Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības protesta akcija, foto no arhīva

Algas nelielas, zems prestižs: Latvijas skolās trūkst vairāki simti skolotāju

30
(atjaunots 11:50 28.08.2020)
Kādu skolotāju vakanču Latvijas mācību iestādēs ir visvairāk un kā tiek risināts kadru trūkuma jautājums.

RĪGA, 28. augusts – Sputnik. Līdz mācību gada sākumam atliek vien dažas dienas, taču Latvijas skolās un bērnudārzos joprojām nav aizņemtas 470 vakances, vēsta Latvijas Radio ar atsauci uz Izglītības un zinātnes ministriju.

No tām gandrīz trešdaļa (150) ir bērnudārzu audzinātāju vakances.

"Tas, visticamāk, liecina, ka tā slodze un atbildība nav samērojama ar atalgojumu," pastāstīja ministrijas pārstāve Baiba Bašķere.

Skolā biežāk tukšas stāv latviešu valodas un svešvalodu skolotāju, kā arī matemātikas skolotāju vakances. Trūkst ne vien priekšmetu skolotāju, bet arī logopēdu, psihologu, sociālo darbinieku.

Pedagogu trūkums skolās vērojams jau daudzus gadus, slodzi sadala starp esošajiem skolotājiem, kuri beigās ir spiesti strādāt daudz vairāk.

Īpaši asa šī problēma ir lielās pilsētās. Jelgavas Izglītības departamenta vadītāja Gunta Auza pastāstīja, ka paaugstinātas slodzes dēļ skolās ir grūti nodrošināt individuālu darbu, jo skolotāju trūkst lielākoties kontakta stundās. Situāciju pasliktina arī tas, ka jaunie kadri ne labprāt nāk strādāt izglītībā, jo alga nav liela, savukārt profesijas prestižs pieaug lēni.

Arī Mārupes Valsts ģimnāzijā skolotājiem nākas strādāt ar palielinātu slodzi, jo nepietiek vismaz 8 cilvēku. Direktora vietniece izglītības jomā Andžela Sokolova pastāstīja, ka, piemēram, uz vēstures skolotāja stundām nedēļa atnāk aptuveni 500 bērnu.

"Un, ja mēs runājam par individuālu mācību procesu, tad piemeklēt individuālu pieeju katram no 500 skolēniem – tā, manuprāt, ir fantastika," atzīmēja Sokolova.

Viņasprāt, ir jāsamazina kontaktstundu skaits, un pārējais laiks ir jāatstāj ārpusstundu darbam, bet tad, protams, atkal ir nepieciešami jauni kadri.

Nevajag aizmirst arī par to, ka tagad skolotājiem nāksies vēl arī ierobežot koronavīrusa izplatības riskus – un tā ir papildu slodze.

30
Tagi:
skolotāji
Pēc temata
Vanaga: negribētos pārvērst skolu par cietumu
Būs ko palauzīt galvu: skolotāji gatavojas mācībām klātienē
Valdība atļāvusi: skolas uzņems audzēkņus no 1. septembra

Vasarā Latvijā valdīs cikloni: tveice atcelta

7
(atjaunots 17:09 16.05.2021)
Vasarā Baltijas valstis nemocīs nogurdinosā tveice, kas, saskaņā ar sinoptiķu prognozēm, klās Dienvideiropu. Latviju, Lietuvu un Igauniju gaida vēsums un lietus.

RĪGA, 16. maijs — Sputnik. Amerikāņu kompānijas "AccuWeather" meteorologu prognozes liecina, ka vasarā Baltijas valstis, Skandināvija un Polija nonāks ciklonu varā, tāpēc karstums nav sagaidāms, vēsta Mixnews.lv.

Laikā, kad Dienvideiropa cietīs no sausuma, cikloni ziemeļos bloķēs siltā gaisa plūsmas no dienvidiem un nesīs lielu daudzumu nokrišņu.

Meitenes bauda silto laiku Kopenhāgenā
© REUTERS / Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Eiropas vidēja termiņa laika prognožu centrs Latvijā maijā un jūnijā sola nepavisam ne vasarīgas temperatūras, bieži vien – zem šiem mēnešiem atbilstošās normas. Tuvāko divu nedēļu laikā sagaidāms bagātīgs lietus. Jūlijā nokrišņu daudzums atbildīs ilggadējam vidējam rādītājam.

Arī Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs nesniedz nekādas optimistiskās prognozes. Tā speciālisti uzskata, ka jūnijs būs daudz vēsāks nekā pērn, toties jūlijs, iespējams, būs siltāks.

Atgādinasim, ka no šīsdienas Latvijā sākas peldsezona. Tomēr iedzīvotājus brīdina: būtu vērts pagaidīt, līdz ūdens temperatūra tilpēs pacelsies vismaz līdz +18 grādiem.

7
Tagi:
laiks, klimats
Pēc temata
Kas notiek patiesībā – globālā sasilšana vai atdzišana
Meteoroloģe: ziema Latvijā kļūs īsāka
Katastrofāls megacunami: pie kā novedīs ledāju kušana Aļaskā
Sasilšanai beigas? Zinātnieks pastāstīja, kas notiek ar Golfa straumi

Mājokļa noma Latvijā pandēmijas laikā: mainījušas cenas, kas gaidāms nākotnē

12
(atjaunots 15:06 16.05.2021)
Īres maksa pirmskara mājās samazinājusies par 13%, renovētajās mājās – par 7%, tipveida mājās – par 8%, jaunceltnēs – par 19%.

RĪGA, 15. maijs — Sputnik. Covid-19 pandēmijas laikā dzīvokļu īres maksa jaunceltnēs kritusies par 19%, paziņoja pakalpojumu sniedzējs nekustamo īpašumu jomā – uzņēmums "Colliers". Dzīvokļu ilgtermiņa nomas piedāvājums pandēmijas sākumā pieauga par 65%, vēsta Тvnet.lv.

Uzņēmuma direktora vietniece Agija Vērdiņa pastāstīja, īres maksa pirmskara mājās samazinājusies par 13%, renovētajās mājās – par 7%, tipveida mājās – par 8%.

Vidējais īres maksas apmērs jaunceltnēs sastāda 12,2 eiro par kvadrātmetru mēnesī, dažkārt var sasniegt 15 eiro par kvadrātmetru. Vidējā īres maksa renovētajās mājās – 9,4 eiro par kvadrātmetru, citās mājās – 7,4 eiro par kvadrātmetru.

Kopumā 11% nomas tirgū piedāvāto dzīvokļu atrodas jaunceltnēs, 54% - renovētajās majās, 34% - citās mājās.

Pēc Covid-19 pandēmijas sākuma dzīvokļu ilgtermiņa nomas piedāvājums pieaudzis par 65%, jo tūristu plūsmas sarukuma un īstermiņa tirgū iepriekš bijušo dzīvokļu cenu pieauguma tempu lejupslīdes dēļ tie tiek piedāvāti ilgtermiņā nomai. Tomēr šogad piedāvājums krities, atzīmēja Vērdiņa.

Pērn Rīgā uzbūvētas tikai divas nomas ēkas. Patlaban Rīgā ir apmēram 175 mājas ar aptuven 5500 iznomājamiem dzīvokļiem.

Iepriekš SEB banka organizēja aptauju jautājumā par iedzīvotāju cerībām uz mājokļu cenām. Vairāk nekā 42% respondentu gaida nekustamo īpašumu cenu pieaugumu šogad. Un cenu krišanos cer tikai 14,5% respondentu, 25,4% prognozē stabilitāti.

SEB bankas ekonomists Gatis Gašpuitis, komentējot aptaujas rezultātus, atzīmēja, ka Covid-19 pandēmijas radītā krīze nav tik smaga, kā bija gaidīts, turklāt daudzu iedzīvotāju finansiālais stāvoklis pēdējos gados pat uzlabojies. Nekāda "burbuļa" nekustamo īpašumu tirgū nav, un mājokļu cenu krišanās nav sagaidāma.

12
Tagi:
nekustamais īpašums, Latvija
Pēc temata
Latvijā sadārdzināsies nekustamo īpašumu darījumi: kā to ietekmēs jaunā apdrošināšana
Covid-19 būtiski ietekmē ofisa telpu tirgu Latvijā
Kapi mājas vietā: Valsts kontrole pieķērusi Rīgas domi nevīžībā
Dzīvokļu cenas sērijveida mājās turpina pieaugt