Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, foto no arhīva

Rinkēvičs nosaucis par murgiem Lukašenko vārdus par ārvalstu iejaukšanos

269
(atjaunots 11:52 16.08.2020)
Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs atbildēja uz Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko vārdiem par "ārvalstu iejaukšanās elementiem" valstī un, šķiet, ir aizvainots par to, ka Latvija nav paaicināta "iejaukties".

RĪGA, 16. augusts — Sputnik. Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenklo pauda viedokli par to, ka republikā "parādījušies ārvalstu iejaukšanās elementi", paziņoja RIA Novosti.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs asi atbildēja uz Baltkrievijas līdera piezīmi un noraidīja ārvalstu iejaukšanās iespējas – viņaprāt, prezidenta vārdi ir "murgs".

Savā lapā Twitter Rinkēvičs klāstīja, ka ārvalstu spēkiem neizdosies "vadīt tik lielu un miermīlīgu kustību par brīvību" un nekavējoties norādīja, kāda metode "izlems Baltkrievijas likteni" – viņaprāt, tās ir "brīvas un godīgas vēlēšanas".

Iepriekš Baltijas valstu premjerministri apspriedās un nāca klajā ar viedokli, ka vēlēšanas Baltkrievijā neesot bijušas pārskatāmas, brīvas un taisnīgas. Viņuprāt, tagad valstij vajadzīgas jaunas vēlēšanas, kas labos situāciju.

Jāpiebilst, ka Lukašenko pastāstīja par telefona sarunu ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, vēsta RIA Novosti.

Sapulcē Aizsardzības ministrijas Stratēģiskās pārvaldes centrā Lukašenko atklāja, ka "ilgstošas un detalizētas sarunas gaitā lūdzis atbalstu drošības nodrošināšanai Baltkrievijas Republikā".

Lukašenko uzsvēra, ka, atrodoties Eiropas centrā, Baltkrievijai vienmēr jābūt gatavai laikus atbildēt uz jebkādiem izaicinājumiem.

Baltkrievijas vēršanās pie Krievijas, acīmredzot, aizskārusi Latviju, jo savā tvītā Rinkēvičs pieminēja arī Krieviju.

Atgādināsim, ka iepriekš Baltijas valstu un Polijas prezidenti piedāvāja Lukašenko starpniecību situācijas noregulēšanai, tomēr Baltkrievijas vadītājs piedāvājumu nepieņēma.

Piektdien, 14. augustā jau noskaidrojās, ka neveiksmīgie "vidutāji" Eiropas Savienībā secinājuši: prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā bijušas falsificētas. Tāpēc ES paziņoja, ka sāk sastādīt personu sarakstu, pret ko tiks vērstas individuālās sankcijas.

9. augustā Baltkrievijā notika prezidenta vēlēšanas. Centrālā vēlēšanu komisija informēja, ka uzvaru tajās izcīnījis pašreizējais prezidents Aleksandrs Lukašenko ar 80,1% balsu.

Pēc vēlēšanām valstī sākās protesti, ko pavadīja sadursmes ar policiju. Oficiālie dati liecina, ka protestu laikā aizturēti aptuveni septiņi tūkstoši cilvēku.

269
Tagi:
Baltkrievija, Edgars Rinkēvičs
Temats:
Baltkrievijas būt vai nebūt (94)
Pēc temata
Politologs: Lietuva un Polija nevar kļūt par starpniekiem krīzes regulēšanai Baltkrievijā
Baltkrievu robežsargi nav ielaiduši valstī provokatorus no Latvijas
Latvijas premjerministrs novērtēja Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas
ES nolēmusi vērst sankcijas pret Baltkrieviju

Pandēmija nav iemesls stiprināt divvalodību: VVC vadītājs neatbalsta avīzi krievu valodā

2
(atjaunots 12:47 08.05.2021)
Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš paskaidroja, kāpēc informatīvos materiālus par vakcināciju nedrīkst izplatīt latviešu un krievu valodās.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik, Dmitrijs Oleiņikovs. VVC vadītājs Māris Baltiņš, komentējot iespēju publicēt informatīvu avīzi par vakcinēšanas pret Covid-19 jautājumiem tai skaitā krievu valodā, paziņoja, ka Valsts valodas centrs joprojām uzstājas pret to. Pēc viņa vārdiem, "pastāv citi veidi, kā krievu valodā runājošos valsts iedzīvotājus informēt par vakcinēšanu pret Covid-19".

Baltiņš atzīmēja, ka pastāv normatīvs regulējums, kas aizliedz izplātīt visiem valsts iedzīvotājiem informatīvos materiālus divās valodās. VVC par to esot brīdinājis vakcinācijas projekta organizatorus, aicinot viņus "meklēt citus risinājumus".

Pēc Baltiņa vārdiem, izplatīt informāciju krievu valodā būtu iespējams šaurākā un mērķētākā veidā. Piemēram, sadarbībā ar pašvaldībām, kas labāk zina, kurā mājā kādā valodā runā cilvēki. Attiecīgi "izplatīt materiālus svešvalodā tieši konkrētām mājsaimniecībām, nevis bez skatīšanās visiem valsts iedzīvotājiem".

Tāpat Baltiņš komentēja savu nesenāko iekļaušanos Krievijas sankciju sarakstā un aizliegumu ieceļot valstī. Pēc viņa vārdiem, "šī vēsts viņam bijusi pārsteigums, kas gan viņa dzīvē neko diži nemainot, jo Krievijā neesot bijis jau gadus desmit un arī neesot plānojis turp doties". Pēc viņa domām, Krievijas lēmums liecina, ka Latvija konsekventi īsteno savu valodas politiku un nostiprina latviešu valodas pozīcijas.

Atzīmēsim, ka saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes 2017. gadā veiktajiem pētījumiem 60,8% Latvijas iedzīvotāju uzskata par savu dzimto valodu latviešu, 36% - krievu valodu un 3,2% - citas valodas.

2
Tagi:
Valsts valodas centrs, VVC, krievu valoda, latviešu valoda, vakcinācija, vakcīna, pandēmija, koronavīruss
Pēc temata
Kļūda vai draudi? Sociālās reklāmas tulkojums sūta krievus pie senčiem
Miljoniem eiro! Ušakovs pastāstīja, kur nonāk lielākie dīkstāves pabalsti Latvijā
Ušakovs: rīdzinieki drūzmējas rindās pēc apģērba, ignorējot vakcīnu
"Lai dzīvo mana tauta": latviešu zvaigznes vakcinācijas kampaņā

Latvijā uzstādīts vakcinācijas rekords: dienā tika sapotēti vairāk nekā 15 000 cilvēku

5
(atjaunots 12:42 08.05.2021)
Covid-1 vakcinācijas kampaņa Latvijā uzņem apgriezienus. Ceturtdien tika fiksēts līdz šīm lielākais vakcinēto cilvēku skaits.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik. Latvijas Nacionālais veselības dienests (NVD) ziņo par vakcinācijas rekordu Latvijā. Ceturtdien, 6. maijā, izdevās sapotēt 15 549 cilvēku, no tiem 3 307 neietilpa prioritārajās grupās, raksta Press.lv.

Līdz šim maksimālais savakcinēto cilvēku skaits fiksēts 28. aprīlī - 14 276 cilvēku.

6. maijā pirmo Covid-19 vakcīnas devu Latvijā saņēma 8 665 cilvēku, bet 6 810 cilvēku – otro devu. 74 cilvēkus vakcinēja ar preparātu Johnson & Johnson, kuram nepieciešama tikai viena deva.

Vakcinācija notika 464 ārstniecības iestādēs. Noslogotākas bija SIA "Veselibas centrs 4", SIA "Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca" un SIA "Vizuālā diagnostika".

​Ceturtdien Latvijā tika izlietotas 110 "AstraZeneca" vakcīnas pirmās devas un 3 184 šīs vakcīnas otrās devas, 2 167 "Moderna" vakcīnas pirmās devas un 1 560 šīs vakcīnas otrās devas, 6388. "Pfizer"/"BioNTech" ražotās vakcīnas pirmās devas un 2 066 šīs vakcīnas otrās devas.

No visiem ceturtdien sapotētājiem gandrīz trešdaļa— 5 104 — bijuši cilvēki vecumā virs 60 gadiem.

5
Tagi:
Nacionālais veselības dienests, vakcinācija, vakcīna, koronavīruss
Pēc temata
Katrs desmitais tests ir pozitīvs: Covid-19 saslimušo skaits pieaug
Mediķis pastāstīja, kā Covid-19 ilgtermiņa periodā "iedarbojas uz galvu"
Eiropas Savienībā sākas Covid-19 sertifikātu sistēmas testēšana
Nosaukta labākā Covid-19 vakcīna: atzīšanas kritēriji – "tumša bilde"