējus ar nelielu slodzi. Piemēram, pērn tā izdevies aizpildīt gandrīz 160 vakances.

Tomēr jaunos kadrus gaidīt nav vērts – studenti nevēlas strādāt skolās un saņemt 790 eiro. Jeļena Vediščeva apgalvoja, ka jaunieši ļoti labi saprot, - tādu naudu var nopelnīt arī bez stresa un birokrātiskiem šķēršļiem, kas pavada pedagogu darbu. Pie tam Rīgā pasniedzējs no citas pilsētas par tādu naudu pat nespēs noīrēt normālu mājokli.

Inga Vanaga ir pārliecināta: pedagogu trūkuma problēmu vairs neizdosies risināt skolu vai pašvaldību līmenī, kas piedāvā bonusus jaunajiem pedagogiem.

LIZDA vadītāja konstatēja, ka problēma jārisina nacionālajā līmenī: jāpārskata likmes veidošanas metodes, darba apmaksa un profesionālais atbalsts.

6
Tagi:
pedagogi, skola, IZM
Pēc temata
Algas nelielas, zems prestižs: Latvijas skolās trūkst vairāki simti skolotāju
Pedagogs: skolotājam Latvijā ir nepieciešama pienācīga alga, nevis nebeidzamas reformas
Šuplinska: datori Latvijas skolās nonāks tikai oktobra beigās
Atgriežamies pie mācībām: psiholoģe sniedza padomus skolēnu vecākiem
Luminor

Banka brīdina klientus par krāpniekiem

11
(atjaunots 17:39 24.09.2020)
Krīzes periodā sarosījušies krāpnieki – viņi cenšas izmānīt klientu personas datus, sarunā stādoties priekšā kā bankas darbinieki.

RĪGA, 24. septembrisSputnik. Banka "Luminor" ieteica saviem klientiem piesargāties – dažu dienu laikā fiksēti divi mēģinājumi izkrāpt piekļuvi lietotāju interneta bankām, stāsta jauns.lv, atsaucoties uz bankas pārstāvjiem.

"Luminor" darbinieki uzsvēra: bankas pārstāvji nekad nezvana un nesūta elektroniskās vēstules ar lūgumu nosaukt klienta personīgo informāciju, piemēram, konta numuru, PIN kodu, Smart-ID, norēķinu kartes datus – numuru un CVC kodu, kas atrodas kartes aizmugures daļā, interneta bankas paroles utt., kā arī nelūdz autorizēties interneta bankā vai apstiprināt maksājumus.

"Luminor" aicina iedzīvotājus parūpēties par saviem tuviniekiem, it īpaši senioriem, un ieteikt viņiem neatbildēt uz šiem krāpnieku zvaniem vai elektroniskajām vēstulēm.

Rodoties aizdomām par krāpšanos, gadījumā, ja nauda pārskaitīta krāpniekam vai nodoti personas dati vai informācija par norēķinu kartēm, pat to pēc iespējas ātrāk jāpaziņo bankai. Ja karte pazaudēta vai nokļuvusi ļaundaru rokās, tā nekavējoties jānobloķē. To iespējams izdarīt interneta bankā vai piezvanot bankai.

Ja radušās šaubas par to, kas piezvanījis, "Luminor" iesaka pārliecināties par to, rakstot uz e-pastu info@luminor.lv vai piezvanot pa klientu apkalpošanas tālruni 1880 (+371 6717 1880).

11
Tagi:
krāpnieki, bankas
Pēc temata
Krāpnieki atkal uzbrūk: tagad Latvijas iedzīvotājiem zvana no Bloomberg
Eksperts pastāstīja, kā atmaskot telefonkrāpniekus
Uzmanieties no krāpniekiem: parādījusies jauna klientu bankas datu iegūšanas shēma
Meklēja darbu, bet pazaudēja naudu: Interneta krāpnieki atkal uzbrūk

ANO Drošības padomi vēlas paplašināt. Ko mainīt, ko atstāt, lai saglabātu mieru

0
(atjaunots 11:07 25.09.2020)
Šogad ANO apritējuši 75 gadi. Dalībvalstis nolēmušas: kaut kas ir jāmaina. Pasaule ir mainījusies, struktūra ir novecojusi. Tiesa, dažkārt gadās, ka pārmaiņas ne vienmēr nāk par labu.

ANO valstu līderi iecerējuši atjaunot organizāciju. Vairāki reformu piedāvājumi izskanēja jau Ģenerālās asamblejas jubilejas sēdē. Šogad Apvienoto Nāciju Organizācijai apritējuši 75 gadi. Dalībvalstis nolēmušas: kaut kas ir jāmaina. Pasaule ir mainījusies, struktūra ir novecojusi. Tiesa, dažkārt gadās, ka pārmaiņas ne vienmēr nāk par labu. Piemēram, Vladimirs Putins ieteica saglabāt veto tiesības. Par to, kāpēc tas ir svarīgi stabilitātei pasaulē, stāsta mūsu video.

0
Tagi:
Drošības Padome, ANO