Pasažieru vilciens

Pret Krieviju vērstās sankcijas apstādina vilcienus Latvijā

55
(atjaunots 19:40 31.08.2020)
Latvijas dzelzceļa pasažieru pārvadājumu uzņēmums plāta rokas: palikuši divi desmiti dīzeļu, ko var izmantot piepilsētas satiksmē. Pagaidām palikuši – braukā uz krievu godavārda. Remontēt vai iepirkt jaunus nedrīkst – piegādātājs ir sankciju sarakstā.

RĪGA, 31. augusts – Sputnik. Skaidrs, ka saplosīt lupatlēveros agresorvalsts ekonomiku – tas nāk par labu Eiropas valstu (varbūt pat visas pasaules) glābšanai. Agresors slāpst, klepo, aizrijas, nupat jau gāzisies no kājām. Un ar "lupatlēvēros saraustītu" ekonomiku, domājams, nogāzīsies pār brīvību mīlošo tautu galvām. Labi gan. Un vēl patīkami. Jauki taču, ja kāds tev kaut ko grib pārdot, bet tu krati galvu – nē, nepirkšu.

Jā, mēdz jau gadīties arī grūtības. Drīz atkal sāksies aktīvā sezona, cilvēki iziet uz ielas. Visi tie koronavīrusi neatkāpjas, bet no tiem vairs nebaidās – tauta klaiņo visriņķī. Vārdu sakot, pārvadātāji gaida plūsmas pieaugumu. Visi ir gatavi un iet pie medijiem, lai gatavotu pasažierus.

Piepilsētas satiksmes uzņēmums pastāstīja: pilsoņi, palikuši divdesmit dīzeļvilcieni. Nu, vismaz uz papīra. Ja tagad tie sāks intensīvi kursēt, drīz vien paliks tikai uz papīra. Lieta tāda, ka viņi kursē uz laba godavārda (izskatās, ka tas pat nav latvieša godavārds). Riskē, bet kursē.

Kā tad tā, kur tad viss pazudis? Turpat, kur viss pārējais, kas upurēts cīņai ar agresorvalsti.

Mašīnbūves rūpnīca "Zvezda" iekļuvusi sankciju sarakstos – no turienes neko nedrīkst vest. Bet no turienes veda vilcienu dzinējus. Muļķīgas sakritības dēļ visas rezerves daļas arī ražo turpat – Sanktpēterburgā. Tagad – ne nozagt, ne saremontēt.

Nē, protams, tādas lietas labad var jau arī elektriskajā vilcienā kājās pastāvēt. Un, pat ja visi pārējie "aizmuks", vells ar visu, iesim pa gulšņiem, vai nu pirmo reizi. Pats galvenais ir zināt, ka uzvara ir tuvu, ka tā brauc pa sliedēm, nevis klūp uz gulšņiem.

Rūpnīca tak laikam sen jau bankrotējusi un nodegusi? Pēterburgā visi staigā izdēdējuši? Kremlī nervozi izslēdz gaismu, izejot no kabineta un klapē durvis? Bet ja nu ne? Nē, laikam jau tā ir, jo citādi tak rodas ne tikai neērtības, nāk prātā milzums neērtu jauātjumu. Kāpēc transporta neērtības jācieš vienkāršajiem cilvēkiem Latvijā. Visi šūpojam režīmu, galva jau griežas riņķī, bet bankroti nez kāpēc notiek robežas nepareizajā pusē. Stāsta jau gan, ka stabs, ja to ilgi šūpot, galu galā sāks šūpoties. Nu, vismaz paša šūpotāja acīs.

55
Tagi:
Krievija, pasažieru pārvadājumi, sankcijas, Latvijas Dzelzceļš
Pēc temata
Latvija pasargās vilcienus ar dzinējiem no KF: ASV sankcijas liedz rezerves daļu iegādi
Latvija atteikusies no Krievijas dīzeļvilcienu iepirkuma
Bēdīgā stāvoklī: Latvijas satiksmes ministrs apmeklēja pasažieru vilcienu depo
Jaunu Krievijā ražotu dzinēju vietā Latvijai nāksies iepirkt veselus dīzeļvilcienus

Neproti valodu nebūs pases: vēstniecība nevar palīdzēt Latvijas pilsonei

13
(atjaunots 17:31 08.05.2021)
Latvijas vēstniecībās ārzemēs apkalpo valsts valodā un mītnes valsts valodā, taču dokumenti jāaizpilda latviešu valodā, vēstniecības darbiniekiem atļauts konsultēt, taču aizliegts aizpildīt dokumentus apmeklētāju vietā.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik. Londonā dzīvojošā Latvijas pilsone vēlējās noformēt Latvijas pasi savam bērnam, taču piemirsusi valsts valodu. Vēstniecībā viņai ieteica aicināt tulku vai paņemt līdzi vārdnīcu, jo darbinieki nevar aizpildīt dokumentus latviešu valodā klientu vietā, bet izmantot tālruni nedrīkst, ziņo LTV7 Krievu apraide.

Latvijas pilsone Viļena Tjurina jau daudzus gadus dzīvo Londonā. Nesen sieviete nolēma noformēt Latvijas pasi arī savam dēlam, taču ar dokumentu noformēšanu viņai radās problēmas.

Jau 18 gadus sieviete nelieto latviešu valodu. Taču ar angļu valodu pases noformēšanai nepietika.

"Otrajam dēlam tagad ir trīs mēneši, un mēs gribējām noformēt viņam Latvijas pasi, jo esmu Latvijas pilsone. Astotajā maijā mēs iesim, man jau iepriekš atsūtīja vēstuli. Tajā rakstīts, ka obligāti vai nu jāņem līdzi vārdnīca, vai jāatnāk ar cilvēku, kurš runā latviešu valodā, ja neprotat valodu. Tālruni izmantot nedrīkst. Man nav neviena, ar ko atnākt. Šoreiz domāju, ka vienkārši iešu un mēģināšu atcerēties kādus vārdus," stāsta sieviete.

Latvijas Ārlietu ministrijā skaidro: šāda prasība patiešām pastāv - gadījumam, ja nepieciešams aizpildīt dokumentus uz vietas.

"Latvijas vēstniecībās ārzemēs apkalpo valsts valodā un mītnes valsts valodā. Ja nepieciešams noformēt personu apliecinošus dokumentus vai saņemt citus pakalpojumus, ir jāaizpilda dokumenti. Lai to izdarītu, ir jāprot valsts valoda. Ja šādu zināšanu nav, mēs lūdzam ierasties kopā ar oficiālo tulku vai uzticamu personu," skaidro Ārlietu ministrijas pārstāvis Jānis Beķeris.

Pases nozaudēšanas gadījumā notikušā apstākļi arī būs jāapraksta latviešu valodā. Vēstniecības darbinieki nevar palīdzēt ar dokumentu aizpildīšanu.

"Vēstniecības darbinieki nevar aizpildīt dokumentus cita cilvēka vietā. Lai nebūtu pārpratumu, lai pēc tam nebūtu nekādu pretenziju, ka kaut kas ir nepareizi iztulkots. Tā ir katra cilvēka atbildība. Tāpēc nav problēmu saņemt informāciju mītnes valsts valodā, taču aizpildīt jūsu vietā dokumentus darbinieki nevar," paskaidroja Beķeris.

Viņš piebilda, ka šāda kārtība ir spēkā ne tikai Lielbritānijā, kur sazināšanās notiek angļu valodā, bet arī citu valstu vēstniecībās.

13
Tagi:
pase, latviešu valoda
Pēc temata
EDSO komisārs minoritāšu lietās: Baltijas valodu politikai vajadzīgs līdzsvars
Ar varu mīļš nebūsi: vai latviešu valoda var saliedēt latviešus un krievus?
Aptaujai par Latvijas neatkarību – 30. Kāpēc daudzi krievi balsoja pret?
 Zemessardze

Nav kam aizstāvēt: paaugstināts maksimālais vecums dienestam Zemessardzē

17
(atjaunots 17:24 08.05.2021)
Maksimālais vecums dienestam Zemessardzē paaugstināts līdz 60 gadiem, turklāt atsevišķos gadījumos - līdz 65 gadiem.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik. 6. maijā galīgajā lasījumā Saeima pieņēma Aizsardzības ministrijas ierosinātos grozījumus Zemessardzes likumā, saskaņā ar kuriem maksimālais vecums dienestam Zemessardzē paaugstināts līdz 60 gadiem, raksta Bb.lv.

Likums paredz, ka Zemessardzē uz brīvprātības pamata uzņem Latvijas pilsoņus vecumā no 18 līdz 55 gadiem. Turklāt līgumu par dienestu slēdz uz pieciem gadiem. Tas nozīmē, ka faktiski dienestam Zemessardzē var uzņemt pilsoņus tikai līdz 50 gadu vecumam. Ņemot to vērā, tika pieņemts lēmums paaugstināt zemessargam noteikto maksimālo vecumu līdz 60 gadiem.

Atsevišķos gadījumos, ņemot vērā nacionālās aizsardzības vajadzības, personām, kuras sasniegušas 60 gadus, Zemessardzes komandieris var pagarināt dienesta termiņu uz laiku līdz pieciem gadiem, proti, līdz 65 gadiem.

No profesionālā dienesta atvaļināti karavīri, arī varēs dienēt Zemessardzē, pēc likumprojekta autoru ieceres, tas palīdzēs paturēt apmācītus kvalificētus speciālistus.

Zemessardze ir Latvijas brīvprātīgā militarizētā organizācija.

Saskaņā ar atvērto informācijas avotu datiem, šobrīd Latvijas teritorijā ir izvietoti 18 Zemessardzes bataljoni. Latvijas Aizsardzības ministrija plāno palielināt to skaitu.

Iepriekš Pabriks paziņoja, ka Latvijā tuvākajos trīs četros gados tiks izveidota jauna visaptveroša aizsardzības sistēma, kura paredz ciešāku kooperāciju starp karavīriem un sabiedrību, uzņēmējiem un nevalstiskām organizācijām.

Līdz šim Latvijas aizsardzības sistēma balstījās trim pīlāriem: profesionāla armija (pēc plāna 6-7 tūkstoši karavīru), Zemessardze (ap 12 tūkstošiem) un rezervisti (ap 3 tūkstošiem). Taču. Ņemot vērā ģeopolitisko situāciju, ar to šodien nebūs gana, ir nepieciešama lielāka visu valsts resursu iesaistīšana, paziņoja Pabriks.

17
Tagi:
Zemessardze, Aizsardzības ministrija
Pēc temata
Latvija samazinās prasības? Armijā varēs dienēt gandrīz visi
Demogrāfiskā bedre: zemessargiem ļaus dienēt līdz 65 gadu vecumam
Patriotisms iekšā, apkārt – Covid: ko māca zemessargiem pandēmijas laikā
Zemessardze mežos un pilsētās. Žurnālisti stāsta par dienesta smagumiem