Baltijas Praids 2018

Nacionālais triumfs neizdevās: Latvijas iedzīvotāji vēlas Rīgu ar geju parādi

42
(atjaunots 12:25 26.08.2020)
Provokatīvā aptauja, kuru Twitter vietnē iecerēja Jānis Iesalnieks, parādīja, ka rīdzinieki redz savas galvaspilsētas nākotni varavīksnes gaismā.

RĪGA, 26. augusts – Sputnik. Saeimas deputāts no Nacionālās apvienības Jānis Iesalnieks piedāvāja rīdziniekiem provokatīvu izvēli un, jādomā, bija ne mazā mērā apbēdināts ar iegūtajiem rezultātiem.

"Šonedēļ rīdziniekiem būs iespēja tiešā veidā ietekmēt Rīgas nākotni. Kādu Rīgu izvēlēsies Tu Rīgas domes vēlēšanās?" pavaicāja Iesalnieks Twitter un piedāvāja trīs atbilžu variantus:

Praida Rīgu ("Attīstībai/Par! - Progresīvie")

9. maija Rīgu ("Saskaņa")

18. novembra Rīgu ("Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība")

​Skaidrs, uz kādu rezultātu bija cerējis Iesalnieks, "piesavinoties" savam politiskajam spēkam Latvijas Republikas Neatkarības proklamēšanas dienu. Tomēr aptaujas dalībnieki draudzīgi nobalsoja par "praidu", jeb par apvienību "Attīstībai/Par! - Progresīvie" (A/Par-Pro) - "varavīkšņaino" Rīgu izvēlējās vairāk nekā 80% nobalsojušo.

Komentētāji dāsni dalījās savos viedokļos.

"Šķiet, kādam triumfs negaidīti izpaliek. Kādēļ vispār vajag pretnostatīt praidu un 18. novembri - tās ko, viena otru izslēdzošas vērtības?" zīmīgi vaicā Kristīne Želve, tiesa, piemirstot par 9. maiju, kurš, acīmredzot, pēc noklusējuma tomēr tiek pretstatīts pārējiem datumiem.

"Pasludināt 18. Novembri - Latvijas neatkarības dienu par vienas partijas simbolu, ir vairāk nekā stulbi, pretīgi un nožēlojami. Latviju dibināja ne tikai labējie spēki, bet arī citi spēki, tajā skaitā, arī kreisie spēki. Tā Latvija, kura tika dibināta, bija ļoti liberāla valsts," atzīmē Oskars Freimanis.

​"Normālu Rīgu nevar izvēlēties?" jautā Salvis Petriks.

​"Praida Rīga" - tu to raksti tā, it kā tas būtu kaut kas slikts," pauž neizpratni Ance Tarvida.

"Šajā gadījumā tas ir neitrāls, kodolīgs apzīmējums vienam no trīs fundamentāli atšķirīgiem virzieniem, ko formulējis," centās taisnoties Iesalnieks.

​​"Atkal privatizējat 18.novembri???" sašutis lietotājs ar segvārdu NK.

​"Kas NA devis atļauju privatizēt 18.novembri? Tie ir VALSTS svētki, nevis Rīgas, vēl mazāk NA! Vai tad Saskaņas laikā 18.nov. bija aizliegts? Nebija militārās parādes? Stulbie varianti," raksta lietotājs rilekta.

​"Pretnostatīt un baidīt ar praida Rīgu ir klaji tuvredzīgi, jo Rīga, kas iekļauj un pieņem visus tās cilvēkus, ir tā Rīga, kurā visi krāšņi var svinēt 18.novembri un citus valsts svētkus," atbildēja politiķim Eiropas lietu komisijas vadītāja Inese Voika ("Attīstībai/Par!").

​Citi lietotāji atgādināja deputātam, ka galvaspilsētā ir daudz aktuālākas problēmas, nekā svētki un atceres dienas.

"Rīgā brūk ielas, @ltvpanorama cilvēki sūdzās par žurkām (!) rajonā, bērniem nav vietas dārziņos, normāli cilvēki mūk no Rīgas, Domē ir saslēgti visādi feiki, stulbu konsultantu, naudas kāsēju līgumi, bet praids, protams, jūs iztrauc visvairāk par visu," rezumē Roze.

​Politisko partiju reitingi pirms Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām, kurus sastādīja SKDS pēc Latvijas Televīzijas un LSM.lv pasūtījuma, demonstrē partijas "Saskaņa" popularitātes kritumu, kurai vairs nepieder lielākais atbalsts vēlētāju vidū.

Šobrīd pirmajā vietā ierindojies kopējais apvienības "Attīstībai/Par!" un partijas "Progresīvie" saraksts, par kuru ir gatavi nobalsot 14,9% respondentu. Otro vietu ieņem "Saskaņa" – 14,1%, savukārt politisko simpātiju līderu trijnieku noslēdz savstarpējais Nacionālās apvienības un Latvijas Reģionu apvienības saraksts (7,7%).

42
Tagi:
LGBT, Nacionālā apvienība, Iesalnieks
Pēc temata
Tik latviska Latvija: pirmo reizi pēc 9. maija Nacionālā apvienība var atvilkt elpu
Pavļuts iesniedza sūdzību pret Iesalnieku publikācijas pret LGBT dēļ
Dragile: Saeima vēlas kontrolēt, kā krievi Latvijā svin 9. maiju
"Rietumu civilizācijas beigas": nosodīti Iesalnieka izteikumi par Londonas mēru
Latvijas prezidents paziņoja, ka patriotiem nav jāatzīmē 9. maijs
Artis Pabriks

"Amerikāņi mums neprasa pat pusi no tā": Artis Pabriks "uzbraucis" bankām

9
(atjaunots 18:33 23.09.2020)
Latvijas aizsardzības ministrs pēkšņi norūpējies par valsts finanšu sektora problēmu un pieprasīja pārtraukt spiedienu, ko jūt banku iebiedētie klienti.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Sarežģītais stāvoklis Latvijas finanšu sektorā, kas radies banku sistēmas "kapitālremonta" rezultātā, šķiet, satraucis ne tikai nozares speciālistus, bet arī varas pārstāvjus.

Piemēram, aizsardzības ministrs Artis Pabriks asi kritizēja banku nesamērīgās prasības.

"Ir pēdējais laiks visiem atzīt, ka prasības banku klientiem ir pārmērīgas un nesaprātīgas. Ieviestas, aizsedzoties ar drošības jautājumiem," Pabriks ar sašutumu klāstīja savā lapā Twitter.

​Tomēr sociālo tīklu lietotāji Pabrika aizbildniecisko žestu novērtēja atšķirīgi – daži atbalstīja politiķa sašutumu cits ironiski atzīmēja, ka bez nopietniem valdības lēmumiem tie ir tikai tukši vārdi.

"Starp citu, šo prasību tiešās sekas ir lielas sabiedrības daļas iedzīšana ātro kredītu lamatās un ātro kredītu nozares uzplaukums kā tāds. Jo, kad pēkšņi banka nekreditē vairs pat gludekļa iegādi – ko gan cilvēkam iesākt?" bija sašutis pazīstamais reklāmas speciālists Ēriks Stendzenieks.

​Viens no komentētājiem atgādināja, ka kredītu trūkuma dēļ reģionos nav iespējams izdzīvot.

"Tieši tā! Bankas reģionos nefinansē ne mājokļa rekonstrukcijas, ne jaunas būvniecības, tikai iegādi, vēl pie tam banka, kuru mēs visi Latvija kopīgi pēdējo izglābām! Kā reģionos dzīvot? Viens ceļš – uz Rīgu... ļoti skumji..." konstatēja Edgars Kaļva.

​"Neticu, ka jūs pats pēkšņi tā izdomājāt, izklausās pēc partijas sponsoru lūguma," politiķi par spēlēm aizdomās tur Misters Futbols.

​"Un kas ir vainīgs? MK un Saeima! Skatoties budžetu, sapratāt, ka nauda garām iet, jo LV iedzīvotāji kontus atvēra LT un EE? Regulējumu vajadzēja, bet kā parasti Latvijā notiek - pārspīlēja ar īstenošanu," ironizēja rilekta.

​"Un banku lobijs , kas ierobežo skaidru naudu, tikpat nesamērīgs un nelikumīgs," autoru atbalstīja lasītājs ar lietotājvārdu "Patiesība ir tur ārā".

​Komentētāji droši kritizēja politiķi par bezdarbību.

"Teica Artis, pamostoties rapšu laukā, kas bija viņa partijas biedru a/parts..." atgādināja Juris Lipsnis.

​"Kapteinis Acīmredzamais no miesas un asinīm," sarkastiski konstatēja cits komentētājs.

​"Es to atzinu pirms gada. Visi atzīs, un? Dzīvos ar atziņu? It kā jau tāpēc ir Saeima un valdība, lai ar atziņām kaut ko arī iesāktu," neapmierināts atzīmēja Kaspars.

​"Vai kāds vēl atceras "pelēko sarakstu" un Krišjāņa Kariņa satraukumu par LV iekļaušanu tajā?" ar izsmieklu apjautājās Arvis Villa.

​"Amerikāņi mums neprasa pat pusi no tā ko paši sadaram, mazohistiski šaujot sev visās iespējamās vietās," uz pārmetumu attrauca aizsardzības ministrs.

​Atgādināsim, ka Latvijā pilnā sparā rit finanšu sektora "kapitālremonts" ar mērķi novērst noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu. Tas sākās 2018. gadā, kad komisijas Moneyval eksperti publicēja ziņojumu par pārkāpumiem Latvijas finanšu sektorā un norādīja: ja valsts nelabosies, tā nokļūs "pelēkajā sarakstā", kas ļoti negatīvi ietekmēs tās ekonomiku.

Represiju giljotīna sāka darbu pilnā sparā, taču kontrolējošās struktūras pieprasa aizvien jaunus upurus. Ārvalstnieki jau ir aizgājuši, tāpēc bez darba palikušie finanšu uzraugi sāka bloķēt vietējo uzņēmēju un vienkāršu iedzīvotāju kontus.

9
Tagi:
Artis Pabriks, bankas, Latvija
Pēc temata
Simtiem dosjē lappušu: kā pārbauda ABLV noguldītājus un vai viņiem atgriezīs naudu
Atlaižu nebūs: bankas nav gatavas atbalstīt uzņēmējus no Baltkrievijas
"Apvaino godprātīgu Latvijas pilsoni": ārste šokēta par bankas lēmumu bloķēt karti
"Bīstamā Kuba": SEB banka pieprasīja paskaidrojumus latvietei par 20 eiro maksājumu
Armens Gasparjans

Gaidāmas atklāsmes: Gasparjans pasmējās par britu projektu 9. Maija pētīšanai Latvijā

9
(atjaunots 18:20 23.09.2020)
Latvijas valdība pieticīgi noklusēja, ka viņiem ir 16. marts – daudz nopietnāks objekts britu zinātnieku pētījumiem. Tur viņiem būtu brīvas rokas fantāzijai un savdabīgai mitoloģijai.

RĪGA, 23. septembris – Sputnik. Londonas Universitātes koledžas Slāvu un un Austrumeiropas pētījumu skola (SSEES, University College London) uzaicinājusi Latvijas iedzīvotājus piedalīties projektā "Padomju mitoloģija atceres pasākumos un rituālos mūsdienu Latvijā".

Paskaidrots, ka pētījuma galvenais mērķis ir noskaidrot Latvijas iedzīvotāju viedokli par padomju pagātni, kā arī savākt informāciju par viņu atmiņām un piedalīšanos ar padomju mantojumu saistītajos mūsdienu sociālajos rituālos un piemiņas praksēs". Potenciālos respondentus brīdina par vēlmi saņemt atbildes uz jautājumiem par personisko emocionālo saikni ar Uzvaras dienas svētkiem (9. maiju), kā arī attieksmi pret padomju pagātni un padomju mītiem.

KF Izmeklēšanas komitejas priekšsēdētājs Aleksandrs Bastrikins
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Vēsturnieks un publicists Armens Gasparjans sarunā ar Sputnik Latvija atzina, ka minētais projekta mērķis viņam šķiet dīvains.

"Lielbritānijā ir papilnam nopietnu avotu par to, ko 9. Maijs nozīmē Padomju Savienībā vai Krievijā dzimušiem un augušiem cilvēkiem. Ko tur lieku reizi pētīt? Ja runa ir par jaunu mītu konstruēšanu, tad viņiem vajadzētu pētīt nevis 9. Maiju, bet gan 16. martu – SS latviešu leģiona dibināšanas dienu. Lūk, kur ir brīvas rokas, nevaldāmas fantāžijas lidojums un mitoloģija tās pirmatnīgajā veidā," ironiski konstatēja Gasparjans.

Eksperts pa jokam pieļāva, ka Latvijas varasvīri pieticīgi noklusējuši, ka viņiem ir nopietnāks datums, ko pētīt britu zinātniekiem.

"Viņiem nāksies pētīt 9.Maiju, jo Otrā pasaules kara vēsturi viņi zina slikti, izņemot izsēšanos Normandijā un Britānijas aizsardzību... Domāju, mūs gaida liels skaits interesantu atklāsmju, tomēr diezin vai mēs tās novērtēsim kā kaut ko jaunu, jo gadu gaitā daudz ko jau esam dzirdējuši no britiem par Otro pasaules karu," piebilda Gasparjans.

Šogad 9. Maija svētki Latvijā bija ierobežoti, ņemot vērā koronavīrusa izplatības ierobežošanai ieviestā ārkārtējā stāvokļa pasākumus. Grupu pulcēšanās bija aizliegta, tāpēc tradicionālie 9. Maija svētki Uzvaras parkā nenotika. Tomēr cilvēki varēja nolikt ziedus pie pieminekļa. 9. maijā Uzvaras parkā ieradās desmitiem tūkstošu cilvēku, lai godinātu Lielajā Tēvijas karā bojāgājušo varoņu piemiņu.

Нас ждет немало откровений: Гаспарян высмеял британский проект по изучению 9 Мая в Латвии
9
Tagi:
Armens Gasparjans, Uzvaras diena, Latvija, Lielbritānija
Pēc temata
Gasparjans: Latvija cītīgi kalpoja nacismam, bet tagad "māca" Krievijai vēsturi
Gasparjans: Krievijas sankcijas atņems Latvijai vēlmi apspļaudīt padomju karavīru kapus
Gasparjans pastāstīja, kā "nacionālistiskās pabiras" Latvijā tracina padomju forma
Patiesību izkropļot neizdosies: Putins par Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanu