Karodziņi ar Maxima logotipu

Latviešu valodas aizstāvji ierosina boikotēt veikalu Mārupē

41
(atjaunots 15:05 25.08.2020)
Kārtējais sašutuma vilnis veļas pār tirdzniecības tīkliem, kuros skan informācija krievu valodā. Šoreiz nepatikšanās nonācis veikals "Maxima" Mārupē.

RĪGA, 25. augusts — Sputnik. Lielākajos veikalos brīdinājumi par sociālās distances nepieciešamību ar mērķi pasargāties no koronavīrusa joprojām skan latviešu, krievu un angļu valodās.

Tomēr patriotiski noskaņotā publika, šķiet, nekādi nespēj samierināties ar faktu, ka Latvijā dzīvo arī krievu valodā runājoši cilvēki, un ir sašutusi par to, ka tirdzniecības tīkli par riskiem brīdina arī viņus.

Šoreiz modrs iedzīvotājs konstatējis, ka vienā no Mārupes veikaliem, pēc viņa domām, skan pārlieku daudz sludinājumu krievu valodā.

"Klau @maximaveikals es saprotu, ka visa jūsu administrācija krieviski runājoši... bet Mārupes veikalā visi publiskie paziņojumi 20 min. laikā tikai krieviski! Kaut kā necienīgi," sašutumu Twitter tīklā demonstrēja Gvido Timoško.

​Daudzi lasītāji atbalstīja autora sašutumu un vēl pauda pārsteidzošas domas: izrādās, Latvijā ir krievu un latviešu veikali.

"Maximu pārsvarā izmanto krievi, latvieši – RIMI," atklāja Ēriks.

​Citi gan nav manījuši nekādu nacionālo segregāciju tirdzniecības tīklos.

"Tās nu gan ir totālākās pupu mizas," attrauca Jānis.

Kā jau parasti, diskusijā iesaistījās aktīvisti, kuri aicināja Valsts valodas centru painteresēties par notiekošo.

"Vienalga VVC vajadzētu tikt skaidrībā, kāpēc tā notiek!" Juris aicināja rīkoties soda iestādes.

​​Savukārt pazīstamā latviešu publiciste Rita Eva Našeniece (kā "Rīgas apkaimju biedrība" pārstāve startē Rīgas domes vēlēšanās no "Jaunās Vienotības" saraksta) piedāvāja izsmalcinātākas metodes.

"Man reizēm žēl VVC, kurš vienmēr dzēš ugunsgrēku. Mārupei ir sava apkaimes FB lapa? Vai tur var uzlikt Mārupes Maxima veikala boikotu? Vai sākt kaut vai ar aculiecinieka ierakstu... nu kaut kā tā," Našeniece ieteica alternatīvu metodi cīņā ar nepatīkamām parādībām.

​Atgādināsim, ka nacionālpatrioti jau sūdzējušies par citu "Maxima" tīkla veikalu – Siguldā. Kinematogrāfists Alvis Balodis asi kritizēja veikalu, kurā viņaprāt, informācija skanot tikai krievu valodā. Tomēr komentētāji atzīmēja, ka Balodis nesaka taisnību, ziņas veikalā skan trijās valodās. Tīkla pārstāvji precizēja, ka veikalos dzirdami divu veidu brīdinājuma paziņojumi latviešu, krievu un angļu valodās.

"Labdien! Šobrīd veikalos tiek atskaņoti divu veidu brīdinošie paziņojumi latviešu, angļu un krievu valodā. Ne vienmēr tie skan pēc kārtas, tādēļ, uzkavējoties veikalā neilgu laiku, var gadīties dzirdēt paziņojumu tikai vienā valodā," pastāstīja "MAXIMA Latvija" pārstāvji.

Valsts valodas statuss Latvijā piešķirts tikai latviešu valodai. Krievu valodai ir svešvalodas statuss, lai arī tā ir dzimtā 40% valsts iedzīvotāju.

Valsts valodas lietojumu kontrolē Valsts valodas centrs (VVC).  Tas pievērš uzmanību politiķiem, kuri ļaunprātīgi lieto krievu valodu un slikti  pārvalda  latviešu  valodu, uzņēmēji, kuri izvieto izkārtnes nelatviešu valodā, uzņēmumi un organizācijas, kas izsūta bukletus citās valodās, darbinieki, kuri ar klientiem nerunā latviski, vieskoncerti un pat skolu izlaiduma pasākumi.

41
Tagi:
sociālie tīkli, nacionālpatrioti, rusofobija, krievu valoda
Pēc temata
"Kauns": krievu valoda LTV izraisīja sašutumu latviešu Twitter segmentā
"Cik ilgi pieļausim?": latvietis sašutis par interviju LTV ar skolnieci krievu valodā
Tā ir necieņa: Parādnieks pret informāciju par Covid-19 krievu valodā
"Pārstājiet lietot krievu valodu": latviešu Twitter satracinājusi uzņēmuma reklāma
Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs, foto no arhīva

"Zodziet apņēmīgāk!" Ušakovs uzbruka labējiem, kuri atbalsta vandāļus Jēkabpilī

17
(atjaunots 16:30 01.03.2021)
Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs izdomājis reklāmsaukli – tā pamatā ir nacionālistu atsauksmes pēc lielgabala zādzības un padomju karavīriem veltītā pieminekļa apgānīšanas Jēkabpilī. Reklāmsaukli viņš izdomājis ne tikai labējiem, bet arī visai Latvijas valdībai.

RĪGA, 1. marts — Sputnik. Kā zināms, Jēkabpilī noticis skandalozs vandālisma akts. Nezināmi ļaundari sagrāvuši padomju memoriālu karavīru apbedījuma vietā. Nozagts piemineklis – lielgabals, kas rotāja memoriālu.

Incidents pats par sevi rada sašutumu, ņemot vērā ļaundaru melno sirdzapziņu un jebkādu principu trūkumu, piedevām memoriālu aizsargā Krievijas un Latvijas starpvaldību līgums par pieminekļu aizsardzību. Krievijas Izmeklēšanas komiteja jau ierosinājusi krimināllietu sakarā ar noziegumu.

Krievijas vēstniecība Rīgā nosūtīja Latvijas ĀM protesta notu sakarā ar vandālisma aktu.

Policisti Latvijā apgalvo, ka centīgi izmeklē noziegumu. Cilvēki ir sašutuši. Tikai Nacionālās apvienības deputāti nespēj valdīt sajūsmu.

Jānis Iesalnieks un Jānis Dombrava savās lapās Twitter un Facebook atļāvās atbalstīt vandāļus, kuri tumsas aizsegā faktiski sagrāvuši memoriālu padomju artilēristiem. Iesalnieks attaisnoja noziedzniekus, Dombrava pat ierosināja pateikties par apņēmīgo rīcību.

Bijušais Rīgas mērs. Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs savā lapā Facebook pauda savas domas par notiekošo. Viņš izmantoja ļaunu ironiju.

Pēc NA politiķu izteikumu motīviem Ušakovs izdomāja saukli, kas, pēc viņa domām, piemērots visai valdībai. Politiķis ironiski konstatēja, ka aicinājums "zodziet apņēmīgāk" ideāli iekļautos valdības koncepcijā.

Ušakovs pat ieteica uz Saeimas griestiem rakstīto "Viens likums - viena taisnība visiem" nomainīt pret "zodziet apņēmīgāk".

"Jēkabpilī apgānīts piemineklis padomju karavīriem, nozagts lielgabals no postamenta. Kas un kāpēc to izdarījis, politisku vai ekonomisku motīvu dēļ – tas ir atsevišķs jautājums. Toties nepārsteidza labējo politiķu reakcija. Mūsu visu iemīļotais Saeimas deputāts Jānis Dombrava teica, ka vajadzētu būt "apņēmīgākiem". Loģiski – zagt vajag apņēmīgāk. Uz tā mūsu labējās partijas turas. Var pat valdības ēkā uz griestiem uzrakstīt

"Zodziet apņēmīgāk!" agrākā "Viens likums - viena taisnība visiem" vietā," – Ušakovs konstatēja savā lapā.

Jāpiebilst, ka policijas centieni lielgabala meklējumos vēl nav vainagojušies panākumiem, lai arī pat pieejami videonovērošanas kameru ieraksti, kuros redzams, kā traktorā aizved lielgabalam līdzīgu objektu.

17
Tagi:
vandalisms, nacionālisms, Nils Ušakovs
Pēc temata
Jēkabpilī barbariski sagrauts karavīru memoriāls. Kā atbildēs Krievija?
Video ierakstā nokļuvusi pieminekļa sagraušana Jēkabpilī
Avīzes, foto no arhīva

Valdība apstiprinājusi vairāk nekā 3 miljonu eiro piešķiršanu privātajiem medijiem

11
(atjaunots 16:10 01.03.2021)
Latvijas Kultūras ministrijas ieskatā privātajiem medijiem vajadzīga apaļa summa – vairāk nekā trīs miljoni eiro. Valdība tam piekrīt.

RĪGA, 1. marts — Sputnik. Kultūras ministrija pieprasījusi valdībai 3 258 367 eiro privāto mediju atbalstam Latvijā. Valdība prasību apstiprinājusi, vēsta Mixnews.lv.

Tagad šī nauda no valsts budžeta nonāks Mediju atbalsta fondā (MAF). Tas vajadzīgs, lai plašsaziņas līdzekļi Covid-19 radītajā krīzes situācijā varētu joprojām sniegt sabiedrībai savlaicīgu un kvalitatīvu informāciju par pandēmijas problēmām.

​Tagad izstrādātais mediju vides atbalsta mehānisms jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju, un Sabiedrības integrācijas fonds MAF ietvaros sadalīs līdzekļus starp komerciālajiem radio, telekanāliem, elektroniskajiem un drukātajiem medijiem.

Jau zināms, ka 1 075 000 eiro no MAF finansējuma tiks atvēlēti televīzijas un radio programmu tekošo izdevumu – darbinieku algu, telpu nomas, komunālo pakalpojumu utt. segšanai.

530 850 eiro paredzēti tādiem pašiem izdevumiem drukātajiem un ziņu medijiem, 846 150 eiro – drukāto mediju darba materiālu apmaksai piecus mēnešus ilgajā ārkārtējā situācijā. 798 210 eiro vajadzīgi televīzijas un radio programmu izstrādei piecus mēnešus ilgajā ārkārtējā situācijā.

SIF administratīvie izdevumi "apēdīs" 8 157 eiro.

11
Tagi:
Latvija, finansējums, mediji
Pēc temata
No kurienes nāk nauda cīņai par "demokrātiju un cilvēktiesībām"