Karodziņi ar Maxima logotipu

Latviešu valodas aizstāvji ierosina boikotēt veikalu Mārupē

40
(atjaunots 15:05 25.08.2020)
Kārtējais sašutuma vilnis veļas pār tirdzniecības tīkliem, kuros skan informācija krievu valodā. Šoreiz nepatikšanās nonācis veikals "Maxima" Mārupē.

RĪGA, 25. augusts — Sputnik. Lielākajos veikalos brīdinājumi par sociālās distances nepieciešamību ar mērķi pasargāties no koronavīrusa joprojām skan latviešu, krievu un angļu valodās.

Tomēr patriotiski noskaņotā publika, šķiet, nekādi nespēj samierināties ar faktu, ka Latvijā dzīvo arī krievu valodā runājoši cilvēki, un ir sašutusi par to, ka tirdzniecības tīkli par riskiem brīdina arī viņus.

Šoreiz modrs iedzīvotājs konstatējis, ka vienā no Mārupes veikaliem, pēc viņa domām, skan pārlieku daudz sludinājumu krievu valodā.

"Klau @maximaveikals es saprotu, ka visa jūsu administrācija krieviski runājoši... bet Mārupes veikalā visi publiskie paziņojumi 20 min. laikā tikai krieviski! Kaut kā necienīgi," sašutumu Twitter tīklā demonstrēja Gvido Timoško.

​Daudzi lasītāji atbalstīja autora sašutumu un vēl pauda pārsteidzošas domas: izrādās, Latvijā ir krievu un latviešu veikali.

"Maximu pārsvarā izmanto krievi, latvieši – RIMI," atklāja Ēriks.

​Citi gan nav manījuši nekādu nacionālo segregāciju tirdzniecības tīklos.

"Tās nu gan ir totālākās pupu mizas," attrauca Jānis.

Kā jau parasti, diskusijā iesaistījās aktīvisti, kuri aicināja Valsts valodas centru painteresēties par notiekošo.

"Vienalga VVC vajadzētu tikt skaidrībā, kāpēc tā notiek!" Juris aicināja rīkoties soda iestādes.

​​Savukārt pazīstamā latviešu publiciste Rita Eva Našeniece (kā "Rīgas apkaimju biedrība" pārstāve startē Rīgas domes vēlēšanās no "Jaunās Vienotības" saraksta) piedāvāja izsmalcinātākas metodes.

"Man reizēm žēl VVC, kurš vienmēr dzēš ugunsgrēku. Mārupei ir sava apkaimes FB lapa? Vai tur var uzlikt Mārupes Maxima veikala boikotu? Vai sākt kaut vai ar aculiecinieka ierakstu... nu kaut kā tā," Našeniece ieteica alternatīvu metodi cīņā ar nepatīkamām parādībām.

​Atgādināsim, ka nacionālpatrioti jau sūdzējušies par citu "Maxima" tīkla veikalu – Siguldā. Kinematogrāfists Alvis Balodis asi kritizēja veikalu, kurā viņaprāt, informācija skanot tikai krievu valodā. Tomēr komentētāji atzīmēja, ka Balodis nesaka taisnību, ziņas veikalā skan trijās valodās. Tīkla pārstāvji precizēja, ka veikalos dzirdami divu veidu brīdinājuma paziņojumi latviešu, krievu un angļu valodās.

"Labdien! Šobrīd veikalos tiek atskaņoti divu veidu brīdinošie paziņojumi latviešu, angļu un krievu valodā. Ne vienmēr tie skan pēc kārtas, tādēļ, uzkavējoties veikalā neilgu laiku, var gadīties dzirdēt paziņojumu tikai vienā valodā," pastāstīja "MAXIMA Latvija" pārstāvji.

Valsts valodas statuss Latvijā piešķirts tikai latviešu valodai. Krievu valodai ir svešvalodas statuss, lai arī tā ir dzimtā 40% valsts iedzīvotāju.

Valsts valodas lietojumu kontrolē Valsts valodas centrs (VVC).  Tas pievērš uzmanību politiķiem, kuri ļaunprātīgi lieto krievu valodu un slikti  pārvalda  latviešu  valodu, uzņēmēji, kuri izvieto izkārtnes nelatviešu valodā, uzņēmumi un organizācijas, kas izsūta bukletus citās valodās, darbinieki, kuri ar klientiem nerunā latviski, vieskoncerti un pat skolu izlaiduma pasākumi.

40
Tagi:
sociālie tīkli, nacionālpatrioti, rusofobija, krievu valoda
Pēc temata
"Kauns": krievu valoda LTV izraisīja sašutumu latviešu Twitter segmentā
"Cik ilgi pieļausim?": latvietis sašutis par interviju LTV ar skolnieci krievu valodā
Tā ir necieņa: Parādnieks pret informāciju par Covid-19 krievu valodā
"Pārstājiet lietot krievu valodu": latviešu Twitter satracinājusi uzņēmuma reklāma
Zvejas kuģis, foto no arhīva

Baltijas jūras aizsardzībai: mencu tralerus sagriezīs metāllūžņos

13
(atjaunots 19:50 23.11.2020)
Eiropas Komisija kompensēs Latvijas zvejniekiem mencu zvejošanas aizliegumu Baltijas jūras ūdeņos, taču no daļas kuģu nāksies atbrīvoties.

RĪGA, 23. novembris – Sputnik. Pēc mencu zvejošanas aizliegšanas Latvijas piekrastes ūdeņos Eiropas Parlaments apstiprinājis atbalsta pasākumus zvejniecības nozares pārstāvjiem, vēsta Press.lv.

Šī gada oktobrī ES lauksaimniecības un zvejniecības ministri piekrita samazināt vairāku zivju veidu nozveju Baltijas jūrā, lai atjaunotu populāciju. Austrumu Baltijas mencas ķeršana joprojām ir aizliegta, izņemot piezvejas kvotu, kas ir samazināta, salīdzinājumā ar pērno gadu. Zemkopības ministrijas mājaslapā tiek ziņots, ka Latvija uzstājās pret šo lēmumu, taču palika mazākumā.

Pašlaik Latvijas Zemkopības ministrijā precizē nepieciešamā finansējuma apmēru tā apstiprināšanai Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda Uzraudzības komitejā, paziņoja ministrijas pārstāve Dagnija Muceniece. Pēc viņas sacītā, Zivsaimniecības konsultatīvā padome vienojās par finansējumu aptuveni 3 miljonu eiro apmērā.

Zvejniekiem, kuri pārsvarā nodarbojas ar mencu zveju, atļauts likvidēt kuģus un saņemt kompensāciju. Ja zvejnieki, kuri strādāja uz šiem kuģiem, atradīs darbu citā nozarē, kompensācija vienalga tiks izmaksāta.

Zemkopības ministrijas Zivsaimniecības departamenta direktors Normunds Riekstiņš apgalvo, ka uz šādām kompensācijām varētu pretendēt 12 Latvijas kuģi.

"Tie, kas mencas iegūs piezvejā, arī turpmāk tās varēs realizēt – pārdot, taču jāņem vērā, ka nozvejoto mencu apjoms nedrīkst pārsniegt citas nozvejotās zivis. Eiropas Komisijas nosacījums – piezvejas mencu apjoms nav lielāks par 20%," atzīmēja Riekstiņš.

Tāpat viņš uzsvēra, ka kuģu likvidācija nav piespiedu lieta – tā vietā zvejnieki drīkst pārorientēties uz citu zivju nozveju, piemēram, reņģes, ķilavas, laši u.c.

"Mencu zveja iepriekš vienmēr bija mūsu biznesa pamatā. Taču pēdējos piecos gados tā kļuva arvien sarežģītāka. Pat zinātnieki īsti nespēj izskaidrot, kāpēc mencu ir mazāk un kāpēc tās ir nelielas. Par maza izmēra mencām nepiedāvā ekonomiski izdevīgu vairumtirdzniecības cenu. Mūsu Baltikas tipa zvejas traleris "Briedis" būs viens no tiem, ko likvidēs. Mēs pilnībā sagriežam savu aktīvu, kas ir diezgan emocionāli, ņemot vērā to ilgo laiku, kurā zvejojām mencas. Tāpēc jau ir tā kompensācija.

Droši vien kuģus sagriezīs nākamajā gadā. Kompensācija ir pareizi jāiegulda, lai uzņēmums nākotnē varētu attīstīties. Mums jau ir vairākas iestrādes, kas ļauj turpināt darbību, piemēram, ir uzbūvēts zivju apstrādes cehs, esam kļuvuši par zivju uzpircējiem," pastāstīja Liepājā reģistrētā uzņēmuma "Ervils" valdes loceklis Aigars Laugalis.

Tāpat viņš atzīmēja, ka kuģis pacentīsies saglabāt zvejas licenci un mencu nozvejas kvotas gadījumam, ja pēc dažiem gadiem situācija šajā jomā mainīsies.

13
Tagi:
Latvija, zvejniecība, Baltijas jūra, menca
Pēc temata
Menca ir aizliegta: Eiropas Komisija sāpīgi ietekmējusi zvejniecību Baltijas valstīs
Paciente ar gripas simptomiem, foto no arhīva

Latvijā pagaidām nav sākusies gripas epidēmija

9
(atjaunots 18:32 23.11.2020)
Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumi palīdz arī pret gripas izplatību – Latvijā ir mazāk saslimušo, nekā parasti šajā laikā.

RĪGA, 23. novembris – Sputnik. Pagājušajā nedēļā Latvijā ir reģistrēti vien divi gripas gadījumi, informē Slimību profilakses un kontroles centrs.

Paziņojumi par diviem gripas gadījumiem vecuma grupās līdz 14 gadiem un no 15 līdz 64 gadiem saņemti no ģimenes ārstiem no Jūrmalas. Medicīnas iestāžu stacionāri par gripas gadījumiem aizvadītajā nedēļā nav ziņojuši.

Pacientu skaits, kuri vērsās pēc ambulatorās medicīniskās palīdzības sakarā ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām, pagājušajā nedēļā arī bija mazāks, nekā parasti ap šo laiku. Vidēji tika reģistrēti 895,4 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, kas ne īpaši pārsniedz pirmās novembra nedēļas rezultātus, kad tika reģistrēti 882,4 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju.

Kopš gripas sezonas sākuma, kas skaitās nedēļa no 28. septembra līdz 4. oktobrim, netika reģistrēts neviens gripas pacienta nāves gadījums.

Šī gada septembrī eirokomisāre veselības aprūpes lietās Stella Kirjakidu brīdināja par "dubultās pandēmijas" – gripas un Covid-19 – bīstamību.

Eiropas gripas sezona sākas oktobrī un pieņemas spēkā novembra vidū-decembra sākumā. Sezonālās gripas epidēmijas laikā slimo no 4 līdz 50 miljoniem cilvēku katru gadu, gadā no gripas mirst līdz 70 tūkstošiem eiropiešu, sevišķi sirmgalvji un riska grupās esošie.

Paredzēts, ka Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumi – maskas, roku mazgāšana un sociālā distance – var palīdzēt samazināt arī gripas epidēmijas apmēru.

9
Tagi:
SPKC, Latvija, gripa
Pēc temata
Gripas vakcīna Latvijā iepirkta pēc desmit gadus veciem noteikumiem
Eiropai var nepietikt vakcīnu pret gripu
Ārsts pastāstīja, kā atšķirt gripu no koronavīrusa
Ārsts: rudenī vērosim gripas un koronavīrusa mijiedarbību