Ceļš, foto no arhīva

Latvijas valsts ceļus vēlas nodot privātuzņēmumu rokās

71
(atjaunots 14:58 26.08.2020)
Jau no nākamā gada 1. oktobra Latvijas valsts ceļu uzturēšanu taupības nolūkos var nodot privātās rokās.

RĪGA, 26. augusts – Sputnik. Valsts monopols tai piederošo autoceļu uzturēšanas jomā drīzumā varētu beigties, vēsta LTV7 Krievu apraide.

Satiksmes ministrija, kura šobrīd ir monopolists šajā jomā, piedāvā no nākamā gada sarīkot konkursu tiesībām apkalpot valsts ceļus, kas var ļaut ietaupīt līdz 2 miljoniem eiro gadā.

Pašlaik ar valsts ceļu apkalpošanu valstī nodarbojas kompānija "Latvijas autoceļu uzturētājs". Kopumā tā atbild par vairāk nekā 900 valsts tiltiem un 20 tūkstošiem kilometru autoceļu, puse no kuriem ir asfaltēti, bet otra puse – grants ceļi. Valsts autoceļu uzturēšanai valsts ik gadu tērē vairāk nekā 60 miljonus eiro.

Šī valsts kompānija faktiski ir monopolists. Esošajā veidā tā funkcionē jau gandrīz 15 gadus. Tomēr Satiksmes ministrijā uzskata, ka jau no nākamā gada 1. oktobra valsts ceļu uzturēšanu būtu labāk nodot privātuzņēmumu rokās.

"Šādi paši principi tiek pielietoti gan Igaunijā, gan Somijā, kur visus autoceļus apkalpo privātas kompānijas. Un tas sniedz iespēju valstij noteikt – kāda cena ir labāka. Un mēs vēlamies, lai tā ir zemāka," saka satiksmes ministrs Tālis Linkaits (Jaunā konservatīvā partija).

Pašlaik uzņēmumā "Latvijas autoceļu uzturētājs" strādā gandrīz 1300 darbinieku. Teorijā garantēto valsts pasūtījumu atņemšana šī uzņēmuma nākotnei pieliek klāt jautājuma zīmi. Taču pašā organizācijā uzskata, ka šādas izmaiņas ļaus arī viņiem pašiem piedalīties citos konkursos – piemēram, pašvaldību ceļu uzturēšanas konkursos. Pašlaik, saskaņā ar normatīvajiem aktiem, vien 1/5 no visiem pasūtījumiem, kurus izpilda kompānija, var būt citi, ne valsts pasūtījumi.

"Katru gadu mēs saņemam peļņu no mūsu komercdarbības, vairāk nekā 10 miljonus eiro. Priekš mums dalība konkursos – tas nav kaut kas jauns. Mēs konkurējam ar citiem tirgus dalībniekiem. Un jau šobrīd mēs domājam, kā uzlabot savu darbu," skaidro "Latvijas autoceļu uzturētājs" Raitis Nešpors.

Ja izmaiņas tiks apstiprinātas, valsts autoceļu tīklu iedalīs vairākās daļās. Katras daļas apkalpošanai uz laiku līdz 5 gadiem tiks izsludināts konkurss. Iespējams, šīs daļas nebūs vienādas – lai arī nelielie uzņēmumi, kuriem nav daudz tehnikas un resursu, spētu piedāvāt savus pakalpojumus.

71
Tagi:
ceļi, Latvija
Pēc temata
"Skatieties un lepojieties": ceļi Latvijā liek vietējiem kaunēties
Ceļi un korupcija: kas pirms vēlēšanām rūp rīdziniekiem
Bez naudas būvēt neprot: Latvijas Valsts ceļi vadītājs par līdzekļu trūkumu
Ātrie nenokļūs, līdz skolai netiksi: ceļi Latvijā ir īsta katastrofa
IKEA

IKEA beidzot sāks pārdot rezerves daļas savai produkcijai

13
(atjaunots 16:36 26.01.2021)
Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

RĪGA, 26. janvāris – Sputnik. Zviedrijas kompānija IKEA plāno pārdot rezerves daļas savām mēbelēm visā pasaulē, lai pagarinātu to kalpošanas laiku, informē ražotāja pārstāve Lena Pripp-Kovača.

"Galvenais aspekts produkcijas kalpošanas laika pagarināšanā ir rezerves detaļu esamība, tāpēc būs iespējams atjaunināt lietas, piemēram, iegādāties jaunu pārvalku vai kājiņas dīvānam," pastāstīja viņa laikrakstam Financial Times.

Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

IKEA ir pasaulē lielākais mājsaimniecības preču tirdzniecības tīkls, kas dibināts 1943. gadā. Tas darbojas vairāk nekā 30 valstīs.

Latvijā Zviedrijas mēbeļu tirdzniecības milzis atvēra savu veikalu 2018. gada augustā, bet 2020. gada martā Latvijas un Lietuvas iedzīvotājiem kļuva pieejams interneta veikals.

13
Tagi:
IKEA
Pēc temata
Ko var nopirkt veikalos? Biznesu šokējuši jaunie ierobežojumi
Lieli saimniecības preču un mēbeļu veikali Latvijā pārtrauc darbu brīvdienās
Demontēts dzelzceļš. Foto no arhīva

Melnie metāllūžņi: "Latvijas dzelzceļš" izsludināja jaunu izsoli

44
(atjaunots 16:22 26.01.2021)
"Latvijas dzelzceļš" piedāvā izsolē metāllūžņus ar sākumcenu 230 eiro par tonnu, kopā plānots realizēt apmēram 4300 tonnu.

RĪGA, 26. janvāris - Sputnik. "Latvijas dzelzceļš" no februāra līdz maijam izsolē pārdos ap 4300 tonnu metāllūžņu, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Izsolē piedāvās iegādāties dažāda garuma lietotas dzelzceļa sliedes, nepārsniedzot 12,5 metru garumu, kā arī pārmiju daļas, sliežu stiprinājumus, dzelzceļa vagonu lēninātājus un ritošā sastāva mezglus un detaļas.

Izsoles sākumcena būs 230 eiro par tonnu.

Iepriekš Sputnik ziņoja, ka kravu apgrozījuma krituma fonā "Latvijas Dzelzceļš" izstrādājis jaunu biznesa modeli, kuram jāpalīdz kompānijai izkļūt no krīzes. "Latvijas Dzelzceļa" jaunais biznesa modelis paredz sniegto pakalpojumu spektra paplašināšanu, iekļaujot tajā jūras un automobiļu ekspeditoru pakalpojumus, kā arī termināļu un noliktavu pakalpojumus.

Tāpat "Latvijas Dzelzceļš" pārskatījis arī plānoto un uzsākto projektu īstenošanas iespējas, kas tiek finansēti no ES struktūrfondiem. Kompānija nolēmusi atteikties no dzelzceļa elektrifikācijas projekta. To bija plānots īstenot saiknē ar Daugavpils stacijas pieņemšanas parka un tā piebraucamo ceļu attīstības projektu.

Vienlaikus "Latvijas Dzelzceļš" informēja, ka līdz šī gada beigām tiks atlaisti 1500 darbinieku, kas ir aptuveni 24% uzņēmuma darbinieku.

LDz atbrīvojas arī no nevajadzīga nekustamā īpašuma un neprofila aktīviem.

44
Tagi:
Latvijas Dzelzceļš
Pēc temata
Meževičs pastāstīja, kad Krievija sāks ar Latviju "citādu sarunu"
Ar traku rusofobiju tālu netiksi: eksperts brīdināja Baltiju
Latvijas dzelzceļš gatavojas atlaist vēl aptuveni simt cilvēkus
2020. gadā dzelzceļa kravu pārvadājums Latvijā samazinājās par 40%, caur ostām – par 30%

"Elfi" atmosfērā: kosmonauti nofilmējuši unikālu dabas parādību

0
(atjaunots 07:55 27.01.2021)
Daudzi uzskata, ka zilie un sarkanie aukstās plazmas lādiņi saistīti ar NLO. Patiešām – tiem ir ļoti neparasta forma.

Uz Starptautiskās kosmiskās stacijas (SKS) nofilmēta reta dabas parādība, ko mēdz dēvēt par "elfu".

Video publicēts Eiropas kosmosa aģentūras kanālā YouTube.

Ierakstā redzams, kā Zemes atmosfērā notiek vairāki uzliesmojumi, pēc tam viens – liels, bet pēc tam "izlaužas" zils mirdzošs stabs.

Spraiti ir aukstās plazmas lādiņi, kas var rasties 40-130 kilometru augstumā vai pat augstāk. Tie parādās spēcīga negaisa laikā, var būt 60 kilometrus gari un sasniegt diametru līdz 100 km.

Atmosfēras "elfi" parādās tikai uz 100 milisekundēm. Redzēti dažādu krāsu "spraiti" – no sarkana līdz zilam, pat balti. Visbiežāk tie parādās grupās, un daudziem var rasties iespaids, ka tie ir neidentificēti lidojoši objekti, ņemot vērā neparasto formu.

Pirmo reizi "spraiti" novēroti" XX gadsimta nogalē pavisam nejauši, lai arī hipotēze par to pastāvēšanu izskanēja jau 1924. gadā.

Eiropas kosmosa aģentūrai ir īpaša kontroles sistēma DTU Space, kas novēro šādas parādības.

0