Bagāža, foto no arhīva

"Gribēju savas zināšanas atdot Latvijai": ārsts kritizē Viņķeli un dodas strādāt uz ASV

29
(atjaunots 15:17 23.08.2020)
"Ministre Vinķele + Ērglis un co ir iemesls kāpēc mums jābrauc prom, tie ir cilvēki, kas vārdos ir par reformām, bet darbos pret tām. Tie ir cilvēki, kas grib saglabāt varu par katru cenu!" pirms aizbraukšanas no Latvijas pastāstīja pazīstams ārsts.

RĪGA, 23. augusts — Sputnik. Endokrinologs Uģis Gruntmanis, kurš atgriezās Latvijā pēc divdesmit gadiem ārzemēs, padzīvoja valstī gadu un atkal dodas prom. Viņš brauc strādāt uz ASV.

Pirms aizbraukšanas viņš savā lapā Facebook pastāstīja, kas licis viņam pamest Latviju. Gruntmanis sirsnīgi pateicās visiem, kas bija kopā ar viņu Latvijā, un asi kritizēja valdību, it īpaši "ministri Viņķeli un Co".

Gruntmanis atzina, ka atgriezies Latvijā ar cerību nekad vairs neaizbraukt, un gada laikā, ko šeit pavadījis, bijis daudz interesantu vietu, sarunu par medicīnu, augstāko izglītību, valsti kopumā un kā to uzlabot.

"Taču ministre Vinķele kopā ar medicīnas oligarhu Dr. Ērgli un co izdarīja visu, lai tas nenotiktu," konstatēja doktors.

Viņš atklāja, ka Stradiņa slimnīcā "Ērglis un co, gadā nopelna uz pacientu pētījumiem gandrīz 3 miljonus eiro savos fondos, un kontos. Ministrei ir vienalga, ka viens ārsts valsts slimnīcā un universitatē nopelna 280 000eiro gadā, kamēr liela daļa jaunāko ārstu iztiek ar 1000 eiro mēnesī", bet ministre mērķtiecīgi neiesaista diasporas ārstu organizāciju nevienā jautājumā, pat tajos, kas skar diasporu, un ministrei par visu nospļauties.

Viņķeles dēļ daudzi mediķi Latvijā ir pametuši akadēmisko medicīnu un nepretendēs uz amatiem, uzskata Gruntmanis.

"Ministre Vinķele + Ērglis un co ir iemesls kāpēc mums jābrauc prom, tie ir cilvēki, kas vārdos ir par reformām, bet darbos pret tām. Tie ir cilvēki, kas grib saglabāt varu par katru cenu!" doktors bija sašutis.

Viņš pastāstīja, ka būtu gribējis atdot savas zināšanas Latvijā, taču tā vietā sāks darbu ASV un lasīs lekcijas universitātē, vienā no labākajām ASV.

Gruntmanis aizbrauca no Latvijas 2000. gadu sākumā. Vispirms viņš strādāja hospitālī Kalifornijā, pēc tam kļuva par Teksasas universitātes asociēto profesoru.

Pēc atgriešanās Latvijā Gruntmanis pārsteigts uzzināja, ka viņa darba pieredze universitātē ASV netiks ņemta vērā, viņa kvalifikācija neatbilst Latvijas prasībām. Profesoram ieteica nokārtot eksāmenus kopā ar 6. kursa studentiem.

Šī gada maijā viņš pastāstīja, ka Latvijas medicīnas augstskolu studenti nesaista savu nākotni ar Latviju, ņemot vērā zemās algas, karjeras un attīstības iespēju trūkumu.

Arī pats Gruntmanis nav atradis vietu dzimtenē. Tagad viņš pastāstīja, ka gatavojas atgriezties ASV, kur strādās Dārtmutas koledžā, vienā no vecākajām valstī.

29
Tagi:
Ilze Viņķele, Veselības ministrija, Latvija
Pēc temata
Ja naktī nav pacientu, nebūs ārstu: Veselības ministrija izdomājusi jaunu slimnīcu reformu
Veselības ministrija: slimnīcas Latvijā joprojām strādā ar zaudējumiem
Sešas stundas rindā: Latvijas satiksmes ministrs veica eksperimentu slimnīcā
Apinis: ar mūsu algām visi jaunie Latvijas ārsti drīz būs Lielbritānijā
Artis Pabriks

"Amerikāņi mums neprasa pat pusi no tā": Artis Pabriks "uzbraucis" bankām

15
(atjaunots 18:33 23.09.2020)
Latvijas aizsardzības ministrs pēkšņi norūpējies par valsts finanšu sektora problēmu un pieprasīja pārtraukt spiedienu, ko jūt banku iebiedētie klienti.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Sarežģītais stāvoklis Latvijas finanšu sektorā, kas radies banku sistēmas "kapitālremonta" rezultātā, šķiet, satraucis ne tikai nozares speciālistus, bet arī varas pārstāvjus.

Piemēram, aizsardzības ministrs Artis Pabriks asi kritizēja banku nesamērīgās prasības.

"Ir pēdējais laiks visiem atzīt, ka prasības banku klientiem ir pārmērīgas un nesaprātīgas. Ieviestas, aizsedzoties ar drošības jautājumiem," Pabriks ar sašutumu klāstīja savā lapā Twitter.

​Tomēr sociālo tīklu lietotāji Pabrika aizbildniecisko žestu novērtēja atšķirīgi – daži atbalstīja politiķa sašutumu cits ironiski atzīmēja, ka bez nopietniem valdības lēmumiem tie ir tikai tukši vārdi.

"Starp citu, šo prasību tiešās sekas ir lielas sabiedrības daļas iedzīšana ātro kredītu lamatās un ātro kredītu nozares uzplaukums kā tāds. Jo, kad pēkšņi banka nekreditē vairs pat gludekļa iegādi – ko gan cilvēkam iesākt?" bija sašutis pazīstamais reklāmas speciālists Ēriks Stendzenieks.

​Viens no komentētājiem atgādināja, ka kredītu trūkuma dēļ reģionos nav iespējams izdzīvot.

"Tieši tā! Bankas reģionos nefinansē ne mājokļa rekonstrukcijas, ne jaunas būvniecības, tikai iegādi, vēl pie tam banka, kuru mēs visi Latvija kopīgi pēdējo izglābām! Kā reģionos dzīvot? Viens ceļš – uz Rīgu... ļoti skumji..." konstatēja Edgars Kaļva.

​"Neticu, ka jūs pats pēkšņi tā izdomājāt, izklausās pēc partijas sponsoru lūguma," politiķi par spēlēm aizdomās tur Misters Futbols.

​"Un kas ir vainīgs? MK un Saeima! Skatoties budžetu, sapratāt, ka nauda garām iet, jo LV iedzīvotāji kontus atvēra LT un EE? Regulējumu vajadzēja, bet kā parasti Latvijā notiek - pārspīlēja ar īstenošanu," ironizēja rilekta.

​"Un banku lobijs , kas ierobežo skaidru naudu, tikpat nesamērīgs un nelikumīgs," autoru atbalstīja lasītājs ar lietotājvārdu "Patiesība ir tur ārā".

​Komentētāji droši kritizēja politiķi par bezdarbību.

"Teica Artis, pamostoties rapšu laukā, kas bija viņa partijas biedru a/parts..." atgādināja Juris Lipsnis.

​"Kapteinis Acīmredzamais no miesas un asinīm," sarkastiski konstatēja cits komentētājs.

​"Es to atzinu pirms gada. Visi atzīs, un? Dzīvos ar atziņu? It kā jau tāpēc ir Saeima un valdība, lai ar atziņām kaut ko arī iesāktu," neapmierināts atzīmēja Kaspars.

​"Vai kāds vēl atceras "pelēko sarakstu" un Krišjāņa Kariņa satraukumu par LV iekļaušanu tajā?" ar izsmieklu apjautājās Arvis Villa.

​"Amerikāņi mums neprasa pat pusi no tā ko paši sadaram, mazohistiski šaujot sev visās iespējamās vietās," uz pārmetumu attrauca aizsardzības ministrs.

​Atgādināsim, ka Latvijā pilnā sparā rit finanšu sektora "kapitālremonts" ar mērķi novērst noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu. Tas sākās 2018. gadā, kad komisijas Moneyval eksperti publicēja ziņojumu par pārkāpumiem Latvijas finanšu sektorā un norādīja: ja valsts nelabosies, tā nokļūs "pelēkajā sarakstā", kas ļoti negatīvi ietekmēs tās ekonomiku.

Represiju giljotīna sāka darbu pilnā sparā, taču kontrolējošās struktūras pieprasa aizvien jaunus upurus. Ārvalstnieki jau ir aizgājuši, tāpēc bez darba palikušie finanšu uzraugi sāka bloķēt vietējo uzņēmēju un vienkāršu iedzīvotāju kontus.

15
Tagi:
Artis Pabriks, bankas, Latvija
Pēc temata
Simtiem dosjē lappušu: kā pārbauda ABLV noguldītājus un vai viņiem atgriezīs naudu
Atlaižu nebūs: bankas nav gatavas atbalstīt uzņēmējus no Baltkrievijas
"Apvaino godprātīgu Latvijas pilsoni": ārste šokēta par bankas lēmumu bloķēt karti
"Bīstamā Kuba": SEB banka pieprasīja paskaidrojumus latvietei par 20 eiro maksājumu
Armens Gasparjans

Gaidāmas atklāsmes: Gasparjans pasmējās par britu projektu 9. Maija pētīšanai Latvijā

12
(atjaunots 18:20 23.09.2020)
Latvijas valdība pieticīgi noklusēja, ka viņiem ir 16. marts – daudz nopietnāks objekts britu zinātnieku pētījumiem. Tur viņiem būtu brīvas rokas fantāzijai un savdabīgai mitoloģijai.

RĪGA, 23. septembris – Sputnik. Londonas Universitātes koledžas Slāvu un un Austrumeiropas pētījumu skola (SSEES, University College London) uzaicinājusi Latvijas iedzīvotājus piedalīties projektā "Padomju mitoloģija atceres pasākumos un rituālos mūsdienu Latvijā".

Paskaidrots, ka pētījuma galvenais mērķis ir noskaidrot Latvijas iedzīvotāju viedokli par padomju pagātni, kā arī savākt informāciju par viņu atmiņām un piedalīšanos ar padomju mantojumu saistītajos mūsdienu sociālajos rituālos un piemiņas praksēs". Potenciālos respondentus brīdina par vēlmi saņemt atbildes uz jautājumiem par personisko emocionālo saikni ar Uzvaras dienas svētkiem (9. maiju), kā arī attieksmi pret padomju pagātni un padomju mītiem.

KF Izmeklēšanas komitejas priekšsēdētājs Aleksandrs Bastrikins
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Vēsturnieks un publicists Armens Gasparjans sarunā ar Sputnik Latvija atzina, ka minētais projekta mērķis viņam šķiet dīvains.

"Lielbritānijā ir papilnam nopietnu avotu par to, ko 9. Maijs nozīmē Padomju Savienībā vai Krievijā dzimušiem un augušiem cilvēkiem. Ko tur lieku reizi pētīt? Ja runa ir par jaunu mītu konstruēšanu, tad viņiem vajadzētu pētīt nevis 9. Maiju, bet gan 16. martu – SS latviešu leģiona dibināšanas dienu. Lūk, kur ir brīvas rokas, nevaldāmas fantāžijas lidojums un mitoloģija tās pirmatnīgajā veidā," ironiski konstatēja Gasparjans.

Eksperts pa jokam pieļāva, ka Latvijas varasvīri pieticīgi noklusējuši, ka viņiem ir nopietnāks datums, ko pētīt britu zinātniekiem.

"Viņiem nāksies pētīt 9.Maiju, jo Otrā pasaules kara vēsturi viņi zina slikti, izņemot izsēšanos Normandijā un Britānijas aizsardzību... Domāju, mūs gaida liels skaits interesantu atklāsmju, tomēr diezin vai mēs tās novērtēsim kā kaut ko jaunu, jo gadu gaitā daudz ko jau esam dzirdējuši no britiem par Otro pasaules karu," piebilda Gasparjans.

Šogad 9. Maija svētki Latvijā bija ierobežoti, ņemot vērā koronavīrusa izplatības ierobežošanai ieviestā ārkārtējā stāvokļa pasākumus. Grupu pulcēšanās bija aizliegta, tāpēc tradicionālie 9. Maija svētki Uzvaras parkā nenotika. Tomēr cilvēki varēja nolikt ziedus pie pieminekļa. 9. maijā Uzvaras parkā ieradās desmitiem tūkstošu cilvēku, lai godinātu Lielajā Tēvijas karā bojāgājušo varoņu piemiņu.

Нас ждет немало откровений: Гаспарян высмеял британский проект по изучению 9 Мая в Латвии
12
Tagi:
Armens Gasparjans, Uzvaras diena, Latvija, Lielbritānija
Pēc temata
Gasparjans: Latvija cītīgi kalpoja nacismam, bet tagad "māca" Krievijai vēsturi
Gasparjans: Krievijas sankcijas atņems Latvijai vēlmi apspļaudīt padomju karavīru kapus
Gasparjans pastāstīja, kā "nacionālistiskās pabiras" Latvijā tracina padomju forma
Patiesību izkropļot neizdosies: Putins par Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanu