Pikets pret VDD ēkas būvniecību bijušā velotreka Marss vietā, foto no arhīva

"Jaunie laiki": rīdziniekus šokējusi koku izciršana "Marsa parkā"

67
(atjaunots 12:58 01.09.2020)
Pēc Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām pārmaiņas sākās nekavējoties – "Marsa" velotrekā ieradušies ļaudis ar zāģiem.

RĪGA, 1. septembris — Sputnik. Rīga vēl nav paspējusi atgūties no priekšvēlēšanu maratona, bet galvaspilsētu jau satricina notikumi bijušā velotreka "Marss" vietā – parkā pēkšņi sākusies koku izciršana.

Vairāk nekā desmit gadus velotreka teritoriju ieskāva žogs, tā stāvēja tukša. Tomēr nesen Teikas iedzīvotāji uzzināja, ka "Valsts nekustamie īpašumi" plāno būvēt te Valsts drošības dienesta ēku un tāpēc koki tiks izcirsti.

Pirmdienas rītā, precīzi dienu pēc Rīgas domes vēlēšanām parkā parādījās cilvēki ar speciālo tehniku un sāka izcirst kokus. Rīdzinieki šo ziņu uztvēra kā spļāvienu sejā, lai arī daudzi atzīst, ka cīņa par parku bija zaudēta jau pašā sākumā. Tomēr sociālajos tīklos sākās sašutuma vētra.

"Šim ir tikai viens nosaukums - morāli kropļi! Kāda sakritība, ka dienu pēc vēlēšanām sāk zāģēt kokus Marsa parka," bija sašutis Viesturs.

​​"Šādi jau izskatās Marsa parkā. Ļoti gribas zināt konkrētu vārdu un uzvārdu cilvēkam, kurš atdeva rīkojumu tieši dienu pēc vēlēšanām sākt zāģēšanu. Tauta sametīsies un pieminekli uzcels, lai nekad viņa vārdu neaizmirstu," viņš piebilda.

​​"Manuprāt, mums ar Latviju vajag tikt skaidrībā, pirms baltkrieviem palīdzēt," ieteicās Ivars.

​​"Tas, kas notiek Marsa parkā - ir amorālākā rīcība no "Attīstībai/Par!" un "Progresīvie" puses - kādu vien varētu vēlēties. Pašiem MK ir vides ministrs, pašiem RD izpilddirektore. Tas viss notikt ar viņu atbalstu! Divkosības paraugstunda," sašutis Latvijas zaļās partijas priekšsēdētājs Edgars Tavars (starp citu, šis politiskais spēks nobalsoja par VDD ēkas būvi parka vietā – red.)

​​"Bija bažas, ka pēc Rīgas domes vēlēšanām tas notiks... Šodien sāka zāģēt "Marsa parka" kokus. Tā ir ļoti skumja diena visiem parka aktīvistiem un pilsoniskajai sabiedrībai, kuri ilgstoši cīnījās par koku un kultūrvēsturiskās vietas saglabāšanu," uzskata komentētājs ar lietotājvārdu Spunde.

​​"Marsa parks, piedod!" piebilda Spunde.

​​Emocionālu diskusiju izraisīja arī video, kurā redzams policijas mēģinājums aizturēt aktīvistus, kuri pūlējās nepieļaut koku pēkšņo izciršanu. 

"Šogad bija daudz iespēju redzēt policijas darbu asu protestu laikā ASV, Krievijā, Francijā, pēdējās dienās arī Vācijā un Baltkrievijā. Varam salīdzināt ar šo nelielo incidentu. Kāda tad būs reakcija, ja sabiedrība reiz nolems protestēt par kādu asu lokālu politisku problēmu?" lauzīja galvu pasniedzējs un pētnieks Mārtiņš Pričins.

​Daži incidentā saskata par zināmu sazvērestības teoriju.

"Tā ažiotāža ap iepriekš pat nedzirdētā "Marsa parka" kokiem ir daļa no kaut kāda velnišķīga plāna? Vispirms par nelgām tiek padarīts KNAB, tagad tiek dēmonizēts VDD," versiju izteica publicists Māris Luste.

​​"Kādiem jābūt morāliem kropļiem, lai vērstos pret VDD, aizsedzoties ar kokiem, kurus Latvijā katru dienu nozāģē legāli un nelegāli hektāriem. Cik Rīgā koku alejas nav nozāģētas, klusums, bet uzbrukt valsts drošībai pirmie. Noderīgie idioti..." Valsts drošības dienestu nolēma aizstāvēt patriotiskā motokluba "Dieva Suņi" pārstāvji.

​​"Jaunie laiki Rīgā sākušies. Jautājums - kurš deva šo komandu? Atgādinu, ka pilsētu pārvalda 3 pārvaldnieki vai komendanti (neatminos, kā viņus precīzi sauc)," uzskata jurists Aivars Borovkovs.

​​"Vai jāpaspēj izcirst, pirms apstiprina Rīgas jauno vadību?" pieļāva arhitekts Reinis Liepiņš.

​​Tomēr asāko diskusiju raisīja "Baltic Centre for Media Excellence" izpilddirektores Guntas Slogas publikācija – pēc viņas domām, VDD attieksme pret sabiedrību nes negatīvas sekas.

"Šie video ir sekas VDD arogantajai attieksmei pret sabiedrību. Tā vietā, lai meklētu risinājumus (ok, koki nav glābjami, iestādīsim citur pilsētā 3x vairāk, sakopsim citu apkaimes stūri etc.), tiek kāpts uz aizvien lielākiem PR grābekļiem," sprieda Sloga, komentējot Ingmāra Pūķa video, kurā kritizētas policijas darbības. 

​​"Specdienestiem būtu jābūt svarīgi tam, vai sabiedrība tiem uzticas. Šī tagad ilgi būs pirmā asociācija, domājot par šo iestādi. Neesmu pārliecināta, ka sabeigts publiskais tēls patiešām bija jaunās ēkas vērts," viņai piekrita politoloģe Iveta Kažoka.

​​Jāpiebilst, ka pērnā gada decembrī vietnē Manasbalss.lv parādījās petīcija, kuras autori aicināja apturēt koku izciršanu un iekārtot velotreka vietā parku. Rekordīsā laikā petīcija savāca vairāk nekā 10 tūkstošus parakstu, un to bija plānots nodot izskatīšanai Saeimā.

Taču VDD paziņoja, ka šajā vietā būs dienesta jaunā ēka. Ministru kabinets jau 2008. gadā pieņēma lēmumu par jaunas ēkas būvdarbiem VDD vajadzībām, taču finanšu krīzes dēļ būvdarbi tika atlikti.

Patlaban VDD rīcībā esošās telpas savu jau nokalpojušas un drīz būs nepiemērotas valsts noslēpuma un ES un NATO slepenās informācijas glabāšanai. Iestādei steidzami vajadzīga jauna ēka.

Līdz šim VDD nevarēja publiskot informāciju par būvdarbiem, lai nepārkāptu likumu par valsts noslēpumu, taču populārās petīcijas dēļ tika pieņemts lēmums daļu datu atslepenot.

67
Tagi:
Rīga, Latvija, Drošības dienests
Pēc temata
Pikets pret VDD ēku izstiepsies pa visu Brīvības ielu
Gatavi pieķēdēt sevi pie kokiem: velotreka "Marss" aizstāvji nepadodas
"Iztaisīsiet monstru": kādēļ divi Latvijas specdienesti nevar apmesties zem viena jumta
Strīdi par VDD ēku: "gribat redzēt, ka cilvēki ķēdējas pie kokiem?"
Artis Pabriks

"Amerikāņi mums neprasa pat pusi no tā": Artis Pabriks "uzbraucis" bankām

14
(atjaunots 18:33 23.09.2020)
Latvijas aizsardzības ministrs pēkšņi norūpējies par valsts finanšu sektora problēmu un pieprasīja pārtraukt spiedienu, ko jūt banku iebiedētie klienti.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Sarežģītais stāvoklis Latvijas finanšu sektorā, kas radies banku sistēmas "kapitālremonta" rezultātā, šķiet, satraucis ne tikai nozares speciālistus, bet arī varas pārstāvjus.

Piemēram, aizsardzības ministrs Artis Pabriks asi kritizēja banku nesamērīgās prasības.

"Ir pēdējais laiks visiem atzīt, ka prasības banku klientiem ir pārmērīgas un nesaprātīgas. Ieviestas, aizsedzoties ar drošības jautājumiem," Pabriks ar sašutumu klāstīja savā lapā Twitter.

​Tomēr sociālo tīklu lietotāji Pabrika aizbildniecisko žestu novērtēja atšķirīgi – daži atbalstīja politiķa sašutumu cits ironiski atzīmēja, ka bez nopietniem valdības lēmumiem tie ir tikai tukši vārdi.

"Starp citu, šo prasību tiešās sekas ir lielas sabiedrības daļas iedzīšana ātro kredītu lamatās un ātro kredītu nozares uzplaukums kā tāds. Jo, kad pēkšņi banka nekreditē vairs pat gludekļa iegādi – ko gan cilvēkam iesākt?" bija sašutis pazīstamais reklāmas speciālists Ēriks Stendzenieks.

​Viens no komentētājiem atgādināja, ka kredītu trūkuma dēļ reģionos nav iespējams izdzīvot.

"Tieši tā! Bankas reģionos nefinansē ne mājokļa rekonstrukcijas, ne jaunas būvniecības, tikai iegādi, vēl pie tam banka, kuru mēs visi Latvija kopīgi pēdējo izglābām! Kā reģionos dzīvot? Viens ceļš – uz Rīgu... ļoti skumji..." konstatēja Edgars Kaļva.

​"Neticu, ka jūs pats pēkšņi tā izdomājāt, izklausās pēc partijas sponsoru lūguma," politiķi par spēlēm aizdomās tur Misters Futbols.

​"Un kas ir vainīgs? MK un Saeima! Skatoties budžetu, sapratāt, ka nauda garām iet, jo LV iedzīvotāji kontus atvēra LT un EE? Regulējumu vajadzēja, bet kā parasti Latvijā notiek - pārspīlēja ar īstenošanu," ironizēja rilekta.

​"Un banku lobijs , kas ierobežo skaidru naudu, tikpat nesamērīgs un nelikumīgs," autoru atbalstīja lasītājs ar lietotājvārdu "Patiesība ir tur ārā".

​Komentētāji droši kritizēja politiķi par bezdarbību.

"Teica Artis, pamostoties rapšu laukā, kas bija viņa partijas biedru a/parts..." atgādināja Juris Lipsnis.

​"Kapteinis Acīmredzamais no miesas un asinīm," sarkastiski konstatēja cits komentētājs.

​"Es to atzinu pirms gada. Visi atzīs, un? Dzīvos ar atziņu? It kā jau tāpēc ir Saeima un valdība, lai ar atziņām kaut ko arī iesāktu," neapmierināts atzīmēja Kaspars.

​"Vai kāds vēl atceras "pelēko sarakstu" un Krišjāņa Kariņa satraukumu par LV iekļaušanu tajā?" ar izsmieklu apjautājās Arvis Villa.

​"Amerikāņi mums neprasa pat pusi no tā ko paši sadaram, mazohistiski šaujot sev visās iespējamās vietās," uz pārmetumu attrauca aizsardzības ministrs.

​Atgādināsim, ka Latvijā pilnā sparā rit finanšu sektora "kapitālremonts" ar mērķi novērst noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu. Tas sākās 2018. gadā, kad komisijas Moneyval eksperti publicēja ziņojumu par pārkāpumiem Latvijas finanšu sektorā un norādīja: ja valsts nelabosies, tā nokļūs "pelēkajā sarakstā", kas ļoti negatīvi ietekmēs tās ekonomiku.

Represiju giljotīna sāka darbu pilnā sparā, taču kontrolējošās struktūras pieprasa aizvien jaunus upurus. Ārvalstnieki jau ir aizgājuši, tāpēc bez darba palikušie finanšu uzraugi sāka bloķēt vietējo uzņēmēju un vienkāršu iedzīvotāju kontus.

14
Tagi:
Artis Pabriks, bankas, Latvija
Pēc temata
Simtiem dosjē lappušu: kā pārbauda ABLV noguldītājus un vai viņiem atgriezīs naudu
Atlaižu nebūs: bankas nav gatavas atbalstīt uzņēmējus no Baltkrievijas
"Apvaino godprātīgu Latvijas pilsoni": ārste šokēta par bankas lēmumu bloķēt karti
"Bīstamā Kuba": SEB banka pieprasīja paskaidrojumus latvietei par 20 eiro maksājumu
Armens Gasparjans

Gaidāmas atklāsmes: Gasparjans pasmējās par britu projektu 9. Maija pētīšanai Latvijā

12
(atjaunots 18:20 23.09.2020)
Latvijas valdība pieticīgi noklusēja, ka viņiem ir 16. marts – daudz nopietnāks objekts britu zinātnieku pētījumiem. Tur viņiem būtu brīvas rokas fantāzijai un savdabīgai mitoloģijai.

RĪGA, 23. septembris – Sputnik. Londonas Universitātes koledžas Slāvu un un Austrumeiropas pētījumu skola (SSEES, University College London) uzaicinājusi Latvijas iedzīvotājus piedalīties projektā "Padomju mitoloģija atceres pasākumos un rituālos mūsdienu Latvijā".

Paskaidrots, ka pētījuma galvenais mērķis ir noskaidrot Latvijas iedzīvotāju viedokli par padomju pagātni, kā arī savākt informāciju par viņu atmiņām un piedalīšanos ar padomju mantojumu saistītajos mūsdienu sociālajos rituālos un piemiņas praksēs". Potenciālos respondentus brīdina par vēlmi saņemt atbildes uz jautājumiem par personisko emocionālo saikni ar Uzvaras dienas svētkiem (9. maiju), kā arī attieksmi pret padomju pagātni un padomju mītiem.

KF Izmeklēšanas komitejas priekšsēdētājs Aleksandrs Bastrikins
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Vēsturnieks un publicists Armens Gasparjans sarunā ar Sputnik Latvija atzina, ka minētais projekta mērķis viņam šķiet dīvains.

"Lielbritānijā ir papilnam nopietnu avotu par to, ko 9. Maijs nozīmē Padomju Savienībā vai Krievijā dzimušiem un augušiem cilvēkiem. Ko tur lieku reizi pētīt? Ja runa ir par jaunu mītu konstruēšanu, tad viņiem vajadzētu pētīt nevis 9. Maiju, bet gan 16. martu – SS latviešu leģiona dibināšanas dienu. Lūk, kur ir brīvas rokas, nevaldāmas fantāžijas lidojums un mitoloģija tās pirmatnīgajā veidā," ironiski konstatēja Gasparjans.

Eksperts pa jokam pieļāva, ka Latvijas varasvīri pieticīgi noklusējuši, ka viņiem ir nopietnāks datums, ko pētīt britu zinātniekiem.

"Viņiem nāksies pētīt 9.Maiju, jo Otrā pasaules kara vēsturi viņi zina slikti, izņemot izsēšanos Normandijā un Britānijas aizsardzību... Domāju, mūs gaida liels skaits interesantu atklāsmju, tomēr diezin vai mēs tās novērtēsim kā kaut ko jaunu, jo gadu gaitā daudz ko jau esam dzirdējuši no britiem par Otro pasaules karu," piebilda Gasparjans.

Šogad 9. Maija svētki Latvijā bija ierobežoti, ņemot vērā koronavīrusa izplatības ierobežošanai ieviestā ārkārtējā stāvokļa pasākumus. Grupu pulcēšanās bija aizliegta, tāpēc tradicionālie 9. Maija svētki Uzvaras parkā nenotika. Tomēr cilvēki varēja nolikt ziedus pie pieminekļa. 9. maijā Uzvaras parkā ieradās desmitiem tūkstošu cilvēku, lai godinātu Lielajā Tēvijas karā bojāgājušo varoņu piemiņu.

Нас ждет немало откровений: Гаспарян высмеял британский проект по изучению 9 Мая в Латвии
12
Tagi:
Armens Gasparjans, Uzvaras diena, Latvija, Lielbritānija
Pēc temata
Gasparjans: Latvija cītīgi kalpoja nacismam, bet tagad "māca" Krievijai vēsturi
Gasparjans: Krievijas sankcijas atņems Latvijai vēlmi apspļaudīt padomju karavīru kapus
Gasparjans pastāstīja, kā "nacionālistiskās pabiras" Latvijā tracina padomju forma
Patiesību izkropļot neizdosies: Putins par Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanu