Kartupeļu ražas novākšana, foto no arhīva

Lakstu puve un kaprīzais laiks kaitē ražai: vai augs kartupeļu cenas valstī

33
(atjaunots 15:38 16.08.2020)
Šogad kartupeļu lauki Latvijā cieš gan mainīgo laikapstākļu, gan lakstu puves un Kolorādo vaboles dēļ. Kā tas ietekmēs kartupeļu cenas?

RĪGA, 16. augusts — Sputnik. Izteikto sausuma un mitruma periodu dēļ šogad nav gaidāma tāda kartupeļu rekordraža kā agrākajos gados, stāsta TV3. Daļa kartupeļu vairs nav derīga tirdzniecībai.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

"Laikapstākļu ietekmē bumbuļu skaits nav tik liels, kā varbūt gribētos," norāda Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle.

Arī lakstu puve šogad ir jūtamāka nekā agrāk. Valsts augu aizsardzības dienesta dati liecina, ka sliktākā situācija ir Latgalē, kur inficēti 60% apstādījumu, atsevišķos laukos pat 90%. Zemgalē slimības izplatība tiek vērtēta 36% apmērā. Infekcija var samazināt ražu uz pusi.

"Jau inficēti kartupeļi tiek iestādīti. Tālāk šī sēnīšu infekcija attīstās uz stublāju, uz lapām parādās plankumi, laksti nobrūnē. Tad, kad uznāk nokrišņi, tad sporas no lapām ieskalojas augsnē, sasniedz bumbuļus, un tur arī bumbuļi inficējas," atklāja Valsts augu aizsardzības dienesta eksperte Evelīna Freimane.

Cena neizaugs

Tas, ka raža šogad nedaudz sliktāka nekā pērn, nenozīmē, ka cena būs augstāka, jo vietējiem kartupeļu audzētājiem nākas ļoti sīvi konkurēt ar importa kartupeļiem no Polijas. Pie tam cenu diktē nevis zemnieks, bet gan lielās uzpircēju bāzes.

"Ja tu gribi pārdot to kartupeli, tev nosaka cenu. Tev jāpārdod par tādu cenu, kā viņš iepērk," uzsvēra Kraukle.

Viņa atzīmēja, ka lielās saimniecības samazina kartupeļu lauku platības.

Selekcijas brīnums

Ar dažādām slimībām, kas apdraud kartupeļus, palīdz cīnīties selekcionāri. Piemēram, tagad Latvijā pieejamas vismaz trīs jaunas šķirnes, kam nekaitē lakstu puve un citas kaites.

"Var teikt, ka ir jau trešais gads, kad var kaut ko izvēlēties. Jaunās paaudzes kartupeļi, pietiekami ražīgi un pilnībā izaug aizsardzībā pret lakstu puvi," konstatēja zemnieku saimniecības "Kalnāres" īpašnieks Ilgvars Krūmiņš.

Tiesa, no Kolorādo vabolēm selekcija neglābj.

"Neteikšu, ka ir nopostīti visi lauki, bet ir stipri vairāk nekā iepriekšējos gados," konstatēja Kraukle.

Pie tam tagad ierobežojas Kolorādo vaboļu apkarošanas iespējas, jo Eiropas Savienībā pakāpeniski aizliedz izmantot dažas vielas augu apstrādei, bet pieejamās alternatīvas neesot efektīvas.

33
Pēc temata
"Labība sagūlusi veldrē": zemnieki stāsta par kviešu ražu
Zemnieku Saeima: lai politiķi paši brauc pie mums vākt ogas
Kartupeļi dārgi, toties ir savi tomāti: kā veidojas pārtikas cenas Baltijas valstīs
Kur Latvijā lasīt lauku veltes? Izveidots vietējo zemnieku saimniecību katalogs
Protesta akcija Rīgā, foto no arhīva

Naudas sodu ražas nebūs: Rīgas policisti sola nerīkot masku reidus

5
(atjaunots 17:32 30.10.2020)
Rīgas policisti apsolīja, ka nerīkos speciālus masku režīma pārkāpēju atklāšanas reidus. Atgādinām, ka par sejas maskas nelietošanu paredzēts naudas sods no 10 līdz 50 eiro.

RĪGA, 30. oktobris – Sputnik. Latvijas Saeima iepriekš atbalstīja grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, kuri paredz naudas sodu ieviešanu par masku režīma neievērošanu publiskās vietās. Naudas sods par atteikšanos lietot sejas masku sastādīs no 10 līdz 50 eiro, tiesa, pārkāpējs varēs iztikt arī ar brīdinājumu. Policijas darbinieki uz vietas lems, ko lai dara ar pārkāpēju. Tiks vērtēta viņa rīcības bīstamības pakāpe.

Bet policisti sola, ka speciāli nemedīs šādus pārkāpējus. Masku reidi sabiedriskās vietās netiek plānoti, vēsta Mixnews.lv.

Taču masku režīma ievērošanu policija tomēr uzraudzīs, bet tas būs ierastās patrulēšanas laikā, pastāstīja Rīgas Pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis.

Pēc viņa sacītā, policisti nesodīs visus pēc kārtas. Katrs šāds pārkāpums tiks vērtēts individuāli – laiks, notikuma vieta, apstākļi, tai skaitā subjektīvie.

Tāpat policijā atzīmēja, ka viņu kadru resursi nav neierobežoti, lai būtu iespēja piešķirt atsevišķus cilvēkus reidu rīkošanai. Ja pavasarī policijai vēl bija iespēja īstenot šādas speciālās pārbaudes, tad tagad, kad skolās notiek mācības, policistiem nākas nodarboties arī ar patrulēšanu pie mācību iestādēm.

Atgādināsim, ka, saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem, Latvijas iedzīvotājiem ir jālieto sejas aizsargmaska (vienreizējā lietojuma vai daudzreizējā lietojuma) sabiedriskajā transportā, kultūras un tirdzniecības iestādēs, citās pakalpojumu sniegšanas vietās (DUS, pasts utt.). Lakati un šalles, kurus pavasarī bija ļauts lietot maskas vietā, rudens viļņa laikā tika atzīti par nepiemērotu aizsardzību pret Covid-19. No sejas masku lietošanas ir atbrīvoti bērni vecumā līdz 13 gadiem, kā arī personas, kuras nevar valkāt sejas masku veselības apsvērumu dēļ.

5
Tagi:
koronavīruss, maska, policija, Latvija
Pēc temata
No Rīgas transporta katru dienu izsēdina piecdesmit cilvēkus bez sejas maskām
Vajag 600 000 masku nedēļā: cik ilgam laikam Latvijas slimnīcām pietiks aizsarglīdzekļu
Policijas funkcijām ir jābūt apmaksātām: veikali nevēlas uzraudzīt sejas masku režīmu
Latvijā ieviesīs naudas sodus par masku nelietošanu: apmēru policija noteiks uz vietas
Sudraba kolekcijas monēta Liepas lapa, foto no arhīva

Liepas lapa: Latvijas Banka izlaidīs ekoloģisku monētu

7
(atjaunots 16:43 30.10.2020)
No pārstrādātā sudraba darinātās monētas aversā ir attēlota liepas lapa, savukārt reversā – Rīgas ielu shēma.

RĪGA, 30. oktobris – Sputnik. Otrdien, 3. novembrī, Latvijas Banka laidīs klajā sudraba kolekcijas monētu "Liepas lapa", kas ir veltīta rūpēm par apkārtējo vidi, tiek ziņots bankas mājaslapā.

Ekoloģijas jautājumi pēdējā laikā ir kļuvuši ļoti svarīgi pārmaiņu apkārtējā vidē dēļ. Pieaugošo urbanizācijas tempu dēļ viens no pilsētas plānošanas uzdevumiem ir padarīt pilsētu pēc iespējas zaļāku un harmonijā ar dabu dzīvojošu.

Atšķirībā no daudzām citām lielpilsētām, Rīga ir salīdzinoši zaļa pilsēta, un šī īpašība kļūst aizvien svarīgāka. Zaļie rajoni uzlabo mikroklimatu, attīra ūdeni un gaisu un tādējādi labvēlīgi ietekmē cilvēku veselību.

Pilsētas ielas, tilti un ceļi veido tādu pašu tīklu, kā lapas dzīslas. Rīgas ielas tika radītas, lai palīdzētu cilvēkiem pārvietoties pilsētā, kā lapas dzīslas palīdz tai pārvietot barojošās vielas.

Liepa ir viens no izplatītākajiem un noturīgākajiem kokiem Rīgā. Liepas absorbē lielu daudzumu pilsētas putekļu un dāvā pilsētniekiem svaigu gaisu. Gadā viens vesels koks spēj nodrošināt skābekli desmit cilvēkiem.

Monēta ir veltīta ne vien ekoloģijai, bet arī radīta tādā veidā, lai nekaitētu apkārtējai videi: tā ir darināta no pārstrādāta sudraba, savukārt tās ražošanai un iepakošanai tiek izmantots pārstrādāts papīrs.

Monētas dizaina autors Mārcis Kalniņš iepriekš izveidoja monētu "Zeme", kas tika atzīta par 2015. gada labāko inovatīvo monētu.

Monēta nonāks pārdošanā 3. novembra dienvidū portālā e-monetas.lv, tās cena ir 53 eiro, vienai personai atļauts iegādāties līdz 5 monētām.

7
Tagi:
Latvijas Banka
Pēc temata
Latvijas Banka laidīs klajā zelta monētu ar kristāliem
Latvijas Banka laidīs klajā "Medus" monētu
Latvijas Banka laidusi klajā monētu "Latgales kongress"
Latvijas Banka laiž klajā monētu "Likteņdārzs"