Pie bērnu okulista, foto no arhīva

Trūkst ārstu: rindā pie bērnu okulista var pavadīt veselu gadu

19
(atjaunots 19:29 24.08.2020)
Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā garākās rindas izveidojušās pie okulistiem, kardiologiem un psihiatriem.

RĪGA, 24. augusts — Sputnik. Rindas pie vairākiem speciālistiem Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā var vilkties vairākus mēnešus, stāsta Latvijas Radio.

Martas septiņus gadus vecā meita sākusi sūdzēties par acu sāpēm, lasot un rakstot. Marta nolēmusi aizvest viņu pie bērnu okulista. Viņa bijusi gatava par vizīti arī maksāt.

"Apzvanīju tuvākās pilsētas – Cēsis, Valmieru, Siguldu un Rīgu. Principā ātrākais, ko varēja piedāvāt bija pusotrs mēnesis. Ļoti pārsteidzoši likās Bērnu slimnīcā, kur man teica, ka rindā būs jāgaida gadu vismaz. Tas man likās ļoti nepieņemami, ja tiešām ar sāpošām acīm liek gaidīt bērnam veselu gadu rindā. Tad kā turpināt dzīvot, ja tūlīt sākas skola un mācības?" vaicāja Marta.

Galu gala izdevies nokļūt slimnīcā ārpus Rīgas, jo vizīti atteicis cits pacients.

Bērnu slimnīcā sievietei paskaidrots, ka rindas galvenokārt ir speciālistu trūkuma, nevis pandēmijas dēļ.

BKUS virsārste Renāte Snipe pastāstīja: "Pie acu ārstiem, kardiologiem un bērnu psihiatriem ir visgarākās gaidīšanas rindas. Ja nav kādas ļoti akūtas indikācijas, tad vecākiem jārēķinās, ka iespējams būs jāgaida trīs, četri un pat pieci mēneši. Pārējie visi ir mēnesis, divi vai trīs, bet tas ir tieši tāpat, kā bija februārī vai pagājušajā gadā ap šo laiku. Tas rindas garums ir tāds pats. Mums ir šīs trīs specialitātes, kur mums jau ilgstoši ir šīs rindas, un tiešām viens no iemesliem ir tas, ka nav pietiekoši daudz šo speciālistu."

Viņa ieteica vecākiem pieteikties attālinātām vizītēm – tā ir jauna prakse, kas ieviesta Covid-19 dēļ.

Nacionālajā veselības dienestā skaidroja, ka atsevišķas informācijas par rindu garumu bērniem nav, bet pie tā šobrīd tiekot strādāts. Dienesta ambulatoro pakalpojumu nodaļas vadītāja Baiba Bērziņa atzina, ka bērnu speciālistu skaits nav pietiekošs. Tādēļ pirms pieteikšanās rindu garumus var pārbaudīt internetā – Rinda pie ārsta.

Vēl viena iespēja saīsināt gaidīšanu rindā – pieteikties pie pediatra, pie kura var tikt ātrāk, un tad šis speciālists, ja konstatēs, ka problēma ir nopietna, pie konkrētā ārsta var nosūtīt prioritārā kārtā.

Ārstu trūkums ir izplatīta problēma valstī, turklāt bieži vien nepietiek speciālistu, kuri strādātu ar bērniem. Dažās pašvaldībās rinda pie bērnu stomatologa ir divu gadu garumā.

Cieš arī pieaugušie – nesen satiksmes ministrs Tālis Linkaits pavadīja sešas stundas rindā pie traumatologa. Šī iemesla dēļ tika sasaukta Saeimas Sabiedriskās veselības apakškomisijas sēde, kurā Rīgas Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas galvenais ārsts atklāja, ka iemesls ir speciālistu trūkums.

19
Tagi:
Latvija, Bērnu klīniskā slimnīca
Pēc temata
Sešas stundas rindā: Latvijas satiksmes ministrs veica eksperimentu slimnīcā
Ministra Linkaita sūdzības apstiprinājās: traumatoloģijā cilvēki gaida pa sešām stundām
Kāpēc Latvijā ir tik garas rindas pie ārsta
Latvijas iedzīvotāji varēs sekot līdzi ārstu rindām Internetā

Atmodies: Bebrenes apkaimē nofilmēts lācēns

3
(atjaunots 13:31 15.04.2021)
Netālu no Bebrenes Augšdaugavas novadā manīts pusaugu lācis. Speciālisti brīdina, ka, pavasarim iestājoties, jāuzmanās pastaigās pa mežu un tā tuvumā – lāči mostas un var tuvoties mājām uztura meklējumos.

RĪGA, 15. aprīlis — Sputnik. Sociālajā tīklā Facebook parādījies video ieraksts par lācēnu Bebrenes apkaimē Augšdaugavas novadā, ko nofilmējis kāds garāmbraucošs automobilists. Lācēns ātri skrien pa lauku, pēc tam pazūd jaunaudzē. Speciālisti ziņo, ka aprīlī pirmie no ziemas miega mostas tēviņi, pēc tam sāk mosties mātītes ar lācēniem. Pieaugušie lāči pēc ilgā miega kādu laiku labprāt pavāļājas saulītē, lai atmostos, bet jaunieši aktīvi spēlējas un dažkārt var iznākt pie cilvēkiem.

Jāpiezimē, ka nesenajā konferencē "Medības 2021" Latvijas valsts mežzinātnes institūta "Silava" vadošais speciālists Jānis Ozoliņš atzīmēja, ka patlaban lielākā daļa ķepaiņu mīt Latvijas dienvidu daļā. Speciālists pastāstīja, ka saskaņā ar četriem galvenajiem kritērijiem – dzīvnieku skaits, izlatība, dzīves vietu stāvoklis un tālākās perspektīvas – veiktais monitorings liecina: lāču stāvoklis Latvijā ir apdraudēts. Pēdējais plašais pētījums veikts 2015.-2018. gg.

Iepriekš ziņots, ka 2020. gadā lāču populācija mazliet pieaugusi Igaunijas darbību rezultātā. Pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai, un tagad viņiem kļuvis šauri valsts teritorijā. Lāči ieradās Latvijā.

Pie tam lāči ne tikai pastaigājas teritorijā gar robežām – viņi dodas tālāk un iekārtojas jaunās vietās.

Lāčus medīt ir aizliegts, jo tie pieder pie aizsargājamiem dzīvniekiem un atrodas Dabas aizsardzības pārvaldes kontrolē.

Savukārt ķepaiņi jaunajā teritorijā neuzskata par grēku izpostīt biškopju stropus. Tāpēc ieteicams savlaicīgi pasargāt bišu dravas.

3
Tagi:
lācis, dzīvnieki
Pēc temata
Latvijas mežos jau dzīvo līdz 70 lāči, taču sēņotāji bez bailēm dodas "klusajās medībās"
Lācēni Valkas apkaimē atkal kļuvuši par sociālo tīklu zvaigznēm
Nebijis gadījums priekš Latvijas: Madonas novadā lācis uzbruka kumeļam

Lietuva saņēmusi no ASV vienreizējās lietošanas granātmetējus

9
(atjaunots 13:03 15.04.2021)
Bruņojums, ko valstij nodevusi Vašingtona, ir mazāka kalibra un ar mazāku darbības rādiusu nekā prettanku ieroči, ko patlaban izmanto armijā.

RĪGA, 15. aprīlis – Sputnik. ASV nodevušas Lietuvai vienreizējās lietošanas granātmetējus M72 LAW, ko saņems Nacionalās aizsardzības brīvprātīgo spēku karavīri, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz Lietuvas Bruņoto spēku preses dienestu.

Bruņojuma nodošanas ceremonija notika Lietuvas Lielkņaza Ģedimina štāba bataljonā Viļņā. Tajā piedalījās aizsardzības ministrs Arvīds Anušausks, ASV vēstnieks Lietuvā Roberts Gilkrists, Lietuvas BS komandieris ģenerālleitnants Valdemārs Rupšis un citi Lietuvas aizsardzības resora pārstāvji.

Anušausks pateicās partnerim par atbalstu un paziņoja, ka Vašingtonas investīcijas liecina: republika joprojām ir "svarīga aizsardzības politikas prioritāte" ASV acīs.

"Lietuvas armija būs tik stipra, cik stiprs būs katrs Lietuvas kareivis. Ne tikai fiziski un morāli, svarīgi ir arī tas, ar kādiem ieročiem viņš bruņots. ASV atbalsts ar vieglajiem granātmetējiem būtiski stiprinājusi teritoriālās aizsardzības vienības, cēlusi to cīņasspēju, uguns spēku un ļāvusi teritoriālās aizsardzības spēkiem rīkoties pārliecinoši, apņēmīgi un efektīvi. ASV atbalsts stiprina brīvprātīgo karavīru rindas, sauszemes spēkus, Lietuvas armiju un tādējādi nodrošina efektīvāku aizsardzību un ienaidnieka savaldīšanu," teica Rupšis.

Granātmetēji M72 LAW papildinās zviedru granātmetēju Carl-Gustav arsenālu, ko patlaban izmanto Lietuvas Bruņoto spēku kājnieki, kā arī zviedru vienreizējās lietošanas granātmetēju AT-4 arsenālu. Lietuvas BS atzīmēja, ka M72 LAW kalibrs un darbības rādiuss ir mazāks nekā pašlaik armijā izmantojamais bruņojums, taču jaunie ieroči ir daudz vieglāki un kompaktāki.

Granātmetēji M72 LAW tika pieņemti bruņojumā ASV armijā 1962. gadā kā individuālais prettanku ierocis. Patlaban ASV M72 LAW sērijas granātmetēji pārsvarā aizvietoti pret jaunāku un efektīvāku bruņojumu.

Baltijas valstīs pastāvīgi skan runas par "Krievijas draudiem", kuru dēļ it kā vajagot stiprināt sadarbību aizsardzības jomā un piedalīties NATO mācībās. Savukārt Maskava ne vienu vien reizi apliecinājusi, ka neplāno nekādus uzbrukumus.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs konstatēja: NATO ļoti labi zināms, ka Maskavai nav nekādu agresīvu plānu, taču tā vienkārši izmanto ieganstu, lai dislocētu lielāku skaitu tehnikas un bataljonu Krievijas robežu tuvumā.

Militārais eksperts, atvaļinātais pulkvedis Viktors Ļitovkins intervijā Sputnik Lietuva iepriekš paziņoja, ka ASV nodod saviem vasaļiem ieročus, kas pašām nav vajadzīgi. Viņš atzīmēja, ka Vašingtona, pēc būtības "atbrīvojas no militārajām drazām", kas šodien nav īpaši efektīvas, un izgāž to Baltijas valstīs un Ukrainā. Viņš uzsvēra, ka neviena sevi cienoša valsts tādus ieročus neiegādāsies.

9
Tagi:
bruņotie spēki, ieroči, Lietuva, ASV
Pēc temata
Latvija sagaidījusi pēdējo bruņumašīnu partiju no Lielbritānijas
Latvija un Igaunija iegādāsies granātmetēju munīciju par 22 miljoniem eiro
Kādiem nolūkiem Latvijas NBS vienreizējās lietošanas granātmetēji AT4