Bankas seifs, foto no arhīva

"Naudas mūlis" no Krievijas centās "atmazgāt" Latvijā gandrīz pusmiljonu eiro

32
(atjaunots 19:33 28.08.2020)
Kāpēc noziedznieki izmanto bankas seifus noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizācijas shēmās un vai šajā shēmā tika iesaistīti Latvijas pilsoņi.

RĪGA, 28. augusts – Sputnik. Atklāta kārtējā naudas atmazgāšanas shēma, ar kuras palīdzību "naudas mūlim" bija jāizved cauri Latvijas teritorijai gandrīz pusmiljons eiro, vēsta TV3. "Naudas mūlis" ir cilvēks, kurš saņem naudu par naudas izvešanu cauri savam kontam ar sekojošu tās izvešanu trešajai pusei.

Jau pērn Latvijas likumsargi saņēma ziņas par to, ka kāds Krievijas pilsonis centās ievest Eiropas Savienībā cauri Latvijai noziedzīgi iegūtus līdzekļus. Šī gada garumā šis cilvēks četros piegājienos izveda aptuveni pusmiljonu eiro. Pagājušajā nedēļā šis Krievijas pilsonis tika aizturēts lidostā "Rīga", kad centās daļu atmazgātās naudas pārvest uz Lielbritāniju. Pārējie līdzekļi glabājas seifā vienā no Latvijas bankām.

"Mūsu mērķis bija šo personu aizturēt brīdī, kad viņš cenšas šo naudu no mūsu valsts izvest. (..) Ja vakar mums vēl bija informācija, ka šādā veidā ir legalizēti 400 000 eiro, tad šodien mēs jau varam pateikt, ka mēs runājam par 460 000 eiro," paziņoja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš.

VID nav informācijas par to, ka šajā shēmā tiktu iesaistīti Latvijas valstspiederīgie, taču citos šādos gadījumos viņi parasti piedalās.

Šobrīd Krievijas pilsoņa kontiem ir uzlikts arests, tiek noskaidrota naudas patiesā izcelsme un iespējamie sakari ar organizēto noziedzību.

Saskaņā ar VID datiem, ik gadu cauri Latvijas teritorijai noziedzīgi iegūtos līdzekļos tika izvests simtiem miljonu eiro: 2015. gadā – 410 miljoni eiro, pērn – 189 miljoni eiro. Šogad sakarā ar analoģiskiem noziegumiem ir ierosinātas jau 15 krimināllietas.

"Krievijas organizētai noziedzībai problēma ir tāda, ka viņi šo naudu nevar oficiāli pārskaitīt uz ES. (...) Līdz ar to ir jādomā citi mehānismi, kādā veidā naudu ievest. Ir dažādi ceļi, – ar lidmašīnu, vilcienu vai ar automašīnu, vai kājām ienest. (...) Ir divas iespējas – vai nu šo naudu deklarēt, vai mēģināt noslēpt. Tad persona dodas uz kādu no mūsu bankām, kur ir iespējams noīrēt seifu. Kas glabājas seifā, to neviens nezina," stāsta Podiņš.

Pagājušajā gadā no banku seifiem VID konfiscēja noziedzīgi iegūtus līdzekļus 1,4 miljonu eiro apmērā. Atšķirībā no bankas pakalpojumiem, īrējot seifu, personības identificēšana nav obligāta, neviens nepārbauda, kas un ko tajā liek un kas paņem. Visa informācija ir konfidenciāla. Tādēļ klienti seifos glabā visu, ko vien vēlas, un jebkādos apmēros. VID atzīst, ka tas nopietni apgrūtina izmeklēšanu.

Pagājušajā nedēļa spēkā stājās Kredītiestāžu likuma grozījumi, kuri nosaka, ka tām ir jāsniedz ziņas par klientu individuālajiem seifiem. Tiesa, tas skar nevis seifu saturu, bet gan tikai to, kas šo seifu ir noīrējis.

32
Tagi:
nauda
Pēc temata
SEB bankai uzlikts 100 miljonu eiro naudas sods par naudas atmazgāšanu Baltijas valstīs
"Bīstamā Kuba": SEB banka pieprasīja paskaidrojumus latvietei par 20 eiro maksājumu
Mediji: Lielbritānija ieviesīs individuālās sankcijas pret Krievijas pilsoņiem
"Pēkšņā un pāragrā nāvē". Par Latvijas ekonomikas galveno nozaru likteni
Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības protesta akcija, foto no arhīva

Direktori sūdzas par skolotāju trūkumu, IZM nesaskata brīvas vietas

5
(atjaunots 20:54 24.09.2020)
Direktori ir spiesti skraidīt pa augstskolām un pierunāt studentus sākt darbu skolās, taču, ņemot vērā algu līmeni un arodam raksturīgo stresu, jaunu kadru pieplūdums nav sagaidāms. Kā iznācis, ka, saskaņā ar IZM datiem, Latvijā nav nevienas vakantas pedagoga likmes?

RĪGA, 25. septembris — Sputnik. Līdz ar jaunā mācību gada sākumu skolās no jauna ir aktuāla pedagogu trūkuma problēma, un jauno kadru pieplūdums nav sagaidāms, vēsta Latvijas radio 4.

Rīgas domes deputāte, Rīgas 80. vidusskolas direktore Anna Vladova konstatēja, ka tīmeklī atrodami simtiem darba piedāvājumu dažādu priekšmetu skolotājiem visā Latvijā. Piemēram, vietnē visidarbi.lv ir 300 sludinājumu. Lielākā daļa – 155 vietas – ir Rīgā, taču arī reģionos to skaits nav mazs. Tikai pēdējās nedēļas laikā vien parādījušies 228 sludinājumi.

Tātad valda absolūta katastrofa ar pedagogiem, trūkst cilvēku, stāsta Vladova.

Viņa atklāja, ka pavisam nesen aprunājusies ar citiem direktoriem, kuri tāpat "gaudo" par skolotāju trūkumu, turklāt viņi nekur nav atrodami. Visi skraida pa universitātēm, pa bioloģijas, dabaszinātņu fakultātēm, aicinām studentus darbā, stāstīja direktore.

Iepriekš viņa aicināja izglītības ministri Ilgu Šuplinsku atkāpties no amata, jo politiķe nepilda pedagogiem dotos solījumus, nerisina nozares problēmas.

Rīgas 40. vidusskolas vadība bija spiesta matemātikas skolotāja vietā pieņemt darbā kāda skolēna tēvu – viņam ir profesionāla matemātiķa izglītība. Skolas direktore Jeļena Vediščeva atzina, ka jaunais pedagogs varējis aizpildīt tikai tās nodarbības, kas ļauj viņam strādāt pamata darba vietā, tomēr viņa atbalsts ir ļoti nozīmīgs, jo viņš atslogojis citus skolotājus.

Vediščeva norādīja, ka pedagogu kolektīvs nav nokomplektēts daudzās skolās un, acīmredzot, stāvoklis tikai pasliktināsies.

"Šī situācija brieda jau sen. Pie tam, ja netiks veikti pasākumi vietvaru un valsts līmenī, situācija tikai pasliktināsies, un, principā, pienāks brīdis, kad patiešām nebūs skolotāju," apliecināja Vediščeva.

Brīvu vietu nav

Toties Izglītības ministrija atzīmē: saskaņā ar pašvaldību datiem, septembra vidū neesot bijis nevienas brīvas skolotāja vietas.

IZM pārstāve Baiba Baškele skaidroja, ka iespējams runāt par vakantām stundām – šobrīd neesot nevienas pilnas vakances nevienā novadā, nevienā skolā.

Pedagogu arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga paskaidroja, ka šāda aina veidojas tāpēc, ka daudzas skolas mēģina saviem spēkiem risināt pedagogu trūkuma problēmu, sadalot slodzi starp pārējiem skolotājiem, kas spiesti daudz strādāt papildus, jo nav iespējams nosaukt precīzu vakanto vietu skaitu. Pie tam pārslodzes rezultātā daudzi saskaras ar profesionālo "izdegšanu", bet IZM nevēlas diskutēt par šo problēmu.

Vanaga paskaidroja, ka tagad, aktīvu mācību laikā, neviens vairs skaļi nekliedz par vakancēm, jo saprot: ja informācija parādīsies skolas vai pašvaldības tīmekļa vietnē, iespējams, ieradīsies tie, kas to visu kontrolē, būs pārbaudes un tā tālāk.

IZM mēģina daļēji atrisināt problēmu, pārkvalificējot pasniedzējus ar nelielu slodzi. Piemēram, pērn tā izdevies aizpildīt gandrīz 160 vakances.

Tomēr jaunos kadrus gaidīt nav vērts – studenti nevēlas strādāt skolās un saņemt 790 eiro. Jeļena Vediščeva apgalvoja, ka jaunieši ļoti labi saprot, - tādu naudu var nopelnīt arī bez stresa un birokrātiskiem šķēršļiem, kas pavada pedagogu darbu. Pie tam Rīgā pasniedzējs no citas pilsētas par tādu naudu pat nespēs noīrēt normālu mājokli.

Inga Vanaga ir pārliecināta: pedagogu trūkuma problēmu vairs neizdosies risināt skolu vai pašvaldību līmenī, kas piedāvā bonusus jaunajiem pedagogiem.

LIZDA vadītāja konstatēja, ka problēma jārisina nacionālajā līmenī: jāpārskata likmes veidošanas metodes, darba apmaksa un profesionālais atbalsts.

5
Tagi:
pedagogi, skola, IZM
Pēc temata
Algas nelielas, zems prestižs: Latvijas skolās trūkst vairāki simti skolotāju
Pedagogs: skolotājam Latvijā ir nepieciešama pienācīga alga, nevis nebeidzamas reformas
Šuplinska: datori Latvijas skolās nonāks tikai oktobra beigās
Atgriežamies pie mācībām: psiholoģe sniedza padomus skolēnu vecākiem
Luminor

Banka brīdina klientus par krāpniekiem

11
(atjaunots 17:39 24.09.2020)
Krīzes periodā sarosījušies krāpnieki – viņi cenšas izmānīt klientu personas datus, sarunā stādoties priekšā kā bankas darbinieki.

RĪGA, 24. septembrisSputnik. Banka "Luminor" ieteica saviem klientiem piesargāties – dažu dienu laikā fiksēti divi mēģinājumi izkrāpt piekļuvi lietotāju interneta bankām, stāsta jauns.lv, atsaucoties uz bankas pārstāvjiem.

"Luminor" darbinieki uzsvēra: bankas pārstāvji nekad nezvana un nesūta elektroniskās vēstules ar lūgumu nosaukt klienta personīgo informāciju, piemēram, konta numuru, PIN kodu, Smart-ID, norēķinu kartes datus – numuru un CVC kodu, kas atrodas kartes aizmugures daļā, interneta bankas paroles utt., kā arī nelūdz autorizēties interneta bankā vai apstiprināt maksājumus.

"Luminor" aicina iedzīvotājus parūpēties par saviem tuviniekiem, it īpaši senioriem, un ieteikt viņiem neatbildēt uz šiem krāpnieku zvaniem vai elektroniskajām vēstulēm.

Rodoties aizdomām par krāpšanos, gadījumā, ja nauda pārskaitīta krāpniekam vai nodoti personas dati vai informācija par norēķinu kartēm, pat to pēc iespējas ātrāk jāpaziņo bankai. Ja karte pazaudēta vai nokļuvusi ļaundaru rokās, tā nekavējoties jānobloķē. To iespējams izdarīt interneta bankā vai piezvanot bankai.

Ja radušās šaubas par to, kas piezvanījis, "Luminor" iesaka pārliecināties par to, rakstot uz e-pastu info@luminor.lv vai piezvanot pa klientu apkalpošanas tālruni 1880 (+371 6717 1880).

11
Tagi:
krāpnieki, bankas
Pēc temata
Krāpnieki atkal uzbrūk: tagad Latvijas iedzīvotājiem zvana no Bloomberg
Eksperts pastāstīja, kā atmaskot telefonkrāpniekus
Uzmanieties no krāpniekiem: parādījusies jauna klientu bankas datu iegūšanas shēma
Meklēja darbu, bet pazaudēja naudu: Interneta krāpnieki atkal uzbrūk

ANO Drošības padomi vēlas paplašināt. Ko mainīt, ko atstāt, lai saglabātu mieru

0
(atjaunots 11:07 25.09.2020)
Šogad ANO apritējuši 75 gadi. Dalībvalstis nolēmušas: kaut kas ir jāmaina. Pasaule ir mainījusies, struktūra ir novecojusi. Tiesa, dažkārt gadās, ka pārmaiņas ne vienmēr nāk par labu.

ANO valstu līderi iecerējuši atjaunot organizāciju. Vairāki reformu piedāvājumi izskanēja jau Ģenerālās asamblejas jubilejas sēdē. Šogad Apvienoto Nāciju Organizācijai apritējuši 75 gadi. Dalībvalstis nolēmušas: kaut kas ir jāmaina. Pasaule ir mainījusies, struktūra ir novecojusi. Tiesa, dažkārt gadās, ka pārmaiņas ne vienmēr nāk par labu. Piemēram, Vladimirs Putins ieteica saglabāt veto tiesības. Par to, kāpēc tas ir svarīgi stabilitātei pasaulē, stāsta mūsu video.

0
Tagi:
Drošības Padome, ANO